آموزش ثبت وقایع واحد بویلر

8855 بازدید

۱۳۹۸-۰۳-۲۹

بررسی ثبت وقایع واحد بویلر

نحوه ثبت وقایع واحد بویلر در مقاله قبل در خصوص (مستندسازی وقایع بویلر) توضیح داده شد. اما نگه‎داری این اسناد در بهره برداری عاقلانه بسیار حیاتی است. من موارد متعددی را سراغ دارم که نتیجه عملکرد واحدها و اپراتورها و تقریبا هر کسی که با بروز خرابی ارتباطی دارند می‎باشند.

عده کمی از تاثیر نگه‎داری ثبت وقایع به نفع اپراتورها و واحد صحبت به میان می‎آورند. من نمی‎خواهم با داستان سرایی شما را خسته کنم اما راه‎هایی برای اجتناب از هزینه تراشی، جراحت و اضطراب که حاصل نگه‎داری اسناد وقایع است ارائه می‎دهیم.

بررسی اسناد ثبت شده چه کمکی به ما میکند؟

ثبت اسناد مانند ابزاری حاوی اطلاعات مفید است که به اپراتورها امکان گرفتن تصمیمات مقتضی را فراهم می‎آورد. در بسیاری موارد این‎ها تنها اسناد ثبت شده امور بهره برداری واحدند با بررسی آن‎ها اپراتور می‎تواند تشخیص دهد که آیا وضعیت موجود فشار یا موارد مشابه گذشته هم‎خوانی دارد یا نه؟ این یک کار مفید و با ارزش است که غالبا ترک می‎شود.

اپراتور عاقل ارزش ثبت وقایع خود را می‎داند. این کار نشان‎گر مهارت، حفظ منابع کارفرما و تشکیل پایگاه اطلاعاتی توسط اپراتور است که مرجعی برای ارزیابی عملکرد واحد است و به بهبود آن کمک می‎کند.

امروزه منابع متعدد اطلاعاتی در اختیار اپراتور قرار دارد اما تنها منبع قابل اطمینان‎تر همان ثبت وقایع است. واحدهای جدید مجهز به کامپیوتر و اطلاعات نگار و سایر تجهیزات الکترونیکی هستند اما آن ها نمی توانند همه چیز را ثبت نمایند. غالبا عده ای ثبت وقایع را ترک می کنند زیرا به نظر آن‎ها با وجود این دستگاه ها دیگر نیاز به ثبت دستی وجود ندارد. اما پس از بروز یک حادثه می‎فهمند که چه عقیده غلطی بوده است. یک حادثه بزرگ یا کوچک می‎تواند اطلاعات الکترونیکی را از بین ببرد که در این صورت دیگر هیچ اطلاعاتی در دست اپراتور نخواهد بود.

چه چیزهایی را در لاگ شیت بویلر یادداشت کنیم؟

چه چیزهایی را در لاگ شیت بویلر یادداشت کنیم؟

انواع ثبت وقایع واحد بویلر

ثبت وقایع واحد بویلر حاوی اسناد و لوازم متعددی است. تعدادی از این اسناد به شرح زیر است:

 • ثبت
 • اپراتور، سند کاغذی که به طور متوالی توسط اپراتورها برای تشریح عملیات انجام گرفته طی شیفت نوشته می‎شود. این سند اعتبار بالایی داشته و نباید قابل تغییر باشد مگر این که توسط مسئول شیفت تایید گردد. اگر اپراتور قصد تغییر سند را داشته باشد باید طبق روال عمل کند.
 • ثبت عملیات تصفیه آب. سند کاغذی که حاوی اطلاعات آنالیز آب و مواد شیمیایی افزوده شده می‎باشد. این سند می‎تواند بخشی از ثبت اپراتور باشد اما معمولا فرم‎های آن توسط قسمت مربوطه چاپ می‎شود.
 • ثبت وقایع نت. اسنادی که کلیه عملیات نت (نگه‎داری و تعمیرات) لوازم و تجهیزات واحد در آن‎ها ثبت می‎شود. اطلاعات این اسناد باید کاملا مرتب و طبقه بندی شده باشد.
 • ثبت مشخصات بازدیدکنندگان. سند کاغذی که بازدیدکنندگان از واحد را شناسایی می‌‎کند. این کار معمولا زمانی که تعداد بازدیدکنندگان زیاد باشد انجام می‎گیرد.
 • ثبت پیمان کاران. سند کاغذی که مشخصات پیمان کاران شاغل در واحد را ثبت می‎کند.
 • نمودارهای دستگاه‎های ثبت کننده. تمام نمودارها و دیاگرام‎‌هایی که دستگاه‎های واحد آن‎ها را ثبت می‎کنند و حاوی ثبت مداوم فشار، دما و سطح سیالات که به ثبت وقایع اپراتور پیوست می‎شود. مقادیر این متغیر ها طی هر ۲۴ ساعت یا یک هفته بایگانی می شود.

چرا باید دفتر ثبت وقایع واحد بویلر (لاگ شیت) داشته باشیم؟

اساسا پنج علت وجود دارد:

 1. صرفه جویی در وقت اپراتور،
 2. ایجاد سازگاری حتی با SOPهای مدون،
 3. تثبیت اطلاعاتی که طی زمان به طور مرتب ثبت شده است،
 4. امکان استفاده از تجربه افراد حرفه‎ای برای کمک به توسعه ثبت وقایع به منظور اطمینان از ثبت اطلاعات مهم،
 5. و ثبت سنتی حس حرفه‎ای گری را که به نوع روزنامه‎ای مربوط نیست بیدار می‎کند.

یک ثبت پیش چاپ می‎تواند فضایی را برای ورود اکثر اطلاعات ایجاد کرده و فعالیت‎های معمول را ثبت کند. هر سند باید دارای بخشی برای ثبت توضیحات خود اپراتور نیز باشد. به نظر من علاوه بر سند کامپیوتری که برای بایگانی در واحد تدوین می‎شود، اپراتور باید چنین سندی را برای خودش ثبت و نگه داری نماید. این کار می‎تواند یک عدم وابستگی در نقش اپراتور داشته و فقدان درک صحیح اپراتور را رفع کند.

چه چیزی را ثبت کنیم، چرا و کی؟

با وجود نصب دستگاه‎های نگارنده اطلاعات مهم بسیاری در مورد واحد بویلر، حتی با وجود ثبت وقایع توسط اپراتور نادیده باقی می‎ماند که به ثبت سایر اطلاعات وابسته است. مقدار اطلاعات ثبت شده به فاکتور‎هایی مانند مسئولیت پذیری فردی، نوع واحد و اهمیت بازده واحد بستگی دارد.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
نحوه تنظیم، عملکرد و عیب یابی مشعل دیگ بخار

به همین خاطر ارزیابی کامل ثبت وقایع توسط یک فرد حرفه‎ای و یا مرور عمیق توسط بهره برداری و مدیران برای اطمینان از این اسناد حاوی کلیه اطلاعات ضروری واحد می‎باشند باید صورت گیرد. غالبا اپراتورها و مدیریت، ارزش اطلاعات معین را نمی‎دانند. بنابراین لیست پیشنهادی و منطقی زیر علت ثبت اطلاعات را روشن می‎کند. اگر نمی‎توانید مرور حرفه‎ای داشته باشید این لیست در تدوین اسناد مفید، شما را کمک خواهد کرد.

زمان ثبت اطلاعات و ضرورت چک‎کردن موتور خانه

زمان ثبت اطلاعات به نوع و اندازه واحد بستگی دارد. واحد کوچک گرمایشی نیاز چندانی به بازدید و ثبت اطلاعات با توالی خیلی کوتاه ندارد. یک گرم کن خانگی از واحد گرمایشی کوچک بیشتر مورد توجه است زیرا اهل منزل به انحراف از دمای معمول و نویز، حساس هستند. تاسیسات دیگ بخار در هر ساختمانی باید یک بار در روز توسط افراد وارد بازرسی شود.

به هر حال کلیه تاسیسات مخصوصا آن هایی که توان بیش از تاسیسات مخصوصا آن‎هایی که توان بیش از ۳۰۰HP دارند باید دارای تکنسین کاردان برای بازدید متوالی باشند.

واحدهای بویلر فشار بالا ملزم به داشتن اپراتور مجاز می‎باشند. دیدین اپراتوری که ساعتی یک بار اطلاعات را ثبت می‎کند یک امر معمول است. شاید ثبت وقایع نوشته شده فقط ثبت اطلاعات دوره ای باشد و نه بیشتر که ارزش حضور اپراتور در  کنار تجهیزات بیش تر از آن است. به صورت حرفه‎ای، اپراتورهای با حس حرفه‎ای اطلاعات را هر ساعت وارد می‎کنند تا نشان دهند مراقب واحد هستند.

مسائل اطلاعات پیشنهادی برای ثبت وقایع در لاگ شیت

در اینجا لیستی از مواردی که باید در واحد بویلر مستند شود با ذکر دلیل ارائه شده است.

دمای هوای خروجی گرم‏کن هوا:

بررسی دمای هوا در کنار دمای ورودی و خروجی دود، وجود اشکال در صفحات انتقال حرارت، نشتی از سیل‎ها لوله‏های پوسیده و غیره را نشان می‎دهد.

بازرسی سالانه:

گزارش اپراتور باید شامل بازرسی سالانه بویلر و مخازن تحت فشار واحد باشد.

دمای تخلیه مبدل حرارتی:

این اطلاعات امکان محاسبه تلفات گرمایی را فراهم می‎کند. دما شاخص عملکرد سیستم بازیافت حرارت است. اگر تخلیه این مبدل وارد فاضلاب می‎شود، نباید دمای آن بیش از ۱۴۰ فارنهایت باشد.

دمای آب ورودی بویلر:

این آیتم در بویلرهای بخار شاخص اتلاف حرارت در لوله کشی آب تغذیه یا گرمای افزوده شده توسط هیترهای آب اکونومایزر است. در بویلرهای آب گرم هم شاخص بار مورد نیاز برای محاسبات خروجی است. دمای ورودی برای گرم کن‎های سیال و تبخیر کننده‎ها هدف مشابهی را دنبال می‎کند.

دمای آب خروجی بویلر:

بویلرهای آب گرم طوری تنظیم می‎شوند که این دما را حفظ کنند. این کار برای محاسبات خروجی ضروری است.

دبی آب بویلر:

آب گرم خصوصا انواع (HT HW) مستلزم داشتن دبی آب کنترل شده‎ای هستند. این مقدار برای محاسبات خروجی ضروری است و همچنین باید از نظر قابلیت اطمینان نیز بررسی گردد چون حداقل جریان باید سوییچ محدودیت را فعال کند.

فشار بوستر پمپ:

باید فشار پمپ آب کندانسیت کنترل گردد.

فشار گاز مشعل:

این آیتم باید با توجه به بار اعمالی به طور مرتب بازبینی شود. افزایش و کاهش فشار نسبت به بار بیانگر وجود مشکل و مشعل است.

فشار نفت در مشعل:

این آیتم باید از نظر تداوم نسبت به تعمیرات بار کنترل گردد. افزایش و کاهش فشار نسبت به بار نشانگر وجود خرابی در مشعل می‎باشد.

دما و فشار آب شهری:

کنترل آب جبرانی.

مواد قابل احتراق:

کنترل دود خروجی از نظر وجود مواد قابل احتراق (سوخت) امکان شناسایی مشکل در مشعل و نسبت سوخت و هوا را فراهم می‎کند. واحدهای بزرگ تر نسبت سوخت و هوا را با بررسی دود کنترل کنند.

دمای هوای احتراق:

غالبا این آیتم همان دمای بویلر خانه است. دمای هوای احتراق اساس تعیین راندمان تلفات حرارتی بویلر است.

فعالیت‎های پیمانکار:

توضیحات اپراتور باید بگوید که چه پیمان کارهایی در چه زمانی و به چه تعداد در واحد حضور داشته و مشغول چه کاری بوده‌‎‎اند.

فشار پمپ کندانسیت (بوستر پمپ):

این پمپ‏‎ها آب کندانسیت را به مخزن هوازدا انتقال می‎دهند و فشار خروجی مربوط به بار بخار واحد و فشار مخزن هوازدا نشانگر وضعیت شیر‎های اسپری هوازدا می‎باشد. فشار تخلیه پمپ‎های آب کندانسیت برگشتی- نه لزوما فقط در واحد بویلر- می‎تواند تزریق بخار به تله‎ها (تله بخار یا استیم تراپ) را انجام دهند.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
تاریخچه دیگ بخار (قسمت اول)

دمای مخزن کندانسیت:

این دما اولین نشانه خرابی‎های متعدد سیفون است. اگر دما به بالا تر از ۲۰۰ درجه فارنهایت برسد بازرسی سیفون ضروری خواهد بود. وقتی آب کندانسیت و جبرانی در مخزن مخلوط می‎شوند، دما می‎تواند درصد برگشتی‎ها را مشخص کند. افزایش دمای این مخازن حاکی از وجود خرابی در سیفون‎ها است.

پیمانکار:

در غیر از زمانی که کار بسیار مفصل است و خود پیمانکار باید ثبت وقایع داشته باشد، ثبت وقایع اپراتور باید شامل تمام فعالیت‎های پیمانکار در واحد باشد (نام کارگرها و فعالیتی که انجام می‎دهند).

فشار هوازدا:

تغییرات کوچک در فشار هوازدا نسبت به دمای آب تغذیه یا بار بخار واحد می‎تواند وجود مشکل در هوا زدا را آشکار کند.

فشار درام:

در بویلرهای فشار قوی، فشار درام به خاطر افت در طی شیر یک طرفه و سوپرهیتر (در صورت وجود) نشانگر بار است. این فشار در انجام صحیح محاسبات تلفات Blow down بسیار مفید است.

فشار آب تغذیه:

تغییرات گرمایش در واحدهای دارای پمپ‎های گردش دهنده می‎تواند وجود مشکل در پمپ به لوله کشی را آشکار کند. تغییرات در واحدهایی که دارای شیرهای کنترل جریان آب تغذیه هستند متناسب با بار بویلر است.

دمای آب تغذیه:

مقدار بخاری که بویلر می‎تواند تولید کند بستگی به دمای آب تغذیه دارد. اگر دما پایین باشد، ظرفیت تولید بخار بویلر را کاهش داده و بر نرخ تبخیر و عملکرد کلی واحد نیز موثر خواهد بود.

:FGR کنترل بازگردش دود

قدرت سیگنال شعله، نامیزانی وضعیت مشعل و تجمع دوده یا رطوبت در شعله یاب با تغییرات قدرت سیگنال شعله مشخص می‎شود. نظارت بر آن از تریپ ناگهانی و غیرمنتظره بویلر جلوگیری می‎کند. فرسایش تدریجی شعله یاب به منظور راهنمایی جایگزینی بازیابی می‎شود.

کنتور نفت کوره:

برای مشخص کردن مقدار سوخت مصرفی در هر شیفت رقم کنتور باید ثبت گردد. این اطلاعات برای محاسبه نرخ تبخیر و نگه داری فهرست موجودی سوخت ضروری است. این کار باید در هر زمان ممکن برای هر بویلر به منظور تعیین عملکرد بویلر انجام گیرد. اگر کونتور وجود ندارد سطح مخزن سوخت می‎تواند اطلاعات مورد نیاز را تامین کند.

دمای سوخت:

در زمان استفاده از نفت کوره به منظور ارزیابی عملکرد گرم‎کن دما را اندازه گیری می‎کنند. دما در مشعل برای اجرای اتمیزاسیون مناسب حیاتی است و به خاطر ویسکوزیته در انتقال دچار تغییر می‎شود.

سطح مخزن نفت کوره:

برای مدیریت مقدار موجودی و شناسایی وجود نشتی سنجش سطح مخزن ضروری است.

کنتور گاز:

برای تعیین میزان مصرف گاز باید در هر شیفت کنتور خوانی انجام گیرد که برای محاسبه نرخ تبخیر و مقایسه با کنتور خوانی فروشنده هم لازم است. این کار باید در هر زمان ممکن بر ای هر بویلر انجام گیرد.

فشار گاز:

فشار گاز ورودی به واحد به منظور اطمینان از عمل به تعهد فروشنده کنترل می‎شود. فشار گاز در ورود به بویلر باید ثابت و در حد مجاز و تعریف شده باشد. عدم کنترل تغییرات احتمالی در این آیتم می‎تواند نسبت هوا – سوخت را تغییر دهد.

اتفاقات:

هر حادثه غیر معمول که اتفاق می‎افتد باید مستند گردد. هر سندی که مربوط به اتفاقی است می‎تواند در دادگاه به عنوان مدرک تلقی شود.

فشار هدر:

در واحدهای فشار بالا این فشار باید کنترل گردد. هر تغییری بیانگر وجود مشکل در سیستم کنترل تغییرات بار و ظرفیت بویلر می‎باشد.

کنتور آب جبرانی:

منبع اصلی آلاینده‎های آب بویلر، آب جبرانی است. اگر آب جبرانی پایدار است و هیچ نشتی آب تصفیه نشده‎ای به سیستم وجود ندارد، شیمی آب باید ثابت باشد. کاهش ناگهانی آب جبرانی می‎تواند نشانگر وجود نشت باشد که ممکن است آب تصفیه نشده را وارد بویلر کند.

نظارت بر آب جبرانی امکان بیشتر کردن فواصل بین آنالیزهای شیمیایی را فراهم می‌کند. کمیت آب جبرانی تاثیری مستقیم بر مصرف انرژی دارد. هر گالن آب ۵۰ درجه فرنهایت که باید جایگزین آب کندانسیت ۱۸۰ درجه فارنهایت گردد بیش از ۱۰۰۰BTU انرژی نیاز دارد.

فشار آب جبرانی:

این کمیت به ندرت کنترل می‎شود زیرا اپراتورها به طور مداوم از آب شهری استفاده می‎کنند که بالاخره روزی آن‎ها را ناامید خواهد کرد. کنترل فشار چاه خیلی مهم‎تر است.

دمای آب جبرانی:

برای تعیین مقدار گرمای لازم برای گرمایش آب جبرانی.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
آموزش نگهداری دیگ بخار در مرحله بهره‎برداری

فشار نفت مصرفی:

فشار نفت در خط اصلی و مصرفی در بویلر باید کنترل گردند. تغییرات آن بیانگر وجود اشکال در پمپ‎ها، سطح مخزن، تغییرات در ویسکوزیته نفت یا کیفیت آن می‎باشد. تغییر در فشار مصرفی مشعل، نسبت هوا – سوخت را تحت الشعاع قرار می‎دهد.

ساعت کاری:

ثبت میزان کارکرد تجهیزات امکان انجام محاسبات ورودی و خروجی را فراهم می ‎کند. ثبت زمان‎های روشن و خاموش شدن و بهره برداری دستگاه تحلیل عملکرد و برنامه ریزی نگه‎داری بسیار با ارزش است.

دمای هوای خارج:

ترجیحا باید دمای خارج را ثبت نمود زیرا بارهای گرمایش و تهویه را تعیین می‎کند. در نظر گرفتن دماهای بالا و پایین روزانه در برنامه ریزی واحد موثر است. دستگاه‎های ثبت می‎توانند زمان‎هایی که دمای هوا در گستره مورد نظر قرار دارد را ثبت کند تا اطلاعات مورد نظر را از آن استخراج کرد.

اکسیژن:

نظارت و حفظ حداقل محتوای اکسیژن گازهای کوره در حفظ راندمان موثر است. اما معمولا آنالیزها روی دود انجام می‌گیرد. ثبت اطلاعات اکسیژن وجود مشکل در کنترل نسبت هوا- سوخت یا مشعل را آشکار می‌سازد بنابراین در زمان مقتضی این کار باید انجام شود.

دمای دود باز چرخانده شده:

تغییرات این آیتم وجود نشتی در سیل های فن را مشخص می‎کند.

فشارها و دماهای ورودی و خروجی و جریان بخار باز گرمایش:

در بویلرهای دارای بازگرمایش (REHEATER) این اطلاعات برای تعیین گرمای جذب شده توسط بخار ضروری است. دمای خروجی بازگرمایش نیز باید همچون دمای خروجی سوپرهیتر کنترل گردد.

فشار آب نرم:

کنترل فشار در ورودی و خروجی نرم کننده یک سنجش ساده برای تعیین تمیزی و کیفیت رزین‎هاست. افت فشار بالا در نرم کننده می‎تواند ظرفیت تامین آب جبرانی را محدود کند.

اکسیژن موجود در گاز دودکش.

این مورد نیز باید بررسی گردد.

سوخت موجود در گاز دودکش.

این مورد نیزباید بررسی گردد.

دمای دودکش:

بدون شک این آیتم از مهم ترین اطلاعاتی است که باید ثبت گردد. این کار درست مثل سنجیدن تب انسان است. دمای دودکش نشانه سلامت بویلر است بنابراین اندازه گیری آن باید به طور مرتب انجام گیرد، تغییرات آن مستقیما مربوط به تغییرات باربویلر است و برای جلوگیری از بروز مشکلاتی مانند تجمع دوده، خرابی تیغه های راهنما و نسبت هوا- سوخت و غیره کنترل آن ضروری است.

فشار خروجی سوپرهیتر:

فشار و دمای خروجی سوپرهیتر برای تعیین مقدار گرمای داده شده، به بخار لازم است و تغییرات مقدار آن نشانگر وجود نشتی یا گرفتگی در لوله هاست.

دمای خروجی سوپرهیتر:

برای جلوگیری از بروز اشکال باید این دما مرتبا کنترل گردد. این آیتم به همراه فشار خروجی در تعیین گرمای داده شده به بخار ضروری است.

TDS(ذرات محلول کلی): محتوای TDS آب جبرانی، کندانسیت و آب تغذیه بویلر باید به طور مرتب برای شناسایی مشکل احتمالی کنترل گردد.

آزمایش:

آزمایشات معمول مانند آزمایش عملکرد قطع جریان در بویلر های بخار باید ثبت گردد. برخی آزمایشات معمول مانند آزمایش شیر اطمینان توالی کم تری دارد. آزمایشات مورد نیاز و تناوب آن به شرح زیر است:

آنالیز احتراق:

این کار باید به طور معمول هر ۳ ماه یک بار انجام شود.

آزمایش حسگرهای شعله:

ماهی یک بار برای بویلرهای نفت و گازسوز

آزمایش هیدرواستاتیک:

در بویلر ها سالی یک بار. در مخازن تحت فشار بدون احتراق دوبار در سال و مخازن ذخیره هوای متراکم هر ۵ سال. این ها ارقام معمول است که ممکن است وضعیت واحد شما متفاوت باشد.

آزمایش قطع آب:

هر روز در بویلرهای بخار، هر شیفت در بویلرهای فشار بالا و سالی ۲ بار در بویلر های آب گرم.

آزمایش شیر های اطمینان:

هر ۳ ماه یک بار در بویلر های بخار زیر ۴۰۰PSIG و سالانه در بویلر های آب گرم.

آنالیز آب:

بویلر های فشار بالا با بار متفاوت در هر شیفت و سایر بویلر های فشار بالا به طور روزانه. در بویلر های آب گرم به طور ماهانه.

محاسبات در اسناد ثبت وقایع واحد بویلر

محاسبات سوخت مصرفی، بخار تولیدی یا MBtu خروجی و درصد آب جبرانی باید در اسناد ثبت وقایع وارد گردند. این‎ها مقادیر اصلی هستند که در صورت عدم کنترل، عملکرد واحد را به حدی تنزل می‎دهد که مشکل به روز کند.

آیتم‎های دیگری مثل نرخ تبخیر، نرخ گرمایش و غیره نیز می‎تواند در آنها ثبت گردد. اصلاح موجودی برای کنترل تغییرات، تطابق کنتور گاز و نفت برای ارزیابی میزان مصرف و محاسبات بالانس حرارتی برای ارزیابی تولید بخار همگی می‎توانند در اسناد ثبت گردند.

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید