مقالات

تکنیک‎های‎صرفه‎جویی‎انرژی‎درلاندری‎هتل

تکنیک‎های‎صرفه‎جویی‎انرژی‎درلاندری‎هتل

حجم پارچه های ۲۰ سال گذشته را میشد با سه ماشین رخت شویی شست، اما امروزه هتل ها پارچه های بی شماری دارندکه باید هرروزه شسته شوند. همچنین در مورد خطرات به روز رسانی های نامناسب نیز هشدار داده است و با ذکر مثال از هتل هایی صحبت میکند که اقدام به سرماییه گذاری جهت خرید ماشین های رخت شویی کرده اند، اما از خرید یک خشک کن جدید سر باز میزنند.

۱۳۹۷/۰۲/۳۱

29 بازدید

کندانس condensate

کندانس condensate

بخار پس از انتقال انرژی خود (انرژی نهان تبخیر در فشار مصرف کننده) از فاز گازی (بخار) به فاز مایع (آب) تبدیل میشود. آب ناشی از این میعان، آب کندانس (چگالیده) نام دارد و توسط تله های بخار از تجهیزات مصرف کننده تخلیه میشود. شکل زیر شماتیک چرخه بخار و کندانس را نشان میدهد.

۱۳۹۷/۰۲/۲۷

40 بازدید

انواع خشک کن ها در صنایع مختلف

انواع خشک کن ها در صنایع مختلف

خشک کردن در هر صنعتی و در هر زمینه ای دارای انواعی بوده که در این مقاله به چند نوع از آن در زمینه های مختلف میپردازیم: خشک کن های بستر سیال در سه دهه اخیر به خاطر مزایای مطلوب آنها در خشک کردن مواد دانه ای با قابلیت شناور شدن بسیار متداول است. ذرات […]

۱۳۹۷/۰۲/۲۶

35 بازدید

کاربرد بخار برای استریل کردن

کاربرد بخار برای استریل کردن

در مراکز پزشکی و درمانی تجهیزات فراوانی جهت استریل کردن وجود دارد که از آن جمله میتوان به استریلیزاسیون با بخار، با هوای خشک، اتیلن اکساید وروش پلاسما اشاره نمود. از آنجاییکه دمای بخار با کنترل فشار آن قابل کنترل است و بخار به نوبه خود تمیز بوده و همچنین به ابزارآلات آسیب چندانی نمیزند. اتوکلاو بخار به عنوان پر مصرف ترین دستگاه استریلیزاسیون در آزمایشگاه های میکروبیولوژی، مراکز درمانی و بهداشتی و… استفاده میشود.

۱۳۹۷/۰۲/۲۰

88 بازدید

اثرات سختی آب آشامیدنی

اثرات سختی آب آشامیدنی

اثرات سختی آب آشامیدنی:
از نظرگوارشی سختی بیش از حد آب موجب اختلال در هضم غذا و نیز بروز سنگ کلیه می شود ، مردمان قدیمی سختی آب را به سنگینی وسبکی آب اطلاق می نمودند ؛ گرچه هنوز میزان ضرر و فایده هرکدام از ترکیبات آب شرب به طور دقیق مشخص نیست

۱۳۹۷/۰۲/۱۲

167 بازدید

نکاتی کلی برای شستن انواع لباس درماشین لباسشویی

نکاتی کلی برای شستن انواع لباس درماشین لباسشویی

تا کنون برای‌تان پیش آمده است لباسی را که خیلی دوست دارید در داخل ماشین لباس شویی قرار می‌دهید ، بعد از شست و شوی ، اتمام کار ماشین لباس شویی لباس‌تان را که کاملا فرق کرده است و حالت اولیه خود ار از دست داده است.

آیا می‌دانید لباس‌های‌تان با چه جنس و بافتی را باید داخل ماشین لباس شویی قرار دهید و چه لباس‌هایی را باید با دست بشویید ؟

۱۳۹۷/۰۲/۰۷

185 بازدید

ترفند های شست شلوار جین با ماشین لباسشویی

ترفند های شست شلوار جین با ماشین لباسشویی

شلوار جین احتمالا برای شما هم یکی از محبوبترین لباس هایتان است که در مواقع زیادی از آن استفاده می کنید. اما شاید برای شما هم پیش آمده که در اثر سهل انگاری در شستن شلوار جین تان بهترین لباس تان را از دست دادید. حالا در این چگونه اختصاصا نحوه شستن شلوار جین را توضیح می دهیم.

۱۳۹۷/۰۲/۰۶

185 بازدید

نحوه شست انواع پارچه

نحوه شست انواع پارچه

بخصوص بین جوانانی که تازه ازدواج کرده‌اند و سراغ خانه و زندگی خود رفته‌اند ممکن است کسانی باشند که ندانند انواع پارچه را چطور باید شست تا از لطمه خوردن به کیفیت جنس یا رنگ آن جلوگیری کرد. راهنمای شستن چند نوع پارچه را در این مقاله بخوانید.

۱۳۹۷/۰۱/۳۱

269 بازدید

رکوپراتور چیست ؟

رکوپراتور چیست ؟

رکوپراتور سیستمی است که با جریان متقابل است و یک مبدل حرارتی میباشد. از رکوپراتور برای بهینه سازی انرژی و بازیابی آن در واحدهای صنعتی استفاده میگردد. سیستمهایی که هوا نقش سیال خنک کننده را بر عهده دارد در ورودی و خروجی آنها رکوپراتور قرار میگیرد و هوا را از گرمای زائد تولید شده میگیرد.

۱۳۹۷/۰۱/۲۹

266 بازدید

تجهیزات ‎تله ‎بخار

تجهیزات ‎تله ‎بخار

بی شک بدون استفاده از شیرآلات، وصاله‎ها و نظایر آن، نصب تله‎بخار بی‎معنی و غیر ممکن است. انتخاب صحیح نوع و محل نصب اینگونه تجهیزات، تأثیر بسزایی در بهره‎برداری و نحوه کارکرد تله‎ها دارد. در این مقاله به شرح تجهیزات تله‎بخار و عملکرد آنها می‎پردازیم.

۱۳۹۷/۰۱/۲۲

298 بازدید

روش‎های جلوگیری از ضربه قوچ در دیگ بخار

روش‎های جلوگیری از ضربه قوچ در دیگ بخار

همانطور که در مقاله علل پدید آورنده ضربه قوچ در دیگ بخار ذکر شد، ۴ عامل اصلی در وقوع این پدیده شامل شوک هیدرولیک، شوک جریان، شوک اختلاف فشار و شوک اختلاف دما می‎باشد. در این مقاله به شرح روش‎های جلوگیری از ضربه قوچ در دیگ بخار تحت تأثیر این عوامل خواهیم پرداخت.

۱۳۹۷/۰۱/۱۳

339 بازدید

علل پدید آورنده ضربه قوچ در دیگ بخار

علل پدید آورنده ضربه قوچ در دیگ بخار

ضربه ناشی از انرژی جنبشی سیال در حال حرکت در لوله را ضربه قوچ می‎نامند. ضربه قوچ در خطوط آب و بخار به وقوع می‎پیوندد. هر گونه تغییر در میزان و جهت جریان ممکن است به اصطهلاک مقدار زیادی انرژی منجر شود. علل پدید آورنده ضربه قوچ در دیگ بخار شامل شوک هیدرولیک، شوک جریان، شوک اختلاف فشار و شوک اختلاف دما می‎باشد.

۱۳۹۷/۰۱/۱۲

329 بازدید

ضربه قوچ یا ضربه چکش چیست؟

ضربه قوچ یا ضربه چکش چیست؟

ضربه قوچ یا ضربه چکش زمانی اتفاق می‎افتد که حرکت سیال در داخل لوله تحت تأثیر عواملی همچون کم و زیاد شدن شدت جریان، باز و بسته شدن شیر واقع در مسیر لوله، تغییر مسیر یا توقف ناگهانی جریان، قرار می‎گیرد و با افت دبی ناگهانی مواجه می‎گردد.

۱۳۹۷/۰۱/۱۱

347 بازدید

ایزولاسیون و عایق‎بندی دیگ بخار

ایزولاسیون و عایق‎بندی دیگ بخار

یکی از روش‎های صرفه‎جویی در مصرف انرژی، جلوگیری از هدر رفتن انرژی حرارتی دیگ بخار می‎باشد. هرچقدر فشار کاری دستگاه بالاتر باشد، دمای دستگاه نیز بالاتر می‎رود و افزایش دمای بدنه، موجب اتلاف انرژی حرارتی محیط می‎گردد. عایق‎بندی دیگ بخار بهترین روش برای جلوگیری از اتلاف انرژی است. ایزولاسیون دیگ بخار به روش صحیح، علاوه بر جلوگیری از اتلاف انرژی، باعث افزایش راندمان دستگاه نیز می‎گردد.

۱۳۹۷/۰۱/۱۰

333 بازدید