ایمنی دیگ بخار در مرحله بهره ‎برداری

13329 بازدید

۱۴۰۰-۱۲-۱۳

ایمنی دیگ بخار به طور معمول اقدامات قانونی ای را به همراه دارد که برای بررسی کیفیت و به‎ طور کلی نگهداری دیگ بخار انجام می‎شود. با این حال رعایت موارد اجرایی بهداشت و ایمنی از طرف کسانی که از دستگاه استفاده می‎کنند بسیار ضروری می‎باشد. سالانه صدها حادثه در مورد دیگ بخار اتفاق می‎افتد که اکثر آنها به اختلال عملکرد اجزای مختلف دیگ بخار، خطای اپراتور، تعمیر و نگهداری ضعیف یا خوردگی مربوط می‎شود.

نگهداری مناسب از دیگ بخار علاوه براینکه موجب صرفه جویی در مصرف انرژی، زمان و هزینه می‎شود؛ احتمال بروز هرگونه حادثه را نیز کاهش می‎دهد. مقاله زیر دارای توصیه های اساسی برای آزمایش و نگهداری دیگ بخار می‎باشد.

برنامه های ما می‎توانند در طول عملیات عادی استفاده شوند که شما را قادر سازند مکانیزم آسیب را پیدا کرده و بلافاصله بدون نیاز به توقف کار آنها را برطرف نمایید. در صورت وجود هرگونه سوال و ابهام در مورد رویه و الزامات دقیق با متخصصان ما در گروه صنعتی آکروپارس در تماس باشید.

ایمنی دیگ بخار

ایمنی و نگهداری در بویلر های بخار

توصیه های ایمنی دیگ بخار در مرحله بهره برداری

نکات ضروری به منظور حفظ ایمنی دیگ بخار و مراکزی که از این دستگاه استفاده می‎کنند به شرح زیر می‎باشد:

نظافت سالن دیگ بخار باید به چه صورت باشد؟

در نظافت سالن دیگ بخار اصول بهداشت محیط چه از نظر گازهای زیان آور و چه از نظر نظافت ظاهری ( گرد وغبار و روغن و…) رعایت شود.

پرسنل آموزش دیده…

اصول ایمنی دیگ بخار به طور دقیق رعایت شود و آموزش های لازم به اپراتورها داده شود که از خطرات دیگ بخار اطلاعات کامل داشته باشند.

آنالیز آب ورودی به بویلر چگونه باید باشد؟

از نظر آب صنعتی که شامل تصفیه آب، دی اریتور و کندانس می‎شود، رعایت موارد را نموده و آزمایشات روزانه (در هر شیفت) دقیق انجام شود که اولاً راندمان کاری را بالا می‎برد ثانیاً از پوسیدگی لوله جلوگیری می‎نماید.

کنترل سوپاپ اطمینان و ایمنی دیگ بخار

هر روز سوپاپ اطمینان با دست حرکت داده شود تا رسوبات به وجود آمده باعث خرابی سیستم سوپاپ و ایجاد مشکل فنی نگردد. سوپاپ اطمینان یکی از موثر ترین اجزا در برقراری ایمنی دیگ بخار میباشد.

چک کردن لول کنترل، مغز فرمان دهی دستگاه…

هر روز شیر مربوط به لول کنترل و آبنما باز شود و آزمایش لازم به عمل آید، به این صورت که لول کنترل در مرحله اول باعث روشن شدن الکتروپمپ تغذیه خواهد شد و در مرحله بعدی باعث از کار افتادن مشعل می‎شود، غیر از این باشد لول کنترل سالم نمی‎باشد.

توجه به خاموش روشن شدن دیگ بخار

توجه به روشن و خاموش شدن دیگ بخار که از هر لحاظ باید بدون ضربه روشن شود و در زمان روشن بودن، مشعل دیگ بخار شعله روشن (بدون دود) داشته باشد.

آزمایش فتوسل مشعل

هر هفته حداقل یک مرتبه فتوسل آزمایش گردد به طریقی که فتوسل از مدار خارج و در تاریکی قرار گیرد که این عمل باعث خاموش شدن مشعل خواهد شد. خطری که از معیوب بودن فتوسل دیگ بخار را تهدید می‎نماید بدین شرح است که فتوسل نمی‎تواند سوخت مورد نیاز را کنترل نماید، در نتیجه داخل دیگ بخار (کوره) پر ازسوخت (گازوئیل-گاز) می‎گردد و یکباره در اثر جرقه سوخت داخل کوره مشتعل شده و باعث انفجار دیگ بخار خواهد شد.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
لباسشویی لونا

نحوه چک کردن پرشر سوئیچ ها

هر هفته حداقل یک مرتبه پرشر سوییچ های بغل تابلو باید آزمایش شود در حدی که به نقطه باز شدن سوپاپ اطمینان برسد، در این حالت سوپاپ اطمینان عمل کرده و مشعل دیگ بخار نیز باید در این حالت خاموش شود و پس از اینکه پرشر سوییچ دقت لازم را داشت مجدداً به حالت اولیه برمی‎گردد.

کنترل کلیه شیرآلات و روانکاری آنها

اپراتورها در کلیه زمان بهره برداری شیرهای موجود را کنترل کرده و باز و بسته نمایند و روغن کاری و گریس‎کاری و روان بودن شیر‎آلات را در نظر داشته باشند. در مواردی مشاهده می‎شود که شیرهای بخار مخصوصاً شیر اصلی بخار و شیر مدار آب تغذیه بصورت گیرپاژ در آمده و از کنترل خارج شده است.

کنترل مسیر الکتروپمپ

در مسیر الکتروپمپ یک عدد شیر یکطرفه و یک عدد شیر فلکه قرار دارد که هر دو باید از عملکرد خوبی برخوردار باشند به دلیل اینکه برگشت بخار به طرف الکتروپمپ باعث خرابی سیل پمپ شده و اختلال در مسیر آبرسانی ایجاد می‎شود.

شیر تخلیه دیگ بخار هر چند وقت یکبار باز شود؟ زیر آبزنی چیست؟

شیر تخلیه دیگ بخار در هر شیفت (بسته به مواد شیمیایی که تزریق می‎شود) باز شود و در هر مرتبه چند ثانیه (با توجه به ظرفیت دیگ بخار) عمل زیرآب‎زدن انجام شود که مواد معلق به طرف بلودان هدایت شوند. چنانچه این عمل انجام نشود دیگ بخار پس از مدتی پر از رسوبات خواهد شد.

چرا مدار را رنگ آمیزی میکنیم؟

رنگ آمیزی کل مدار باز (لوله ها و شیرآلات و غیره) هر سال باید انجام شود که از پوسیدگی فلزات جلوگیری گردد.

اهمیت انجام سرویس های روزانه، ماهانه، سالانه و اسید شویی

در مورد رسیدگی به دیگ بخار باید سرویس‎های روزانه، هفتگی، ماهانه، شش ماهه و در پایان سرویس سالیانه انجام گردد. که شامل اسیدشویی در صورت وجود رسوب در دیگ بخار و بررسی کاور (پوشش روی دیگ) می باشد. علاوه بر آن بورس زدن داخل لوله های آتشخوار و شستشوی آن جزو واجبات است و این عمل موجب کاهش مصرف انرژی خواهد شد.

سرویس کلی مشعل

سرویس مشعل (تعویض بلبرینگ‎های الکتروموتور مشعل) الکتروموتور پمپ جزو سرویس های شش ماهه می‎باشد. چنانچه بلبرینگ‎ها به موقع تعویض نشوند باعث خرابی الکتروموتورها خواهد شد.

تست هیدرواستاتیک سالانه

از آنجایی که سالانه باید آزمایش تست هیدرواستاتیک انجام شود در نتیجه نشتی لوله ها و نشتی محل جوشکاری‎ها مشخص و تعمیر خواهد شد.

دقت و تبهر اپراتور در کارش مهم ترین موضوع در ایمنی دیگ بخار

بالاتر از همه موارد پانزده‎گانه بالا، توجه اپراتور در زمان بهره برداری از دیگ بخار و تهیه گزارش‌ لازم می‎باشد که باید به آن توجه شود و برای این منظور باید جداولی تهیه شود و در آن خلوص آب تصفیه شده، فشار بخار، فشار سوخت، مقدار موجودی سوخت و ستونی هم برای توضیحات لحاظ شود که مدیر مسئول بتواند حالت‎های غیر استاندارد و اضطراری را به موقع کنترل کرده و از خطرات احتمالی جلوگیری نماید.

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید