دیگ بخار

دیگ بخار آکروپارس |تلفن: ۶۶۷۵۱۵۴۲-۰۲۱| (دیگ بخار (steam boiler) ایستاده-دیگ بخار خوابیده-دیگ بخار خشکشویی- دیگ بخار آزمایشگاهی و..) تولید

انحصاری شرکت آکروپارس در مدل‌های (PGوSوTوKوTI و…)

دیگ بخار (Boiler) چیست؟ و عملکرد آن چگونه است؟

دیگ‎ بخار (steam boiler) یک محفظه فولادی است که برای تولید بخار از آب، با استفاده از سوخت‎هایی مثل مواد مذاب، ذغال‎سنگ یا زغال‎چوب به کار می‎رود. این دستگاه می‎تواند دمای بین ۲۰ تا ۱۷۰ درجه سانتی‎گراد تولید کند و شروع به تولید در ۱۰۰ درجه سانتی‎گراد با نرخ ۴۰۰ میلی‎لیتر در هر کیلوگرم با استفاده از ۱۰۰ میلی‎لیتر آب می‎کند.

با افزایش دما سرعت کار نیز افزایش می‎یابد. آب در مخزن دیگ ذخیره می‎شود و توسط گاز طبیعی، پروپان، ذغال‎سنگ یا یک عنصر الکتریکی گرم می‎گردد. هنگامی‎که آب به بخار تبدیل شد، در یک مخزن خالی به نام گنبد جمع آوری می‎شود.

بخار به طور مستمر در گنبد در ارتفاع بالا و بالاتر جمع می‎شود؛ هنگامی‎که فشار به سطح مورد نظر می‎رسد، پرشرسوئیچ مشعل را قطع می‎کند تا زمانی که انرژی به اندازه کافی از دست رفته باشد و دوباره مشعل شروع به کار می‎کند و بار دیگر در دیگ بخار دپو می‎شود.

داخل دیگ ‎بخار شامل دو بخش طرف آتش و طرف آب است. سطح گرمایی دیگ بخار به مجموع کلیه سطوح در طرف آتش دیگ بخار اطلاق می‎گردد. تمام بخش‎های داخلی و تحت فشار یک دیگ بخار از آلیاژهای آهنی ساخته می‎شوند.

دسته بندی دیگ‎ بخار بر اساس جنس بدنه

دیگ‎های بخار از نظر نوع جنس به دو دسته تقسیم ‎بندی می‎شوند:

 1. چدنی
 2. فولادی

دیگ‎های بخار چدنی برای تولید بخار کم فشار ساخته می‎شود و اصولاً درک شورمان کاربرد ندارد و اکثر بویلرهای موجود در کشورمان از نوع فولادی هستند.

کاربرد مولد بخار (steam boiler application)

دیگ‎های بخار برای استفاده در صنایعی که نیاز به بخار اشباع شده با کیفیت بالا دارند، از جمله آزمایشگاه‎ها، بیمارستان‎ها، کارخانه‎های صنعتی، استخرها، خشکشویی‎‎ها و … تولید می‎شود. طبقه‎بندی بویلرها بر اساس ویژگی‎های بسیاری از جمله موارد استفاده، نوع سوخت، سیستم شلیک سوخت و ساختمان بویلر انجام می‎گیرد.

نمای داخلی دیگ بخار

شماتیک داخلی دیگ بخار

مزایای بویلر بخار (steam boiler advantage)

بخار مزایایی دارد که کاربرد آن را بسیار سودمند می‎کند:

 1. حرکت بخار به سمت مصرف‎کننده‎ها نیازی به پمپ ندارد و با باز شدن شیرها و خروج بخار و یا کندانس شدن بخار فشار کاهش می‎یابد و بصورت اتوماتیک بخار از ابتدای خط به سوی انتهای خط حرکت می‎کند.
 2. با توجه به گرمای نهان تبخیر یک لوله با سایز  پایین می‎تواند انرژی زیادی حمل کند و در نتیجه سیستم بخار نسبت به آب گرم (استفاده از حرارت محسوس) به سیستم کوچک‎تری نیاز دارد.
 3. کنترل فشار و دما از آنجاییکه با هم در ارتباط اند قابل کنترل است.
 4. بخار استریل است و می‎توان آن را مستقیماً به سیستم فرآیند تزریق نمود. بدین ترتیب بخار در فضا پراکنده شده و دمای یکنواختی را ایجاد می‎کند.
 5. به سطوح انتقال حرارت کوچک‎تری نیاز است. بخار به علت داشتن ضریب انتقال حرارت بالا موجب کوچک شدن اندازه تجهیزات در دیگ‎خانه می‎شود.
 6. خطرناک نبوده، ایجاد جرقه نکرده و مشتعل نمی‎شود.
 7. سمی نیست و در صورت نشت هوا را آلوده نمی‎کند.
 8. احتیاج به شیر سه‎راهه و بالانسینگ ندارد.
 9. نسبت به آبگرم سرعت عمل بالاتری دارد.

انواع دیگ بخار (types of steam boiler)

این دستگاه به طور کلی به دسته‎های زیر تقسیم‎بندی می‎گردند:

 1.  لوله آبی
 2.  لوله آتشی

"انواع

دیگ بخار لوله آبی (Water tube boilers)

همگام با توسعه صنعت در قرن گذشته، استفاده از دیگ‎های بخار فشار بالا ضرورت پیدا کرد و بنا به دلایلی، گاهی نیز انفجارهای مصیبت باری به همراه داشته است.

در این دیگ‎ها آب، درون لوله‎ها جاری است و گازهای داغ در سطح خارجی لوله‎ها جریان دارند.

دیگ‎های لوله آبی متشکل از ظروفی به نام درام هستند که توسط لوله به یکدیگر متصل شده‎اند. آب در درون لوله‎ها گردش کرده و گازهای داغ از اطراف لوله‎ها عبور می‎کنند.

وظیفه درام جداسازی آب و بخار از یکدیگر می‎باشد. تجهیزاتی که توسط شرکت‎های مختلف برای جداسازی بخار به کار می‎رود متفاوت بوده ولی اساس کار آنها یکی است.

دیگ بخار  لوله آتشی (Fire tube boilers)

این نوع دیگبخار، یک نوع دیگ لوله دودی درون سوز است. کوره دیگ یک محفظه مکعب مستطیل شکل است و قسمت بالای آن توسط مهارهای شعاعی پیچ شده به صفحه تاجی و ورق لفاف خارجی مهار گردیده است. سوخت متداول این نوع بویلر ذغال‎سنگ است و راندمان نسبتاً پایینی دارد.

مراحل ضروری ساخت

در فرآیند ساخت این دستگاه تمام مراحل باید بسیار با دقت و ظرافت خاصی انجام شود، به دو مرحله از مهم ترین مراحل ساخت دیگ می‎پردازیم:

جوشکاری

با پیشرفت علم و تکنولوژی بیش از نیم قرن است که روش ساخت دیگ های فولادی با جوشکاری انجام می شود و دیگ های پرچی فولادی دیگر تولید نمی گردد. در حالت کلی حذف فاصله بین اتم های دو قطعه در محل تماس به منظور ایجاد جاذبه بین اتم های آنها را جوشکاری می نامند.

در ساخت دیگ های بخار لوله دودی در کشورمان جوشکاری های اصلی بصورت اتوماتیک و یا دستی انجام می شود و در پایان هر مرحله تست های غیر مخرب بر روی جوش ها توسط بازرسین فنی مورد تأیید سازمان ملی استاندارد انجام می شود.

عایق بندی و روکش‎کاری

برای ایزولاسیون دیگ از پشم سنگ فشرده به ضخامت های استاندارد و رعایت اصول فنی بطوریکه شیب اختلاف درجه حرارت داخل بویلر و محیط به سمت میرایی و صفر شدن تلفات حرارتی سوق یابد، پوشش داده می شود.

نوع عایق مصرفی برای دریچه‎های بازدید ایرفکست H می‎باشد. در نهایت بعد از رنگ آمیزی دیگ‎بخار، از ورق های نوع استنلس استیل با ضخامت استاندارد برای فرآیند روکش و کاور دیگ استفاده می‎گردد.

دیگ بخار  آکروپارس (akropars’s boiler)

این دستگاه در صنایع مختلف اعم از کارگاه‎های کوچک تا کارخانجات بزرگ تولیدی جهت کار با دسته اطوی تخصصی و پرس اطوی تخصصی، سونا خانگی، کارخانجات شیرینی‎پزی، صنایع بتن جهت خشک کردن بتن، تولید بتن AAC، مجموعه‎های ورزشی، کارخانجات سنگشویی، هتل‎ها و بیمارستان‎ها مورد استفاده می‎باشند.

آکروپارس همچنین در جهت برآورده ساختن نیاز مصرف‎کنندگان در کشورهایی که امکان تهیه سوخت گاز، گازوئیل، مازوت یا برق را ندارند و یا هزینه سوخت مایع در کشورشان بالا می‎باشد، اقدام به تولید و صادرات انواع دیگ بخار با سوخت جامد نموده است.

ذغال‎سنگ به عنوان بهترین سوخت جامد، منبع سوخت این دستگاه است. دیگ‎بخار ذغال سنگی آکروپارس در دو مدل ایستاده و خوابیده طراحی و ساخته می‎شود. دپارتمان فنی آکروپارس این محصول را به گونه‎ای طراحی کرده که دارای راندمان بسیار بالا می‎باشد.

دستگاه بخار خوابیده

دستگاه بخار خوابیده

ویژگی‎های ایمنی دیگ بخار آکروپارس (safety of boiler)

بویلر بخار آکروپارس از لحاظ ایمنی دارای ویژگی‎های زیر می‎باشد:

 1. مجهز به دریچه ایمنی که برای کاهش فشار به طور خودکار باز می شود
 2. مجهز به لول کنترل مک دانل آمریکا جهت کنترل میزان آب دستگاه
 3. وجود دو عدد پرشر سوئیچ جهت کنترل فشار
 4. مجهز به ترموستات جهت کنترل دما
 5. مجهز به دو آژیر

لازم به ذکر است معمول ترین سیال مورد استفاده در بویلر بخار آب می‎باشد، این آب باید دارای قلیائیت بالا باشد و حتی الامکان عاری از اکسیژن بوده تا باعث خوردگی قسمت‎های مختلف نشود.

دیگ ‎بخار آکروپارس با بهترین متریال مصرفی طبق نقشه‎های شرکت بازرسی و کنترل کیفیت ایران تولید و عرضه می‎گردد. نشان استاندارد و تأییدیه وزرات کار جمهوری اسلامی ایران دلیل بر کیفیت بالای محصولات تولیدی این شرکت می‎باشد. علاوه بر این، یک تیم کنترل کیفیت، انجام یک سری از تست‎های کیفیت را بر دستگاه بر عهده دارد تا دستگاه بدون هیچگونه نقصی ارائه شود.

قطعات مصرفی در بویلر بخار آکروپارس

لیست قطعات مصرفی در دیگ بخار آکروپارس به شرح زیر می‎باشد:

 1. مشعل دیگ‎های بخار آکروپارس از بهترین برندهای موجود در بازار می‎‎باشد.
 2. لول کنترل طرح مکدانل آمریکا با بالاترین کیفیت
 3. تابلو کنترل فرمان با بالاترین ایمنی
 4. دو پرشر سوئیچ اروپایی اورجینال
 5. سوپاپ اطمینان متناسب با ظرفیت بویلربخار
 6. پمپ PM80

خدمات در زمینه انواع بویلر (services of boiler)

 1. تأمین کلیه قطعات دیگ‎های بخار شامل: پمپ، مشعل، سوپاپ اطمینان، تابلو برق بویلربخار، لول کنترل
 2. کلیه خدمات فنی مهندسی دیگ بخار، دیگ آب گرم و دیگ روغن داغ تولیدی شرکت آکروپارس
 3. فروش انواع دیگ آب گرم و دیگ روغن داغ ۳MBTU/Hr الی ۶۰MBTU/Hr با فشار کاری مختل
 4. مشاوره تخصصی در زمینه خرید دیگ بخار، خرید دیگ آب گرم و خرید دیگ روغن داغ
 5. فروش دیگ‎بخار از ظرفیت ۴۰ کیلوگرم در ساعت تا ۵۰۰۰ کیلوگرم در ساعت
 6. تولید CS150 و CS160 جهت جلوگیری از ایجاد رسوب در دیگ‎های بخار
 7. بازرسی و انجام تست فنی و ارائه تأییدیه وزارت کار و امور اجتماعی
 8. آزمایشات رسوب آب دیگ بخار و ارائه نتیجه آزمایش و برآورد هزینه
 9. طراحی و ساخت انواع دیگ‎بخار ذغال‎سنگی و سوخت جامد
 10. خرید و فروش انواع دیگ بخار دست دوم آکروپارس
 11. تست هیدرواستاتیک و آلتراسونیک انواع دیگ‎بخار
 12. تعویض شبکه و لوله‎های بویلر بخار آکروپارس
 13. نصب و راه‎اندازی و ارائه سرویس دوره‎ای
 14. اسیدشویی و رسوب‎زدایی از انواع بویلر
 15. طراحی و ساخت انواع تابلو برق
 16. آنالیز تخصصی آب
 17. اصلاح آب تغذیه

ظرفیت‎های بویلر در مدل‎های تولیدی آکروپارس

ظرفیت‎های بویلر بخار عمودی آکروپارس به شرح زیر می‎باشد:

دیگ بخار ۶۰ کیلویی

دیگ بخار ۹۰ کیلویی

دیگ بخار ۱۲۰ کیلویی

دیگ بخار ۱۵۰ کیلویی

دیگ بخار ۱۸۰ کیلویی

دیگ بخار ۲۲۵ کیلویی

دیگ بخار ۳۰۰ کیلویی

دیگ بخار ۳۷۵ کیلویی

دیگ بخار ۵۰۰ کیلویی

ظرفیت‎های بویلر بخار افقی آکروپارس به شرح زیر می‎باشد:

دیگ بخار  ۳۰۰ کیلویی

دیگ بخار  ۵۰۰ کیلویی

دیگ بخار  ۱۰۰۰ کیلویی

دیگ بخار  ۱۵۰۰ کیلویی

دیگ بخار  ۲۰۰۰ کیلویی

دیگ بخار  ۳۰۰۰ کیلویی

دیگ بخار  ۴۰۰۰ کیلویی

دیگ بخار  ۵۰۰۰ کیلویی

دیگ بخار  ۱۰۰۰۰ کیلویی

مقایسه ظرفیت‎های مختلف بویلر (capacity of boiler)

ظرفیت مناسب برای هر مرکز به نوع مصرف، سایر تجهیزات وابسته به سیستم بخار و لوله‎کشی سیستم بستگی دارد. برای افزایش طول عمر دستگاه و همچنین عملکرد بهتر آن باید بین مصرف روزانه و ظرفیت دستگاه، تعادل مناسب را برقرار نماییم.

برای اطلاع از ظرفیت های دستگاه دیگ‎بخار آکروپارس، مقاله‎های مقایسه ظرفیت‎های مختلف ایستاده (عمودی) و مقایسه ظرفیت‎های مختلف خوابیده (افقی) را مطالعه نمایید.

راهنمای خرید دستگاه بخار (Boiler Purchase Guide)

پارامترهای مؤثر در انتخاب و خرید ماشین‎آلات صنعتی مصرف بهینه انرژی، راندمان بالا، رعایت استانداردهای مؤثر بر کیفیت، رعایت نکات ایمنی، اپراتوری آسان، قیمت مناسب و زیبایی ظاهری می‎باشد.

دستگاه دیگ‎بخار در مدل‎ها و ظرفیت‎های متنوع در بسیاری از شرکت‎ها تولید می‎گردد. تفاوت بسیاری در کیفیت قطعات ارائه شده برای ساخت این دستگاه در بازار وجود دارد؛ هریک از قطعات استفاده شده برای ساخت دیگ بخار تأثیر بسزایی در ایمنی دستگاه دارند و وجود اشکال در هریک از قطعات و یا مراحل تولید و بهره‎برداری، افرادی که از دستگاه استفاده می‎کنند را با خطرات جدی جانی و مالی روبرو می‎کند.

در نتیجه بسیار مهم است که قبل از خرید محصول اطلاعات کاملی از ویژگی‎های یک دستگاه بویلر بخار با کیفیت و مناسب و همچنین شرکت تولید کننده مورد اطمینان داشته باشیم تا بتوانیم از به وجود آمدن هرگونه مشکل در آینده جلوگیری به عمل آوریم.

ما مقاله‎ای در خصوص هر آنچه که باید برای خرید بویلر بخار بدانید آماده کرده‎ایم که می‎تواند راهنمای مناسبی برای یک انتخاب درست و مطمئن باشد. مقاله راهنمای خرید دستگاه استاندارد را مطالعه نمایید.

دستورالعمل نصب و راه‎اندازی (Boiler installation)

نصب، تنظیم، تعمیر، سرویس و نگهداری یا هرگونه استفاده نادرست از بویلر بخار می‎تواند منجر به مسمومیت، انفجار، آتش‎سوزی یا شوک الکتریکی گردد و صدمات مالی و جانی جبران ناپذیر در پی داشته باشد.

برای جلوگیری از رسیدن آسیب به افراد حاضر در دیگ‎خانه و یا صدمه به کل سیستم حتماً قبل از انجام هر عملی با یک تکنسین فنی واجد شرایط مشورت کنید. برای کسب اطلاعات راجع به شرایط صحیح نصب دیگ بخار مقاله نصب و راه‎اندازی دیگ  را مطالعه نمایید.

نگه داری بویلر (boiler care)

پس از نصب و راه اندازی می‎بایست از محلول‎های مراقبتی استفاده کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله مواد نگهدارنده بویلر را بخوانید.

در هماهنگی با استانداردهای بین المللی، گروه صنعتی آکروپارس دیگ‎بخار را در اندازه ها، مدل ها و قیمت های مختلف ارائه می‎دهد.

    **با ما امنیت را به کارخانه خود خواهید برد**

روش‎های بهره برداری از دستگاه

دستگاه دیگ بخار با توجه به اینکه یک مخزن تحت فشار هست میتواند خطر آفرین باشد. و با توجه به کارایی این دستگاه، هزینه‎های گزافی در صنعت برای تهیه دیگ بخار می‎شود. بنابراین مراقبت و بهره برداری صحیح از این دستگاه امری بسیار مهم بوده.

تاریخ دیگ بخار مملو از داستان‎های وحشتناک به علت عدم بهره برداری صحیح از بویلر بوده که بخاطر بی دقتی اپراتورهای واحد بویلر اتفاق افتاده است.

در مقاله زیر به بررسی اولویت بندی جهت بهره برداری صحیح از این دستگاه پیچیده میپردازیم. (اولویت بندی در بهره برداری از بویلر )

[تعداد: ۵۷    میانگین: ۴.۷/۵]