هر آنچه باید درباره ترفندهای اطو زدن بدانید

3951 بازدید

۱۳۹۷-۱۲-۰۴

اطو زدن از آن جمله کارهای روزمره است که انجامش حوصله و وقت زیادی می‌طلبد. حتماً برای شما هم پیش آمده که آخرین ساعت‌های روزهای تعطیل خود را صرف اطو زدن لباس‌هایتان کرده‌اید. اما همان‌قدر که انجام این کار کسل‌کننده است، آراسته و مرتب بودن لذت‌بخش است. چرا که در هر صورت ظاهر هر فرد تا حدودی نشانه شخصیت اوست. اما خوشبختانه با رعایت ترفند اتو کشی می‌توان با کاهش زمان انجام آن، این کار کسل کننده را به یک سرگرمی تبدیل کرد.

ترفند اتو کشی آسان

ترفند اتو کشی آسان

ترفند اتو کشی لباس

 • لباس‌ها را بر اساس جنس پارچه شان دسته‌بندی کنید تا بتوانید با دمای مناسب خودشان آن‌ها را اطوکشی کنید.

لباس‌های ابریشمی و حریری با حداقل دما، لباس‌های پشمی در دمای متوسط و پارچه‌های کتان و نخی را با حرارت بالای دستگاه، اطو بخار کنید.

 • پس از اطو زدن حتما لباس خود را آویزان و یا تا کنید.
 • هیچ‌گاه به صورت دایره‌ای اطو نکشید و اطو را در جهت الیاف پارچه و خلاف سمت خود حرکت دهید.
 • هنگام اطو زدن پارچه‌ها حساس و لطیف حتماً یک پارچه نخی تمیز را روی آن بیندازید تا از خط یا برق افتادن روی آن جلوگیری شود.
 • محفظه آب اطو را طبق راهنمای محصول با آب تمیز پر کنید. اگر محفظه آب دستگاه شما جداشونده است توصیه می‌شود هنگام پر کردن آن حتماً آن را از دستگاه جداکنید. در غیر این صورت هنگام پر کردن آن حتماً دستگاه را از برق بکشید. توجه داشته باشید که هیچ‌گاه بیشتر از خط تعیین شده محفظه را پر نکنید.
 • به برچسب لباس دقت کنید که چه دمایی برای اطو کشی لباستان مناسب است.
 • برای چروک‌های عمیق‌تر مستقیم آب بپاشید. از ریختن مایع نرم کننده یا عطری در آب خودداری کنید، چرا که باعث به وجد آمدن لک در لباس می‌شود.
 • اگر سیم دستگاهتان نازک است از یک محافظ سیم کمک استفاده کنید. چرا که ممکن است در دمای بالا سیم دستگاه داغ و حتی ذوب شود و موجب اتصالی گردد.
 • اگر لباس یا پارچه‌تان تیره است آن را پشت رو اطو بخار کنید تا رنگ و رو رفته نشود.
 • اطو را قبل از این که از برق بکشید، خاموش کنید.
 • هیچ‌گاه روی دکمه‌ها مستقیماً اطو نکشید، چرا که ممکن اس حرارت بالای بخار آن را ذوب کند.
 • هرگز اطو را مستقیما روی زیپ لباس نکشید، چون ممکن کفه اطو را خراش دهد و به آن آسیب برساند.

توجه:

توجه داشته باشید اطو بخار با وجود مزایای زیادی که دارد، برای اطوکشی همه نوع پارچه مناسب نیست. چرا که در بعضی پارچه‌ها ممکن است رد سوراخ اطو به جا بماند و یا باعث ایجاد سوختگی و یا لک شود. برای این نوع پارچه‌ها از اطوی خشک استفاده شود و حتماً راهنمای روی لباس را چک کنید.

دماهای مناسب برای اتو کشی هر پارچه چیست؟

دانستن دمای مناسب برای هر نوع پارچه یک ترفند اتو کشی محسوب می‎شود. در ادامه مطلب دماهای مناسب برای هر نوع پارچه را بررسی می‎کنیم:

کتان: ۲۳۰ °C

تریا ستات: ۲۰۰°C

پنبه‌ای و نخی: ۲۰۴°C

ویسکوز: ۱۹۰°C

پشم: ۱۴۸°C

پلی‌استر: ۱۴۸°C

ابریشم: ۱۴۸°C

استات: ۱۴۳°C

آکریل: ۱۳۵°C

لیکرا/اسپاندکس: ۱۳۵°C

نایلون ۶٫۶: ۱۳۵°C

انواع اتو و بررسی کاربرد برای هر نوع پارچه

اگر بخواهیم تخصصی تر به قضیه نگاه کنیم بحث بررسی اتو ها و نوع آن‎ها و نوع بخارهای آن‎ها وسط کشیده می‎شود که در ادامه بررسی خواهیم کرد:

اطوی خشک یا معمولی

این نمونه  برای پارچه‌های غیر پشمی مناسب‌تر است. این نوع در مدل‌ها و طرح‌های مختلف به بازار عرضه می‌شود. از مزایای اتوی خشک ساختمان ساده‌تر، قیمت ارزان، تعمیر و به‌کارگیری راحت‌تر آن است.

اما این نوع از اتو  دارای ویژگی‌هایی است ازجمله این‌که  این سری اتو دارای ولتاژ برق ۲۲۰ ولت و معمولاً دارای توان‌های ۱۱۰۰ وات هست. کف این اتوها از استیل ساخته‌شده است و دارای درجه حرارت ۸۵ تا ۲۱۰ درجه سانتی‌گراد است تقریباً وزن اتوی خشک ۲.۷ کیلوگرم نیز است.

اطوی بخار

اتوی‌ بخار با توجه به به‌کارگیری نیروی بخار سبک‌تر است و هم‌چنین از ایجاد سوختن احتمالی پارچه جلوگیری می‌کند.

معمولا اتوهای بخار کف استیل دارند که متأسفانه کف استیل سبب می‌شود پارچه‌ای که اتو می‌کنید مخصوصاً اگر مشکی باشد برق بیفتد. ازاین‌ رو می‎بایست برای این اتوها از کفی تلفن استفاده کرد.

ویژگی های اطوی بخار:

اما ویژگی‌های اتوهای بخار کمی متفاوت‌تر از اتوهای معمولی هست به‌گونه‌ای که این مد‌ل‌ها دارای ولتاژ ۲۲۰ ولت و با توان حداقل ۱۸۰۰ وات و حداکثر ۲۶۰۰ وات طراحی‌شده‌اند. طول سیم این سری اتوها حداکثر ۲.۳ متر و مخزن آب آن‌ها حدود ۳۰۰ میلی‌لیتر است. کف این اتوها از جنس تفلون یا سرامیک و در مدل‌های ارزان‌تر استیل بوده و همراه با روزنه‌های ریز و درشت که تا نوک اتو را تحت پوشش قرار می‌دهد ساخته‌شده‌اند.

اتوی پرسی

باوجود اینکه در حال حاضر تقریباً در هر خانه‌ای اتوبخار وجود دارد، ولی تهیه یک اتوپرس تجربه متفاوتی را به وجود می‌آورد. به دلیل کارایی خوب و به‌صرفه بودن آن‌ها استفاده از دستگاه‌های اتوپرس از زمان تولید آن‌ها به‌شدت در حال افزایش است اتوپرس‌ها امروزه دارای ویژگی‌های بی‌شماری هستند که موجب می‌شود کیفیت کار آن‌ها تا حد کار یک اتوکشی حرفه‌ای بالا رود علاوه بر آن هزینه‌های مراجعه به خشک‌شویی و اتوکشی را از بین می‌برد.

صفحه بزرگ در دسترس اتوپرس که گاهی تا ۱۰ برابر بزرگ‌تر از اتوبخار عادی است، این امکان را فراهم می‌سازد که فرایند اتوکشی در زمان سریع و کوتاهی صورت گیرد. اما باید توجه داشت که قیمت آن به‌گونه‌ای نیست که همه بتوانند به‌راحتی آن را تهیه‌کرده و از آن استفاده کنند

اندازه صفحه‌های اتوپرس از مواردی است که تأثیر زیادی در قیمت دستگاه دارد. اندازه‌های معمول موجود در بازار ۲۶، ۲۸ و ۳۲ اینچی می‌باشند. باید اندازه اتو را بر اساس نیاز و همچنین تعداد اعضای خانواده انتخاب کرد. درصورتی‌که اتوی ۲۶اینچ نیاز شمارا برآورده می‌کند خرید اتوی ۳۲ اینچ هزینه اضافی و غیرضروری دارد.

اتو با مخزن مجزای بخار

دستگاه‌های اتو که دارای مخزن مجزای بخار هستند لذت اتوکشی با بخار فراوان را مهیا می‌کنند. عملکرد این نوع اتو به این شکل است که در کنار بخش اتو یک مخزن تعبیه‌شده این مخزن از طریق یک سیم و یک شیلنگ به دسته اتوکشی متصل است. بخار موردنیاز در مخزن دستگاه که معمولاً بر روی میز و قرار می‌گیرد و به‌صورت ثابت است تأمین می‌شود و بخار از طریق لوله‌ای به اتو منتقل می‌شود.

از مزایایی که برای دستگاه‌های اتو با مخزن بخار مجزا می‌توان نام برد شامل امکان اتوکشی با حجم زیاد بخار، امکان اتوکشی با صفحه سرد اتو و فقط توسط بخار (در بعضی از مدل‌ها) که این ویژگی خصوصاً برای کت‌وشلوار مناسب است و از برق افتادن پارچه جلوگیری می‌کند.

 بخار گر

این دستگاهی است که فاقد هیچ صفحه داغ اتوکشی است و فقط بخش تأمین‌کننده بخار دارد. درواقع اتوکشی فقط بایستی توسط بخار انجام شود ویژگی استفاده از دستگاه بخار گر تأمین حجم زیاد بخار، ایمنی کامل در اتوکشی انواع البسه خصوصاً لباس‌های گران‌قیمت مانند لباس عروس، لباس شب و غیره. چراکه در این دستگاه هیچ صفحه داغی در بخش اتوکشی وجود ندارد و دسته اتوکشی از جنس پلاستیک است.

از دیگرمزایای این دستگاه امکان اتوکشی عمودی برای پرده، اتوکشی البسه بر روی تن (مثلا بخشی از کت که پوشیده شده باشد) همین ویژگی استفاده از این دستگاه را در فروشگاه‌های البسه رایج کرده است.

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید