راه اندازی واحد دیگ بخار مرده

5434 بازدید

۱۳۹۸-۰۵-۰۲

واحد مرده یا واحد سرد چه شرایطی دارد؟

منظور از واحد سرد (خوابیده) است. هیچ گرمایی در دیگ بخار وجود ندارد یا هیچ تجهیزاتی که در حال بهره برداری باشد با آن ارتباط ندارد. راه اندازی واحد مرده، باز گرداندن واحد سردی است که در شرایط بهره‎برداری کار می‎کند.

راه‎ اندازی واحدی که برای مدتی به هر دلیل بلااستفاده مانده بود اصلا غیر عادی نیست. همچنین گاهی لازم است واحدی را که پس از اتلاف برق یا آب تغذیه که موجب خاموشی آن شده راه اندازی نمود.

چه عملیاتی جهت روشن کردن مجدد واحد خوابیده بویلر باید انجام شود؟

عملیاتی که در اینجا گفته می‎شود با این فرض است که روی واحد خوابیده‎ای (از کار افتاده) اعمال می‎شود که دستورالعمل آن بعدا مطرح می‎شود. برخی فعالیت‎ها نیز فقط برای بازگرداندن واحد به حالت نرمال است.

  • مواد جاذب را از بویلر، هوازدا (دیراتور) و سایر مخازن بسته خارج و با نصب واشر دریچه‎ها را ببندید.
  • همه نفرات و ابزارآلات را کنترل کنید تا چیزی جا نماند.
  • شروع به پر کردن مخازن نمایید.
  • زمانی که واحد خوابیده، ممکن است آشغال یا پرندگان به داخل تجهیزات وارد شده و حتی مجراها را مسدود کنند. پس دودکش، دریچه‎ها و مجاری را تمیز کنید.
  • شیر مجرای هواکش بویلر را باز کنید.
  • اگر مشعل‎ها پیاده و یا تعمیر شده‎اند باید مطابق دستورالعمل‎های گفته شده آن‎ها را راه اندازی نمود.

هر چه زودتر اطلاعات عملکردی اولیه را با مواد جاری مقایسه کنید تا اطمینان حاصل شود هیچ تغییری در عملکرد بویلر به وجود نیامده باشد.

اطلاعات دستگاه‎های سنجش سطح مخازن، سوخت، بخار و آب را برای شروع عملیات راه اندازی ثبت نمایید. بویلر سرد را باید به آرامی به شرایط بهره برداری رساند.

راه اندازی واحد خوابیده دیگ بخار

راه اندازی واحد مرده دیگ بخار

اموری که جهت راه اندازی واحد بویلر باید در تاسیسات انجام شود؟

  • تمام شیرهای منتهی به تاسیسات را پس از اطمینان از بسته بودن تخلیه‎ها و هواکش باز کنید. در واحدهای بخار این فرآیند معمولا سیلی از آب کندانسیت برگردانده شده را با توجه فشار به وجود می‎آورد بنابراین مقررات اداره آن باید تعیین شود.
  • سطح مخزن تغذیه بویلر و مخزن آب کندانسیت را در صورت امکان کاهش دهید. اگر این امکان وجود ندارد، شیرهای جدا کننده را ببندید تا آن ها را تغذیه نکند و به صورت دستی آن مقدار مطلوب را حفظ کنید.
  • در تاسیسات آب گرم سیستم باید پر شود، سطح منبع انبساط کنترل گردد و پمپ‎های گردش حداقل کم ترین دبی را در سیستم برقرار کند. ممکن است لازم باشد به تمام تجهیزات سر بزنید تا مطمئن شوید همگی آماده بهره برداری هستند.

کنترل‎ها روی آتش پایین قفل شود…

کنترل‎ها را به صورت دستی روی آتش پایین قفل کنید. در راه اندازی واحد سرد دما را باید کاملا آرام افزایش داد تا تمام قسمت‎های بویلر به بالاتر از ۲۲۰ درجه فارنهایت برسد. این کار امکان خسارت دیدن دیواره بویلر را به حداقل می‎رساند چون افزایش ناگهانی حجم با تبدیل مایع به بخار موجب انتقال فشار به دیواره و تخریب آن می‎گردد.

بعضی اوقات لازم است عملیات خشکاندن پس از مرطوب شدن یا انجام تعمیرات روی دیواره تکرار گردد. اجرای تست‎های عملیاتی محدودیت‎های بهره برداری بویلر طی اشتعال اولیه، موجب وقفه در گرما خواهد شد.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
الویت بندی در بهره برداری بویلر (قسمت1)

این کار باعث کاهش مشکلات با دیواره شده و اطمینان می‎دهند که محدودیت‎های ایمنی و عملیاتی به خوبی کار می‎کنند. یک اپراتور عاقل علاوه بر این کار اطلاعات آن را هم در دفتر لاگ شیت وارد می‎کند.

زمانی که بخار در هواکش دیده شد چه کاری باید انجام داد؟

با آشکار شدن بخار در هواکش بویلر، هواکش را روشن کنید تا هوا را از روی سیستم توزیع بخار دفع کند. اگر سیستم دارای تهویه اتوماتیک است سعی کنید از صحت عملکرد آن‏‎‎ها نیز مطمئن شوید.

در واحدهای بخار فشار قوی، شیر تخلیه مکش آزاد را فقط پس از پایدار شدن جریان بخار ببندید. هدف جلوگیری از تجمع آب کندانسیت روی شیر یک طرفه است. شیر هواکش بویلر را وقتی فشار در بویلرهای گرمایشی به ۱۰psig و در بویلرهای توان به ۲۵psig رسید ببینید.

اگر اجازه دهید تا رسیدن به این فشارها بخار خارج شود اطمینان حاصل می‎شود که هوا هم کاملا از بویلر تخلیه شده است. اگر مخزن تغذیه بویلر متصل به خط پخش گرمای بخار باشد باید پس از بسته شدن شیر تخلیه بویلر در مدار قرار گیرد.

شیرها تخلیه را کی باز کنیم؟

شیرهای تخلیه دیراتور را خیلی پیش از ورود بخار باز کرده و تغذیه بخار به دیراتور را فقط پس از برقراری جریان پایدار آب به بویلر به تدریج باز کنید.

فروش ناگهانی در جریان آب می‎تواند سریعا در دیراتور خلاء ایجاد کند. همچنین از هر تغییر سریعی در مصرف بخار که موجب افت بخار شود اجتناب کنید. در صورت تشکیل خلاء دیراتور و مخزن ذخیره آن ممکن است دچار آسیب گردد.

زمانی که فشار دیراتور در حالت نرمال است، شیرهای جدا کننده را آن قدر باز کنید که رگولاتور فشار بخار بتواند کار کند و شیر هواکش را تا وضعیت نرمال گلویی ببندد.

تست قط آب

تست قطع آب سطح پایین را پیش از رسیدن به فشار نرمال عملیاتی و پس از این که فشار به اندازه کافی افزایش یافت تا به احتراق برگردد انجام دهید.

یعنی وقتی که فشار در بویلرهای گرمایشی حدود ۶psig و در بویلرهای توان به ۳۰psig برسد. شیرهای اطمینان را هم زمانی که فشار از ۷۵% فشار تنظیم شده شیر اطمینان بیشتر شد تست کنید زیرا زیرا ممکن است دچار خوردگی شده باشد.

در برخی نقاط آتش کم برای افزایش فشار کافی نخواهد بود. نرخ احتراق را به صورت دستی و به مقدار کم (کم تر از ۱۰%) افزایش داده و اجازه دهید فشار قبل از افزایش مجدد پایدار گردد.

فشار آب چگونه خواهد شد؟

در ابتدا همه آب کندانسیت در سیستم بخار باقی خواهد ماند چون فشار در صورتی که هواکش‎های اتوماتیک کار نمی‎کنند یا اصلا وجود ندارند کم تر از فشار جو خواهد بود.

آب کندانسیت بر نخواهد گشت مگر این که اختلاف فشار کافی برای برگرداندن آن به بویلر به وجود بیاید. طی راه اندازی در چندین نقطه، اختلاف فشار بازگشت آب کندانسیت را تسریع خواهد کرد.

اما انجام آرام مراحل این مشکل را محدود می کند. تا زمان ایجاد فشار بزرگ تر یا مساوی فشار عملیاتی برای تغییر به کنترل خودکار، صبر کنید.

عملیاتی که پس از آن باید انجام داد …

پس از حدود یک ساعت از انجام این کار سطح عملیاتی نرمال مخزن کندانسیت و دیراتور در صورتی که برای راه اندازی پایین آورده شده باشند مجددا ذخیره می‎گردند. افزایش سطح را به تدریج انجام دهید تا هجوم آب سرد دردسر ساز نشود.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
خلاءشکن و صافی ها

مقدار آب کندانسیت برگشته را یادداشت کنید تا در راه اندازی سرد بعدی در اجرای SOP راهنمای بهتری برایتان باشد. با پایدار شدن تولید بخار، آنالیز آب را انجام داده و کنترل‎های تزریق مواد شیمیایی و BLOW DOWN را تنظیم کنید. شیرهای آب خنک کن را به سیستم‎های سرد کننده باز کنید.

برای شروع عملکرد سیستم بازیافت حرارتی BLOW DOWN مداوم، شیرها را باز کنید. فلاش تانک را تا زمانی که بخار ده تا پانزده دقیقه از هواکش خارج می‌شود باز نگه دارید تا هوا وارد دیراتور نشود. به طور مرتب ونت دیراتور را باز کنید تا سیستم BLOW DOWN به عملکرد نرمال برسد.

عملیات راه اندازی در دفتر لاگ شیت وارد شود!

عملیات راه اندازی را در دفتر ثبت وقایع (لاگ شیت) وارد کرده و شروع به کنترل بویلر در شرایط عملکرد نرمال کنید. یادداشت کردن تمام مشکلات به وجود آمده، اعمال تغییرات در دستورالعمل به منظور اجرای راه اندازی یا حل مشکلات و وضعیت‎ها در زمان‎های مختلف طول فرآیند بسیار ضروری است زیرا برای مقایسه با SOP راه اندازی واحد سرد و اصلاح فرآیندها استفاده می‎شود.

توجه کنید که من نگفتم فرآیندها را کوتاه کنید. معمولا در راه اندازی واحد سرد شما وقت کافی دارید چون به بسیاری از عملیات دیگر تا برقراری جریان نرمال بخار یا آب گرم حتی فکر نمی‎کنید. در راه اندازی آرام حداقل تنش ناشی از شوک حرارتی به تجهیزات وارد می‎شود و عجله برای اتمام عملیات، کار را ضایع می‎کند.

از طرف دیگر وقتی واحد پس از وقفه خارج از برنامه ذخیره مجدد می‎شود، کم ترین زمان را صرف راه اندازی‎ها می‎کنید. اگر مجبور به تسریع کار شدید باید بدانید کدام بویلر را برای این کار انتخاب کنید. (بویلری که نیازمند بیشترین تعمیرات دیواره است).

۱---->2---->3---->4---->5
[کل: ۱ میانگین: ۵]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید