خلاءشکن و صافی ها

8085 بازدید

۱۳۹۷-۰۲-۱۳

خلاء شکن ها

خلاء شکن چه عملی انجام میدهد ؟

زمانی که بخار به کندانس تبدیل میشود حجم آن به شدت کاهش میابد.حال چنانچه بخار جدیدی وارد نشود فشار افت کرده و اصطلاحا خلاء ایجاد میشود.

وظیفه خلاء شکن در واقع از بین بردن همین خلاء است.خلاء شکن ها عملکرد بسیار ساده ای دارند .

خلاء شکن

خلاء شکن

هرزمان که فشار محفظه از فشار اتمسفر کمتر شود ساچمه داخل شیر به کمک فشار اتمسفر بالا رفته و هوا وارد میشود . بعد از ورود مجدد بخار و بالا رفتن فشار داخل محفظه از فشار اتمسفربیشتر شده و ساچمه روی نشیمنگاه مینشیند و اجازه خروج بخار را نمیدهد .
ایجاد خلاء در سیستم بخار اصولا در زمانی که سیستم خاموش است رخ میدهد .

دراین زمان بخار ورودی به داخل سیستم قطع میشود و پس از تبدیل بخار داخلی به کندانس خلاء شکل میگیرد. این اتفاق میتواند به تجهیزات آسیب بزند و حتی تانک را مچاله نماید .

اما در زمان فعالیت سیستم نیز ممکن است در داخل مبدل ها خلاء ایجاد شود، زیرا عملکرد شیرهای کنترل بر حسب دما است و چنانچه نیازی به ورود بخار نباشد شیر بسته میماند . حال بخار محبوس داخل مبدل رفته رفته کندانس شده و ایجاد خلاء میکند. این اتفاق را استفاده از شیر کنترل OVER SIZE تشدید میکند .

البته همانطور که در مقاله های قبلی گفتیم وجود هوا داخل سیستم میتواند مشکلاتی را ایجاد نماید که مهم ترین آن پایین آوردن ضریب انتقال حرارت است .

شیر های vacuum breaker را میتوان از مهم ترین عوامل ورود هوا به داخل سیستم دانست .

 

صافی ها

برای جلوگیری از ورود ذرات خارجی از صافی استفاده میشود . در آغاز به کار سیستم بخار وجود پلیسه های باقی مانده از جوشکاری ، خرده های فلز ی و یا حتی پیچ و مهره تجهیزات را تهدید میکند .

صافی برنجی دیگ بخار

صافی برنجی دیگ بخار

در سیستم های قدیمی نیز رسوب های تشکیل شده ممکن است با سیال حرکت کرده و به تجهیزات آسیب بزند.بنابراین نصب صافی برای تمامی تجهیزات از جمله فشار شکن ، تله بخار ، شیرکنترل ، پمپ ها و… الزامی است .

پر کاربرد ترین نوع صافی ها Y-TYPe و U-TYPe است .

صافی Y برای استفاده در خطوط بخار بهترین گزینه است و میتواند تخلیه دار و یا بدون تخلیه باشد .نصب این صافی در خطوط بخار برای جلو گیری از جمع شدن کندانس در داخل آن به صورت افقی قرار میگیرد نکته مهم در نصب صافی ها آن است که حتما میبایست در کنار آنها فضای خالی برای باز کردن و تمیز کردن  و بستن  مجدد  صافی وجود داشته باشد .

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
درباره شیر اطمینان دیگ بخار بیشتر بدانید!
برچسب ها:

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید