انواع پمپ‎ها

4805 بازدید

۱۳۹۶-۱۰-۰۸

در این نوشته به بررسی انواع پمپ‎ها خواهیم پرداخت. بیشتر پمپ‎های گریز از مرکزی که در سیستم‎های آبی مورد استفاده قرار می‎گیرند از نوع پمپ تک فاز با پره تک‎ورودی و یا دو ورودی هستند. پمپ‎هایی که دارای یک ورودی هستند، اغلب در کاربری‎های جریان بالا به کار گرفته می‎شوند، اما هر دو نوع پمپ با ویژگی‎های عملکردی و بازدهی یکسان در دسترس هستند.

پمپ‎های گریز از مرکز دارای یک محفظه حلزونی یا محفظه پخش‎کننده هستند. پمپ‎هایی که دارای محفظه حلزونی می‎باشند، آب را از پره جمع آوری کرده و آن را به صورت عمودی بر محور پمپ تخلیه می‎کند. پمپ‎هایی که از محفظه پخش کننده استفاده می‎کنند، آب را به صورت موازی با محور پمپ تخلیه می‎کنند. تمامی پمپ‎های معرفی شده در این مقاله دارای محفظه حلزونی هستند، به استثنای پمپ توربینی عمودی که از محفظه پخش‎کننده استفاده می‎کند.

روش‎های طبقه‎بندی پمپ‎ها

پمپ‎ها از لحاظ نوع اتصال به الکتروموتور به دو گروه اتصال بسته و اتصال انعطاف‎پذیر تقسیم می‎شوند. در پمپ موتور سرخود (اتصال بسته) پره بر روی امتداد محور موتور قرار گرفته و در نوع اتصال انعطاف‎پذیر، محور پره پمپ توسط قاب یا پایه‎ای محافظت می‎شود که از طریق یک بوشن انعطاف‎پذیر به الکترموتور متصل شده‎است.

پمپ‎ها از لحاظ ویژگی‎های فیزیکی و ساختارهای نصب نیز قابل تقسیم‎بندی هستند. پمپ‎هایی که نیروی معادل یک اسب بخار یا بیشتر دارند، در قالب پمپ‎های موتور سرخود یا زمینی عرضه می‎شوند. در شبکه لوله‎کشی برای نصب پمپ‎های موتور سرخود به صورت افقی از ورودی مکش یک‎طرفه و برای نصب پمپ‎ها به صورت مستقیم از ورودی عمودی خطی استفاده می‌‎شود.

انواع پمپ ها

انواع پمپ ها

پمپ‎های زمینی در دو گونه در دسترس هستند:

  1. پمپ یک‎طرفه، نصب شده روی شاسی
  2. پمپ دوطرفه، با با بدنه دو تکه عمودی یا افقی

پمپ‎های دوطرفه را نیز می‎توان به صورت عمودی بر یک شاسی تکیه‎گاه نصب کرد، به‎گونه‎ای که موتور به صورت عمودی روی یک شاسی بالای پمپ قرار گیرد. شرایط نصب پمپ‎ها، عمودی یا افقی، اغلب بر روی بدنه آن‎ها نوشته می‎شود.

پمپ گردشی

پمپ گردشی یک پمپ کم‎فشار، کم‎ظرفیت و نصب شده روی لوله است. این پمپ برای ارتباط با الکتروموتور از یک روتور مرطوب استفاده می‎کند و یا دارای موتور سرخود یا اتصال انعطاف‎پذیر به موتور است.

از پمپ‎های گردشی اغلب در ساختمان‎های مسکونی و تجاری کوچک، به منظور گردش آب منبع، گردش جریان آب منبع، گردش جریان کویل‎های پایانه‎ای، افزایش فرآیند انتقال گرما و ارتقای گرما و ارتقای کنترل سیستم‎های بزرگ استفاده می‎شود.

پمپ یک‎طرفه تک‎فاز با موتور سرخود

پمپ موتور سرخود بر روی یک موتور افقی نصب شده و این موتور توسط پایه موتور محافظت می‎شود. این پایه به یک لایه بتنی محکم نیاز دارد. اتصال موتور و محور پمپ از نوع بسته (موتور سرخود) است. این پمپ دارای یک ورودی تک افقی و دریچه تخلیه عمودی است. در این نوع پمپ از یک یا دو پره استفاده می‎شود.

پمپ یک‎طرفه نصب شده روی شاسی بر روی صفحه ستون

در شیوه نصب افقی، اغلب موتور و پمپ بر روی یک صفحه ستون مشترک و سخت قرار می‎گیرند. این نصب به یک لایه بتنی محکم نیاز دارد. اتصال موتور به محور پمپ از نوع منعطف بوده و به یک محافظ مورد تأیید OSHA نیاز دارد. برای نصب به صورت افقی، لوله‎کشی در سمت مکش، افقی و در سمت دهش، عمودی است. این پمپ تنها از یک سو جریان مکشی دارد.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
بویلر بخار چیست؟

پمپ دوطرفه تک‎فاز عمودی یا افقی (محوری) با بدنه دو تکه و نصب شده روی صفحه ستون

برای نصب به صورت افقی، پمپ و موتور بر روی یک صفحه ستون مشترک و محکم قرار می‎گیرند. گاهی اوقات پمپ‎های محوری، با استفاده از یک محفظه پمپ عمودی و پایه نصب موتور، به‎صورت عمودی نصب می‎شوند.این نصب به یک لایه بتنی محکم نیاز دارد.

اتصال محور پمپ و موتور از نوع انعطاف‎پذیر بوده و اتصال مورد استفاده باید دارای یک محفظه مورد تأیید OSHA باشد. ساختار دو تکه بدنه امکان دسترسی کامل به پره را برای تعمیر فراهم می‎کند.این پمپ از یک یا دوپره مکش دوطرفه استفاده می‎کند.

پمپ چندفاز افقی با بدنه دوتکه و نصب شده روی صفحه ستون

برای نصب به صورت افقی، پمپ و موتور بر روی یک صفحه ستون مشترک و محکم قرار می‎گیرند. این نصب به یک لایه بتنی محکم نیاز دارد. اتصال محور پمپ و موتور از نوع انعطاف‎پذیر بوده و اتصال مورد استفاده  باید دارای یک محافظ مورد تأیید OSHA باشد.

نوع لوله کشی در هر دو سمت مکش و دهش، افقی است. ساختار دو تکه بدنه امکان دسترسی کامل به پره را برای تعمیر فراهم می‎کند. این پمپ دارای مجرای مکشی یک‎طرفه بوده و برای کارکرد چندفاز از یک یا چندین پره استفاده می‎کند.

پمپ خطی عمودی

این موتور و پمپ سرخود بر روی محفظه پمپ نصب می‎شوند. این دستگاه فشرده بوده و برای محافظت به لوله‎کشی متصل وابسته است. نصب این پمپ به آویزهای پمپ فاصله‎گذاری شده و در بعضی از موارد به یک محافظت‎کننده عمودی بدنه نیاز دارد. لوله‎کشی مکش و دهش افقی است. پمپ از یک پره مکش یک‎طرفه یا دوطرفه استفاده می‎کند.

پمپ توربینی تک یا چندفاز نصب شده روی چاهک

پمپ‎های توربینی عمودی دارای موتوری هستند که به‎صورت عمودی بر هد تخلیه پمپ قرار گرفته‎است. این پمپ‎ها به دو صورت پره مرطوب و محفظه‎ای در دسترس هستند. این پمپ یک‎طرفه برای کارکردهای چندفاز، از یک یا چند پره استفاده می‎کنند.

در این نصب از یک لایه بتنی محکم یا بالشتک فولادی در بالای حوضچه مرطوب استفاده می‎شود. این بالشتک طوری نصب می‎شود که برای تعمیر و نگهداری، امکان دسترسی به توری‎ها یا آشغال‎گیر سمت مکش وجود داشته باشد. ساختار محفظه‎ای به یک صافی مکشی نیاز دارد. لوله کشی سمت دهش و مکش افقی است.

۰/۵ (۰ نظر)

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید