شستشوی صحیح البسه (برای کارمندان لاندری و خشکشویی)

10520 بازدید

۱۳۹۸-۰۱-۲۱

طریقه شستشوی صحیح البسه

جهت شستشو و اتو انواع البسه باید اول تفکیک انجام و نوع جنس رنگ و لک را شناخت آنگاه نسبت به جنس هر یک از مواد و ماشین خاص خود استفاده می‏‎شود.

کت شلوار

حتما باید خشکشویی شود چون درجنس پارچه‎اش از درصد پشم‎های متفاوتی استفاده شده است و در نتیجه برای آبرفتگی آن از دستگاه خشک شویی و مایع پرکلراتیلن استفاده می‎کنیم.

شلوار

لی و کتانی و بسیاری از آن‎ها که مواد در بافت پارچه آن‎ها استفاده شده می‎توان جهت لکه زدایی از آنها از مایع آپوکسی استفاده نمود و برای شستشو از پودر  و آب سرد و گرم تا ۴۵ درجه استفاده کرد.

پیراهن مردانه

شستشو در ماشین لباسشویی پس از آن‎که با مایع رقیق شد سر آستین و یقه برس زده شده و در داخل ماشین قرار داده می‎شود و پس از ۱۵ دقیقه شستشو آبکشی خشک و اطو می‎شود.

کت دامن

بهتر است مثل کت و شلوار با ماشین خشک شویی شسته شود و قبل از آن باید لکه گیری و از ماده سکاپور جهت عرق در زیر بغل و پایین دامن استفاده کرد.

دامن پلیسه

قبل از دوخت پارچه بین دو قالب هم شکل قرار گرفته قالب‎ها روی جمع سپس در مخزن بخار قرار گرفته دمای داخل بر روی آن تاثیر می‎گذارد پارچه پلیسه شده در اندازه‎های مختلف جهت دامن از آن استفاده می‎شود.

معمولا جنس پارچه از الیاف مصنوعی (پلی استر) که به مرور در زمان استفاده زیاد و نشستن روی آن قسمتی حالت خود را از دست می‎دهد پس از شستشو و تمیز شدن توسط ماشین خشک شویی توسط سوزن کاری بالشت پرس اطو و بخار دادن به تمام قسمت‎ها و پرس کردن به حالت اولیه باز می‎گردد.

لباس زنانه ابریشم

دریافت این‎ گونه البسه ظریف زنانه از ابریشم و کمی پلی استر استفاده می‎گردد فقط جهت مقاوم بودن ابریشم ازنظر رنگ بسیار حساس می‎باشد.

دقت نمایید درصد حساسیت را قبل از شستشو می‎توان امتحان کنید به صورتی که پارچه سفیدی را با پرکلراتیلین خیس نموده به البسه مورد نظرتان بمالید آنگاه مشاهده خواهید کرد که هر یک از آن‎‎ها چقدر نسبت به حالت پذیری و رنگ رفتگی حساس‎تر می‎باشد.

جهت شستشوی این نوع البسه دقت و تخصص لازم نیاز دارد. سعی کنید از ماشین خشک شویی با مایع مکمل آن (سکاپور) استفاده نمایید.

شستشو کت و دامن، بلوز، کت و شلوار زنانه

سعی شود البسه را پس از تفکیک رنگ، ظرافت و جنسیت جدا در شارژهای مختلف با مواد پاک شده و بی رنگ پرکلراتیلین پس از آنکه سر آستین- دم پا – و زیر بغل را با مواد سکاپور مایع رقیق شده‎ی صابون و پرکلراتیلین آغشته نمود در داخل زنبیل خشک شویی قرار دهید.

سپس مراحل شستشو و خشک کن به مدت پنج دقیقه (شستشو)- دو دقیقه (سانتریفیوژ)-۲۵دقیقه (خشک کن) انجام دهید البسه شما حاضر است می‎توانید ماشین را خاموش و البسه فوق را بیرون آورده اتو نمایید.

شستشوی البسه نخی

البسه نخی را قبل از خیساندن، شستشو جهت اطمینان از ثبوت رنگ آن‎ها با پارچه‎ای سفید که خیس می‎باشد امتحان کنید چنانچه (زمار) ته رنگ داست سعی کنید برای شستشوی آن‎ها ضمن تفکیک رنگ‎ها از مایع (سود) یا نمک معمولی استفاده کنید.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
10 نکته درباره خریداری منسوجات هتل و مراقبت از آن

بطوریکه به آب مورد نیاز که در تشت یا ماشین لباسشویی قرار دارد قبل از آنکه البسه را خیس نمایید مقداری نمک به آن اضافه نمایید با دست به هم بزنید سپس البسه را خیس و پودر یا با صابون شستشو کنید نمک باعث می‎شود رنگ البسه ثابت و از انتشار آن و به هم ریختگی رنگ آن‎ها جلوگیری گردد سپس به هم بمالید و سریع آبکشی کنید.

در ماشین‎های لباسشویی که در منازل استفاده می‎شود به هنگامی که در مخزن پودر می‎ریزند مقداری نمک طعام هم به آن اضافه نمایید و از حرارت آب ماشین خودداری کرده سعی نمایید حتما با آب سرد شستشو و آب کشی نمایید.

طرز شستشوی جیر

جهت شستشو قبلا لک‎هایی را که با آب تمیز می‎شود را با برس که مقداری نم داشته باشه برس می‌‎کشیم به طوری که طوق نم کاملا خشک و آثاری نماند سپس در ماشین خشک شویی قرار داده و خیلی سریع کم تر از ۵ دقیقه زمان شستشو کافیست آنگاه با گریز از مرکز عمل فشردن را انجام سپس با دور آهسته و خشک خشک می‎نماییم.

در انتها پس از خروج  از ماشین با الدراسپری مخصوص که جهت جیر می‎باشد آن را اسپری می‎نمایند به طوری که تمام سطح خارجی را بپوشاند.

در مورد جیر باید گفت: چون جهت الوان نمودن از رنگ‎های خاص استفاده می‎گردد باید مراقب بود پس از شستشو محلول (پر) داخل تانک خشک شویی را پودر زده و تمیز کنید.

پالتو و مانتو

از جنس پشم و پشم مصنوعی را بهتر است جهت تمیز کردن و شستشو از ماشین خشک شویی با مایع پرکلراتیلین و سکاپور استفاده نمایید.

چرم

در شرکت‎های تولیدی چرم و جیر پس از آنکه پوست طی مراحلی شستشو و با نوردهای خاص غلطک و سپس تحت فشار پرس می‎گردد و پودر مخصوص به آنها زده می‎شود که بوی ناخوشآیند را از آن‎ها دور کند در دستگاه‎های بزرگ  خشک شویی قرار می‎دهند و با پرکلراتیلین برای زدودن چربی‎های خارجی و تمیز شدن و ضد عفونی شستشو انجام سپس قطعات به اندازه‎های مختلف جهت انواع البسه برش زده و دوخت انجام سپس آماده جهت بسته بندی و فروش می‎گردد که خریدار با  انتخاب رنگ و اندازه البسه چرم را دریافت و از آنها استفاده می‎نمایند که به مرور در اثر استفاده از آنها کثیف و نیاز به شستشو خواهد داشت.

طریقه شستشوی چرم

پس از طی مراحل خاص جهت آماده شدن و دوخت با مواد شیمیایی رنگ می‎شود که باید ازمواد پاک کننده برای تمیز کردن آن استفاده گردد که البسه ۲ رنگ سیر و روشن نشود. بهترین راه آن است که در ظرف یا تشت کوچکی مقداری آب ولرم  ریخته مقداری شامپو به آن اضافه نموده به هم بزنید کف حاصل را با ابر – اسفنج برداشته بر روی لباس بمالید سپس با  پارچه‎ای آن را خشک نموده بر روی چوب لباسی قرار داده در مجاورت هوا قرار دهید تا خشک شود.

جهت اتو این نوع البسه فقط از حرارت پرس اتو و یا اتوبرقی به همراه پارچه اتو با دما بین ۸۰-۷۰ درجه استفاده نمایند سعی شود از بخار اصلا استفاده نشود. در خاتمه برای جلوگیری ازخشک شدن جنس و ترک برداشتن با واکس مخصوص بی رنگ که به پنبه آغشته می‎نمایید سطح آن را کاملا چرب نمایید.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
طراحی جدید سایت آکروپارس

طرز شستشوی بافتنی (کاموایی)

بعضی از کامواها ثبوت رنگ ندارند و رنگ پس می‎دهند که هنگام شستشو مشکلاتی را برای خود و البسه‎هایی که با هم شسته می‎شوند بوجود می‎آورد بهتر است جهت اطمینان اینگونه لباس‎هایی را که قبل از خیساندن با تکه پارچه‎ای سفید که نم داشته باشد امتحان کنید.

پس از اطمینان از اینکه رنگ نمی‎دهد درون تشت گذاشته که قبلا آب سرد و شامپو در آن به اندازهی لازم ریخته‎اید قرار دهید خیس که شد با ملایمت یقه – سرآستین آنها را به هم بمالید که جاهایی که معمولا بیشتر کثیف می‎شود تمیز گردد آنگاه تمام لباس را به هم بمالید با آب سرد شستشو و آبکشی کنید.

چنانچه از ماشین آبگیر برای آبگیری استفاده می‎نمایید بهتر است که تک تک کنار هم درون آبگیر بچینید سپس دستگاه را جهت کار به مدت دو دقیقه روشن نمایید. البسه را پس از ایستادن کامل ماشین بیرون آورده در محل صافی پهن کنید و با دست روی آن بکشید تا صاف شود هرگز از دمای زیاد جهت شستشو و حرارت جهت خشک کردن استفاده ننمایید.

اتوکشی بافتنی

پس از آنکه البسه خشک شد روی آن پارچه اتو پهن کنید سپس با اتوی دستی با دمای ۳۰ یا ۴۰ درجه اتو را روی پارچه و لباس بگذارید و بردارید. چون حالت ارتجاعی دارد سعی کنید با ملایمت و آهسته این کار را انجام دهید تا البسه شما صاف و قابل استفاده گردد.

پرده

بیشترین تجزیه گرما داخل منزل بر روی پرده‎ها در منازل اثر دارد غشای نازک دوده بر روی آن‎ها می‎نشیند برای پاک کردن و شستشو بهتر است اول مقداری تینر را در ظرف با آب مخلوط کرده پرده را در درون آن قرار دهید تا کاملا خیس شود.

در این موقع شاهد رنگ سیاهی خواهید بود چون مایع حلال تینر برروی دوده‎های چرب اثر گذاشته و آن‎ها را از بین می‎برد. بهتر است آنها را چندن بار به هم بمالید چنانچه این کار را با ماشین لباشویی صنعتی انجام می‎دهید به صورت زیر راحت تر انجام می‎گیرد.

پرده‎ها را تفکیک کرده گیره‎های فلزی را خارج نموده زنجیرهای سربی پایین پرده‎ها را خارج آنگاه شیر تخلیه را بسته شیر آب سرد و گرم را به اندازه ای که تا زیر درب لباسشویی باشد باز سپس شیرها را بسته مقداری (۱لیتر تینر به ۱۰ لیتر آب ) به آن‎ها اضافه کنید.

پرده‎ها را داخل ماشین قرار داده روشن نموده تا ۵ دقیقه آب و تینر و پرده‎های تور در دور چپ و راست شستشو شوند آنگاه آب ماشین را کامل تخلیه نمایید مجددا آب گیری و پودر شستشو به آنها اضافه نموده پس از ۵ دقیقه شستشو تخلیه سپس آب گیری و پودر برای بار دوم به آنها اضافه عمل شستشو را ۱۵ دقیقه ادامه دهید آنگاه تخلیه و سپس آبگیری در ۳ نوبت انجام دهید کار آماده تخلیه می‎باشد.

توضیح

چنانچه پرده‎ها خیلی کثیف و سیاه رنگ باشد از مایع ظرف شویی بجای پودر استفاده نمایید.

بعضا مشاهده می‎گردد که پرده‎ها نخ کش می‎شود و در حالت آویزان بد منظره هست چند عامل موجب می‎گردد:

  1. گیره فلزی در کناره‎های زنبیل قرارگرفته که در حال دور زدن کش می‎آورد و در اثر گیر به تور آن‎ها را که سنگین شده و به طرف مخالف دور حرکت می‎کند می‎گیرد که آثار آن باقی می‎ماند.
  2. پیچ مهره‎های شیشه درب ممکن است خراش برداشته و اصطلاحا پلیسه فلزی به آن‎ها گیر می‎کند.
  3. گیره‎های نوار ممکن است کاملا جدا نشده و کی دوتا بر روی آن‎ها مانده باشد که لبه‎های گیره‎ها باعث نخ کش شدن می‎گردد.

نکته

چنانچه پرده‎ها را شستشو و آماده خارج شدن می‎باشد. جهت ضد چروک آن‎ها از مایع آنتی رانکل (نرم کننده) و مایع استاتیک کنترل (ضد الکتریسیته) در آخرین مرحله آبکشی استفاده نمایید. (مایع نرم کننده و ضد الکتریسیته با علامت استاندارد در دسترس قرار دارد.) از تولیدات شرکت ناتاوست، شیمی پودر(سافت- ساور) میتوانید جهت مصارف صنعتی استفاده نمایید.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
الیاف شناسی قسمت 2 (برای کارمندان لاندری و خشکشویی)

پتو

اکثر هتل‎ها از پتو استفاده می‎نمایند در بافت آنها از الیاف مصنوعی استفاده که بعضا در پود آنها از پشم با درصدی مشخص استفاده می‎گردد جهت شستشو بهتر است از اب سرد – ولرم۲۵-۳۰ درجه از پودر ماشین لباسشویی با کف کنترل شده استفاده می‎گردد به دفعات آبکشی شود تا هیچ گونه آثار کف نماند سپس جهت خشک کردن از دمای ۴۵-۴۰ استفاده گردد بعضا مشاهده می‎گردد که پتو از اندازه خود کوچک‎تر شده و حالت نمد به خود گرفته که به علت درصد پشم و حرارت بیش از اندازه است.

۰/۵ (۰ نظر)

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید