کاربرد دیگ بخار رنگرزی

7936 بازدید

۱۳۹۷-۰۱-۰۲

یکی از ابتدایی‎ترین مراحل در صنایع نساجی رنگ کردن الیاف مورد استفاده می‌‎باشد. رنگرزی به فرآیندی گفته می‎شود که در آن کالای نساجی مثل نخ، پارچه و یا پوشاک در محلولی حاوی مواد رنگزا، رنگ‎آمیزی گردد. در رنگرزی ماده رنگزا در درجه دمای مشخص و طی زمان مشخص با مولکول‎های کالای نساجی پیوند محکمی برقرار کرده و آن را رنگ می‎کنند.

رنگرزی به طور عمده به دو روش سنتی (با استفاده از پاتیل مسی) و یا صنعتی (با استفاده از دیگ بخار) انجام  می‎شود. در این مقاله به شرح روش‎های رنگرزی و کاربرد دیگ بخار رنگرزی می‎پردازیم.

دیگ بخار رنگرزی

کاربرد دیگ بخار رنگرزی

کاربرد دیگ بخار رنگرزی

رنگرزی به روش سنتی، در ظرف بزرگی از جنس استیل یا مس ضد زنگ و مقاوم در برابر حرارت انجام می‎گیرد. دمای محیط در این روش توسط ترمومتر تنظیم می‎گردد. سپس کلاف‎های شسته شده را همراه رنگ به مدت یک ساعت می‎جوشانند. در این مدت هر ۵ دقیقه کلاف را با چوب همزن در رنگ غوطه‎ور می‎نمایند. در پایان جوشاندن را متوقف کرده پس از سرد شدن حمام رنگ کلاف را خاج می‎کنند. در پایان کلاف با  آب نیم گرم و سپس با آب سرد شسته و آبگیری می‎شود.

به مرور زمان و با پیشرفت صنعت، رنگرزی از روش‎های قدیمی فاصله گرفته و شکل مدرن‎تری بخود گرفت. در رنگرزی صنعتی تمامی مراحل توسط ماشین‎آلات مکانیزه انجام می‎گیرد.

در این روش کلیه مراحل رنگرزی پارچه و نخ پس از تعیین مشخصات الیاف مانند جنس لباس، وزن، دما و زمان بطور اتوماتیک انجام می‎شود. بدین صورت که البسه در داخل دستگاه رنگرزی قرار گرفته و مشخصات آن از طریق مانیتور لمسی به دستگاه داده می‎شود. البته لازم به ذکر است امکان تعیین مراحل بصورت دستی نیز امکان پذیر می‎باشد.

دستگاه‎های رنگرزی برای انجام فرآیند نیاز به بخار و حرارت دارند. از آنجا که مهمترین کاربرد بخار، گرمایش  آن است و دیگ بخار بهترین وسیله برای تأمین حرارت مورد نیاز صنایع مختلف می‎باشد. سیستم گرمایش دستگاه رنگرزی نیز توسط دیگ بخار تأمین می‎گردد.

دیگ بخار مهم‎ترین عامل در تکمیل پیشرفت صنایع رنگرزی محسوب می‎گردد. کیفیت بخار استفاده شده  در کارخانه رنگرزی پارچه تأثیر عمده‎ای بر کیفیت محصول دارد. انتخاب دیگ بخار مناسب نه تنها می‎تواند کیفیت محصول و بازده تولید را بطور مؤثر بهبود بخشد، بلکه می‎تواند موجب کاهش هزینه‎ها نیز گردد.

کلیه قسمت‎های دیگ بخار مورد استفاده در صنایع رنگرزی که در تماس با آب و مواد شیمیایی قرار دارند باید از استیل ضد زنگ ساخته شده باشند. همچنین دستگاه باید تحمل دما و فشار مورد نیاز فرآیند رنگرزی را داشته باشد.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
مواردی که برای راه اندازی واحد بویلر باید بررسی کنید!

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید