هزینه ها در لاندری

11168 بازدید

۱۳۹۷-۰۳-۲۸

لاندری یا رختشویخانه یا لنژ  به عنوان یکی از بخش های مهم در هر مرکزی اعم از هتل‎ها، بیمارستان‎ها، پادگان‎ها، خشکشویی‎ها و رختشویخانه‎های صنعتی هزینه هایی برای راه اندازی و نگهداری دارد.

اگر به تمام راه کارها برای کاهش هزینه در لاندری هم توجه کنیم تنها بخشی از هزینه ها کاسته خواهد شد، دسته دیگری ازین هزینه ها ضروری بوده و کوتاهی در هر یک از آنها می‎تواند خسارت هایی را در بر داشته باشد.

مانند: خرید تجهیزات لاندری استاندارد، ایجاد فونداسیون صحیح با مواد مناسب برای دستگاه‎ها، آموزش پرسنل و…

هزینه ها در لاندری (رختشویخانه های صنعتی)

برخی از مهم ترین هزینه‎های پیشینی شده که یک رختشورخانه صنعتی دارد به شرح زیر می‎باشد:

 1. تعبیه‎ی فضای مناسب جهت لنژ بر طبق استانداردها (مصالح قابل شستشو در کف و دیوارها، شیب مناسب در کف، نور مناسب، تهویه و….)
 2. خرید ماشین آلات لاندری (تجهیزات رختشورخانه مانند: دستگاه ماشین لباسشویی صنعتی، دستگاه خشککن لباس صنعتی، آبگیر صنعتی لباس، پرس اطو ، غلطک اطو، دستگاه بخار و….)
 3. نصب ، راه اندازی و نگهداری ماشین آلات (طبق نقشه های فنی و مهندسی)
 4. آب، برق، تلفن، گاز
 5. آموزش پرسنل (به روز رسانی اطلاعات کارمندان این بخش)
 6. ملزومات (مواد شوینده، کاور، چوب رختی و….)
 7. دستمزد کارمندان
هزینه ها در لاندری

هزینه ها در لاندری

یک مدیر موفق و کارآمد باید سعی بر این داشته باشد که از هزینه ها بکاهد و به درآمد ها بیافزاید.

عوامل موثر در کاهش هزینه ها و بالابردن سطح درآمد و سود دهی

 • محل نصب ماشین آلات استاندارد باشد تا طی زمان استفاده آسیبی به آن‎ها نرسد.
 • استفاده از دستگاه های کم مصرف با بهره وری انرژی (چه دستگاه‎هایی بر اساس استاندارد های بهره وری انرژی ساخته شده اند؟)
 • بالا بردن علم و دانش پرسنل که این کار نه تنها موجب افزایش طول عمر دستگاه ها می شود بلکه از اتلاف وقت نیز جلوگیری بعمل می آورد.
 • ترغیب و تشویق مسافران برای تحویل البسه ی خود به لاندری . به عنوان مثال: هر چند بار استفاده از لاندری یک خدمات رایگان. توضیح اینکه خدماتی در نظر گرفته شود که هزینه ی بالایی برای هتل نداشته باشد.
 • برای کسب درآمد از طریق قبول سفارش های بیرون از هتل وجود دارد. پر واضح است که با ارائه ی سرویس و خدمات عالی می توان به سود بالایی دست یافت. بخش لاندری ضمن خدماتی که به داخل هتل می دهد، از طریق عضو گیری مردم عادی ویا قرارداد بستن با ارگان های اداری و واحد های اقامتی که محروم از لاندری هستند می‎تواند کسب درآمد کند و به سود دهی قابل توجهی برسد.
نقش افراد در لاندری

نقش افراد در لاندری

نقش افراد در واحد رختشویخانه چیست؟

امکان گردش کار اقتصادی با داشتن پرسنل کافی و استفاده‎ی مناسب از شوینده های مربوطه، حلال ها، سفیدکننده‎ها و ضد عفونی کننده‎ها وجود خواهد داشت.

با توجه به هزینه های بالا که صرف خرید ماشین آلات، تجهیز و نصب در لاندری شده است، این بخش به افراد متخصصی نیاز دارد که نه تنها اطلاعات کافی در زمینه‎ی حفظ و نگهداری دستگاه ها داشته باشند، بلکه بایستی چگونگی استفاده صحیح از مواد شوینده را بدانند. این دو مورد مهم باعث به وجود آمدن گردش مالی سودآور خواهد شد.

مهمان هتلی را در نظر بگیرید که خود را برای جلسه ی مهمی آماده می کند و البسه ی خود را جهت شستشو به لاندری می دهد. اما پرسنل لاندری که شناختی از لکه برها و مواد شوینده ندارند باعث آسیب رساندن به  لباس مهمان می شوند. در این شرایط اگر مدیریت نهایت سعی خود را در آرامش دادن به مهمان کند هرگز نخواهد توانست استرس فرد را در آن لحظه از بین ببرد و یا خاطره ی بد ذهنی او را محو کند. در واقع ممکن است این مهمان دیگر با توجه به خاطرات منفی که در او هست تمایلی به ورود مجدد به این هتل نداشته باشد، ضمن اینکه این فرد می تواند یک سفیر تبلیغاتی منفی نیز باشد.

آموزش پرسنل بخش رختشویخانه

آموزش پرسنل بخش رختشویخانه

پرسنل لاندری چند نفر هستند؟

افراد متخصصی که در لاندری به کار گمارده می شوند به شرح زیر است:

 رئیس لاندری : Landry manager(1

شوینده ی خشک شویی : Dry dressing washer (2

شوینده ی لباسشویی : Washer(3

 پرس کار : Dress press man(4

مسئول لنین روم : Linen room supervisor(5

 غلطک کار : Roll man(6

    پیش خدمت: Valet(7

تلفن چی و سفارش گیر : Take order(8

  بسته بند : Packing staff(9

لاندری خارج از هتل و مشکلات آن

هتلی که دارای لاندری است کاملا مستقل می باشد.این بدان معناست که عدم وابستگی به کارگاه ثالث، توانایی مدیریت و مجموعه را تا آن جا بالا ببرد که کمبودی در زمینه ی خدمات لاندری احساس نشود. در واقع وابستگی واحد اقامتی به لاندری خارج از محل، مانع بزرگی در امورخانه داری بوده و مدیریت را با بحران بزرگی در زمینه‎ی تامین ملزومات پارچه‎ای هتل و همچنین سرویس مناسب و به موقع به مهمانان مواجه می کند.

لاندری خارج از هتل ممکن است مشکلاتی نظیر نداشتن وقت کافی، کمبود یا نبود مواد شوینده و نداشتن پرسنل کافی برای انجام کار را داشته باشد. حتی اگر موارد این چنینی هم نباشد، هزینه هایی به هتل تحمیل خواهد شد.

مزایا وجود لاندری در هتل

 • زمان تحویل البسه و ملزومات شستنی روزانه و ارائه ی خدمات کوتاه تر خواهد بود.
 • وجود شوت و یا آسانسور حمل ملزومات پارچه ای در طبقات صرفه جویی در وقت را به همراه دارد.
 •  همچنین می دانیم از مزایای وجود لاندری شستشو با حجم بالا و در مدت زمان کوتاه می باشد.
اتاق رختشویی

اتاق رختشویی

در Linen room چه اتفاقی می‎افتد؟

 •  ملزومات پارچه ای کثیف از طریق شوت و بالابر مخصوص به اتاق رختشویی انتقال داده می شوند و در آنجا بعد از تفکیک به لاندری ارجاء داده می شوند که پس از شستشو مجددا به اتاق رختشویی برگردانده می شوند. در این مرحله پس از بازدید (به جهت نداشتن پارگی لباس) البسه و ملزومات آماده‎ی تحویل به پرسنل می شوند.
 • به راننده و وسیله ی نقلیه جهت حمل و نقل خدمات مورد نیاز به خارج از هتل را ندارد.
 • سرعت تعویض و جایگزینی بالطبع بالا می‎رود چون حمل ملزومات توسط ولت ها به شوت یا آسانسورهای حمل ملزومات پارچه ای به لاندری انتقال داده می شود و بلعکس.
 • هتل وضعیت های اضطراری را بهتر اداره می کند
 • یعنی هتل  با استقلال در عمل و در مدت زمان کوتاه قادر خواهد بود موارد خاص را کنترل کند.

در چنین شرایطی با وجود لاندری در هتل سامان دهی و سازمان دهی به سرعت انجام پذیر است و این خود می تواند در جلب نظر مهمان  تاثیر به سزایی داشته باشد.

پیش آمد های ناگهانی که به لاندری نیاز دارند

 • بخش های غذا و نوشیدنی ها،خانه داری و کلوپ ورزشی ممکن است تقاضای پیش بینی نشده داشته باشند.
 • ممکن است هتل با تقاضای پیش بینی نشده مواجه شود.مثلا قراردادی به فوریت بسته می شود،و هتل باید قبل از تحویل کلیه ی ملزومات را شستشو دهد(مانند گارانتی کردن هتل)
 • یا شایع شدن بیماری پوستی در واحد اقامتی،که در چنین حالتی هتل مجبور به شستشو و ضد عفونی کردن ملزومات پارچه ای در اتاق ها می باشد.پس این عمل نیز با سرعت انجام خواهد شد.
 • وجود لاندری می تواند در سامان دهی کلیه ی بخش های هتل مانند سونا،استخر،رستوران و ….موثر باشد.

با رختشویخانه مجهز دیگر به نور آفتاب هم نیازی نداریم!

آماده کردن ملزومات شستشوی روزانه به وضعیت آب و هوا و جوی بستگی ندارد.

در واقع یکی از مزایای نور خورشید که یک منبع نور طبیعی می باشد میکروب زا بودن آن است.اما در لاندری وجود این منبع صرفا جهت عمل میکروب زایی لازم نیست چون در این بخش عمل ضد عفونی کردن توسط ماشین آلات و مواد ضد عفونی کننده انجام می پذیرد. پس طبیعتا شرایط جوی به این دلیل که لاندری فضای بسته ای می باشد تاثیری در عملکرد آن نخواهد داشت.

 

در این مقاله به هزینه ها و ضرورت وجود رختشویخانه صنعتی پرداختیم. مقالات دیگر ما در رابطه با تجهیزات لاندری را مطالعه کنید.

۱---->2---->3---->4---->5
[کل: ۸ میانگین: ۳.۱]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید