تمیز کاری یا تعویض لوله‎های بویلر

4730 بازدید

۱۳۹۸-۰۸-۰۴

لوله‎های بویلر

یکی از لوازمی که تعویض می‎شود لوله‎های بویلر است. آن‎ها طوری طراحی شده‎اند که گرما را به سرعت انتقال دهند و به شدت در معرض رسوب زایی و خوردگی قرار دارند. روش‎هایی برای تمیز کردن رسوب لوله‎ها وجود دارد بنابراین نیاز مبرم به تعویض آن‎ها نیست.

تمیز کردن سمت آب و آتش لوله‎های بویلر

گاهی تمیز کردن سمت آب لوله آن را لاغر می‎کند و نیاز به تعویض خواهد داشت.

تمیز کاری سمت آتش با برس سیمی انجام می‎شود. یک وسیله جدید که یک به یک جارو برقی وصل شده و دوده پاک شده را جمع آوری می‎کند. این دستگاه کار را آسان‎تر و تمیزتر می‎کند. قبلا از فرچه استفاده می‎شد.

تعمیر با تعویض لوله‎های بویلر

تعمیر یا تعویض لوله های بویلر

روش و زمان تمیز کردن بویلر

تمیز کردن سمت آتش بویلرهای لوله آبی معمولا وقتی بویلر در حال کار است توسط دوده پاک کن انجام می‎شود. دوده پاک کن‎ها فقط باید زمانی که بویلر در حال کار است استفاده شود.

وقتی بویلر در حال کار است دوده در داخل کوره لزوما گاز بی اثر است. اگر دوده پاک کن‎ها فقط بر اساس کارکرد فن دمنده هوا به کار گرفته شوند مطمئنا مخلوط انفجاری از غبار و هوا با انرژی کافی افزوده شده توسط بخار برای تولید جرقه استاتیکی ایجاد کرده‎اید.

درباره دوده پاک کن‎‌ها

در بویلرهای جدید دوده پاک کن‎ها به جای بویلر به هدر متصل شده‎اند که این کار اشتباه است. مسلما دوده پاک کن‎ها باید سالم بوده و به درستی نصب شوند تا کار خود رابه خوبی انجام دهند.  اگر انتهای آن‎ها خورده شده یا سوخته یا از تراز خارج شده است.

جت‎های بخار به لوله میخورند (امکان بریده شدن لوله ها وجود دارد) باید سریعا برای آن فکری شود. وقتی دوده پاک کن و افزودنی‎های سوخت به درستی کار نمی‎کنند بویلر باید توسط آب پر فشار شست شو شود.

نکته …

آب گرم بویلر در حل رسوبات کمک می‎کرد و محلول سوزآور می‎توانست در خنثی کردن اسیدیته‎ی دودی کمک کند. این کار کثیف و گرم است که نباید با احتراق مناسب، دوده پاک کن‎های سالم و دقیق و تصفیه سوخت چندان ضروری باشد.

روش های پاک کردن رسوبات

سه روش برای پاک کردن رسوبات لوله‎های بویلر طرف آب وجود دارد ولی هیچ یک نباید در بهره برداری معمول لازم شود. اگر شما تجهیزات پیش تصفیه کافی دارید و تصفیه شیمیایی مناسبی هم انجام می‎دهید نباید هرگز نیاز به تمیز کردن لوله‎ها داشته باشید.

بررسی روش اول: روش توربینی

روش توربینی معمول ترین روش نگه داری در واحدهایی است که تصفیه خوبی انجام نمی‎دهند. این روش با وسیله خاصی که توسط آب حرکت دورانی دسته‎ای از چرخ دنده‎های تیز آن در داخل لوله تامین می‎شود.

آب نه تنها توان ابزار را مهیا می‎کند بلکه کثافات را هم می‌شود. توربین تمیز کاری لوله اکثر رسوبات را تمیز می‎کند اما تکه‎های کوچکی باقی می‎ماند مگر این که چندبار این کار را تکرار کنید.

کاربرد آن چندان سخت نیست. شاید فقط خوردگی گوشت لوله‎ها را لاغر کند. شاید مشکل دیگری که معمولا با آن برخورد می‎شود زانوها باشد که توربین در آنها گیر خواهد کرد.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
تفاوت سوپرهیتر، دیگ بخار، روغن داغ و اواپراتور

بررسی روش دوم: روش شوینده های فشار بالا

استفاده از شوینده‎های فشار بالا روش دوم است. به کار بردن نازل‎های تحت فشار ۴۰.۰۰۰psig می‎تواند رسوبات را شاید هم به همراه مقداری از گوشت لوله بردارد.

بهتر است این کار را پیمان کاران با تجربه انجام دهند. این کار معمولا نیازمند یک سیستم مکنده و یک کامیون است تا با جدا کردن آب از رسوبات، رسوبات را انتقال داده و آب را به تصفیه خانه بفرستد.

بررسی روش سوم: اسید شویی

سومین روش اسیدشویی است. اسید هیدروکلریک به عنوان شوینده رسوبات لوله در این روش استفاده می‎شود. این کار مستلزم دقت و تست مکرر مواد برای اطمینان از عدم خورده شدن فلز لوله توسط اسید است.

محلول اسیدی گرم شده و در داخل بویلر سیرکوله می‎شود. کل بویلر باید کاملا پر شود تا تمام لوله ها و رسوبات در معرض تماس با آن قرار گیرند. اشتباه در این کار فقط منجر به تعویض لوله نیست پس بهتر است افراد ماهر و مجرب دست به اجرای آن بزنند.

وقتی اسید شویی جوابگو نباشد …

وقتی تمیز کاری موفقیت آمیز نیست و این قدر وقت و انرژی تلف شده تنها راه چاره تعویض لوله‎های بویلر است. اگر بویلر شما جدید و لوله‎هایتان قابل تعویض است، آنچه شما نیاز دارید آچار، ابزار مخصوص و چکش است که باید فرد ماهری آن‎ها را تعویض کند در غیر اینصورت شما به نوردزنی و جوش کاری نیاز خواهید داشت.

وقتی شما فقط یک یا دو لوله معیوب دارید، آسان ترین و به صرفه ترین کار مسدود کردن و تعویض نمودن آن‎هاست. برخی از لوله‎ها را نمی‎توان مسدود کرد چون کار آن‎ها غیر از انتقال حرارت است.

لوله هایی که دیواره‌های بویلر را تشکیل میدهند. قابل انسداد نیستند چون بدون جریان آب برای خنک کردن آن‌ها، ذوب شده و یا خواهند سوخت.

تست لوله‎های داخل بویلر با درپوش

در بویلرهای لوله آبی درست کردن درپوش‎های فلزی ماشین کاری شده که اندازه لوله‎ها بوده و در آن داخل شود مشکل است. اولین و مهم ترین کار، اطمینان از مسدود شدن هر دو سر لوله‎های دارای نشتی است. انجام تست توسط درپوش پلاستیکی و شیلنگ آب توصیه می‎شود.

برای اطمینان از این درپوش‎ها در نتیجه تولید بخار در لوله از نشت آب از جا کنده شود باید سوراخی در لوله ایجاد کنید به این ترتیب نشتی وارد دود می‎شود.

شما باید رسوبات را هم از انتهای لوله تمیز کنید تا اطمینان حاصل شود که دو فلز لوله و درپوش کاملا به هم چفت می‎شوند. به آرامی درپوش را داخل لوله وارد کنید. فشار آب آن را نگه خواهد داشت. سعی کنید با ضربات بیهوده چکش موجب تغییر شکل درام یا هدر نشوید.

مسدود کردن لوله‎های آتش

مسدود کردن لوله‎های آتش نه تنها نیازمند درپوش است بلکه باید توسط چیزی آن را نگه داشت چون آب به طرف آتش نشت کرده و به درپوش‎ها فشار وارد خواهد کرد.

یک تکه میله فولادی درازتر از لوله که به دو انتها بسته شود در طول درپوش و پیچ‎ها نیاز است. حداقل با وجود آن مطمئن هستید که دو انتهای لوله و درپوش را اشتباه مسدود نکرده‎اید.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
لباسشویی لونا

میله باید به اندازه‎ای بزرگ باشد که بر نیروی فشار آب بر در پوش‎ها غلبه کرده و نیروی کافی برای آب بندی بین لوله‎ها و درپوش را داشته باشد. انتهای این لوله هم باید کاملا تمیز باشد. درپوش‎ها باید وسیله‎ای برای آب بندی فاصله با لوله را هم داشته باشند.

شما می‎توانید بویلر را در حالی که تحت فشار آب است مسدود کنید، اما در اکثر کاربرد‎ها مسدود کردن بویلر لوله آتش به قدری بغرنج است که تعویض لوله راحت تر است. تعمیر معمول در اکثر بویلر های لوله آبی تعویض بخشی از لوله است که رو به روی کوره است.

وقتی لوله در اثر رسوب متورم شده و یا از بین میرود اما بقیه لوله سالم و بی عیب است، این کار نیازمند یک جوش کار بویلر بسیار ماهر است، لوله از اطراف محل معیوب به مقدار کافی به صورت بیضی برش خورده و با لوله دیگری جایگزین میشود. از آنجایی که گوشت لوله نازک است (کمتر از یک هشتم اینچ) جوش کاری از نوع TIG خواهد بود.

تمام قسمت های لوله های بویلر را میتوان با این روش تعویض کرد. هردو انتهای بویلر بیضوی است پس جوشکار میتواند از راه دریچه به پشت درز نوک به نوک دسترسی یابد.

در ادامه با نوع صحیح جوشکاری لوله های بویلر نیز آشنا خواهیم شد.

۱---->2---->3---->4---->5
[کل: ۳ میانگین: ۴]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید