معماری لاندری هتل باید چگونه باشد؟

8713 بازدید

۱۳۹۷-۱۲-۲۹

با توجه به آنکه بخش لاندری در هتل از مهم ترین بخش‎های خدماتی هتل‎ها به شمار می‎رود معماری لاندری در هتل بسیار حائز اهمیت است. همچنین طریقه قرار گیری دستگاه‎ها درون واحد لاندری خود شامل نقشه‎هایی می‎باشد که می‎بایست بصورت مهندسی شده چیدمان شود.

محل مناسب جهت تاسیسات لاندری

در این خصوص باید چندین مورد را در نظر گرفت:

 1. فضای لازم با توجه به تعداد اتاق‎ها، سالن‎ها پس از محاسبه ماشین آلات
 2. تعبیه شوت از طبقه بالا جهت صرفه جویی در نیروی انسانی
 3. نور کافی جهت دید انواع لکه‎ها بر روی البسه و ملزومات شستنی
 4. آفتاب برای ضد عفونی محل کار
 5. هواکش جهت خروج هوای آلوده کارگاه
 6. خروجی فاضلاب، مشرف بودن بر فاضلاب اصلی جهت هدایت پس آب‎های شستشو
 7. نزدیک به آسانسور جهت حمل ملزومات شستنی هتلی به قسمت‎های مربوطه
 8. تعیین اطاقی بزرگ جهت لینین روم، محل نگهداری حاصل کار لاندری در آنجا
 9. داشتن سقف بلند

ولی اغلب این نکات جهت جایگاه و معماری لاندری رعایت نمی‎شود و قسمت لاندری در هتل‎های بزرگ اکرا در زیر همکف مجاورت بخش خانه‎داری ساخته می‎شود لذا در این صورت نمی‎تواند از نور آفتاب و هوای کافی بهره‎مند شود.

محل قرارگیری لاندری در چیدمان بخش خانه داری هتل

محل قرارگیری لاندری در چیدمان بخش خانه داری هتل

محاسبه متراژ لاندری طبق تراکم منسوجات احتمالی

هنگامی که زمان طراحی لباسشویی فرا می‎رسد، محاسبه اندازه وسعت بسیار مهم است. برای محاسبه اندازه مناسب اتاق لباسشویی ابتدا مقدار احتمالی منسوجات کثیف در هر روز را محاسبه کنید. می‎توان از فرمول‎های ساده که در ذیل آمده استفاده کرد:

 1. هتل اقتصادی= ۴.۵ کیلوگرم * تعداد کل اتاق‎ها
 2. سرویس دهی محدود بدون غذا و نوشیدنی = ۵ کیلوگرم * تعداد کل اتاق‎ها
 3. سرویس دهی محدود با غذا و نوشیدنی = ۵.۴ * تعداد کل اتاق‎ها
 4. سرویس دهی کامل = ۵.۹ کیلوگرم * تعداد کل اتاق‎ها
 5. بسیار لوکس = ۶.۳ کیلو گرم * تعداد اتاق‎ها

**بر اساس آن عدد استاندارد برای اندازه اتاق لباسشویی برابر است با ۰.۱۱ متر مربع در ازای هر کیلو منسوجات قابل شستشو**

اگر ۰.۱۱ متر مربع به نظر شما زیاد می‎آید، به خاطر داشته باشید در حالی که ممکن است اتاق کوچک‎تر باعث کاهش هزینه‎های ابتدایی شود اما هزینه‎های عملیات لباسشویی در آینده به دلیل افزایش فشار و حجم کاری بسیاز زیاد خواهد بود.

علاوه بر این، باید اندازه تجهیزات لباسشویی را نیز در نظر بگیرید. اغلب تجهیزات اشتباهی خریداری می‎شود که یا از در اتاق لباسشویی وارد نمی‎شود یا از راهرو‎های منتهی به آن رد نمی‎شود.

چگونه قبل از راه اندازی هتل نوع و ظرفیت تجهیزات لاندری را بدانیم؟

اولین عامل در چیدمان تجهیزات اندازه آن‎ها است. مانند محاسبه مساحت اتاق لباسشویی، تجهیزات لباسشویی را نیز بر اساس مقدار منسوجات شستنی در هر روز و ساعت‎هایی که لباسشویی در روز فعالیت می‎کند، تخمین بزنید.

دستگاه‎ها و وسایلی که در قسمت لباسشویی باید نصب یا آماده شود، عبارت است از:

 1. ماشین آبشویی (ماشین لباسشویی صنعتی- washing machine)
 2. خشکشویی و سفید شویی (دستگاه خشکشویی-dry cleaning)
 3. آبگیرها (دستگاه سانتریفیوژ- centrifugal machine)
 4. خشک کن‎ها (دستگاه خشکن- dryer machine)
 5. غلطک اتو (اتو رولی ملحفه- ironing rolling machine)
 6. اتو پرس (پرس اطو کلاغی یا طرح هوفمن- ironing press machine)
 7. مانکن اتو (اطوهای که البسه را به آنها میپوشانند- Iron Mannequins)
 8. وان مخصوص لکه گیری (دستگاه لکه گیر)
 9. دیگ بخار (بویلر بخار یا steam boiler)
 10. قفسه‎ها
 11. جا لباسی‎های مخصوص برای لباس‎های شسته شده و اتو شده
 12. قفسه با سبدهای مخصوص لباس‎های کثیف

چیدمان ماشین‎های لباسشویی

به این دلیل که اندازه اتاق لباسشویی روی اندازه ماشین آلات تاثیر می‎گذارد پس در صورت ممکن دو ماشین یک اندازه برای هر یک از کار‎های لباسشویی تهیه کنید.

برای مثال:

یک مجموعه به دو ماشین شوینده_ آبگیر۲۵ کیلو گرمی نیاز دارد اما به دلایل مختلف یک ماشین شوینده _ آبگیر ۵۰ با یک ماشین _ آبگیر ۲۵ کیلو گرمی و یک ماشین _ آبگیر ۲۰ کیلویی تهیه می‎کند.

این کار باعث افزایش هزینه‎ها می‎شود چون باید زمان زیادی را برای پر شدن ماشین منتظر ماند یا به دلیل کافی نبودن حجم ماشین منتظر ماند یابه دلیل کافی نبودن حجم ماشین منتظر خاتمه کار آنها برای شستن بقیه منسوجات بود. برای کنترل هزینه‎ها باید توازن مناسبی را بین ظرفیت کار و فضا ایجاد کرد.

نقشه جانمایی صحیح دستگاه ها در واحد لاندری

نقشه جانمایی صحیح دستگاه ها در واحد لاندری

قدرت آبگیری که باید به آن‌ها دقت کرد …

در زمان انتخاب ماشین شوینده _ آبگیر به قدرت آبگیر آن دقت کنید، زیرا هر قدر که قدرت آبگیر آن بیشتر باشد، در پایان چرخه شستشو، آب کم تری در منسوجات باقی می‎ماند در نتیجه زمان کم تری برای خشک کردن لازم است، پس می‎توان بیشتر صرفه جویی کرد.

فونداسیون دستگاه‎ها چه ویژگی‎هایی باید داشته باشد؟

بر روی سکوی ساخته شده که در وسط آن شاسی محاسبه شده قرار گرفته (شن_ سیمان_ گراویه) بتن ریزی و در فاصله‎های معین شاسی از چندین محل مخصوصا ابعاد آبگیرها به دلیل لرزه و فرار (دور گریز از مرکز) مهار می‎گردد.

سکوی بتن شده باید طوری باشد که صفحه صاف شاسی قابل لمس بوده و روی سکو تا سطح شاسی طوری محاسبه گردد که پس از نصب سرامیک کاملا صفحه شاسی جهت جوشکاری ناودانی زیر ماشین آلات در اختیار باشد.

آنگاه با توجه به طول ماشین آلات و چیدمان فاصله ماشین آلات از دیوار پشتی حداکثر یک متر و فاصله بین ماشین‎ها حداکثر ۵۰ سانتی متر در نظر گرفته نصب گردد.

بهتر است قبل از بتن ریزی ماشین آلات مورد نیاز محاسبه و در نقشه فونداسیون محل‎های فضلاب، برق، آب سرد و گرم، کف شویی تعیین آنگاه در اجرا، زیر سازی سالن لاندری بر روی زمین با عایق کاری و ایمن سازی انجام سپس کف سازی شود، که زیبایی خاصی به ماشین آلات و محوطه سالن خواهد داد.

تاسیسات رختشویخانه باید جداگانه و در محل خود لاندری باشد

جهت ایمنی بیشتر و جلو گیری از اتفاقات و تسریع در مهار آن‎ها تاکید می‎شود تاسیسات نزدیک درب لاندری و دسترس، شیر ورودی آب سرد و گرم بخار (چنانچه از دیگ بخار تاسیسات انشعاب گرفته باشد) گاز با رعایت ایمنی تابلو برق اصلی ماشین آلات نصب گردد، که در بدو ورود با باز کردن شیر آب سرد، گرم، بخار، گاز و کلید برق فعالیت روزانه شروع در خاتمه نیز به همین ترتیب شیر آلات بسته کلید برق اصلی تابلو قطع گردد، که شب اتفاقی در لاندری رخ ندهد و چنانچه در حین کار روزانه اتفاقی افتاد سریعا کلیه جریان‎ها قطع پس از رفع عیب مجددا فعالیت از سر گرفته شود.

اصول کلی نصب و راه اندازی

ورودی محل لاندری با احتساب فاصله‎های معین ماشین لباسشویی، پس از آن آبگیر و با عمل گریز از مرکز تا ۹۰ درصد رطوبت را گرفته و در آخر آنها را داخل خشک‎کن گذاشته و نیم ساعت با حرارت (برق، گاز، بخار) که در قسمت بالای خشک کن تعبیه گردیده خشک می‎کنند.

در ادامه غلطک جهت اطوی ملحفه، رومیزی، دستمال سفره در نظر گرفته می‌شود که کنار آن قفسه به تعداد محدود نصب می‎گردد، که حاصل کار تا زمان جمع آوری و بسته بندی آنجا گذاشته می‎شود.

پرس اطو جهت تکمیل تو کشی در کنار غلطک نصب می‎نمایند تا از لوله کشی مشترک بخار استفاده و البسه شستنی را اتو نمایند.

دستگاه‎های (dry cleaning room) درای کلینینگ روم

اطاق و محل دیگری را جهت نصب ماشین خشکشویی و دستگاه لکه گیری در نظر می‎گیرند که کلیه مراحل لکه گیری و شستشو با پرکلراتیلین به وسیله ماشین خشکشویی در آنجا انجام می‎گردد.

پرکلراتیلن ممکن است حساسیت به وجود آورد ترجیح می‎دهند که ماشین مربوطه و لوازم مورد مصرف در اتاق مخصوص نصب و نگهداری گردد و زمانی که البسه را تفکیک می‎نمایند آنچه مربوط به لکه برداری با دستگاه لکه گیری و خشکشویی می‎باشد به آن محل منتقل و پس از انجام کارهای مربوطه و آماده شدن برای اطو به قسمت پرسینگ حمل و در اختیار پرسکاران جهت اطو قرار می‎دهند.

۱---->2---->3---->4---->5
[کل: ۵ میانگین: ۵]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

 1. آیسان حاجی بیگی ۱۴۰۱-۰۲-۱۰

  مطلب خیلی مفیدی بود ممنون

 2. پرستو نقی زاده ۱۴۰۱-۰۲-۱۱

  سلام دوست عزیز
  خوشحالیم که مطالب براتون مفید بوده
  🙂

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید