خشکشویی چیست و چه تفاوتی با روش آبشویی دارد؟

2069 بازدید

۱۳۹۶/۱۲/۰۸

شما نیز مانند بسیاری از افراد ممکن است پاسخ درستی برای سوال خشکشویی چیست؟ نداشته باشید و با روش و مزایای استفاده از این روش برای شستشو آشنا نباشید، در این مقاله سعی می‎کنیم شما را با روش‎ خشکشویی آشنا ساخته و معایب و مزایای استفاده از این روش را شرح دهیم.

حتماً بسیار برایتان پیش آمده که بخواهید لکه‎های سخت البسه کثیف را با بنزین از بین ببرید، این طریقه برای از بین بردن لکه‎های البسه بدون دخالت آب، همان روش به کار گرفته شده برای خشکشویی می‎باشد.

امکان از بین بردن لکه‎های سخت مثل لکه روغن با استفاده از روش‎های متداول شستشو وجود ندارد علاوه بر این هنگام شستشو با  آب تار و پود پارچه دار تغییر شده و اصطلاحاً آب می‎کشند و از شکل می‎افتند؛ علت این امر وجود مولکول‎های باردار الکتریکی در آب می‎باشد. روش خشکشویی راه حل مناسبی برای از بین بردن این مشکلات می‎باشد. برای استفاده از این روش در ابتدا باید بدانیم خشکشویی چیست؟ چه کاربردی دارد و برای چه نوع البسه‎ای مورد استفاده قرار می‎گیرد.

تاریخچه خشکشویی

این روش در نتیجه یک تصادف تاریخی بوجود آمد. شخصی به نام ژولی پلین که در یک کارگاه رنگرزی کار می‎کرد هنگام کار تصادفاً چراغ را که حاوی روغن تربانتین بود واژگون کرد و روغن روی یونیفرم ریخت. زمانی که پلین روغن را پاک نمود، مشاهده کرد که لکه‎های روی یونیفرم کاملاً از بین رفته‎اند. پلین دریافت که روغن تربانتین دارای خاصیت لکه‎بری می‎باشد و بدین ترتیب اتحادیه صنفی شستشوی شیمیایی حدود سال ۱۸۲۰ در پاریس بوجود آمد.

بخار تربانتین سمی و سرطان‎زاست و به همین دلیل به سرعت بنزین را جایگزین آن کردند ولی بنزین نیز قابل اشتغال بوده و امکان ایجاد آتش‌سوزی را افزایش می‎داد. سرانجام جدیدترین ماده ینی دی‎اکسیدکربن مایع از راه رسید، دی‎اکسیدکربن غلظت یک مایع را دارد اما مثل یک گاز روان است، به علاوه غیر سمی و غیر قابل اشتعال نیز می‎باشد.

خشکشویی چیست؟

خشکشویی چیست و چه تفاوتی با روش آبشویی دارد؟

خشکشویی چیست؟

برای از بین بردن لکه‎ها و آلودگی‎های مختلف از روی انواع پارچه‎ها بسته به جنس و نوع کثیفی می‎توان آنها را خشکشویی یا آبشویی نمود. قبل از اقدام به شستشو باید تفاوت بین تمیز کردن خشک و معمولی را بدانیم.

فرآیند تمیز کردن البسه بدون استفاده از آب خشکشویی نام دارد این روش با روش‎های متداول شستشو متفاوت می‎باشد. در فرآیند تمیز کردن خشک از حلال شیمیایی برای شستن لباس استفاده می‎شود و آب هیچگونه استفاده‎ای در روند تمیز کردن ندارد، در حالی که در روش سنتی، شستشو با غوطه‎وری البسه در آب انجام می‎گیرد.

تفاوت‎های خشکشویی و آبشویی

تفاوت‎های خشکشویی و آبشویی به شرح زیر می‎باشد:

 1. در روش خشکشویی از حلال پرکلراتیلن برای حذف لکه‎ها از لباس استفاده می‎شود ولی در آبشویی شستشو با استفاده از مواد پاک کننده مانند پودر و مایع شستشو، صابون و مواد نرم کننده همراه با آب برای حذف کثیفی و گرد و خاک انجام می‎گیرد.
 2. لباس‌‎ها در روش خشکشویی در ماشین خشکشویی و در روش آبشویی در ماشین لباسشویی صنعتی قرار داده می‎شوند و در فرآیندی تحت عنوان غلط خوردن و گردش شسته می‎شوند.
 3. در روش خشکشویی البسه پس از شستشو کاملاً خشک هستند و نیاز به انجام مراحل خشک کردن نمی‎باشد ولی آب البسه در روش آبشویی پس از شستشو با استفاده از دور تند ماشین لباسشویی صنعتی و در صورت نیاز با استفاده از دستگاه آبگیر صنعتی و خشکن صنعتی از آن خارج می‎گردد.
 4. حلال خشکشویی پس از شستشو حذف و یا بازیافت می‎گردد ولی این امکان برای مواد شوینده وجود ندارد.
 5. لباس‎ها پس از آبشویی نیازی به اطوکشی خواهند داشت.

مزایای خشکشویی البسه

مزایای خشکشویی البسه به شرح زیر می‎باشد:

 1. حفاظت از بافت پارچه و افزایش طول عمر البسه
 2. حذف مؤثر چربی‎ها و لکه‎های روغنی سخت
 3. به حداقل رساندن تغییر رنگ
 4. کاهش کشیدگی پارچه

معایب خشکشویی البسه

مزایای خشکشویی البسه به شرح زیر می‎باشد:

 1. استفاده از مواد شیمیایی مضر برای افراد و محیط زیست
 2. امکان ایجاد حساسیت پوستی
 3. قیمت بالاتر مواد خشکشویی

مزایای آبشویی البسه

مزایای آبشویی البسه به شرح زیر می‎باشد:

 1. عدم ایجاد حساسیت‎های پوستی برای افراد دارای پوست حساس
 2. عدم استفاده از مواد شیمیایی مضر برای افراد و محیط زیست
 3. قیمت پایین‎تر به دلیل استفاده از مواد شستشوی ارزان‎تر
 4. ایجاد رایحه مطبوع در لباس‌‎ها

معایب آبشویی البسه

معایب آبشویی البسه به شرح زیر می‎باشد:

 1. کاهش طول عمر البسه دارای پارچه‎های حساس
 2. امکان آسیب رساندن به تار و پود پارچه
 3. تغییر فرم و شکل البسه
 4. امکان تغییر سایز البسه
 5. رنگ دادن بیشتر البسه

لازم به ذکر است که با پیشرفت تکنولوژی شرکت‎های خشکشویی شروع به استفاده از مواد تمیز کننده دارای مخاطرات و مضرات کمتر و همچنین سازگار با محیط زیست می‎نمایند. این حلال‎ها بدون بو هستند و شستشوی با آنها بوی بد روی البسه به جای نمی‎گذارد.

[تعداد: ۳۴    میانگین: ۲.۲/۵]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

 1. الهه صالحی ۱۳۹۷/۰۴/۳۰

  سلام خیلی جالب بود وسوالی که برام بودرابه خوبی پاسخ دادید متشکرم موفق باشید

 2. مدیریت سایت ۱۳۹۷/۰۴/۳۱

  سلام دوست عزیز خوشحالم که تونستیم سوالتون رو در باره خشکشویی و مسائل پیرامونش برطرف کنیم.ممنونم ازینکه نظر خودتون رو اعلام کردید … شما هم موفق و پیروز باشید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید