بررسی کامل تجهیزات‎ لاندری و رختشویخانه

25500 بازدید

۱۴۰۲-۰۲-۲۴

تجهیزات‎ لاندری و لوازم خشکشویی درجه یک یکی از اصولی ترین ملزوماتی است که در صنعت گردشگری باید در راه های جذب گردشگر رعایت شود، به علاوه عدم رعایت بهداشت در ملزومات شستنی و البسه گاها باعث بسیاری از بیماری های پوستی، قارچ، انگل، کچلی، شپش و… می‎شود، و می‎تواند آسیب های جبران ناپذیری را متوجه شخص میهمان کند.

در هتل های ۳ تا ۵ ستاره شستشو و رعایت بهداشت البسه میهمانان وظیفه اصلی بخش لنژری یا رختشویخانه یا لاندری است.

واحد رختشویخانه با در اختیار داشتن ماشین آلات و تجهیزات‎ لاندری و خشکشویی مانند:

 • ماشین لباسشویی صنعتی
 •  ماشین خشک کن لباس صنعتی
 • آبگیر صنعتی
 • خشکشویی
 • اتو پرسی صنعتی
 • اتو غلتک صنعتی
 • اتو مانکن صنعنی و…

شست شوی ملحفه، ﺭﻭﺑﺎﻟﺸﺘﻲ، ﺭﻭﺗﺨﺘﻲ، ﭘﺘﻮ، ﭘﺮﺩﻩ، ﺭﻭﻣﻴﺰﻱ ﻭ ﺩﺳﺘﻤﺎﻝ ﺳﻔﺮﻩ ﺭﺳﺘﻮﺭﺍﻥﻫﺎ ﻭ ﺳﺎﻟﻦﻫﺎی ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﻭﺍﺣﺪ ﻏﺬﺍ ﻭ ﻧﻮﺷﺎﺑﻪ ﻭ ﻧﻴﺰ ﺗﻤﻴﺰﻱ ﻅﺎﻫﺮﻱ ﮐﺎﺭﮐﻨﺎﻥ ﻫﺘﻞ ﺭﺍ ﻋﻬﺪﻩﺩﺍﺭ ﺍﺳﺖ.

برخی از صاحب نظران معتقدند که بعد از بخش غذا و نوشیدنی در یک هتل بزرگ، واحد تجهیزات‎ لاندری هزینه های زیادی در بر دارد.

اما در این مقاله بررسی خواهیم کرد که تجهیزات‎ لاندری اصولی و صحیح با رعایت یکسری نکات در حین استفاده هزینه نگهداری شما را تا حد چشم گیری کاهش می‎دهد.

البته نکاتی هنگام خرید دستگاه‎های رختشوی خانه، جانمایی دستگاه خشک شویی، ویژگی بهترین دستگاهای لندری، چگونگی استفاده صحیح از ماده‎های شوینده، طرز استفاده از مواد لکه گیر و… را نیز باید در نظر بگیرید که در ادامه به آن‎ها خواهیم پرداخت.

تجهیزات لاندری و رختشویخانه

تجهیزات‎ لاندری و رختشویخانه

نیم نگاهی به هزینه ها در لاندری

لاندری یا رخت شویخانه یا لنژ  به عنوان یکی از بخش های مهم در هر مرکزی اعم از هتل‎ها، بیمارستان‎ها، پادگان‎ها، خشکشویی‎ها، رخت شویخانه های صنعتی و کارگاه شست صنعتی هزینه هایی برای راه اندازی و نگهداری دارد.

اگر به تمام راه کارها برای کاهش هزینه در لاندری هم توجه کنیم تنها بخشی از هزینه ها کاسته خواهد شد، دسته دیگری ازین هزینه ها ضروری بوده و کوتاهی در هر یک از آنها می‎تواند خسارت هایی را در بر داشته باشد. مانند: خرید تجهیزات‎ لاندری استاندارد، نحوه فونداسیون صحیح با متریال مناسب برای دستگاه های شستشوی صنعتی، آموزش پرسنل لاندری و…

هزینه ها در لاندری laundry (رختشویخانه های صنعتی)

برخی از مهم ترین هزینه های پیش بینی شده که یک رختشورخانه صنعتی دارد به شرح زیر می‎باشد:

 1. تعبیه فضای مناسب جهت لنژ بر طبق استانداردها (مصالح قابل شستشو در کف و دیوارها، شیب مناسب در کف، نور مناسب، تهویه و….)
 2. خرید تجهیزات‎ لاندری (ماشین آلات رخت شورخانه مانند: دستگاه ماشین لباسشویی صنعتی، دستگاه خشککن لباس صنعتی، آبگیر صنعتی لباس، پرس اطو ، غلطک اطو، دستگاه بخار و….)
 3. نصب و راه اندازی تجهیزات‎ لاندری (طبق نقشه های فنی و مهندسی)
 4. آب، برق، گاز
 5. آموزش پرسنل لاندری (به روز رسانی اطلاعات کارمندان این بخش جهت استفاده صحیح از تجهیزات‎ لندری و مواد شوینده)
 6. ملزومات (مواد شوینده برای لندری، مواد لکه گیر صنعتی، مواد ضد عفونی کننده برای لاندری، نرم کننده لباس، کاور، چوب رختی و….)
 7. دستمزد اپراتور دستگاه شست صنعتی
هزینه ها در تجهیزات‎ لاندری

هزینه ها در تجهیزات‎ لاندری

بررسی کامل تجهیزات‎ لاندری

ضروری ترین تجهیزات‎ لندری شامل دستگاه های زیر می‎شود:

 1. دستگاه های شست و شوی صنعتی (ماشین لباس شویی صنعتی+ دستگاه پتوشویی صنعتی+ عفونی شور بیمارستانی)
 2. دستگاه آبگیر لباس صنعتی
 3. دستگاه خشک کن لباس صنعتی
 4. دستگاه اطو پرس صنعتی یا همان اتو کلاغی
 5. دستگاه اطو غلطک یا همان اتو رولی
 6. دستگاه مانکن اطو شامل مانکن اتو شلوار و اتو مانکن مانتو
 7. دستگاه دیگ بخار یا بویلر

دستگاه های شست و شور صنعتی (ماشین لباسشویی صنعتی+ پتوشور صنعتی+عفونی شور)

لباسشوئی صنعتی به عنوان یکی از ماشین آلات رختشویخانه صنعتی و تجهیزات‎ لاندری صنعتی بهتر است مطابق با آخرین استانداردهای روز دنیا تولید شده باشد. تمامی لباس شویی آکروپارس مجهز به اینورتر و توأم با آبگیر می‎باشند. که این خود تاثیر مستقیم در مصرف انرژی دارد.

لباسشویی و پتوشویی صنعتی در اندازه های مختلف و برای پارچه های مختلف از جمله پنبه، جین، لباس بافتنی، پتو، ملحفه و … طراحی شده است. جنس washing machine میبایست تماماً از فولاد ضد زنگ با کیفیت بالا باشد که طول عمر آن را افزایش می‎دهد و دارای ورودی آب سرد، گرم و بخار می‎باشد؛ همچنین در مدل‎های دستی، نیمه اتوماتیک و فول اتوماتیک دیجیتال تولید و ارائه می‎گردد که انتخاب هر یک از مدل های فوق به عهده خریدار میباشد.

فرق سیستم های تابلو برق چیه؟

 1. در مدل نیمه اتوماتیک فقط ورود آب اتوماتیک بوده و تخلیه و دور تند به صورت دستی انجام می‎گیرد.
 2. در حالت اتوماتیک همه مراحل ورود و تخلیه آب و دور تند تماماً اتوماتیک انجام شده و دستگاه مجهز به صفحه نمایشگر و مغز کامپیوتری هوشمند به نام PLC می باشد که قابل برنامه ریزی است.

دستگاه لباسشوئی صنعتی برای تمامی فعالیت‎های شستشوی صنعتی طراحی شده است و عمدتاً برای صنعت شستشو و رنگرزی،  تجهیزات‎ لاندری هتل‎ها،  تجهیزات‎ لاندری مهمانخانه‎ها، تجهیزات‎ لاندری بیمارستان‎ها، تجهیزات‎ لاندری ارتش و … برای شستن انواع لباس مورد استفاده قرار می‎گیرد.

لباسشویی صنعتی ایستاده

لباسشویی صنعتی ایستاده

ماشین لباسشویی صنعتی خوابیده

ماشین پتوشویی صنعتی خوابیده

عفونی شوی دو درب بیمارستانی

عفونی شور دو درب بیمارستانی

ویژگی‎های بهترین دستگاه ماشین لباسشویی صنعتی و پتوشویی صنعتی

ویژگی‎های لباسشویی و پتوشویی صنعتی به شرح زیر می‎باشد:

 1. لباسشویی صنعتی با توجه به مصرف بالای انرژی میبایست از سیستم بهره وری انرژی پیروی کرده و از لحاظ مصرف انرژی دارای تاییدیه CE اروپا باشد.
 2. شاسی لباس شویی صنعتی از ناودانی باشد که در بسیاری از تولیدات نامرغوب ایرانی از ورق آهن خم شده به جای آن استفاده می‎گردد؛ همچنین دارای PLC و صفحه نمایشگر باشد که مسئول لنژری بتواند کلیه مراحل شستشو را کنترل کرده و خاصیت برنامه پذیر بودن دستگاه میتواند هم موجب سهولت در کار شود.
 3. این دستگاه گاهی در مراکز درمانی مورد استفاده قرار می‎گیرد و باید البسه عفونی را شستشو دهد که طبیعتاً باید برنامه خاصی برای این کار تعریف شود.
 4. گاهی این لباسشویی در یک پادگان مورد استفاده قرار می‎گیرد؛ در این مراکز شستشوی پتو در اولویت قرار دارد. در برنامه مربوط به شستن پتو زمان شور، تعداد شستشو، دور زنبیل، میزان تزریق مواد و … لحاظ شده باشد.
 5. ماشین لباسشویی صنعتی میبایست دارای بلبرینگ‎های اصلی ‎باشد.
 6. کشورهایی نظیر رومانی، مجارستان و یوگوسلاوی سابق کشورهایی هستند که از دیرباز محصولاتی همچون الکتروموتور، بلبرینگ، کاسه نمد، الکتروپمپ، شیر برقی و … با کیفیت بالا تولید می‎کنند. هنگام خرید به اصل و تقلبی بودن ملزومات دقت کنید.
 7. برنامه های شستشوی استاندارد به منظور کاهش آب، مواد شوینده و مصرف انرژی در راندمان کاری لباسشویی آکروپارس تعریف شده باشد.
 8. قابلیت استفاده با برق تکفاز و سه فاز را دارا باشد. (نصب اینورتر با کیفیت نکته مهمی برای بررسی در هنگام خرید می‎باشد.)
 9. دارا بودن قابلیت شستشوی ۲۴ ساعته برای پاسخگویی به کلیه سیکل های شستشو در لاندری
 10. طراحی هوشمندانه و اصولی به منظور کاربری آسان
 11. کارایی و دوام بالا که این ویژگی با استفاده از مرغوب ترین لوازم و قطعات فقط امکان پذیر می‎باشد.
 12. مجهز به آبگیرباشد تا آبگیری البسه را پس از شستشو انجام داده تا فرایند خشک کردن و اطو کشی آسان تر شود.
 13. مجهز به سیستم بخار شور باشد.

ظرفیت‎های استاندارد دستگاه لباسشویی صنعتی

ظرفیت‏‎های ماشین لباسشویی صنعتی ایستاده استاندارد به شرح زیر می‎باشد:

لباسشویی صنعتی ۲۰ کیلویی

لباسشویی صنعتی ۲۵ کیلویی

لباسشویی صنعتی ۳۰ کیلویی

لباسشویی صنعتی ۴۰ کیلویی

لباسشویی صنعتی ۷۰ کیلویی

لباسشویی صنعتی ۱۵۰ کیلویی

ظرفیت‎های ماشین لباسشویی صنعتی خوابیده استاندارد به شرح زیر می‎باشد:

لباسشویی صنعتی ۸۰ کیلویی

لباسشویی صنعتی ۱۰۰ کیلویی

لباسشویی صنعتی ۱۲۰ کیلویی

لباسشویی صنعتی ۱۵۰ کیلویی

ظرفیت‎های دستگاه لباسشویی عفونی شور استاندارد مخصوص مراکز درمانی به شرح زیر می‎باشد:

لباسشویی عفونی شور ۳۰ کیلویی

لباسشویی عفونی شور ۴۰ کیلویی

مقایسه ظرفیت‎های مختلف ماشین لباسشویی صنعتی

ظرفیت مناسب و قیمت ماشین لباسشویی صنعتی برای هر مرکز به میزان شستشوی روزانه در آن، جنس پارچه و همچنین نوع کثیفی البسه بستگی دارد. برای افزایش طول عمر دستگاه و همچنین عملکرد بهتر آن باید بین مصرف روزانه و ظرفیت دستگاه، تعادل مناسب را برقرار نماییم. برای انتخاب اصولی و فنی بهترین ظرفیت که مناسب کار ما باشد، مقاله مقایسه ظرفیت‎های مختلف لباسشویی صنعتی را مطالعه نمایید.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
کاهش سختی آب به روش آهک زنی

راهنمای خرید ماشین لباسشویی صنعتی

پارامترهای مؤثر در انتخاب و خرید ماشین‎آلات صنعتی مصرف بهینه انرژی، راندمان بالا، رعایت استانداردهای مؤثر بر کیفیت، رعایت نکات ایمنی، اپراتوری آسان، قیمت مناسب و زیبایی ظاهری می‎باشد.

ماشین لباس شویی صنعتی از مهمترین و ضروری‎ترین تجهیزات‎ لاندری و خشکشویی می‎باشد. این دستگاه در مدل‎ها و ظرفیت‎های متنوع در بسیاری از شرکت‎های ایرانی و خارجی تولید می‎گردد. عدم توجه به نکات مهم قبل از خرید دستگاه می‎تواند موجب بروز مشکلات جدی در واحدهای رختشویی، از جمله ایجاد اختلال در نظم کاری این واحدها گردد که خود به تنهایی قادر است کار واحدهای مرتبط را نیز مختل نماید.

در نتیجه بسیار مهم است که قبل از خرید محصول اطلاعات کاملی از ویژگی‎های دستگاه لباسشویی صنعتی با کیفیت و مناسب و همچنین شرکت و تولید کننده لباسشویی صنعتی مورد اطمینان داشته باشیم تا بتوانیم از به وجود آمدن هرگونه مشکل در آینده جلوگیری به عمل آوریم.

ما مقاله‎ای در خصوص هر آنچه که  باید برای خرید لباسشویی صنعتی بدانید آماده کرده‎ایم که می‎تواند راهنمای مناسبی برای یک انتخاب درست و مطمئن باشد. مقاله راهنمای خرید لباسشویی صنعتی را مطالعه نمایید.

دستگاه آبگیر البسه صنعتی

آبگیر صنعتی اساساً یک خشکن چرخنده می باشد که بوسیله سرعت بالای چرخش و نیروی گریز از مرکز فرآیند آبگیری را انجام می‎دهد. برای اینکه لباس ها و پتوهای شسته شده را به سرعت خشک کنید به این دستگاه احتیاج خواهید داشت.

لباس‎ها درون یک سبد با ابعاد مناسب قرار می‎گیرند؛ سپس دستگاه را روشن می‎کنیم. سبد شروع به کار کرده و با سرعت بسیار بالا عمل آبگیری را انجام می‎دهد. در لباس‎های ضخیم و پتوها که جذب آب بالایی دارند مدت زمان زیادی صرف انتظار برای خشک شدن آنها می‎گردد ولی مدت زمان کار دستگاه آبگیر بسیار کم می‎باشد در نتیجه به میزان زیادی در مصرف زمان صرفه‎جویی می‎شود. انواع مختلف آبگیر صنعتی با متریال‎های متنوع و ابعاد مختلف توسط گروه صنعتی آکروپارس تولید می‎گردد که دامنه انتخاب شما را بر حسب نیازتان افزایش می‎دهد.

مزایای استفاده از آبگیر صنعتی

این محصول در ظرفیت‎های ۲۰ الی ۱۲۰ کیلویی در مدل‎های مختلف ارائه می‎گردد. وجود دستگاه آبگیر جزو  تجهیزات‎ لاندری و خشکشویی امری ضروری می‎باشد؛ چرا که هرچقدر آب البسه بیشتر گرفته شود زمان خشک کردن نیز بسیار کمتر بوده و این مسئله صرفه جویی در مصرف سوخت را به همراه دارد. همچنین استفاده از این دستگاه، از استهلاک بیش از اندازه دستگاه خشکن جلوگیری به عمل می‎آورد.

علاوه بر تمام موارد ذکر شده، به دلیل بالا بودن دور زنبیل و استراکچر خاص این دستگاه بهتر است جهت آبگیری البسه به جای دستگاه لباسشویی صنعتی از این وسیله استفاده نمود که فشار کمتری به دستگاه شستشو وارد گردد.

آبگیر صنعتی

آبگیر صنعتی البسه

ویژگی دستگاه آبگیر البسه صنعتی

آبگیر صنعتی استاندارد دارای ویژگی‎های زیر می‎باشد:

 1. آبگیر صنعتی می‎بایست دارای بدنه تمام استیل (مقاوم در برابر پوسیدگی و زنگ‎زدگی) باشد.
 2. دستگاه آبگیر از یک الکتروموتور پر قدرت بهره ببرد که این موتور مستقیم با زنبیل دستگاه آبگیر کوبل شده است به نحوی که تمامی دور موتور که ۱۰۰۰ دور در دقیقه می‎باشد، به زنبیل دستگاه منتقل شده و با نیروی گریز از مرکز اقدام به آبگیری البسه می‎نماید.
 3. قسمت‎های مختلف دستگاه باید تماماً با جوشکاری استیل آب‎بندی شده باشد که در مدل‎های نامرغوب بازار از چسب آکواریوم برای این منظور استفاده می‎گردد.
 4. یکی دیگر از خصوصیات مهم و کلیدی آبگیر صنعتی استاندارد ایستایی بالا و بالانس فوق‎العاده این دستگاه می‎باشد. دستگاه باید قابلیت این‎ را داشته باشد که بدون فونداسیون، روی زمین مسطح روشن شده و کوچکترین لرزشی نداشته باشد.
 5. کم صدا بودن آبگیر یکی دیگر از خصوصیات فنی این دستگاه می‎باشد. به دلیل بالا بودن بالانس، طول عمر آبگیر صنعتی بسیار زیاد خواهد شد.
 6. زنبیل دستگاه، طرح حباب‎دار باشد و از استنلس استیل ضخیم برای ساخت آن استفاده شود.
 7. تابلو برق این دستگاه دیجیتال بوده که کیفیت بالایی در بین محصولات برقی دارد. درب این دستگاه نیز از جنس استنلس استیل می‎باشد و پوسیدگی به همراه ندارد.
 8. شفت دستگاه سانتریفیوژ از فولاد آلیاژی باشد که مقاومت بسیار بالایی در دور ۱۰۰۰rpm دارد.

ماشین آبگیر صنعتی آکروپارس به دلیل بالا بودن کیفیت در بین محصولات ایرانی موفق به اخذ گواهی CE شده است.

ویژگی‎های ایمنی بهترین آبگیر صنعتی

مسائل امنیتی در دستگاه آبگیر به دلیل بالا بودن دور الکتروموتور بسیار مهم و قابل توجه می‎باشد. بهترین ماشین آبگیر دارای یک میکروسوئیچ جهت درب دستگاه می‎باشد. به محض باز شدن درب دستگاه، بصورت اتوماتیک آبگیر خاموش می‎شود. همچنین بهتر است دستگاه آبگیر مجهز به ترمز برقی باشد که راحتی کاربر را به همراه دارد.

ظرفیت‎های استاندارد دستگاه آبگیر صنعتی لباس

ظرفیت‎های استاندارد آبگیر صنعتی به شرح زیر می‎باشد:

آبگیر ۲۰ کیلویی

آبگیر ۳۰ کیلویی

آبگیر ۴۰ کیلویی

آبگیر ۱۰۰ کیلویی

آبگیر ۱۲۰ کیلویی

مقایسه ظرفیت‎های مختلف آبگیر صنعتی

ظرفیت مناسب این دستگاه معمولاً با توجه به نوع شستشو و ظرفیت دستگاه لباسشویی صنعتی تعیین می‎شود. برای انتخاب دستگاه مناسب ابتدا لازم است اطلاعات مشخصی از میزان مصرف رختشویخانه داشته باشیم و سپس اقدام به کسب اطلاعات راجع به دستگاه نماییم.

برای افزایش طول عمر centrifugal machine و همچنین عملکرد بهتر آن باید بین مصرف روزانه و ظرفیت دستگاه، تعادل مناسب را برقرار نماییم. برای انتخاب صحیح و اصولی ظرفیت مورد نیازتان، مقاله مقایسه ظرفیت‎های مختلف آبگیر صنعتی را مطالعه نمایید.

راهنمای خرید دستگاه آبگیر صنعتی

پارامترهای مؤثر در انتخاب و خرید آبگیر صنعتی عبارتست از: قیمت دستگاه آبگیر صنعتی، مصرف بهینه انرژی، راندمان بالا، رعایت استانداردهای مؤثر بر کیفیت، رعایت نکات ایمنی، اپراتوری آسان، قیمت مناسب و زیبایی ظاهری می‎باشد.

آبگیر صنعتی یکی از مهمترین و ضروری‎ترین تجهیزات‎ لاندری و خشکشویی می‎باشد. این دستگاه در مدل‎ها و ظرفیت‎های متنوع در بسیاری از شرکت‎های ایرانی و خارجی تولید می‎گردد. عدم توجه به نکات مهم قبل از خرید سانتریفیوژ لباس صنعتی می‎تواند موجب بروز مشکلات جدی در واحدهای رختشویی، از جمله ایجاد اختلال در نظم کاری این واحدها گردد که خود به تنهایی قادر است کار واحدهای مرتبط را نیز مختل نماید.

در نتیجه بسیار مهم است که قبل از خرید محصول اطلاعات کاملی از ویژگی‎های یک دستگاه سانتریفوژ لباس صنعتی با کیفیت و مناسب و همچنین شرکت تولید کننده آبگیر صنعتی مورد اطمینان داشته باشیم تا بتوانیم از به وجود آمدن هرگونه مشکل در آینده جلوگیری به عمل آوریم.

ما مقاله‎ای در خصوص هر آنچه که باید برای خرید سانتریفیوژ لباس صنعتی بدانید آماده کرده‎ایم که می‎تواند راهنمای مناسبی برای یک انتخاب درست و مطمئن باشد. مقاله راهنمای خرید آبگیر صنعتی را مطالعه نمایید.

دستگاه خشکن صنعتی البسه

با توجه به افزایش تعداد رستوران‎ها، تجهیزات‎ لاندری هتل‎ها، تجهیزات‎ لاندری بیمارستان‎ها و بسیاری مراکز دیگر که از البسه، ملحفه و رومیزی‎ها استفاده می‎کنند؛ هرروزه نیاز بیشتری به شستشو حس می‎شود.

علاوه بر اینکه امکان ایجاد فضا برای آویزان کردن پارچه‎های شسته شده برای خشک شدن وجود ندارد و ایجاد چنین فضایی برای تعداد زیادی لباس و ملحفه به هیچ عنوان منطقی و مقرون به صرفه نمی‎باشد؛ در اکثریت مواقع نیاز فوری به استفاده مجدد از آنها وجود دارد و نمی‎توان زمان زیادی را صرف انتظار برای خشک کردن لباس نمود.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
نصب پمپ تغذیه دیگ بخار

در نتیجه بهترین و منطقی‎ترین راه استفاده از خشک‎کن صنعتی بعد از مرحله شست شو می‎باشد. لباس‎های خیس بعد از شستشو وارد ماشین خشکن شده و در مدت زمان کمی خشک می‎گردند. استفاده از این دستگاه به میزان زیادی موجب صرفه جویی در مصرف زمان، انرژی و نیروی کار می‎گردد.

تجهیزات لاندری- خشکن صنعتی لاندری

خشکن صنعتی لباس

ویژگی های بهترین دستگاه خشکن صنعتی لباس

بهترین خشکن صنعتی میبایست دارای ویژگی‎های زیر ‎باشد:

 1.  خشکن صنعتی در ظرفیتهای ۲۰ الی ۲۵۰ کیلویی ساخته می‎شود. خشک کن ۲۵۰ کیلویی باید بصورت جک‎دار پنوماتیک ارائه گردد. در ظرفیت‎های بالا، درب دستگاه در ارتفاع بالاتر قرار می‎گیرد در نتیجه دسترسی به عمق سبد برای افراد سخت می‎شود؛ داشتن جک در زیر دستگاه باعث می‎شود که بتوان به راحتی آن را خم کرده و البسه را از دستگاه خارج کرد.
 2. دستگاه مجهز به سیستم گرمایشی برق، بخار یا گاز می‎باشد که بسته به نوع سفارش مشتری و موقعیت جغرافیایی بایستی جهت دسترسی به انرژی، سیستم قابلیت تغییر داشته باشد. در مدل‎های بخاری البسه پس از خشک شدن دارای لطافت و نرمی بیشتری می‎باشند و در لندری که اطو کشی هم قطعا انجام می‎شود این فرایند به علت نرمی لباس آسان تر خواهد بود.
 3. دستگاه لباس خشکن باید دارای دو عدد الکتروموتور ‎باشد که یک عدد از آنها جهت چرخش سبد و یک عدد جهت فن به کار گرفته شود.
 4. از آنجا که خشکن لباس دائماً در تماس با آب قرار دارد بیشتر در معرض آسیب پوسیدگی قرار دارد و رنگ بدنه الکترواستاتیک دستگاه باعث می‎شود که از مقاومت بالایی در برابر پوسیدگی برخوردار شود.
 5. در مدل‎های گازی dryer machine باید دارای ویژگی‎های روشنایی دائم پیلوت، شیر برقی گاز ایتالیایی، اجاق مخصوص از جنس چدن مقاوم با سطح بسیار بزرگ؛ در مدل‎های برقی المنت‎های گرمایی با کیفیت بالا با سطح وسیع متناسب با ظرفیت دستگاه و در مدل بخاری مجهز به رادیاتور بخاری با لوله‎های آلومینیومی متناسب با ظرفیت دستگاه باشد.

تجهیزات نامبرده شده از بهترین متریال موجود هستند که تمام آنها در خشک کن لباس صنعتی آکروپارس استفاده شده است.

ظرفیت‎های استاندارد دستگاه البسه خشک کن صنعتی

ظرفیت‎های استاندارد خشک‎کن صنعتی به شرح زیر می‎باشد:

خشکن ۲۰ کیلویی

خشکن ۳۰ کیلویی

خشکن ۵۰ کیلویی

خشکن ۱۲۰ کیلویی

مقایسه ظرفیت های خشک کن صنعتی

ظرفیت خشکن و همچنین قیمت خشکن صنعتی معمولاً با توجه به نوع شستشو و ظرفیت دستگاه لباسشویی صنعتی تعیین می‎شود. برای انتخاب دستگاه مناسب ابتدا لازم است اطلاعات مشخصی از میزان مصرف رختشویخانه داشته باشیم و سپس اقدام به کسب اطلاعات راجع به دستگاه خشک کننده لباس نماییم.

برای افزایش طول عمر درایر و همچنین عملکرد بهتر آن باید بین مصرف روزانه و ظرفیت دستگاه، تعادل مناسب را برقرار نماییم. برای انتخاب صحیح و اصولی ظرفیت dryer مورد نیازتان، مقاله مقایسه ظرفیت‎های مختلف خشک کن صنعتی را مطالعه نمایید.

راهنمای خرید دستگاه خشکن صنعتی

پارامترهای مؤثر در انتخاب و خرید ماشین‎آلات صنعتی مصرف بهینه انرژی، راندمان بالا، رعایت استانداردهای مؤثر بر کیفیت، رعایت نکات ایمنی، اپراتوری آسان، قیمت مناسب و زیبایی ظاهری می‎باشد.

خشکن صنعتی از مهمترین و ضروری‎ترین تجهیزات‎ لاندری و خشکشویی می‎باشد. این دستگاه در مدل‎ها و ظرفیت‎های متنوع در بسیاری از شرکت‎های ایرانی و خارجی تولید می‎گردد. عدم توجه به نکات مهم قبل از خرید دستگاه می‎تواند موجب بروز مشکلات جدی در واحدهای رختشویی، از جمله ایجاد اختلال در نظم کاری این واحدها گردد که خود به تنهایی قادر است کار واحدهای مرتبط را نیز مختل نماید.

در نتیجه بسیار مهم است که قبل از خرید محصول اطلاعات کاملی از ویژگی‎های یک دستگاه خشکن صنعتی با کیفیت و مناسب و همچنین شرکت تولید کننده مورد اطمینان داشته باشیم تا بتوانیم از به وجود آمدن هرگونه مشکل در آینده جلوگیری به عمل آوریم.

ما مقاله‎ای در خصوص هر آنچه که باید برای خرید خشکن صنعتی بدانید آماده کرده‎ایم که می‎تواند راهنمای مناسبی برای یک انتخاب درست و مطمئن باشد. مقاله راهنمای خرید خشکن صنعتی را مطالعه نمایید.

دستگاه اطو پرس صنعتی

پرس اطو صنعتی در مدل‎های مختلف تولید و عرضه می‎گردد. اما استفاده از سیستم بخار راه حل مناسبی برای از بین بردن چروک لباس می‎باشد.

اطو پرس صنعتی اثرات خوب اطو کشیدن را برای هر نوع پارچه‎ای فراهم می‎کند. ویژگی کنترل بخار کمک می‎کند تا مشکل چین و چروک خسته کننده در لباس برطرف شود. پرس اتو می تواند به وسیله بخار یا الکتریسیته گرم شود و قابلیت تنظیم دما و زمان بصورت خودکار را دارا می‎باشد. این ماشین‎آلات در یک ساختار افقی ساخته شده و اطو کشی با کیفیت عالی را به عهده دارند. تمیز کردن و نگهداری دستگاه پرس اطو بسیار راحت می‎باشد.

برنامه‎های کاربردی اتو پرس تخت شامل استفاده برای تجهیزات‎ لاندری جهت اتو کردن ملحفه‎ها، پرده‎ها، حوله‎ها، البسه و … است که در مدارس، تجهیزات‎ لاندری هتل‎ها، تجهیزات‎ لاندری  بیمارستان‎ها و خشکشویی‎ها و دیگر مراکزی که نیاز به اطو کردن در ابعاد وسیع دارند می‎باشد. دستگاه اتو پرس صنعتی بسیار کارآمد بوده و انرژی بسیار کمی مصرف می کند؛ همچنین موجب صرفه جویی در زمان، انرژی و هزینه می‎گردد.

ویژگی‎های اتو پرس

از جمله ویژگی‎های بهترین اتو پرس صنعتی به موارد زیر می‎توان اشاره نمود:

 1. دارای سه مدل یونیورسال، تخصصی، بیمارستانی
 2. دارای بالشتک و سرشانه از جنش آلومینیوم پرداخت کاری شده
 3. در مدل‎های معمولی و صادراتی
 4. بدنه از جنس چدن
 5. ورق های مصرفی با پوشش رنگ الکترواستاتیک
 6. سوپاپ بالا، پایین و سرشانه دستگاه از شمش برنج میباشد
 7. فنرهای مخصوص صنعتی
 8. دارای یک عدد خشکن با شیپوری مخصوص
 9. مجهز به ضربه گیر (کمپرس)
 10. دارای شلنگ های مخصوص جهت انتقال بخار به بالشتک بالا
 11. بازوهای دستگاه مجهز به بلبرینگ
 12. دارای پنبه قالبی مخصوص
 13. قابل ارائه بصورت پنوماتیک
اتو پرس صنعتی

اتو پرس صنعتی

تولید کننده اتو پرس کلاغی باید به جفت بندی این دستگاه توجه داشته باشد. یکی دیگر از مواردی که در خرید پرس اتوشویی باید مد نظر قرار داد این است که بالشتک بالای این iron press machine متحرک باشد تا با توجه به میزان پنبه پرس تنظیم گردد.

در برخی از مدلهای پرس اطوشویی پنبه پرس بصورت قالبی و آماده ارائه میگردد. توجه داشته باشید خروجی ماشین پرس برای لاندری باید یک استیم تراپ نصب گردد. استیم تراپ اسپراکس استنلس استیل گزینه پیشنهادی میباشد.

برای نصب و راه اندازی اتو پرس لطفا با افراد متخصص مشورت نمایید.علاوه بر قیمت اتو پرس صنعتی توجه به متریال مورد استفاده حائز اهمیت است.

راهنمای خرید اطوی های صنعتی

دستگاه‎ اطو پرس صنعتی یکی از مهمترین دستگاه‎ها در واحدهای خشکشویی و لباسشویی و تجهیزات‎ لاندری می‎باشد. علاوه بر پرس اطو، دستگاه‎های غلطک اطو، مانکن اطو و میز مکش اطو نیز می‎توانند به منظور از بین بردن چروک البسه مورد استفاده قرار گیرند. آخرین مرحله در شستشوی البسه، اطو کشی بوده و کیفیت خروجی هر شستشو تا حد زیادی وابسته به کیفیت اطو کشی می‎باشد.

این دستگاه در مدل‎های متنوع در بسیاری از شرکت‎های ایرانی و خارجی تولید می‎گردد. عدم توجه به نکات مهم قبل از خرید دستگاه می‎تواند موجب بروز مشکلات جدی در واحدهای رختشویی، از جمله ایجاد اختلال در نظم کاری این واحدها گردد که خود به تنهایی قادر است کار واحدهای مرتبط را نیز مختل نماید.

در نتیجه بسیار مهم است که قبل از خرید محصول اطلاعات کاملی از ویژگی‎های یک دستگاه اتوی صنعتی با کیفیت و مناسب و همچنین شرکت تولید کننده مورد اطمینان داشته باشیم تا بتوانیم از به وجود آمدن هرگونه مشکل در آینده جلوگیری به عمل آوریم.

ما مقاله‎ای در خصوص هر آنچه که باید برای خرید اتوی صنعتی بدانید آماده کرده‎ایم که می‎تواند راهنمای مناسبی برای یک انتخاب درست و مطمئن باشد. مقاله راهنمای خرید اطو صنعتی را مطالعه نمایید.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
اهمیت نگهداری در واحد دیگ بخار

دستگاه غلطک اطو صنعتی

غلطک اطو برای اطو کردن پارچه‎ها در هر فرآیند شستشو لازم است. از آنجا که ملحفه های شسته شده دارای چروک ظاهر مناسبی برای استفاده نخواهند داشت، همواره تلاش برای از بین بردن چروک‎ها وجود داشته است.

از گذشته روش‎های بسیاری برای اطوکشی وجود داشته که بعضی از آنها علاوه بر نیاز به صرف وقت و انرژی بیشتر، از کیفیت اتوکشی مناسب نیز برخوردار نبودند. اتو غلطک یکی از مدرن‎ترین دستگاه‎ها برای استفاده در فرآیند اطوکشی می‎باشد.

استفاده از این iron rolling بسیار راحت و کاربر پسند بوده و به میزان زیادی موجب صرفه‎جویی در مصرف انرژی و زمان می‎گردد و مهمترین نکته در مورد این دستگاه rolling machine کیفیت بالای اطوکشی می‎باشد.

غلطک اتو علاوه بر تولیدی پوشاک، خشکشویی‎ها، اطوشویی‎ها، تجهیزات‎ لاندری هتل‎ها و بیمارستان‎ها و … برای منازل نیز مورد استفاده قرار می گیرد. اتو غلطک میبایست از نظر مقاومت و دارا بودن عمر طولانی مدت کاملا تست شده باشد و مواد اولیه مورد استفاده برای تولید اطو غلطک از بهترین مواد موجود در بازار ‎باشد.

ویژگی‎های غلطک اطو استاندارد

از جمله ویژگی‎های دستگاه اطو غلطکی به موارد زیر می‎توان اشاره کرد:

 1. دارای سیستم گرمایشی برق یا بخار باشد که به دلخواه مشتری و با توجه به شرایط محیطی مکان مورد استفاده بتوان تغییر داد.
 2. دارای میز ام دی اف و استنلس استیل که به دلخواه مشتری بتواند در هر دو مدل قابل ارائه باشد.
غلطک اطو

غلطک اطو

قیمت اتو غلطکی با توجه به سایز تفاوت خواهد شد.

دستگاه اطوی بخار مانکنی

مانکن اطو یا اطو بخار مانکنی مدرن‎ترین دستگاه صنعتی می‎باشد که برای اطوکشی البسه کاربرد دارد. این دستگاه شبیه به یک مانکن لباس طراحی شده و دارای دو نوع مانکن کت و مانتو و مانکن شلوار می‎باشد.

استفاده از مانکن بخار به میزان بسیار زیادی موجب سهولت در فرآیند اطوکشی می‎گردد، به این صورت که فقط کافیست البسه شسته شده و دارای چروک را روی دستگاه بکشیم و آن را روشن کنیم. مانکن از بخار پر می‎گردد و به کمک برنامه اتوماتیک، با توجه به جنس و نوع پارچه تمامی چروک‎ها را از بین می‎برد.

با استفاده از این روش نه تنها چروک البسه به طور کامل از بین می‎رود بلکه به علت طراحی ظاهری دستگاه، البسه شکل و فرم بهتری پیدا خواهند کرد. اتو مانکن در مزون‎های بزرگ و برندهای معتبر کاربرد بسیار زیادی دارد.

در تجهیزات‎ لاندری هتل های بسیار مجهز و بهترین اتوشویی ها میتوان چنین finishing iron press را پیدا کرد، زیرا قیمت بالا و کابرد های خاصی دارد.

مانکن اطو

مانکن اطو

دستگاه دیگ بخار یا بویلر بخار

دیگ بخار یک محفظه فولادی است که برای تولید بخار از آب، با استفاده از سوخت‎هایی مثل مواد مذاب، ذغال‎سنگ یا زغال‎چوب، گاز، برق، گازوئیل، مازوت و…. به کار می‎رود. این دستگاه می‎تواند دمای بین ۲۰ تا ۱۷۰ درجه سانتی‎گراد تولید کند و شروع به تولید در ۱۰۰ درجه سانتی‎گراد با نرخ ۴۰۰ میلی‎لیتر در هر کیلوگرم با استفاده از ۱۰۰ میلی‎لیتر آب می‎کند. دیگ بخار با فولاد آلیاژی ساخته شده و موارد استفاده از آن به این شرح است:

دیگ بخار برای ‎لاندری ، دیگ بخار برای خشکشویی، دیگ بخار برای تولیدی پوشاک، دیگ بخار سونا، دیگ بخار برای خشک کردن بتن، دیگ بخار برای شیرینی پزی، دیگ بخار مواد غذایی، دیگ بخار برای کارواش، دیگ بخار برای هتل، دیگ بخار استاندارد برای مجموعه ورزشی، دیگ بخار مناسب پادگان

دستگاه دیگ بخار

در جهت برآورده ساختن نیاز مصرف‎کنندگان در کشورهایی که امکان تهیه سوخت گاز، گازوئیل، مازوت یا برق را ندارند و یا هزینه سوخت مایع در کشورشان بالا می‎باشد، باید از دیگ بخار با سوخت جامد استفاده شود. ذغال‎سنگ به عنوان بهترین سوخت جامد، منبع سوخت این دستگاه است.

دیگ بخار خوابیده

نمونه دیگ بخار خوابیده

نمونه دیگ بخار ایستاده

نمونه دیگ بخار ایستاده

ویژگی‎های ضروری در ایمنی دیگ بخار

بویلر بخار از لحاظ ایمنی باید دارای ویژگی‎های زیر ‎باشد:

 1. مجهز به دریچه ایمنی که برای کاهش فشار به طور خودکار باز می شود
 2. مجهز به لول کنترل مک دانل آمریکا جهت کنترل میزان آب دستگاه
 3. وجود دو عدد پرشر سوئیچ جهت کنترل فشار
 4. مجهز به ترموستات جهت کنترل دما
 5. مجهز به دو آژیر

steam boiler در صنایع مختلف اعم از کارگاه‎های کوچک تا کارخانجات بزرگ تولیدی جهت کار با دسته اطوی تخصصی و پرس اطوی تخصصی، سونا خانگی، کارخانجات شیرینی‎پزی و مواد غذایی، صنایع بتن جهت خشک کردن بتن، تولید بتن AAC، مجموعه‎های ورزشی، کارخانجات سنگشویی، هتل‎ها، پادگانها و بیمارستان‎ها مورد استفاده می‎باشند.

لازم به ذکر است معمول ترین سیال مورد استفاده در دیگ بخار آب می‎باشد، این آب باید دارای قلیائیت بالا باشد و حتی الامکان عاری از اکسیژن بوده تا باعث خوردگی قسمت‎های مختلف نشود.

بخشی از آسیب های دیگ بخار به این شرح می باشد:

۱-پوسیدگی ناشی از انباشت رسوب آب

۲-پوسیدگی ناشی از ترکیب اکسیژن آب با آهن

۳-پوسیدگی ناشی از عدم رعایت PH

 

از آنجاییکه دیگ بخار دستگاهی است که در صورت استاندارد نبودن میتواند خطر‎های جانی بهمراه داشته باشد، پیگیری برای اطمینان از گواهینامه تاییدیه استاندارد آن جز شرایط قابل بررسی هنگام خرید است.

قطعات مصرفی در بهترین دیگ بخار

لیست قطعات مصرفی در بهترین دستگاه دیگ بخار به شرح زیر می‎باشد:

 1. مشعل دیگ‎های بخار از بهترین برندهای موجود در بازار باشد.(مشعل ایران رادیاتور، مشعل گرم ایران، مشعل ری ایران، مشعل کاوه)
 2. لول کنترل مکدانل آمریکا با بالاترین کیفیت
 3. تابلو کنترل فرمان فرانسوی با بالاترین ایمنی
 4. دو پرشر سوئیچ اروپایی اورجینال
 5. سوپاپ اطمینان یک اینچ
 6. پمپ PM80

تمام موارد فوق باید اورجینال باشند.

ظرفیت‎های استاندارد دیگ بخار ایستاده و دیگ بخار خوابیده

ظرفیت‎های استاندارد دیگ‎های بخار عمودی به شرح زیر می‎باشد:

دیگ بخار ۱۲۰ کیلویی

دیگ بخار ۱۵۰ کیلویی

دیگ بخار ۱۸۰ کیلویی

دیگ بخار ۲۲۵ کیلویی

دیگ بخار ۳۰۰ کیلویی

دیگ بخار ۳۷۵ کیلویی

دیگ بخار ۵۰۰ کیلویی

ظرفیت‎های استاندارد  دیگ های بخار افقی به شرح زیر می‎باشد:

دیگ بخار  ۳۰۰ کیلویی

دیگ بخار  ۵۰۰ کیلویی

دیگ بخار  ۱۰۰۰ کیلویی

دیگ بخار  ۱۵۰۰ کیلویی

دیگ بخار  ۲۰۰۰ کیلویی

دیگ بخار  ۳۰۰۰ کیلویی

دیگ بخار  ۴۰۰۰ کیلویی

دیگ بخار  ۵۰۰۰ کیلویی

مقایسه ظرفیت‎های مختلف دیگ بخار

ظرفیت مناسب برای هر مرکز به نوع مصرف، سایر تجهیزات وابسته به سیستم بخار و لوله‎کشی سیستم بستگی دارد. برای افزایش طول عمر دستگاه و همچنین عملکرد بهتر آن باید بین مصرف روزانه و ظرفیت دستگاه، تعادل مناسب را برقرار نماییم.

برای انتخاب دیگ بخار در ظرفیت‎های مختلف مناسب استفاده شما، مقاله‎های مقایسه ظرفیت‎های مختلف دیگ بخار ایستاده (عمودی) و مقایسه ظرفیت‎های مختلف دیگ بخار خوابیده (افقی) را مطالعه نمایید.

راهنمای خرید دیگ بخار

پارامترهای مؤثر در انتخاب و خرید انواع بویلرها به این شرح است: قیمت انواع دیگ بخار، مصرف بهینه انرژی، راندمان بالا، رعایت استانداردهای مؤثر بر کیفیت، رعایت نکات ایمنی، اپراتوری آسان و زیبایی ظاهری

دستگاه دیگ بخار در مدل‎ها و ظرفیت‎های متنوع در بسیاری از شرکت‎ها تولید می‎گردد. تفاوت بسیاری در کیفیت قطعات ارائه شده برای ساخت این دستگاه در بازار وجود دارد؛ هریک از قطعات استفاده شده برای ساخت دیگ بخار تأثیر بسزایی در ایمنی دستگاه دارند و وجود اشکال در هریک از قطعات و یا مراحل تولید و بهره‎برداری، افرادی که از دستگاه استفاده می‎کنند را با خطرات جدی جانی و مالی روبرو می‎کند.

جهت نصب و راه اندازی دیگ بخار حتماً با افراد متخصص مشورت نمایید.

در نتیجه بسیار مهم است که قبل از خرید محصول اطلاعات کاملی از ویژگی‎های یک دستگاه دیگ بخار با کیفیت و مناسب و همچنین شرکت تولید کننده دیگ بخار مورد اطمینان داشته باشیم تا بتوانیم از به وجود آمدن هرگونه مشکل در آینده جلوگیری به عمل آوریم.

برای اطلاع از نام بهترین قطعات و تجهیزات استاندارد ر دیگ بخار مقاله بررسی تجهیزات کامل دیگ بخار را مطالعه کنید.

 

در این مقاله تجهیزات‎لاندری و ویژگی های بهترین دستگاه ها بررسی شد. جهت اطلاعات تخصصی تر از بخش مقالات ما دیدن فرمایید.

۱---->2---->3---->4---->5
[کل: ۷ میانگین: ۴.۹]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

 1. ناصر تقوی ۱۳۹۹-۰۲-۳۱

  سلام.من ماشین برای شست شلوار لی برای تولید شلوار لی میخوام. شما اینچنین ماشینی دارین.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید