نکات عمومی نصب تله‎بخار

4992 بازدید

۱۳۹۶-۱۰-۰۵

در این مقاله فارغ از نوع تجهیزاتی که می‎باید به تله‎بخار مجهز گردند، نکات عمده و عمومی نصب تله‎بخارها مورد بررسی قرار می‎گیرد. بی‎شک بدون استفاده از شیرآلات، وصاله‎ها و نظایر آن، نصب تله‎بخار بی معنی و غیر ممکن است. انتخاب صحیح نوع و محل نصب این‎گونه تجهیزات، تأثیر بسزایی در بهره‎برداری و نحوه کارکرد تله‎ها دارد.

نحوه نصب تله‎بخار

نصب استیم تراپ

تجهیزات کمکی

شیرهای قطع کن

شیرهای قطع کن به منظور بهبود فرآیندهای مربوط به تله‎بخار ،قبل و بعد از استیم تراپ نصب می‎شوند و امکان قطع جریان را به منظور تعمیرات و استفاده از مسیر کنار گذر فراهم می‎آورند.

مسیر کنار گذر

به موازات خط تله‎بخار اجرا می‎شود و امکان تخلیه محدود چگالیده را در مواقع مورد نیاز میسر می‎سازد. چنانچه بروز وقفه در کار سیستم امکان‎پذیر نباشد، ضرورت اقتضا می‎کند که حداقل از دو تله‎بخار به‎عنوان اصلی و رزرو استفاده شود.

مهره ماسوره‎ها

مهره ماسوره یکی از اتصالات پرکاربرد در صنایع مختلف می‎باشد.استفاده از مهره ماسوره باز و بسته کردن تله‎بخار و مدار لوله‎کشی آن‎ را تسهیل می‎کند. لازم به ذکر است، چنانچه از دو مهره ماسوره در دو سمت تله بخار استفاده می‎شود، بهتر است در یک امتداد قرار نگیرند.

شیرهای آزمایش

که معمولاً از نوع گلویی انتخاب می‎شوند. امکان بازرسی و کنترل تله‎بخار را فراهم می‎آورند. با بستن شیر قطع‎کن خروجی تله، می‎توان از طریق شیر آزمایش وضعیت کارکرد آن را مورد بازبینی قرار داد.

صافی‎ها

پیش از تله‎بخار ها و به منظور گرفتن رسوبات و ذرات معلق قرار می‎گیرند. برخی از تله‎های دیسکی و حرارتی که حساسیت بیشتری نسبت به ذرات و کثافات دارند مجهز به صافی داخلی می‎باشند. برای گروه دیگری از این نوع تله‎ها که فاقد حساسیت داخلی هستند، در نظر گرفتن صافی جداگانه بسیار ضروری است.

پایه‎های آشغالگیر

در انتهای آبریزها و یا بخش تحتانی تله‎بخارها که محل مناسبی برای جمع شدن ذرات و رسوبات است، در نظر گرفته می‌‎شود. هر از گاهی با باز کردن درپوش آن می‎توان ذرات جمع‎آوری شده را خارج نمود.

شیر یک‎طرفه

شیرهای یک‎طرفه برای قطع و وصل جریان به کار می‎روند، این نوع شیرآلات از بازگشت سیال جلوگیری به عمل می‎آورند. نصب شیر یکطرفه در خروجی تله بخار مانع خوبی در مقابل فشار است.

تله‎بخار حفاظتی

جهت مطمئن نمودن عملکرد خط چگالیده در حالت‎هایی که احتمال افت فشار ورودی نسبت به فشار خروجی وجود دارد به کار می‎رود، به‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ویژه آنکه احتمال یخ‎زدگی نیز وجود داشته باشد. چنین وضعی در کویل‎هایی با بار متغیر که خط برگشت بالاتر از آنها قرار گرفته، محتمل است.

در این وضعیت هرگاه تخلیه از طریق تله اصلی به درستی صورت نگیرد. در این وضعیت هرگاه تخلیه از طریق تله اصلی بدرستی صورت نگیرد. سطح چگالیده در پایه آبریز بالا آمده و ممکن است به داخل مبدل راه یابد. بنابراین جهت حصول اطمینان از سرریز نشدن چگالیده به داخل مبدل، می‎توان در مسیر پایه آبریز و بالاتر از تله‎بخار اصلی، تله‎بخار دیگری برای دفع چگالیده نصب نمود.

از تله‎بخارهای شناوری-حرارتی به دلیل قابلیت خوب تخلیه چگالیده در حجم بالا، می‎توان به‎عنوان تله‎بخار حفاظتی استفاده کرد. باید ظرفیت تله‎بخار حفاظتی را مشابه تله‎بخار اصلی در نظر گرفت.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
اهمیت مستندسازی وقایع بویلر و SOP در واحد دیگ بخار

تله بخار حفاظتی بالاتر از تله اصلی و ورودی آن به پایه آبریز متصل می‎شود. در واقع هر دو تله با اختلاف سطح، دارای پایه آبریز مشترک می‎باشند. از آنجا که ممکن است فشار مبدل تا زیر فشار جو تنزل کند، به‎کار گیری خلأشکن برای تله حفاظتی ضروری است. به این منظور باید خلأشکن با اتصال لوله‎ای عصایی شکل تا سطح لوله خروجی مبدل بالا آید، تا به‎هنگام پر بودن؛ محفظه تله حفاظتی و پایه آبریزها بدون نشتی قادر به کار باشد.

محافظت در مقابل یخ‎زدگی

به‎هنگام قطع بخار و بروز خلا، باقی ماندن آب در مسیر برگشت و یا تله‎بخار، احتمال یخ‎زدگی را افزایش خواهد داد. به همین دلیل در چنین شرایطی از خلاء شکن در مسیر مبدل و تله‎بخار استفاده می‎شود. برای مقابله با یخ‎زدگی اقدامات زیر مؤثر است:

  1. تله بخار بزرگ‎تر از اندازه و ظرفیت لازم انتخاب نشود.
  2. طول خروجی لوله از تله‎بخار تا حد امکان کوتاه باشد.
  3. لوله خروجی از تله به سمت خط اصلی شیب داشته باشد.
  4. چنانچه خطوط برگشت در معرض هوای آزاد قرار می‎گیرند، مجهز به لوله حافظ گردند.
  5. در حالتی که خط برگشت، بالاتر از تله قرار می‎گیرد، لوله عمودی تخلیه چگالیده از بالا به لوله اصلی چگالیده متصل گردد و در صورت امکان خط ورودی و خروجی تله با هم عایق شوند.
۱---->2---->3---->4---->5
[کل: ۸ میانگین: ۳]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید