چیلر های جذبی و انواع آن

6507 بازدید

۱۳۹۷-۰۲-۲۱

در سیستم های چیلر جذبی از کمپرسور گرمایی شامل : ژنراتور، ابزربر، پمپ و مبدل حرارتی برای جوشش مبرد در محوطه ای از محلول لیتیم بروماید و فشرده سازی بخار مبرد  در فشار بالا استفاده میشود.افزایش فشار مبرد، دمای تراکم را نیز افزایش میدهد و این یعنی بخار مبرد  در دما و فشار بالاتر به مایع تبدیل میشود.از آنجاییکه دمای تراکم بیشتر از دمای محیط است، حرارت از کندانسور به محیط منتقل میشود.

مایع فشار بالا پس از عبور از یک دریچه فشارش تقلیل میابد و با ادامه روند کاهش فشار نقطه جوش پایین می آید. سپس این مایع فشار پایین وارد اواپراتور شده و میجوشد.

از آنجاییکه دمای جوش اکنون پایین تر از دمای هوا است، حرارت از هوا به مبرد منتقل شده و مبرد میجوشد و خود هوا خنک میشود.بخار مبرد دوباره وارد ابزربر شده و در آنجا توسط لیتیم بروماید حرارتش گرفته و کندانس میگردد.

لیتیم بروماید با جذب حرارت رقیق شده و به ژنراتور پمپ میشود، از آنجاییکه این محلول نمیجوشد با افزودن حرارت، بخشی از محلول بخار شده و به راحتی از آن جداشده و لیتیم بروماید خالص مجدد وارد ابزربر میشود و این روند همواره تکرار میگردد.

سیکل چیلر جذبی

سیکل چیلر جذبی

روش های دسته بندی چیلرهای جذبی

چیلر های جذبی را بر اساس نوع دریافت گرمای مورد نیاز خود میتوان به سه دسته کلی تقسیم کرد :

  1. شعله مستقیم : گرمای مورد نیاز سیکل چیلر جذبی به کمک گاز های ناشی از احتراق تامین میشود.
  2. آب داغ : گرمای مورد نیاز سیکل چیلر های جذبی به کمک گرمای آب داغ تولید شده در دیگ آب گرم تامین میشود.
  3. بخار : گرمای مورد نیاز سیکل چیلر جذبی به کمک گرمای نهان تبخیر، تامین میشود

بخار مورد نیاز chiller جذبی بر اساس نوع عملکرد آنها متفاوت است. در چیلر های جذبی تک اثره فشار بخار مورد نیاز حداکثر ۱ بار است. این نوع chiller ها برای تامین انرژی گرمای سیکل تبرید به ازاء هر تن تبرید قریب به ۲۰-۱۸ LB بخار نیاز دارد.

در چیلر های جذبی دو اثره فشار بخار مورد نیاز حداکثر ۱۰ بار است. این نوع از chiller ها برای تامین انرژی گرمای سیکل تبرید به ازاء هر تن غریب به ۱۲-۱۰ LB بخار نیاز دارد.

احتیاج به بخار کمتر در چیلر های تک اثره یک حسن محسوب میشود.اما باید به این نکته نیز توجه کرد که فشار بالای بخار ورودی به چیلر سبب ایجاد حجم زیادی بخار فلش بعد از تله بخار میشود که به دلیل عدم امکان نصب کندانس تحت فشار برای چیلر های جذبی میبایست به اتمسفر تخلیه گردد.

نکته مهم در ارتباط با چیلر های تک اثره بخار سوپر هیت است. در دیگ خانه های که بخار با فشار بالا تولید میشود تقلیل فشار بخار ورودی به چیلر سبب سوپرهیت شدن بخار میشود. برای جلوگیر از آسیب رسیدن به chiller میبایست با نصب دی سوپرهیتر از ورود بخار سوپرهیت به چیلر جلوگیری نمود.

بهترین تله بخار برای ایونت اتوماتیک کدام است؟

تله بخار فلوتری با ایرونت اتوماتیک همواره بهترین انتخاب برای چیلر های جذبی است. انتخاب دوم تله بخار سطلی معکوس با نصب ایرونت موازی است.ضریب اطمینان برای چیلر های تک اثره ۲ و برای چیلر های دو اثره ۳ در نظر گرفته میشود.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
شستشوی مبل یا خشکشویی آن؟

در مواردی که کندانس چیلر زیاد است میتوان با نصب دو و یا سه تله بخار موازی اقدام به تخلیه کندانس نمود.  چنانچه دیگ خانه مجهز به چند chiller است هر چیلر باید تله بخار مجزا داشته باشد و استفاده از تله بخار مشترک به هیچ عنوان مجاز نیست.

 منظور از تخلیه به اتمسفر چیست ؟

زمانی که قرار است تخلیه تله به سیستم کندانس برنگردد مانند تله بخار زیر کلکتور و یا زیر سپریتور بعد از شیر اصلی دیگ بخار باید دقت نمود این کندانس به نقطه امنی هدایت شود زیرا اختلاف فشار زیاد بین خط اصلی و فضای اتمسفر بخار فلش زیادی را تولید خواهد کرد.

حال چنانچه تخلیه به نقاطی صورت گیرد که افراد از آنجا عبور میکنند و یا پرسنل دیگ خانه در آنجا حاضراند بخار فلش میتوان سبب ایجاد سوختگی شدیدی شود، بخصوص در تله هایی که عملکرد متناوب داشت و به یک باره کندانس را با سرعت زیاد تخلیه میکند. یکی از بهترین  نقاط برای تخلیه کندانس پیت بتونی سیستم زیر آب است.

نصب صافی چه کمکی  میکند ؟

نصب صافی ما قبل از تله بخار را میتوان یه ضرورت دانست. البته تله بخار های ترمودینامیکی به دلیل آنکه در مقابل آلودگی عملکردشان دچار  اختلال میشود اصولا توسط سازندگان مجهز به صافی توکار هستند و نیازی به نصب صافی جداگانه نیست. اما برای دیگر تله های بخار به غیر از تله های زیر تانک فلش سیستم بلودان نصب صافی جداگانه الزامی است .

۰/۵ (۰ نظر)
برچسب ها:

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید