آزمایش و عیب‎یابی تله بخارها

3385 بازدید

۱۳۹۶-۰۹-۱۷

دستاورد دقت در طراحی و نصب صحیح تله بخارها، سیستمی کارآمد با کمترین اتلاف انرژی و متناسب با شرایط فنی و اقتصادی پروژه است. لازمه بقا، حفظ و تداوم نتایج مطلوب مراحل طراحی و نصب، نگهداری منظم و راهبری سنجیده است. در غیر اینصورت کارآمدترین سیستم‎ها نیز پس از مدت کوتاهی کیفیت اولیه را از دست می‎دهند.

متأسفانه عدم توجه کافی به مقوله نگهداری در زمان بهره‎برداری از عمر مفید سیستم کاسته و موجبات اتلاف انرژی و سرمایه را فراهم می‎آورد. از این نظر، نگهداری تله بخارها که خود وظیفه حفظ انرژی سیستم را به عهده دارند از اهمیت ویـژه‎ای برخوردار است.

تله بخار، پنجره‎ای است برای بازبینی و سنجش عملکرد تمامی سیستم بخار، با این دیدگاه نگهداری و بازدیدهای فنی منظم، جایگاه مهمتری میابد. در اغلب اوقات استیم تراپ‎ها به صورت باز دچار از کار افتادگی می‎شوند. اما این قاعده‎ای کلی نیست. بعنوان مثال، تله‎های دیسکی ممکن است در اثر وجود ذرات و رسوبات در حالت بسته دچار عیب شوند.

تله‎های شناوری-حرارتی معمولاً به صورت بسته از کار باز می‎مانند، اما در عین حال وجود ذرات معلق در نشیمنگاه سوپاپ نیز می‎تواند منجر به از کار افتادگی تله در حالت باز گردد. از کار افتادگی تله‎ها در هر دو حالت باز یا بسته تبعات ناخوشایندی در پی خواهد داشت.

چنانچه تله در حالت بسته از کار باز بماند، چگالیده و هوا در مسیر ورودی تله انباشته شده و ممکن است دامنه آن تا داخل مبدل نیز گسترش یابد. در این حالت، انتقال حرارت توسط کویل و یا جدار گرم کننده به درستی انجام نمی‎شود و بازده سیستم کم می‎شود؛ ضمن اینکه احتمال ضربات قوچ نیز افزایش می‎یابد.

از کار افتادگی در حالت باز، اتلاف بخار و کاهش بازده سیستم و احتمال ایجاد ضربات قوچ را به دنبال دارد. بدترین حالت از نظر تشخیص، از کار افتادگی جزئی به معنای نیمه باز بودن است. که اغلب در اثر وجود ذرات و رسوبات در نشیمنگاه سوپاپ تله روی می‎دهد. تشخیص به موقع نقص، به ویژه نقایص پنهانی مانند از کار افتادگی نیمه باز، نیازمند برنامه‎ای منظم برای بررسی و آزمون عملکرد تله‎ها است.

عیب‎یابی تله بخارها

آزمایش و عیب‎یابی تله بخارها

روش‎های آزمایش تله بخار

به طور کلی روش‎های مبتنی بر تجربه و دانسته‎های شخصی و نیز شیوه‎های تحلیل رایانه‎ای و یا ترکیبی از این دو در چهار قالب دیداری، شنیداری، حرارتی و الکترونیکی طبقه‎بندی می‎شوند.

روش دیداری

آزمون دیداری نیاز به تجهیزات پیچیده‎ای ندارد اما باید اختلاف بین بخار زنده و بخار ریزشی را دانست. در این روش تجربه و دانسته‌‎های آزمایشگر نقش اصلی در تحلیل و تعیین وضعیت تله بخار دارد. نصب شیر آزمایش در خروجی تله بخار امکان آزمایش دیداری را فراهم می‎آورد.

با بستن شیر قطع کن تله و باز نمودن شیر آزمایش می‎توان وضعیت چگالیده را بررسی نمود. خروج مقداری بخار ریزشی همراه چگالیده، طبیعی است و این مقدار نشانه اتلاف بخار و یا از کار افتادگی تله نمی‎باشد. در این آزمون نکته مهم، تشخیص بخار ریزشی از بخار زنده است. نصب آبنما در خط خروجی تله نیز برای رؤیت وضعیت چگالیده و حجم آن لازم است.

روش شنیداری

روش شنیداری یا صوتی شیوه‎ای دیگر مبتنی بر تجربه و دانسته‎های آزمایش کننده است. در این روش، تشخیص صدای عبور بخار زنده از چگالیده، اساس آزمایش است. معمولاً بدون ابزار کمکی و بدلیل صداهای مختلفی که ممکن است ناشی از کارکرد سایر تجهیزات باشد، این روش نتایج چندان مطمئنی در پی نخواهد داشت.

اما به بکارگیری برخی از ابزارها مانند گوشی‎های طبی و یا تجهیزات مافوق صوت و با تجربه بالا می‎توان به نتایج دلخواه دست یافت. تجهیزات مافوق صوت فرکانس‎های بین ۲۰ تا ۱۰۰ کیلوهرتز را شناسایی و آنها را تبدیل به فرکانس‎های قابل شنیدن می‎کنند. میله بلند فلزی سنجشگر مافوق صوت با قرار گرفتن روی تله بخار موجب انتقال صدا به واحد اصلی می‎شود.

با تبدیل دامنه فرکانس توسط دستگاه، با یک گوشی می‎توان صدای ایجاد شده را شنید و در صورت دارا بودن مهارت لازم، شنیده‎ها را تحلیل نمود. برخی از سازندگان برای سهولت و تشخیص مطمئن‎تر اقدام به ساخت نشانگرهایی کرده‎اند که به وسیله آنها می‎توان ضمن شنیدن صدا بوسیله گوشی، علائمی را روی نشانگر رؤیت نمود.

روش حرارتی

با اندازه‎گیری دمای لوله ورودی و خروجی تله می‎توان حدود فشار دو سمت را تخمین زد، در حالت طبیعی همواره دمای لوله ورودی بیشتر از دمای خروجی تله است.

با در اختیار داشتن جدول خواص بخار می‎توان فشار را بر اساس میزان دما در حالت اشباع تعیین نمود. در حالت اشباع، افزایش دما نشانگر افزایش فشار است. دمای سطح خارجی لوله‎ها معمولاً حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد دمای بخار است؛ با توجه به این نکته و در اختیار داشتن مقدار دما و فشار و بکارگیری جدول خواص بخار و شرایط کار سیستم می‎توان عملکرد تله را مورد ارزیابی قرار داد و به بروز عیب در آن پی برد.

ساده‎ترین ابزار برای به‎کارگیری روش حرارتی استفاده از دماسنج است اما وسایل گوناگون دیگری برای تعیین دمای دو سمت تله و تخمین فشار وجود دارد. انواع موادی که تحت دماها ی مختلف تغییر رنگ یا حالت می‎دهند، مانند نوارهای حساس و مدادهای شمعی ذوب شونده از این جمله‎اند.

در مجموع روش حرارتی نسبت به روش صوتی از دقت کمتری برخوردار است زیرا ممکن است از کارافتادگی یک تله منجر به بالا رفتن دما و فشار در خروجی سایر تله‎ها شود، در این صورت تشخیص تله معیوب به روش حرارتی بسیار مشکل و گاه غیر ممکن است.

روش الکترونیکی

این روش به جهت کاربری ابزار و ادوات پیشرفته‎تر الکترونیکی اعم از سیستم‎های ساده و یا قابل برنامه‎ریزی به این نام خوانده می‎شوند در حالیکه موارد اولیه سنجش در آنها نیز همان عوامل فیزیکی دما، فشار و صدا در روش‎های یاد شده می‎باشد.

در روش‎های قبلی، نقش تجربه و دانسته‎های آزمایشگر برجسته و پررنگ‎تر است. در حالیکه به کمک تجهیزات پردازنده، بخشی از تحلیل موارد آزمون بصورت مکانیزه انجام می‎شود. البته بسته به نوع تجهیزات الکترونیکی، میزان دخالت تحلیل ماشینی نسبت به انسانی متفاوت است.پ

استفاده از رایانه و PLC، امکان برنامه‎ریزی، تحلیل، ثبت و تعیین کلیه ویژگی‎های عملکرد تله بخارها را به طرز چشمگیری مطمئن و آسان نموده است.به همین دلیل بسیاری از سازندگان تله بخارها سعی خود را معطوف به ارائه سخت افزارها و نرم‎افزارهای متناسب با تظاهرات فیزیکی تله بخارها نموده‎اند.

حالت‎های بروز عیب

انباشتگی هوا، رسوب‎گذاری، ذرات معلق و رسوبات، گیر کردن اجزای متحرک، خوردگی سوپاپ و نشیمنگاه، فرسودگی و پایان عمر طبیعی از مهمترین عوامل از کارافتادگی تله‎بخارهاست.

چنانچه این عوامل را داخلی و مربوط به خود تله بدانیم، می‎توانیم حساب جداگانه‎ای برای عوامل خارجی نیز باز کنیم، این عوامل مربوط به کل سیستم و عیوب احتمالی اجزای آن است که تأثیرات آن در عملکرد تله بخار نمایان می‎شود.

کاهش یا افزایش غیر مجاز فشار، وجود هوا یا خلأ در بخش‎های مختلف، گرفتگی‎ها و آسیب‎دیدگی خطوط، تنظیم نادرست، عدم کارکرد صحیح کنترل‎کننده‎ها و نشانگرها و نواقص بسیار دیگری از این قبیل می‎توانند موجب از کار افتادگی تله شوند.

تله سرد – بدون خروجی

 • ممکن است فشار بنا به دلایل زیر بیش از حد تعیین شده باشد:

– فشار خط درست تنظیم نشده است.

– بدون کوچکتر کردن اوریفیس تله، مقدار فشار، بیشتر تنظیم شده است.

– شیر تقلیل فشار درست عمل نمی‎کند.

– فشارسنج روی دیگ، فشار را کم نشان می‎دهد.

– منفذ خروجی به دلیل فرسودگی و خوردگی گشاد شده است.

– عدم کارکرد صحیح هواگیرها و انباشتگی هوا که باعث افرایش فشار و قطع کار مشعل می‎شود.

 • چگالیده یا بخار بنا به دلایل زیر به تله نمی‎رسد:

– گرفتگی صافی

– قفل شدن شیر قطع کن (شکستگی کشویی شیر در حالت بسته)

– گرفتگی خط لوله یا زانویی

 • فرسودگی سیستم
 • انباشتگی محفظه تله بخار از رسوبات
 • گرفتگی منفذ هوای بالای سطل ناشی از تجمع ذرات و رسوبات در تله بخارهای سطلی معکوس
 • آسیب دیدگی و گرفتگی هواگیر حرارتی در تله بخارهای شناوری-حرارتی
 • آسیب دیدگی فانوسه در تله بخارهای حرارتی
 • نصب وارونه در تله بخارهای دیسکی

تله گرم – بدون خروجی

 • ممکن است چگالیده بنا به دلایل زیر به تله بخار وارد نشود:

– نشت مسیر کنار گذر

– ایجاد خلأ بین مبدل و تله بخار

 • احتمال کمبود فشار

عبور بخار زنده از تله

 • ممکن است سوپاپ یا نشیمنگاه آن بنا به دلایل زیر آسیب دیده باشند:

– خوردگی و فرسودگی سوپاپ

– جمع شدن رسوبات روی نشیمنگاه و ایجاد ناهمواری در سطح آن

 • در تله‎های مجهز به هواگیر حرارتی، ممکن است حسگر آسیب دیده باشد.
 • در تله بخارهای سطلی معکوس آب‎بندی اولیه بهم خورده، یا از ابتدا نادرست انجام گرفته است.

پیوستگی جریان

 • ظرفیت تله بخار کم است.
 • بار چگالیده بدون پیش‎بینی‎های اولیه زیاد شده است.
 • کویل مبدل‎ها دچار نشت هستند.
 • کف کردن آب دیگ و سر ریز شدن آن در اثر کثیفی.

کندی گرمایش

 • برای هریک از تجهیزات، تله بخار جداگانه نصب نشده است. (اتصال کوتاه مدار چگالیده)
 • ظرفیت تله بخار کمتر از حد لازم است.
 • هواگیر تله به خوبی عمل نمی‎کند یا ظرفیت هواگیری آن متناسب با بار نیست. (در این وضعیت بهتر است از هواگیر موازی استفاده شود)

یخ‎زدگی

 1. طول لوله تخلیه زیاد است.
 2. عایق‎کاری خط و تله بدرستی انجام نشده است.
 3. لوله خروجی به طرف خط اصلی چگالیده بدون شیب است.
 4. ظرفیت تله بیش از ظرفیت واقعی است.

باز ماندن تله بدون جریان خروجی

بخش بخارگیر تله (سطل، فانوسه، شناور، دیسک) معیوب است.

عیوب مرموز

گاهی اوقات پی بردن به نوع عیب بسیار مشکل است. به عنوان مثال ممکن است با باز نمودن شیر آزمایش، چگالیده از تله خارج گردد و اوضاع کاملاً طبیعی به نظر برسد، اما با بستن شیر آزمایش و باز نمودن شیر خروجی، چگالیده به خط برگشت راه نیابد، در این حال احتمالات زیر وجود دارد:

 • خط برگشت متناسب با ظرفیت تخلیه نیست (تله گرم)
 • بخار رد شده از سایر تله‎ها از طریق کلکتور مشترک به خروجی تله مورد نظر فشار وارد می‎کند. (تله گرم)
 • خلأ زیاد در خط برگشت (تله سرد)
 • گرفتگی هواگیر (تله گرم یا سرد)
 • پش فشار ناشی از تخلیه تله بخار فشار بالا در کلکتور فشار پایین
 • خرابی شیر یکطرفه در خروجی تله‎هایی که زیر خط برگشت قرار گرفته‎اند.
[تعداد: ۳   میانگین: ۳.۳/۵]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید