ماشین آلات لاندری (بررسی کامل و نحوه عملکرد هر یک)

1318505 بازدید

۱۳۹۸-۰۱-۰۵

محاسبه تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز در هر لاندری

مبنای محاسبه ماشین آلات لاندری مورد نیاز هر هتل، متل، هتل آپارتمان، بیمارستان بستگی به تعداد تخت اتاق‎ها و میز رستوران‎ها دارد. با دریافت آمار می‎توان نسبت به تهیه آن اقدام نمود.

ماشین آلات لاندری که در حال حاضر از آنها در ایران استفاده می شوند:

 1. ماشین خشک شویی                                ۸-۱۲-۱۸ کیلویی
 2. ماشین لباسشویی ایستاده                      ۲۰-۲۵-۳۰-۴۰-۷۰ کیلویی
 3. ماشین لباسشویی خوابیده (دو محور)    ۶۰-۸۰-۱۰۰-۱۵۰-۲۰۰ کیلویی
 4. ماشین خشک کن گازی، برقی، بخاری       ۳۰-۴۰-۵۰-۱۰۰ کیلویی
 5. آبگیر با ترمز لنتی و برقی                        ۲۰-۴۰-۱۰۰ کیلویی
 6. پرس اطو با میز و سرشانه
 7. غلطک برقی- بخاری- گازی                       ۱.۵ متری ، ۲ متری ، ۳ متری
 8. مانکن (کت و پیراهن- شلوار)
 9. لکه گیر
 10. کمپرسور باد
 11. دیگ بخار (کیلو بخار در ساعت)          ۱۰۰-۲۰۰-۳۰۰-۴۰۰-۵۰۰-۱۰۰۰-۱۰۰۰۰ کیلویی
 12. ماشین بسته بندی پیراهن
 13. ماشین کاور  لباس
 14. میز اتوی بخار
 15. اطاقک بخار
 16. ماشین نمراتور
 17. اتوکلاو
ماشین آلات لاندری

ماشین آلات لاندری (laundry machine)

انتخاب ظرفیت و گنجایش ماشین آلات لاندری

ماشین آلات لاندری تا قبل از سال ۵۷ بیشتر از انگلستان وارد می‎شد و محاسبه گنجایش طبق ظرفیت‎های آنان بود (یک پوند= ۴۵۳گرم) ظرفیت‎های اسمی ماشین آلات ساخت ایران هم بر مبنای وزن گنجایشی با تفاوت کیلو به پوند همان اندازه مرسوم که با در نظر گرفتن گنجایش دقیق و باسکولی ظرفیت‎ها طبق جدول ذیل می‎باشد.

 • لباسشویی ایستاده                         ۲۰ کیلویی               ۱۶ کیلو بار خشک
 • لباسشویی ایستاده                         ۲۵ کیلویی               ۲۰ کیلو بار خشک
 • لباسشویی ایستاده                         ۳۰ کیلویی               ۲۴ کیلو بار خشک
 • لباسشویی ایستاده                         ۴۰ کیلویی               ۳۲ کیلو بار خشک
 • لباسشویی ایستاده                         ۷۰ کیلویی               ۵۶ کیلو بار خشک
 • لباسشویی خوابیده دو محور         ۶۰ کیلویی               ۵۴ کیلو بار خشک
 • لباسشویی خوابیده دو محور         ۸۰ کیلویی               ۷۲ کیلو بار خشک
 • لباسشویی خوابیده دو محور        ۱۰۰ کیلویی              ۹۰ کیلو بار خشک
 • خشک کن گازی، بخار، برقی           ۳۰ کیلویی                ۳۰ کیلو بار نیمه مرطوب
 • خشک کن گازی، بخار، برقی           ۵۰ کیلویی                ۵۰ کیلو بار نیمه مرطوب

وسایل و تجهیزات مورد استفاده حال حاضر در ایران

 1. میزاستیل ۱۶۰ – ۸۰ – ۸۰
 2. ترولی
 3. ترولی دپو ملزومات
 4. خرک متحرک : ۱۷۰ – ۱۶۰ – ۶۰
 5. قفسه متحرک چهار طبقه : ۱۷۰- ۷۰ – ۶۰
 6. خرک متحرک جهت طبقات البسه میهمان : ۱۷۰ – ۶۰ – ۶۰
 7. ماشین نمراتور
 8. ماشین دوخت (منگنه)
 9. نوار نمره (مخصوص)
 10. قفسه در اندازه‎های مختلف – حوله – ملحفه – رومیزی – دستمال سفره – پتو – رو تختی – رو میزی
 11. مواد مصرفی شوینده – پودر کنترل شده –مایع وایتکس – مایع نرم کننده – مایع لکه گیر
 12. میز و صندلی تلفنچی – میز و صندلی مسئول لاندری
 13. ابزار و آچار نصب در تابلو جهت کارهای اولیه
 14. پرس برقی جهت بسته بندی در سیلیفون
 15. قیچی – نخ و سوزن – زیپ
 16. فایل – پوشه
 17. لیست قیمت خشکشویی و لباسشویی –چک لاندری
 18. پرکلراتیلین
 19. پودر تونسیل

بررسی اصلی ترین دستگاه‎ها و ماشین آلات لاندری

ماشین لباسشویی صنعتی

هر شرکت در اندازه‎ها و ظرفیت‎های مختلف با شکل ظاهری متفاوتی تولید خود را به بازار عرضه می‎دارد قدیمی ترین ماشین آلات لاندری مربوط به میله آلمان می‎باشد که بیش از ۵۰ سال سابقه خدمت دارد. آلمانی‎ها در این صنعت پیشکسوت می‎باشند.

مارک‎های معروف و معتبر ماشین آلات لاندری

ماشین آلات لاندری ساخت کشور آلمان :

 • هاگ اشپیل           HAGESHPIL
 • میله                          MILEH

ماشین آلات لاندری ساخت کشور سوئد :

 • الکترولوکس         ELECTEROLUX
 • واسکاتور              WASKATOR

ماشین آلات لاندری ساخت آمریکا :

 • میلنور                    MILNOR
 • کاسکادکس            KASKADEX

ماشین آلات لاندری ساخت کانادا:

 • براون                     BRAUN

ماشین آلات لاندری ساخت ایتالیا:

 • تکنوزن                TEKNOZEN
 • رنزاچی                RENZACCI

آشنایی با سیستم‎های کاری مختلف لباسشویی صنعتی

طرز کار لباسشویی اتومات

ماشین آلات لباسشویی در ظرفیت‎های مخالف صنعتی با دو سیستم اتومات و دستی در اختیار می‎باشد ماشین آلات اتومات کلیه مراحل شستشو، آبکشی و دور تند در زمان‎های مختلف را برنامه ریزی کرده توسط سیستم مکانیکی و یا الکترونیکی در مواقع لازم شروع به عملیات نموده و حاصل کار پس از طی مراحل مختلف آماده و با اعلام آلارم تمام شدن زمان کار خود را به اطلاع می رساند.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
کاربرد بخار در شستشو و نظافت صنعتی و خانگی

در این نوع ماشین آلات لاندری یا از نیروی برق و باد جهت باز و بسته شیرآلات استفاده می‎نمایند و یا فقط جریان برق شیر آلات را باز و بسته و عملیات را انجام می‎دهد.

لباسشویی صنعتی

ماشین لباسشویی صنعتی ایستاده (washing machine)

طرز شستشو با ماشین لباسشویی به صورت دستی

در این گونه ماشین آلات پس از قرار دادن ملزومات شستنی درون زنبیل و بستن درب ماشین شیر آب سرد را باز و دکمه استارت را می‎زنیم که ماشین به دور راست و چپ حرکت نماید پس از یک مرحله شستشو مقدماتی با آب سرد و پودر به مدت ۵ دقیقه آن را تخلیه می‎نماییم ۲ باره این کار را انجام داده ولی این بار با آب سرد و گرم بستگی به نوع ملزومات شستنی دارد که چه اندازه گرما نیاز دارد اگر دمای آب گرم به اندازه نبود از المنت برقی که جهت تولید گرمای آب تعبیه شده و یا لوله بخار با تنظیم درجه ترموستات که سر راه قرار دارد گرمای لازم را به آب مخزن لباسشویی می‎دهیم و کار شستشو به مدت ۱۵ دقیقه به طول می‎انجامد.

در بعضی از ماشین‎ها حداکثر زمان تایمر فنری (کوکی) ۱۵ دقیقه می‎باشد در بعضی ماشین‎ها تایمر برقی است و از سیستم مکانیکی خاص استفاده شده زمان شستشو دور چپ و راست در اختیار می‎باشد به محض فشار دکمه استارت و رساندن جریان برق به تایمر شروع به کار نموده روی آن صفحه ای از فیبر مخصوص دایره ای قرار دارد که آن را می چرخاند و جایگاه‎هایی روی آن قرار دارد که در کنار آن ۲ عدد میکروسوئیچ نصب شده که هر گاه روی محل خالی صفحه قرار بگیرد شروع به عمل نموده جریان را متصل و دور چپ یا راست به حرکت در می‎آید که زمان و مدت هر شارژ در اختیار شوینده است.

پس از مدت مورد نظر می‎توان ماشین را تخلیه سپس سه نوبت آبکشی نمود آنگاه کار شسته شده آماده می‎باشد که ماشین را خاموش و ملزومات را خارج کنند.

بعضی ماشین آلات لباسشویی به صورت نیمه اتومات می‎باشد تنظیم سطح آب داخل زنبیل توسط هیدرو‎استارت و شیر برقی که در راه قرار دارد انجام می‎شود که چنانچه آب در زنبیل نباشد روشن نمی‎گردد.

شستشو ماشینی

در سال ۱۳۴۰ توسط ارامنه ایران دستگاه درای کلینینگ (خشکشویی) وارد تهران و نصب و راه اندازی و مورد بهره برداری قرار گرفت. در مخزن dry cleaning  به جای بنزین و آب از مایع پرکلراتیلین (ترکیبی از تقطیر اسیدهای شیمیایی) استفاده می‎شود به ترتیب البسه‎ها را در ماشین داخل زنبیل قرار می‎دهند سپس درب ماشین را می‎بندند آنگاه به ۲ صورت دستی، اتومات شستشو و سانتریفیوژ و خشک کردن انجام می‎شود با تایم خشک کن برداشت گرمای بخار از رادیات، خشک می‎شوند.

در دستگاه تولید گرما و به فاصله ۳۰ سانتی متر رادیات آب سرد قرار گرفته که گرمای حاصل از رادیات بخار باعث جا به جایی هوای داخل زنبیل می‎گردد و گرمای اثر گذاشته و مایع آغشته به صورت گاز در آمده و در مجاورت هوای سرد که از رادیات آب سرد  تعبیه شده حاصل می‎گردد جا به جایی هوای داخل کانال ادامه می‎یابد تا کاملا خشک شود. به طریقه دستی زمان و شارژ آن ۱۰ دقیقه شستشو و ۳ دقیقه سانتریفیوژ جهت آبگیری و ۴۰ دقیقه خشک کردن می‎باشد که با ۱۰ دقیقه بار و تخلیه هر شارژ یک ساعت به طول می‎انجامد.

در حال حاضر ارائه خدمات شستشو و ضد عفونی بسیار پیشرفته است و در مکان‎های خاصی قبول سفارش نمی‎نمایند شستشو و اطوی البسه مراحل خاصی را طی می‎نمایند تا به شهروندان خدمات خدمات بهداشتی البسه را ارائه نمایند. جا دارد از این تخصص به طور صحیح استفاده گردد و به کسانی اجازه فعالیت در  این زمینه داده شود که دوره خاص آموزش بهداشت را گذرانده باشند.

ماشین خشکشویی

ماشین خشکشویی مانند ماشین لباسشویی و دیگر ماشین آلات لاندری در اندازه‎ها و ظرفیت‎های مختلف با شکل ظاهری متفاوت و با در نظر گرفتن لوازم ایمنی ساخته در اختیار می‎باشد. صنایع آلمان، آمریکا و انگلیس نیز در ساخت اینگونه ماشین آلات لاندری سابقه طولانی دارند.

دستگاه خشکشویی

دستگاه خشکشویی (dry cleaning)

کارخانجات ماشین آلات خشکشویی

 • ایتالیا: رزانچی- فربیماتیک- سوپرما Supermn-  Firbimatic-  Renzacci
 • انگلیس: اسپنسر Spencer
 • آلمان: بووه Bowe

طرز بهره­ برداری از ماشین­ خشکشویی

پس از تفکیک نوع رنگ و جنس و لکه ­گیری لکه­‎های خاص آن‎ها را در درون زنبیل قرار داده، درب ماشین را بسته و به دو طریق (اتومات-دستی) بهره­ برداری می‎نماییم.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
راه اندازی نرمال بویلر

در نوع اتومات پس از آنکه البسه درون زنبیل قرار گرفت درب را بسته با فشار دادن دکمه استارت با بهره  گیری از شیرهای برقی که مسیر باد را باز می‎کنند ورودی خروجی‎­ها را با گرفتن دستور از تابلو فرمان به تایمر تعبیه شده که کلیه مراحل در آن برنامه ریزی گردیده عملیات حرکت دور چپ و راست، پمپ، در وهله اول کار شستشو را انجام، سپس پمپ خاموش و بعد از ۱دقیقه دور چپ و راست قطع خواهد شد.

دور تند به مدت ۵ دقیقه (گریز از مرکز) شروع به کار می­‎کند. عمل فشردن را انجام و املاح را تا ۵۰% گرفته سپس دور تند خاموش و دور چپ و راست و فن خشکن شروع به کار می­‎کند که عمل خشک­ کردن به مدت۴۰-۳۵ دقیقه به طول می­‎انجامد در این مدت مسیر شیر آب سرد و بخار باز می‎­باشد سپس ماشین خاموش، البسه را خارج می­‎نمایند که در ماشین­‎های اتومات پس از آنکه دکمه استارت زده شد تمام مراحل به طور اتومات انجام می­‎پذیرد.

در سیستم دستی همه‎ی زمان­‎ها در اختیار است به عنوان مثال اگر در سیستم اتومات مدت پمپاژ (پر) از منبع ۱۵ دقیقه باشد در سیستم دستی می­توان ۵ الی ۱۰ دقیقه در نظر گرفت در سیستم اتومات زمان خشک­ کردن ۴۰-۳۵ دقیقه برنامه ­ریزی شده در سیستم دستی می­توان ۳۰-۲۵ دقیقه را در نظر داشت و مراحل را یک به یک به طور دستی و استفاده از دکمه­‎های مربوطه انجام داد و شیرهای تخلیه و آب سرد و بخار نیز به طور دستی باز و بسته می­‎گردد تا یک شارژ البسه آماده گردد.

اتوی بخار مانکنی

کت و پالتو، مانتو را در مانکن قرار می‎دهند ، با باز شدن دریچه بخار که ۳۰ ثانیه به طول می‎انجامد، بخار کاملا تمام البسه را فرا گرفته، مسیر قطع، سپس باد و حرارت خشک به مدت یک دقیقه باعث خشک شدن البسه می‎شود در این موقع لباس حاضر را روی چوب لباسی آویزان می‎نمایند تا سرد شود و پس از چند لحظه لباس حاضر و قابل استفاده می‎باشد.

مانکن اطو

اتو بخار مانکن (Mannequins iron)

لباس‎هایی که جهت صاف کردن و آراستن آن از این دستگاه استفاده می‎گردد هرگز بارهای الکترونی را در خود انبار نکرده و باعث چسبندگی به بدن نمی‎شود.

فنیشینگ (اتاق بخار جوراب)

در درون اتاق فینیشینگ که برای اطو انواع جوراب‎ها می‎باشد که از فشار بخار استفاده می‎شود به طوری که جوراب‎های بافته و رنگ شده را در قالب‎های سایز پا از جنس آلومینیوم طراحی و ساخته شده می‎کشند حدود یک صد جفت در درون آن جای می‎گیرد آنگاه در جایگاه‎هایی که تعبیه شده قرار می‎دهند سپس درب را بسته بخار را با فشار به داخل هدایت می‎کنند درجه داخل فیشینگ که در بیرون نمایشگر داخل است روی ۲ بار فشار که رسید بخار قطع پس از ۵ دقیقه بخار مخزن را تخلیه درب با باز جوراب‎های اطو کشیده را بیرون می‎آورند.

فینیشینگ (اتاق بخار)

جهت اطو و صاف کردن البسه‎هایی که از جنس پلی استر بیشتری در بافت آن‎ها استفاده شده آنان را روی چوب لباسی قرار داده و در درون اتاقک بخار بر روی اهرم‎هایی آویزان نموده درب اتاقک را بسته با استارت دستگاه اتومات روشن پس از ۳۰ ثانیه شیر برقی باز، بخار با فشار کلیه ملزومات درون اتاقک را فرا می‎گیرد سپس بخار بسته عمل ویبره انجام آنگاه هوای گرم از رادیات بخار که در کف اتاقک نصب گردیده توسط فن به البسه وارد و با مکش که در بالای دستگاه قرار گرفته و توسط کانالی به بیرون هدایت می‎شوند، نم و رطوبت حاصل را خارج می‎نماید پس از ۵ دقیقه دستگاه خاموش و البسه آماده خارج شدن می‎باشد.

اتو غلطک یا اتو رولی

ملحفه و روبالشتی و رومیزی از بین استوانه‎ای که با سیم ظرفشویی و پنبه مصنوعی دور تا دور آن با یک قطر و سطح معین پوشانیده و روی آن متقال کشیده شده است که مماس همدیگر هستند عبور و با حرارت بخار یا گرمای گاز و برق که در صفحه زیرین قرار دارد صاف و قابل استفاده می‎گردد.

انتهای رول گردان خروجی جهت وکیوم نصب گردیده که رطوبت و نم ملزومات به وسیله فن به بیرون هدایت می‎گردد.

غلطک اطو

اطو غلطک (ironing rolling)

در غلطک‎های فن دار حاصل کار به مراتب بهتر است.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
همه چیز درباره پرکلرواتیلن

دستگاه تاکن اتومات

این نوع غلطک‎ها که فقط یک نفر اپراتور دارند دو سر ملحفه و یا رومیزی که نیاز به اطو غلطک دارند به گیره‎ها متصل می‎نمایند، بقیه کارها را خود دستگاه اتومات انجام می‎دهد به طوریکه پس از عبور از بین دو رول حرارتی و صاف شدن با اهرم‎های خاص در اندازه‎های لازم تا و بسته بندی گردیده توسط نوار نقاله به محل نگهداری هدایت می‎گردند.

پرس اطویا اتو کلاغی

وسیله‎ای که کت و شلوار و پیراهن، مانتو، چادر و بارانی و… را به وسیله بخاری که از طریق سوپاپ پایین بالشتک خارج می‎گردد و البسه روی آن بالشتک قرار دارد صاف می‎نماییم. آنگاه صفحه بالا را روی بالشتک پایین قفل می‎کنیم تا حرارت صفحه بالا اثر گذاشته و لباس صاف شود. در این زمان با اهرم چپ پایین عمل وکیوم انجام می‎شود جهت خشک کردن بخار بالشتک و اثر گذاری بهتر صفحه بالا، این عمل را چندین بار برای هر قسمت از البسه استفاده می‎کنیم تا آن لباس حاضر و مرتب گردد.

اطو پرس

دستگاه اتو پرس صنعتی (iron press)

اتوکلاو

مخزن استوانه‎ای است با قطر ۸۰ سانتیمتر به طول ۱.۵ متر از ورق ۱۰ میلیمتر نورد شده و ته آن با همان ورق گرد بر جوش داده شده است از طرف سر درب با اهرم‎های خاص چرخشی با دقت بالایی تنظیم گردیده چنانچه درب بسته شود کاملا فشار بخار داخل که بیش از (۲بار) می‎باشد کنترل می‎شود. در درون این مخزن که با کروم آب داده شده است و گاها  از استیل روکش می‎باشد.

البسه اطاق عمل پس از شستشو و بسته بندی به صورت خاص چیده می‎شود سپس درب بسته بخار خشک وارد این مخزن می‎گردد که در طبقه زیر توسط یک مخزن تحت فشار با نمایشگر اندازه آب درون آن را نشان می‎دهد و با حرارت المنت برق و یا هیتر گاز به طور اتومات بخار تولید را از خروجی این مخزن که یک دیگ بخار کوچک محسوب می‎شود به درون مخزن بزرگ اصلی اتوکلاو وارد می‏‎گردد که به مدت ۱۵ دقیقه البسه درون ان تحت فشار بخار خشک واقع می‎گردد محتویات داخل عاری از میکروب و موجودات ریز ذره بینی می‎شود،  سپس شیر بخار ورودی بسته عمل تخلیه توسط باز شدن شیر دیگری انجام پس از ۵ دقیقه که بخار خارج و وکیوم انجام پذیرفت درب را باز و البسه را جهت استفاده به محل خاص خود منتقل می‎نمایند.

دستگاه اتوکلاو

دستگاه اتوکلاو (autoclave)

آبگیر یا سانتریفوژ

ملزومات پس از تخلیه ماشین لباسشویی در ترولی مخصوص قرار می‎گیرد به کنار آبگیر منتقل و تک تک در درون زنبیل آبگیر و روی هم چیده می‎شود به طوری که وسط زنبیل کاملا دیده شود، آنگاه درب بسته و تایمر را روی ۲ دقیقه تنظیم، شاسی استارت را فشار داده پس از مدت تعیین شده دستگاه با دور ۱۰۰۰ یا ۱۴۰۰ دور در دقیقه به حرکت در می‎آید با عمل گریز از مرکز و فشردن املاح تا ۷۰ درصد به خارج هدایت میگردد پس از  مدت که تایم کنتاکت را رها و خاموش کرد به دو طریق توسط ترمز پتالی با فشردن پتال ترمز گرفته و حاصل کار را تخلیه و یا با شاسی برق و با دور برعکس الکتروموتور ترمز نموده و به حالت اولیه و ساکن در می‎آید که درب را باز و محتوا را خارج می‎نمایند.

دستگاه آبگیر صنعتی

آبگیر صنعتی (centrifugal)

خشک کن

البسه و ملزومات شسته و آبگیری شده را درون زنبیل ماشین خشک‎کن قرار داده درب را بسته دمای لازم را تنظیم شاسی استارت را فشار داده تا ماشین روشن گردد.

در این موقع از حرارت مورد نیاز که عبارت است از حرارت مستقیم هیتر گازی المنت برقی و یا حرارت گرفته از رادیاتور بخار که در انواع ماشین ها فرق می‎کند و به نیاز محل تعبیه گردیده استفاده معمولا بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه زمان نیاز دارد تا البسه داخل خشک کن کاملا خشک و آماده اطو گردد. حرارت نهایی برداشته از بخار بین ۷۵ تا ۸۰ درجه سانتی گراد دمای برگرفته از حرارت مستقیم هیتر گازی المنت برقی تا ۱۲۰ درجه می‎باشد ضمن اینکه ‎جهت ضد عفونی حداقل ۷۰ درجه دما نیاز است. باید ترموستات کاملا چک شود که بیش از اندازه نباشد به دلیل آتش سوزی یا زردی ملزومات. ضمن آنکه کارخانجات تولیدی ماشین آلات موارد ایمنی را رعایت می‎نمایند.

خشک کن صنعتی لباس

دستگاه خشکن صنعتی البسه (dryer machine)

در قسمت پایین فن تعبیه شده هوای داخل خشک کن را با فشار به بیرون هدایت می‎نمایند که گرمای ایجاد شده قسمت بالا خشک کن و وکیوم فن پایین خشکن باعث خشک شدن البسه می‎گردد.

۱---->2---->3---->4---->5
[کل: ۷ میانگین: ۴.۴]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

 1. علی دارابی ۱۳۹۸-۰۱-۱۳

  عالی بود

 2. مدیریت سایت ۱۳۹۸-۰۱-۱۷

  سلام
  سپاسگزارم
  امیدوارم اطلاعات کافی با خواندن این مقاله کسب شده باشد.

 3. مصطفی ۱۴۰۲-۰۷-۰۳

  سلام جهت تهیه لوازم میلانور با چه شمارهای تماس بگیریم

 4. پرستو نقی زاده ۱۴۰۲-۰۷-۰۵

  سلام وقت بخیر دوست عزیز
  برند ما آکروپارس هست و در این خصوص میتونیم کمکتون کنیم

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید