دیگ بخار

دیگ بخار یک محفظه فولادی است که برای تولید بخار از آب، با استفاده از سوخت‎هایی مثل مواد مذاب، ذغال‎سنگ یا زغال‎چوب به کار می‎رود. این دستگاه می‎تواند دمای بین ۲۰ تا ۱۷۰ درجه سانتی‎گراد تولید کند و شروع به تولید در ۱۰۰ درجه سانتی‎گراد با نرخ ۴۰۰ میلی‎لیتر در هر کیلوگرم با استفاده از ۱۰۰ میلی‎لیتر آب می‎کند.

با افزایش دما سرعت کار نیز افزایش می‎یابد. آب در مخزن دیگ ذخیره می‎شود و توسط گاز طبیعی، پروپان، ذغال‎سنگ یا یک عنصر الکتریکی گرم می‎گردد. هنگامی‎که آب به بخار تبدیل شد، در یک مخزن خالی به نام گنبد جمع آوری می‎شود.

بخار به طور مستمر در گنبد در ارتفاع بالا و بالاتر جمع می‎شود؛ هنگامی‎که فشار به سطح مورد نظر می‎رسد، پرشرسوئیچ مشعل را قطع می‎کند تا زمانی که انرژی به اندازه کافی از دست رفته باشد و دوباره مشعل شروع به کار می‎کند و بار دیگر در دیگ بخار دپو می‎شود.

داخل دیگ بخار شامل دو بخش طرف آتش و طرف آب است. سطح گرمایی دیگ بخار به مجموع کلیه سطوح در طرف آتش دیگ بخار اطلاق می‎گردد. تمام بخش‎های داخلی و تحت فشار یک دیگ بخار از آلیاژهای آهنی ساخته می‎شوند.

دیگ‎های بخار از نظر نوع جنس به دو دسته چدنی و فولادی تقسیم‎بندی می‎شوند. دیگ‎های بخار چدنی برای تولید بخار کم فشار ساخته می‎شود و اصولاً درک شورمان کاربرد ندارد و اکثر قریب به اتفاق دیگ‎های بخار موجود در کشورمان از نوع فولادی هستند.

دیگ‎های بخار برای استفاده در صنایعی که نیاز به بخار اشباع شده با کیفیت بالا دارند، از جمله آزمایشگاه‎ها، بیمارستان‎ها، کارخانه‎های صنعتی، استخرها، خشکشویی‎ها و … تولید می‎شود. طبقه‎بندی بویلرها بر اساس ویژگی‎های بسیاری از جمله موارد استفاده، نوع سوخت، سیستم شلیک سوخت و ساختمان بویلر انجام می‎گیرد.

هر بویلر با ویژگی‎های اتوماتیک از جمله کنترل‎کننده‎های فشار، دما، سطح مایع و دریچه ایمنی کامل می‎شود و به طور کامل مورد آزمایش قرار می‎گیرد. هر دستگاه دیگ بخار آکروپارس باید قبل از تحویل از مراحل بازرسی کاملا سخت‎گیرانه عبور کرده باشد.

سیستم‎های بخار در فشار و درجه حرارت بالا نگهداری می‎شوند که باعث می‎شود بیشتر خطرناک باشند. از آنجا که درجه حرارت بسیار بالاست خطر انفجار وجود دارد در نتیجه رعایت مجموعه‎ای از پارامترهای اطمینان در هر دیگ بخار ضروری می‎باشد و مهندسان باید بویلر را با فشار بالاتر از حد مجاز تست کنند و اگر مشکلی در یک یا چند سیستم وجود داشته باشد مشکلات جدی می‎توانند رخ دهند.

دیگ بخار چیست

دیگ بخار چیست

مزایای دیگ بخار

بخار مزایایی دارد که کاربرد آن را بسیار سودمند می‎کند:

 1. حرکت بخار به سمت مصرف‎کننده‎ها نیازی به پمپ ندارد و با باز شدن شیرها و خروج بخار و یا کندانس شدن بخار فشار کاهش می‎یابد و بصورت اتوماتیک بخار از ابتدای خط به سوی انتهای خط حرکت می‎کند.
 2. با توجه به گرمای نهان تبخیر یک لوله با سایز  پایین می‎تواند انرژی زیادی حمل کند و در نتیجه سیستم بخار نسبت به آب گرم (استفاده از حرارت محسوس) به سیستم کوچک‎تری نیاز دارد.
 3. کنترل فشار و دما از آنجاییکه با هم در ارتباطند قابل کنترل است.
 4. بخار استریل است و می‎توان آن را مستقیماً به سیستم فرآیند تزریق نمود. بدین ترتیب بخار در فضا پراکنده شده و دمای یکنواختی را ایجاد می‎کند.
 5. به سطوح انتقال حرارت کوچکتری نیاز است. بخار به علت داشتن ضریب انتقال حرارت بالا موجب کوچک شدن اندازه تجهیزات در دیگ‎خانه می‎شود.
 6. خطرناک نبوده، ایجاد جرقه نکرده و مشتعل نمی‎شود.
 7. سمی نیست و در صورت نشت هوا را آلوده نمی‎کند.
 8. احتیاج به شیر سه‎راهه و بالانسینگ ندارد.
 9. نسبت به آبگرم سرعت عمل بالاتری دارد.

کاربرد بخار

بخار در سیستم HVAC و همچنین در صنایع کاربرد وسیعی دارد که مهم‎ترین آنها عبارتند از:

 1. گرمایش
 2. اتمیزه کردن
 3. استریل کردن
 4. نیروی محرکه
 5. ایجاد رطوبت

گرمایش

بدون شک مهم‎ترین کاربرد بخار گرمایش توسط آن است. انتقال حرارت از جسمی به جسم دیگر هنگامی انجام می‎شود که بین آن‎ها اختلاف دما وجود داشته باشد. اگر جسم با محیط اطراف خود هم دما باشد بین جسم و محیط، انتقال گرما وجود نخواهد داشت.

سیستم گرمایش

گرمایش

انتقال حرارت همواره از از جسم با دمای بالاتر به جسم با دمای پایین‌تر بوده و هرگز در جهت عکس صورت نمی‌گیرد.

از این جهت می‌توان گرما را به آبی تشبیه نمود که از یک مخزن در ارتفاع بالاتر به طرف مخزن در ارتفاع پایین‌تر جریان می‌یابد.

نیرون محرکه

نیروی محرکه بخار برای به گردش در آوردن توربین‌های نیروگاه تولید برق را می‌توان پرکاربردترین استفاده از نیروی محرکه بخار دانست. این نیرو در کشتی‌ها نیز استفاده می شود.

نیروی محرکه  توربین بخار باعث ورود ذغال‌سنگ و دیگر سوخت‌های مورد استفاده در تولید بخار بعنوان نیروی پیشرانش به کشتی گردید.

رطوبت زنی

رطوبت‌زنی با بخار در اشکال مختلف و در محل‌های مختلفی صورت می‌گیرد اما بدون شک ملموس‌ترین شکل آن رطوبت‌زنی بخار در سونای بخار است.

تمیز کردن

از بخار برای تمیز کردن سطوح می توان استفاده کرد و مثال بارز آن انواع بخارشوی‌های خانگی و صنعتی است. این دستگاه‎ها امروزه دارای کاربردهای فراوانی در مراکز تجاری، صنعتی و منازل می‎باشند.

اتمیزه کردن

برای آنکه سوخت‎های مایع بتوانند اختلاط مناسبی با هوا داشته باشند باید به صورت پودر در آیند (اتمیزه شوند). یکی از روش‎های اتمیزه کردن سوخت استفاده از نیروی بخار است.

استریل کردن

بخار برای استریل کردن بهترین و در دسترس‎ترین گزینه است. برای مثال تجهیزات پزشکی و دندانپزکی با استفاده از بخار در اتوکلاوهای پزشکی ضدعفونی شده و برای استفاده مجدد آماده می‎گردند.

مراحل ضروری ساخت دیگ‎های بخار

ساخت دیگ بخار نیازمند انجام مراحلی می باشد که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم. هریک از این مراحل باید با دقت کامل انجام شوند و انجام تست‎های فنی بعد از انجام هر مرحله به منظور تایید فرآیند اجباری می‎باشد.

جوشکاری

با پیشرفت علم و تکنولوژی بیش از نیم قرن است که روش ساخت دیگ های فولادی با جوشکاری انجام می شود و دیگ های پرچی فولادی دیگر تولید نمی گردد. در حالت کلی حذف فاصله بین اتم های دو قطعه در محل تماس به منظور ایجاد جاذبه بین اتم های آنها را جوشکاری می نامند.

در ساخت دیگ های بخار لوله دودی در کشورمان جوشکاری های اصلی بصورت اتوماتیک و یا دستی انجام می شود و در پایان هر مرحله تست های غیر مخرب بر روی جوش ها توسط بازرسین فنی مورد تأیید سازمان ملی استاندارد انجام می شود.

عایق بندی و روکش‎کاری

برای ایزولاسیون دیگ از پشم سنگ فشرده به ضخامت های استاندارد و رعایت اصول فنی بطوریکه شیب اختلاف درجه حرارت داخل بویلر و محیط به سمت میرایی و صفر شدن تلفات حرارتی سوق یابد، پوشش داده می شود.

نوع عایق مصرفی برای دریچه های بازدید ایرفکست H می باشد. در نهایت بعد از رنگ آمیزی دیگ بخار، از ورق های نوع استنلس استیل با ضخامت استاندارد برای فرآیند روکش و کاور دیگ استفاده می گردد.

انواع دیگ بخار

دیگ‎های  بخار به طور کلی به دسته‎های زیر تقسیم‎بندی می‎گردند:

 1.  لوله آبی
 2.  لوله آتشی
انواع دیگ بخار

انواع دیگ بخار

دیگ‎های لوله آبی

همگام با توسعه صنعت در قرن گذشته، استفاده از دیگ‎های بخار فشار بالا ضرورت پیدا کرد و بنا به دلایلی، گاهی نیز انفجارهای مصیبت باری به همراه داشته است.

در این دیگ‎ها آب، درون لوله‎ها جاری است و گازهای داغ در سطح خارجی لوله‎ها جریان دارند.

دیگ‎های لوله آبی متشکل از ظروفی به نام درام هستند که توسط لوله به یکدیگر متصل شده‎اند. آب در درون لوله‎ها گردش کرده و گازهای داغ از اطراف لوله‎ها عبور می‎کنند.

وظیفه درام جداسازی آب و بخار از یکدیگر می‎باشد. تجهیزاتی که توسط شرکت‎های مختلف برای جداسازی بخار به کار می‎رود متفاوت بوده ولی اساس کار آنها یکی است.

دیگ‎های لوله آتشی

این نوع دیگ بخار، یک نوع دیگ لوله دودی درون سوز است. کوره دیگ یک محفظه مکعب مستطیل شکل است و قسمت بالای آن توسط مهارهای شعاعی پیچ شده به صفحه تاجی و ورق لفاف خارجی مهار گردیده است. سوخت متداول این نوع بویلر ذغال‎سنگ است و راندمان نسبتاً پایینی دارد.

دیگ بخار  آکروپارس

آکروپارس همچنین در جهت برآورده ساختن نیاز مصرف‎کنندگان در کشورهایی که امکان تهیه سوخت گاز، گازوئیل، مازوت یا برق را ندارند و یا هزینه سوخت مایع در کشورشان بالا می‎باشد، اقدام به تولید و صادرات انواع دیگ بخار با سوخت جامد نموده است.

ذغال‎سنگ به عنوان بهترین سوخت جامد، منبع سوخت این دستگاه است. دیگ بخار ذغال سنگی آکروپارس در دو مدل ایستاده و خوابیده طراحی و ساخته می‎شود. دپارتمان فنی آکروپارس این محصول را به گونه‎ای طراحی کرده که دارای راندمان بسیار بالا می‎باشد.

دیگ بخار خوابیده

دیگ بخار خوابیده

ویژگی‎های ایمنی دیگ بخار آکروپارس

بویلر بخار آکروپارس از لحاظ ایمنی دارای ویژگی‎های زیر می‎باشد:

 1. مجهز به دریچه ایمنی که برای کاهش فشار به طور خودکار باز می شود
 2. مجهز به لول کنترل مک دانل آمریکا جهت کنترل میزان آب دستگاه
 3. وجود دو عدد پرشر سوئیچ جهت کنترل فشار
 4. مجهز به ترموستات جهت کنترل دما
 5. مجهز به دو آژیر

دیگ‎های بخار آکروپارس در صنایع مختلف اعم از کارگاه‎های کوچک تا کارخانجات بزرگ تولیدی جهت کار با دسته اطوی تخصصی و پرس اطوی تخصصی، سونا خانگی، کارخانجات شیرینی‎پزی، صنایع بتن جهت خشک کردن بتن، تولید بتن AAC، مجموعه‎های ورزشی، کارخانجات سنگشویی، هتل‎ها و بیمارستان‎ها مورد استفاده می‎باشند.

لازم به ذکر است معمول ترین سیال مورد استفاده در دیگ بخار آب می‎باشد، این آب باید دارای قلیائیت بالا باشد و حتی الامکان عاری از اکسیژن بوده تا باعث خوردگی قسمت‎های مختلف نشود.

دیگ بخار آکروپارس با بهترین متریال مصرفی طبق نقشه‎های شرکت بازرسی و کنترل کیفیت ایران تولید و عرضه می‎گردد. نشان استاندارد و تأییدیه وزرات کار جمهوری اسلامی ایران دلیل بر کیفیت بالای محصولات تولیدی این شرکت می‎باشد. علاوه بر این، یک تیم کنترل کیفیت، انجام یک سری از تست‎های کیفیت را بر دستگاه بر عهده دارد تا دستگاه بدون هیچگونه نقصی ارائه شود.

قطعات مصرفی در دیگ بخار آکروپارس

لیست قطعات مصرفی در دیگ بخار آکروپارس به شرح زیر می‎باشد:

 1. مشعل دیگ‎های بخار آکروپارس از بهترین برندهای موجود در بازار می‎‎باشد.
 2. لول کنترل طرح مکدانل آمریکا با بالاترین کیفیت
 3. تابلو کنترل فرمان با بالاترین ایمنی
 4. دو پرشر سوئیچ اروپایی اورجینال
 5. سوپاپ اطمینان یک اینچ
 6. پمپ PM80

خدمات در زمینه انواع بویلر

 1. تأمین کلیه قطعات دیگ‎های بخار شامل: پمپ، مشعل، سوپاپ اطمینان، تابلو برق دیگ بخار، لول کنترل
 2. کلیه خدمات فنی مهندسی دیگ بخار، دیگ آب گرم و دیگ روغن داغ تولیدی شرکت آکروپارس
 3. فروش انواع دیگ آب گرم و دیگ روغن داغ ۳MBTU/Hr الی ۶۰MBTU/Hr با فشار کاری مختل
 4. مشاوره تخصصی در زمینه خرید دیگ بخار، خرید دیگ آب گرم و خرید دیگ روغن داغ
 5. فروش دیگ بخار از ظرفیت ۴۰ کیلوگرم در ساعت تا ۵۰۰۰ کیلوگرم در ساعت
 6. تولید CS150 و CS160 جهت جلوگیری از ایجاد رسوب در دیگ‎های بخار
 7. بازرسی و انجام تست فنی و ارائه تأییدیه وزارت کار و امور اجتماعی
 8. آزمایشات رسوب آب دیگ بخار و ارائه نتیجه آزمایش و برآورد هزینه
 9. طراحی و ساخت انواع دیگ بخار ذغال‎سنگی و سوخت جامد
 10. خرید و فروش انواع دیگ بخار دست دوم آکروپارس
 11. تست هیدرواستاتیک و آلتراسونیک انواع دیگ بخار
 12. تعویض شبکه و لوله‎های دیگ بخار آکروپارس
 13. نصب و راه‎اندازی و ارائه سرویس دوره‎ای
 14. اسیدشویی و رسوب‎زدایی از انواع بویلر
 15. طراحی و ساخت انواع تابلو برق
 16. آنالیز تخصصی آب
 17. اصلاح آب تغذیه

ظرفیت‎های دیگ بخار در مدل‎های تولیدی آکروپارس

ظرفیت‎های دیگ‎های بخار عمودی آکروپارس به شرح زیر می‎باشد:

دیگ بخار ۱۲۰ کیلویی

دیگ بخار ۱۵۰ کیلویی

دیگ بخار ۱۸۰ کیلویی

دیگ بخار ۲۲۵ کیلویی

دیگ بخار ۳۰۰ کیلویی

دیگ بخار ۳۷۵ کیلویی

دیگ بخار ۵۰۰ کیلویی

ظرفیت‎های دیگ های بخار افقی آکروپارس به شرح زیر می‎باشد:

دیگ بخار  ۳۰۰ کیلویی

دیگ بخار  ۵۰۰ کیلویی

دیگ بخار  ۱۰۰۰ کیلویی

دیگ بخار  ۱۵۰۰ کیلویی

دیگ بخار  ۲۰۰۰ کیلویی

دیگ بخار  ۳۰۰۰ کیلویی

دیگ بخار  ۴۰۰۰ کیلویی

دیگ بخار  ۵۰۰۰ کیلویی

دیگ بخار  ۱۰۰۰۰ کیلویی

مقایسه ظرفیت‎های مختلف دیگ بخار

ظرفیت مناسب برای هر مرکز به نوع مصرف، سایر تجهیزات وابسته به سیستم بخار و لوله‎کشی سیستم بستگی دارد. برای افزایش طول عمر دستگاه و همچنین عملکرد بهتر آن باید بین مصرف روزانه و ظرفیت دستگاه، تعادل مناسب را برقرار نماییم.

برای اطلاع از ظرفیت های دستگاه دیگ بخار آکروپارس، مقاله‎های مقایسه ظرفیت‎های مختلف دیگ بخار ایستاده (عمودی) و مقایسه ظرفیت‎های مختلف دیگ بخار خوابیده (افقی) را مطالعه نمایید.

راهنمای خرید دیگ بخار

پارامترهای مؤثر در انتخاب و خرید ماشین‎آلات صنعتی مصرف بهینه انرژی، راندمان بالا، رعایت استانداردهای مؤثر بر کیفیت، رعایت نکات ایمنی، اپراتوری آسان، قیمت مناسب و زیبایی ظاهری می‎باشد.

دستگاه دیگ بخار در مدل‎ها و ظرفیت‎های متنوع در بسیاری از شرکت‎ها تولید می‎گردد. تفاوت بسیاری در کیفیت قطعات ارائه شده برای ساخت این دستگاه در بازار وجود دارد؛ هریک از قطعات استفاده شده برای ساخت دیگ بخار تأثیر بسزایی در ایمنی دستگاه دارند و وجود اشکال در هریک از قطعات و یا مراحل تولید و بهره‎برداری، افرادی که از دستگاه استفاده می‎کنند را با خطرات جدی جانی و مالی روبرو می‎کند.

در نتیجه بسیار مهم است که قبل از خرید محصول اطلاعات کاملی از ویژگی‎های یک دستگاه دیگ بخار با کیفیت و مناسب و همچنین شرکت تولید کننده مورد اطمینان داشته باشیم تا بتوانیم از به وجود آمدن هرگونه مشکل در آینده جلوگیری به عمل آوریم.

ما مقاله‎ای در خصوص هر آنچه که باید برای خرید دیگ بخار بدانید آماده کرده‎ایم که می‎تواند راهنمای مناسبی برای یک انتخاب درست و مطمئن باشد. مقاله راهنمای خرید دیگ بخار استاندارد را مطالعه نمایید.

دستورالعمل نصب و راه‎اندازی دیگ بخار

نصب، تنظیم، تعمیر، سرویس و نگهداری یا هرگونه استفاده نادرست از دیگ بخار می‎تواند منجر به مسمومیت، انفجار، آتش‎سوزی یا شوک الکتریکی گردد و صدمات مالی و جانی جبران ناپذیر در پی داشته باشد.

برای جلوگیری از رسیدن آسیب به افراد حاضر در دیگ‎خانه و یا صدمه به کل سیستم حتماً قبل از انجام هر عملی با یک تکنسین فنی واجد شرایط مشورت کنید. برای کسب اطلاعات راجع به شرایط صحیح نصب دیگ بخار مقاله نصب و راه‎اندازی دیگ بخار را مطالعه نمایید.

در هماهنگی با استانداردهای بین المللی، گروه صنعتی آکروپارس دیگ بخار را در اندازه ها، مدل ها و قیمت های مختلف ارائه می دهد.

    **با ما امنیت را به کارخانه خود خواهید برد**

[تعداد: ۲۲    میانگین: ۴.۵/۵]