بهره برداری نرمال بویلر

4043 بازدید

۱۳۹۸-۰۵-۱۹

در مقاله قبلی به بررسی چگونگی راه اندازی واحد بویلر به صورت نرمال پرداختیم و کلیه مراحل عملیاتی آن را بررسی کردیم. حال پس از راه اندازی واحد باید به بهره برداری نرمال بویلر دقت کنیم. در این مقاله به بهره برداری نرمال بویلر می‎پردازیم.

اپراتورها مهمترین عنصر در هر واحد دیگ بخار هستند!

من این جمله را زیاد می‎شنوم که ((اپراتورهای بویلر فقط نشسته و روزنامه می‎خوانند)).

شاید شما هم چنین عقیده‎ای داشته باشید. البته این مثل هندی‎ها را به یاد داشته باشید ((هیچ وقت از کسی انتقاد نکن مگر اینکه یک مایل با کفش‎های او راه رفته باشی.))

به نظر شما حساس‎ترین، کامل‎ترین، صحیح‎ترین حسگر در واحد کدام است؟

برخی می‎گفتند مغز اپراتور‎ها اما من می‎گویم غلط است. گوش اپراتور مهم ترین حسگر این شخص است.

فکر کنید در فشار سنج افت را ببینیم یا آژیر به صدا در بیاید اپراتور وجود اشکال در تجهیزی را حس می‎کند و در حقیقت می‎شنود. وقتی از من می‎پرسند به نظر تو چه چیزی می‎تواند جای افراد را در شیفت شب پر کند؟ من از آن‎ها می‎پرسم چه قدر حاضرید پول خرج کنید تا دستگاهی بخرید که قابلیت گوش اپراتور را داشته باشد؟

بهره برداری نرمال از بویلر توسط اپراتور

بهره برداری نرمال از بویلر توسط اپراتور

اپراتورها در واحد از هر چیزی سرتر هستند، یک اپراتور چه کاری انجام می‎دهد؟

یک اپراتور در هر شیفت روزانه واحد بخار حداقل ۵/۵ ساعت صرف کارهای بهره برداری می‎کند:

اموری که جهت تامین بار مورد نیاز در هر روز باید انجام گیرد:

به گزارشات هواشناسی توجه می‎کند تا ببیند برای تامین بار مورد نیاز فردا باید دیگ بخار دیگری را نیز به مدار اضافه کند یا حتی تعدادی از بویلرها را خاموش کند؟

اخبار و اطلاعات را از شیفت قبلی، مهندس واحد گرفته و مرور می‎کند تا ببیند آیا تغییر بار وجود خواهد داشت یا نه؟

در برخی موارد اپراتور، ترتیب و برنامه تولید را در شبکه محلی واحد بررسی می‎کند، تا بار بویلر را تعیین نماید.

مواردی که در بویلرهای در حال کار باید بررسی شود:

هر بویلر در حال کار را از نظر سطح آب، فشار آب تغذیه، فشار و دمای سوخت، دمای دودکش، نرخ احتراق، موقعیت اتصال کنترل ایمنی آن، وضعیت هوای ورودی، دمای یاتاقان‎های فن‎ها و دمای موتور آن‎ها، علائم ارتعاشات، قدرت سیگنال شعله، ظاهر شعله، ظاهر دود و وجود نشتی باید کنترل نمود.

مواردی که در بویلرهایی که در حال کار نیستند باید بررسی شود:

در بویلرهای که تحت بار نیستند، مواردی چون سطح آب، فشار داخلی، وضعیت شیر تخلیه، دمای دودکش، وضعیت مکش، دمای بدنه، وضعیت اتصال کنترل‎ها و ایمنی آن‎ها، وضعیت ورودی هوا، وضعیت کوره و وجود نشتی را باید کنترل نمود.

بررسی سلامت سیستم‎ها و تجهیزات کمکی

سیستم‎ها و تجهیزات کمکی را از نظر مقدار ذخیره نمک، سطح شوره آب، نرم کننده‎ها سایر تجهیزات پیش تصفیه، سطح مخزن آب کندانسیت، سطح و فشار دیراتور، دمای کندانسیت، دمای آب تغذیه بررسی شود.

بررسی وضعیت گازهای ونت دیراتور، دمای یاتاقان‎های موتورها و پمپ‎ها، دما و وضعیت آب بندی‎های پمپ کندانسیت، دمای یاتاقان‎های موتور و پمپ آب تغذیه و دما و وضعیت آب بندهای آن‎ها، دمای تخلیه مداوم BLOW DOWN، دمای تانک فلاش، سطح مخازن تغذیه مواد شیمیایی، فشار سوخت تغذیه، سطح مخزن سوخت و عدم وجود نشتی کنترل نمایید.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
شستشوی چه لباسی را به خشکشویی (لندری) بسپارم؟

بررسی وضعیت آب ورودی و اصلاح آن

انجام تست‎های قلیائیت جزئی، قلیائیت کلی، رسوب فسفات، رسوب سولفات، کلرید، آهن، ذرات معلق کل و سایر مواردی که مسئول تصفیه لازم کرده بر روی نمونه‎های آب بویلر، بر روی نمونه آب کندانسیت تست‎های سختی، PH، آهن، ذرات معلق کل و سایر مواردی که مسئول تصفیه الزام نموده را انجام دهید.

چندین نمونه از آب تغذیه بویلر برداشته و تست‎هایPH ، کلرید، TDS و سایر موارد را روی آن انجام دهید. تست‎های سختی و TDS را بر روی نمونه‎های آب سرد انجام دهید. نمونه‎های از آب نرم جبرانی را برداشته و تست‎های سختی را روی آن انجام دهید.

نظارت و اندازه گیری پارامترهای مهم و ثبت آن‎ها در دفتر لاگ شیت

مقادیر اندازی گیری شده سطوح فشارها و دماهای مذکور در قسمت‎های بالا، عملیات نگه‎داری که گفته خواهد شد، فعالیت‎های غیر عادی و نظارت وضعیت‎هایی را که پیش درآمد بروز خرابی‎ها هستند در دفتر ثبت وقایع وارد کنید.

مقادیر اندازه گیری شده آب، سوخت و دبی بخار را ثبت کنید. نرخ تبخیر و نرخ مصرف سوخت را محاسبه و ثبت کرده و با ارزیابی نتایج، تغییرات یا ایرادات بهره‎ برداری سیستم و کیفیت تنظیم کنترل‎ها را تعیین کنید. در صد برگشت‎ها را محاسبه و با مقادیر قبلی مقایسه کنید تا وجود نشتی‎ها آشکار گردد.

فعالیت‎های نرمال بهره برداری را اجرا کنید:

 • تست قطعی در زمان سطح پایین روی هر کدام از بویلرها در هر شیفت و حداقل دوبار در روز. تاثیر تغییرات سختی آب بر ظرفیت نرم کننده‎ها را محاسبه و تنظیم نرخ احیای نرم کننده‎ها را متناسب با آن انجام دهید.
 • نرخ BLOW down مداوم را روی بویلرهای در حال کار تنظیم کنید تا غلظت ذرات محلول، آهن، قلیائیت و کلیه فاکتورهای کنترلی حفظ شود. نرخ پمپ تغذیه مواد شیمیایی را برای ذخیره مجدد شیمی آب نرمال برای هر غلظت تنظیم کنید.
 • فیلترهای نفت کوره را تمیز کنید شوینده‎های دود بویلر را راه اندازی نمایید (طبق برنامه) کنترل‎های نرخ احتراق را برای حفظ فشار نرمال و یا کنترل‎های سیکلی برای حداکثر کردن زمان سیکل، طبق بار تنظیم کنید. نسبت هوا سوخت را مطابق اطلاعات حاصل از تست‎های تنظیم نمایید.
 • همراهانی را برای بازرس‎ها، پیمان کارها و مهمان‎ها در نظر بگیرید. توجه کنید کار انجام شده توسط پیمان کارها و تعمیر کارها را در مواقع لازم کنترل کنید. محموله‎های سوخت، مواد تصفیه آب، قطعات نگه‎ داری و سایر مواد را دریافت کنید. تمام این مواد را در دفتر ثبت وقایع مستند نمایید.

علاوه بر فعالیت‎های روزانه‎ای که به آن اشاره شد، فعالیت‎های هفتگی زیر را نیز انجام دهید:

 • بازرسی دریچه‎های ورود هوا از نظر پاکیزگی و گرفتگی
 • پر کردن مخازن روان کارها
 • تنظیم آب تغذیه
 • نمونه‎های از آب تغذیه بویلر را انتخاب و محتوای اکسیژن آن را تست کنید
 • مقدار سطح را اندازه گیری و وجود آب در مخزن نفت کوره را بررسی کنید
 • دریچه تخلیه از کف بویلرهای در حال کار را آزمایش کنید

علاوه بر مطالب فوق، موارد زیر را به صورت ماهانه انجام دهید:

 • شیرهای اطمینان همه بویلرهای در حال کار را کنترل کنید
 • کلیه لوله کشی و تجهیزات سوخت را از نظر نشتی کنترل کنید
 • هواکش‎های رگلاتور گاز و دیافراگم را از نظر نشتی کنترل کنید
 • عایق کاری کلیه لوله کشی‎های واحد را بررسی کنید
 • تمیزی دودکش را بررسی کنید
 • کلیه فیلترها را تمیز و در صورت نیاز تعویض نمایید
 • اپراتورها باید همه بویلرها را برای بازدید سالانه داخلی آماده کنند
پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
نحوه شستشوی انواع لباس - جهت خشکشویی داران

بازرسی‎های سالانه

طی این فرآیند اپراتورها باید موارد داخلی بویلرها را بازرسی و عملکرد طرف آتش و آب را از نظر تجمع دوده، خرابی‎های دیواره، خرابی آب بندها و سایر مشکلات که نرخ انتقال حرارت را متاثر می‎کنند ارزیابی نمود.

حداقل دو نفر برای بازرسی امور نیاز است.

بازرسی‎های دوسال، پنج و ده سال یک بار و چرخه‎های نگه داری نیز باید لحاظ گردند. عملیات روان کاری موتورها و تجهیزات متحرک می‎تواند به صورتی برنامه ریزی گردد که به طور پراکنده بتوان آن‎ها را انجام داد.

تست‎های سالانه‎ای که اپراتورهای بویلر انجام می‎دهند به شرح زیر است:

 • تست نشتی شیر اصلی ایمنی سوخت
 • تست نشتی رگولاتورها
 • تست نشتی شیرهای تهویه
 • کالیبراسیون گیج‎ها و دما سنج‎ها
 • تعویض و نصب شیرهای اطمینان در صورت نیاز

همیشه سیستم‎ها و تجهیزات جانبی وجود دارند که نیازمند نظارت و نگه داری و انجام تعمیرات هستند. گرم کن‎های آب خانگی، کمپرسورهای هوا، برج‎های خنک‎کن، چیلرها و واحدهای هوارسانی و غیره از این دست هستند. اعمال نظارت، نگهداری و تصفیه آب برای این سیستم‎ها می‎تواند به طور کامل وقت روزانه یک اپراتور را بگیرد.

۱---->2---->3---->4---->5
[کل: ۱ میانگین: ۵]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید