انواع هتل ها بر حسب ستاره

16694 بازدید

۱۳۹۷-۰۸-۱۲

اساس دسته بندی هتل‎ها :

هتل ها بر اساس کیفیتی که دارند درجه بندی می‎شوند. این کیفیت بر اساس مشخصه‎هایی نظیر خدمات رستوران هتل، تفریحات ، چشم انداز اتاق‎ها، امکانات و سایز اتاق‎ها، داشتن اسپا، لاندری مجهز و به روز، خدمات ورزشی، موقعیت و موارد اینچنینی ارزیابی می‎شود.

برای اینکه بدانید تفاوت بین ستاره های هتل ها در چیست به برخی ‏امکانات اولیه مورد نیاز برای هر تعداد ستاره اشاره می کنیم:‏

هتل های ۲ ستاره:‏

هتل های دو ستاره معمولا مخصوص افرادی طراحی می شوند که نگران هزینه‎های اقامتشان هستند‎، به همین دلیل برخی از ‏امکانات اولیه در این هتل‎ها محدود می شود تا بتوانند قیمت‎ها را کاهش دهند اما این خدمات و امکانات با هزینه جداگانه و به ‏درخواست میهمان این هتل ها ارائه می‎گردد.‏

هتل‎های دو ستاره معمولا ۲ الی چهار طبقه هستند، در نزدیکی جاذبه‎های ارزان قیمت قرار می‎گیرند و امکانات داخل اتاق‎ها ‏باید تمیز باشد اما لوکس و گران قیمت نیستند و اولیه ترین امکانات در آنها در نظر گرفته می‎شود. بیشتر هتل‎های دو ستاره ‏رستوران ندارند اما معمولا در جایی قرار می‎گیرند که اطراف آن رستوران‎هایی با قیمت مناسب پیدا می‎شود.‏ ‏ ‏ ‏

اتاق در هتل های دو ستاره

اتاق در هتل های دو ستاره

هتل های ۳ ستاره :‏ ‏‏ ‏ ‏‏ ‏

این هتل‎ها معمولا فضای بزرگ‎تر و لابی شیک‎تر و مجهزتری نسبت به هتل‎های دو ستاره دارند. در هتل های سه ستاره معمولا ‏شخصی برای حمل کردن چمدان‎های مسافران وجود ندارد. این هتل ها معمولا فاصله زیادی تا مراکز خرید منطقه یا جاذبه‎های ‏گردشگری گران‎ قیمت ندارند. رستوران هتل‎های سه ستاره سطح متوسط است و خیلی بزرگ نیست. در این هتل‎ها صبحانه به ‏صورت بوفه سرو می‎گردد و در برخی از هتل‎های سه ستاره ناهار و شام نیز در هتل سرو می‎گردد که باید با پرداخت هزینه ‏جداگانه از این امکانات استفاده کرد.

خدماتی که در اتاق‎ها ارائه می‎گردد متفاوت است، در برخی هتل‎های سه ستاره شاید تا ‏زمانیکه نوشته “لطفا اتاق را تمیز کنید” روی در قرار داده نشود کسی برای تمیز کردن اتاق‎ها نیاید. باشگاه ورزشی و استخر از ‏امکاناتیست که برخی از هتل‎های سه ستاره دارند اما هیچ بایدی در وجود داشتن این امکانات در هتل‎های سه ستاره وجود ندارد.‏ ‏ ‏ ‏

اتاق در هتلهای سه ستاره

اتاق در هتلهای سه ستاره

هتل های ۴ ستاره :‏

هتل‎های چهارستاره معمولا فضای بزرگ و رسمی دارند. کارکنان این هتل‎ها آموزش‎های بیشتر و سخت تری نسبت به هتل‎‏های درجه پایین تر می‎بینند و تامین راحتی و آسودگی میهمانان هدف اصلی کارکنان آنها می‎باشد. در این هتل‎ها فردی برای ‏حمل کردن چمدان‎های مسافران مشخص شده است و آنها را تا اتاقهایشان همراهی می‎کند.

امکانات اتاق‎ها از نور اتاق گرفته تا ‏فضا و مبلمان باید از درجه متوسط بالاتر باشند. رستوران هتل‎ها معمولا خدمات بیشتر و منوهای متنوع‎تری ارائه می‎کنند. خدمات تمیز کردن اتاق‎ها در هر ساعت از روز که مسافر بخواهد صورت می‎گیرد.

پارکینگ نیز معمولا در این هتل‎ها ‏وجود دارد. اغلب هتل‎های چهار ستاره دارای امکانات ورزشی و یک استخر هستند. لابی هتل‎های چهار ستاره فضای بزرگتر و ‏مبلمان بیشتری برای نشستن دارد. ‏‏‏ ‏ ‏‏ ‏ ‏‏‏ ‏ ‏ ‏ ‏

اتاق در هتلهای چهار ستاره

اتاق در هتلهای چهار ستاره

هتل های ۵ ستاره : ‏

این نوع هتل‎ها در ردیف اول قرار دارند. قوانین و استاندارد مربوط به هتل پنج ستاره و کیفیت آن همواره باید ثابت نگه داشته ‏بشود. هتل‎های پنج ستاره باید بهترین خدمات و امکانات را داشته باشند..

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
نکات مهم در طراحی اتاق لباسشویی و رختشویی

این هتل‎ها فضای بزرگی دارند، اتاق های متنوع با ‏امکانات متفاوتی نیز در آنها موجود می‎باشد.

لابی هتل‎های پنج ستاره بسیار بزرگ و لوکس طراحی می‎شود، موقعیت آنها نیز ‏متغیر است اما هتل‎های پنج ستاره نامدار معمولا در مرکز شهر قرار دارند تا دسترسی به بسیاری از اماکن دیدنی شهر راحت تر ‏امکان پذیر باشد.

اتاق ها دارای با کیفیت‎ترین مبلمان و تختخواب هستند، حتی ملحفه‎های موجود در اتاق ها نیز در امتیاز ستاره ‏هتل نقش دارند.

این هتل‎ها باید نهایت امکانات را داشته باشند که اغلب شامل وجود ‏VCR‏، لوازم بهداشتی با کیفیت، دستگاه ‏پخش کننده ‏CD‏ و ‏DVD‏، مینی بار و سایر امکانات اولیه اتاق ها نظیر حمام مجهز به سشوار ، حوله ، دمپایی ، خط تلفن ، ‏تلویزیون و … می باشند.خدمات تمیز کردن اتاق ها به صورت ۲۴ ساعته ارائه می شود. هتل های پنج ستاره معمولا باید امکانات ‏ورزشی، پارکینگ، خدمات نگهبانی، استخر داشته باشند. اغلب هتل‎های پنج ستاره دارای سه رستوران مجزا با غذاهای متنوع ‏می‎باشند.

اتاق در هتلهای چهار ستاره

اتاق در هتلهای چهار ستاره

تعداد اتاق های این هتل ها باید بالای ۱۰۰ عدد باشد. ‏

کارکنان در هتل ۵ ستاره :

بسیار مرتب و یونیفرم پوشیده با لباس‎های شیک، مؤدب و آگاه و کارآمد و روابط عمومی خوب، نسبت ‏به رفع نیازهای مهمانان متعهد هستند و بسیارعالی سرویس می‎دهند. دارای مدیر حرفه‎ای و متخصص، سازگاری و هماهنگی ‏سرویس‎ها ، تداوم نگهدارى وخانه داری بی‎عیب و نقص اجزاء اصلی و اساسی برای حفظ درجه ۵ ستاره می‎باشند.

پرسنل در هتل5ستاره

پرسنل در هتل۵ستاره

لاندری در هتل های ۵ ستاره:

هتل های ۵ ستاره باید لاندری یا رختشویخانه مجهز داشته باشند. یکی از خدمات مورد نظر میهمانان کیفیت شستشو البسه آنها و اتو کشی و تمیزی البسه می‎باشد.

مناسب ظرفیت تخت‎های هتل باید به تعداد کافی دستگاه لباسشویی صنعتی برای شستشو با ظرفیت بالا موجود باشد تا بلافاصله لباس ها شسته شده و در لنین روم نمانند.

به تعداد کافی باید دستگاه آبگیر یا سانتریفوژ موجود باشد تا ملحفه و یا البسه میهمانان سریعا آبگیری شده و داخل دستگاه خشک کن خشک شوند،  دستگاه خشکن البسه را در مدت زمان بسیار کمی صد در صد خشک تحویل خواهد داد. استفاده از این دستگاه حتمی است زیرا بخش لاندری زمان و فضا برای آنکه البسه را خشک کند ندارد.

در آخر البسه باید اتو کشی شوند. این کار یا با  پرس اتو و یا با اتوهای مانکنی شلوار و پیراهن انجام می‎شود.

درآخر داخل کاور رفته و داخل اتاق البسه تمیز میرود تا شخص مربوطه آنها را به اتاق هایشان حمل کند.

در تمامی مراحل البسه باید دارای کد شناسه باشد تا لباس ها جابه جا نشود.

لاندری هتل 5 ستاره

لاندری هتل ۵ ستاره

نکته مهم :

نکته مهم درباره ستاره هتل‎ها و هتل آپارتمان‎ها اینست که «هتل‎ها را از یک تا ۵ ستاره طبقه بندی می نمایند در ‏حالی که مهمانپذیر ها، مهمانسراها و هتل آپارتمان ها را از یک تا ۳ ستاره طبقه بندی می‎نمایند . به تعبیرى دیگر هتل آپارتمان ۳ ‏ستاره با هتل ۵ ستاره برابرى مى کند و این دو نوع از مراکز اقامتى از نظر کیفیت و خدمات دهى در گروه خودشان بهترین ‏هستند.»‏

۱---->2---->3---->4---->5
[کل: ۱ میانگین: ۵]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید