ورود ممنوع، در لباسشویی!

3901 بازدید

۱۳۹۸-۱۰-۰۵

لباسشویی ها، اختراعاتی جادویی

لباسشویی ها یکی از بهترین و جادویی ترین اختراعات بشر بودند، تمیز شدن لباس های کثیف تنها با فشردن یک دکمه ممکن شد.

امروزه ما به قدری به این دستگاه وابسته شدیم که حتی تصور زندگی بدون آن هم دشوار است، چه برسد به اینکه بخواهیم واقعاً کوهی از لباس را به روش دستی بشوییم.

با این حال هرچیزی را نمیتوان با لباسشویی شست. یا خود لباس آسیب میبیند و یا دستگاه.

برخی ازین موارد که کاملا روشن است:

گوشی تلفن همراه، کیف پول، خودکار، کلید و سکه اگر در جیب لباس‌تان جا بمانند، قطعاً به ماشین لباسشویی و لباس‌ها آسیب خواهند زد و خودشان هم از بین می‌روند. از طرف دیگر بعضی از لباس‌های کوچک و ظریف هم وجود دارند که انداختن آنها در ماشین لباسشویی چندان هوشمندانه نیست.

مثلاً قرار دادن جوراب نوزاد، لباس زیر و قلاب‌بافی‌های ظریف در ماشین لباسشویی کار صحیحی نیست و اگر قصد شستن آنها در ماشین را دارید باید از یک کیسه پارچه‌ای مخصوص لباس استفاده کنید و این آیتم‌ها را داخل کیسه قرار دهید و در آنها را خوب ببندید و سپس کیسه را در ماشین لباسشویی بیاندازید. بدین صورت این لباس‌ها و آیتم‌های ریز و ظریف دیگر در ماشین لباسشویی ناپدید نمی‌شوند و آسیب نمی‌بینند.

 چیز هایی که نباید داخل ماشین لباسشویی انداخت :

ورود شستشوی لباس شنا به درون لباسشویی ممنوع

با اینکه لباس شنا قطعاً طوری طراحی شده که با آب تماس داشته باشد، اما آب موجود در ماشین لباسشویی بهترین انتخاب برای لباس شنا نیست. حرکات مکانیکی دستگاه لباسشویی می‌تواند به بندها و ساختار داخلی لباس شنا آسیب برساند.

به علاوه، پارچه‌های لباس شنا دارای تکنولوژی پیشرفته‌ای برای قرار گرفتن در آب هستند و شستشوی آنها در ماشین لباسشویی کنار سایر لباس‌هایی که ممکن است زیپ یا دکمه داشته باشند، قطعاً باعث آسیب دیدن لباس شنا خواهد شد. برای دوام بیشتر لباس خود آن را با دست بشویید.

شستشوی لباس شنا

شستشوی لباس شنا

 

ورود شستشوی کت و شلوار به درون لباسشویی ممنوع

توجه به این نکته ضروری است که حتی اگر بخش بیرونی کت و شلوار از جنس نخ، پلی استر یا پارچه دیگری باشد که می‌توان در ماشین لباسشویی شست، هرگز نباید ژاکت، دامن و کت و شلوارهای دست‌دوز و سفارشی را در ماشین لباسشویی انداخت.

بین لایه بیرونی این لباس‌ها و آستر، یک لایه ویژه از جنس خاص وجود دارد که باعث می‌شود این لباس‌ها همیشه حالت خود را حفظ کنند. وقتی چنین لباس‌هایی با آب تماس پیدا کنند، لایه واسطه آن از حالت عادی خود خارج شده و حتی ممکن است متلاشی شود.

شستشوی کت شلوار

شستشوی کت شلوار

ورود کفش و لباس چرمی به درون لباسشویی ممنوع

کتانی‌های پارچه‌ای را می‌توان به شیوه‌ای موثر در ماشین لباسشویی تمیز کرد. اما کتانی‌های چرمی از چنین اقدامی سود نخواهند برد. اکثر کفش‌های ورزشی چرمی بخش‌هایی دارند که با استفاده از چسب به هم متصل شده و رطوبت و حرارت زیاد به آنها آسیب می‌رساند.

در حالی که اگر لباس‌های چرمی خیس شوند، امکان حالت‌دهی مجدد به آنها وجود دارد، اما ماشین لباسشویی باعث آسیب دیدن چرم و ایجاد چروک‌های عجیب و غریب در آن خواهد شد. خشکشویی لباس های چرمی بهترین راه برای شستشوی این لباس‌هاست.

ممنوعیت شستن البسه چرم در لباسشویی

ممنوعیت شستن البسه چرم در لباسشویی

ورود لباس‌های پشمی، کشمیر و مخمل به درون لباسشویی ممنوع

هر وقت قصد شستن چنین آیتم‌هایی را داشتید، پیش از هر چیز به برچسب دستورالعمل‌های شستشو و مراقبت از آنها مراجعه کنید. بله، درست است که بعضی از انواع لباس‌های پشمی و مخمل را می‌‌توان در خانه شست.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
همه چیز درباره آلیاژ محبوب استیل (قسمت دوم)

اما این نکته برای اکثر این لباس‌ها صادق نیست و شستشوی آنها باید با دقت و وسواس بیشتری انجام شود که اجرای آن در خانه قطعاً پروسه‌ای دقیق و وقت‌گیر خواهد بود.اکثر لباس‌های پشمی و مخمل و لباس‌هایی که روی پارچه آن کار شده را باید به خشکشویی سپرد چون تماس آنها با آب و حرارت ماشین لباسشویی‌های خانگی قطعاً باعث آسیب دیدن و حتی آب رفتن این لباس‌های می‌شود.

شستن البسه پشمی در لباسشویی

شستن البسه پشمی در لباسشویی

ورود کراوات به درون لباسشویی ممنوع

برچسب قیمت اکثر کراوات‌های موجود در بازار باید به اندازه کافی در شما انگیزه ایجاد کند که موقع شستشو به شدت مراقبشان باشید و کراوات‌های به این گران‌قیمتی را به سادگی در ماشین لباسشویی نیاندازید.

کراوات‌ها معمولاً از جنس حریر هستند و بافت داخلی آنها در تماس با آب از ریخت می‌افتد و حالت اولیه خود را از دست می‌دهد. خشکشویی کراوات یا شستشوی دستی آنها با رعایت ملاحظات فراوان، بهترین راه برای شستن کراوات‌های ظریف است.

شستشوی کراوات

شستشوی کراوات

ورود بالش‌های الیافی به درون لباسشویی ممنوع

اگر می‌خواهید بالش‌های فومی، پد ابری تشک و بالش‌های ابری صندلی شما به یک توده رشته رشته شده ابر تبدیل شوند، آنها در ماشین لباسشویی بیاندازید. در غیر این صورت به فکر روش‌های بهتری برای تمیز کردن آنها باشید.

شستن بالش آن در لباسشویی

شستن بالش آن در لباسشویی

ورود لباس‌هاس پوشیده شده از موی حیوانات به درون لباسشویی ممنوع

با اینکه پتو، رختخواب و لباس‌های مخصوص حیوانات خانگی باید به طور منظم تمیز شوند، اما اگر روی سطح آنها پوشیده از موهای حیوانات است، شستن آنها در ماشین لباسشویی اصلاً کار صحیحی نیست.

درست همان‌طور که موهای شما می‌تواند باعث گرفتگی سینک یا راه آب حمام شود، موهای حیوانات هم به فیلتر پمپ آب ماشین لباسشویی و سیستم تخلیه آن آسیب می‌رسانند.

پیش از اینکه آیتمهای پوشیده از موی حیوانات را داخل ماشین لباسشویی بیاندازید، آنها را فضای خارج از خانه ببرید و خوب برس بکشید و بتکانید تا موها از روی آن پاک شوند.

پرز حیوانات روی لباس

پرز حیوانات روی لباس

ورود لباس‌ با لکه مواد قابل اشتعال به درون لباسشویی ممنوع

وقتی پارچه یا لباسی دارای لکه‌های بزرگ موادی مثل روغن موتور، بنزین، روغن پخت و پز، تینر رنگ یا الکل باشد، پیش از شستشو باید در یک سینک بزرگ حاوی ماده شوینده قوی خیس شود و بعد از لکه‌بری اولیه در ماشین لباسشویی انداخته شود.

پارچه‌ها و لباس‌های دارای این نوع لکه‌های قابل اشتعال، می‌توانند به سرعت باعث آتش‌سوزی شوند. به علاوه شستشوی لباس‌هایی با این لکه‌ها در ماشین لباسشویی باعث می‌شود که ذرات این مواد در لباسشویی باقی بمانند و به سری بعدی لباس‌هایی که در ماشین شسته می‌شوند، منتقل شوند.

از همه مهمتر، شما هرگز نباید چنین لباس‌هایی را در ماشین خشک‌کن بیاندازید؛ حتی پس از شستشو. حتی یک درصد احتمال آتش‌سوزی و انفجار ارزشش را ندارد که سلامت و خانه خود را به خطر بیاندازید.

لکه های اشتعال زا

لکه های اشتعال زا

ورود پادری و زیرانداز با لایه لاستیکی به درون لباسشویی ممنوع

در حالی که بسیاری از انواع پادری‌های حمام و زیراندازهای کوچک را می‌توان در ماشین لباسشویی شست، اما باید توجه داشته باشید که اگر پشت آنها یک لایه لاستیکی وجود داشته باشد، دیگر نمی‌توانید برای شستشوی آنها از ماشین لباسشویی استفاده کنید.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
مزایا کارواش بخار

شستشو در ماشین لباسشویی باعث می‌شود ماده چسبنده‌ای که لایه لاستیکی را به زیرانداز یا پادری چسبانده، شل شود. دمپایی‌های روفرشی پارچه‌ای که تخت لاستیکی دارند هم از این قاعده مستثنی نیستند.

ممنوعیت شست پادری های لاستیکی

ممنوعیت شست پادری های لاستیکی

 

ورود جوراب به درون لباسشویی ممنوع

همه والدین می‌دانند که جوراب‌های نوزادان به شکل عجیب و غریب و با سرعت زیادی ناپدید می‌شوند! یکی از مظنونین همیشگی، ماشین لباسشویی است. جوارب‌های نوزادان خیلی کوچک و ظریف هستند به طوری که خیلی راحت توسط شلنگ‌های تخلیه ماشین لباس‌شویی بلعیده می‌شوند.

بدین صورت علاوه بر اینکه باید مدام جوراب‌های نو بخرید، ماشین لباسشویی شما نیز آسیب خواهد دید و هزینه تعمیر آن نیز به مخارج ماهانه‌تان اضافه خواهد شد. برای شستشوی لباس‌های ریز و ظریف، بهتر است یک کیسه مخصوص پارچه‌ای تهیه کنید و چیزهایی مثل جوراب نوزاد را در این کیسه بیاندازید و در آن را خوب ببندید و سپس آن را در ماشین لباسشویی بیاندازید.

شستن جوراب در لباسشویی

شستن جوراب در لباسشویی

ورود زیپ و دکمه لباس به درون لباسشویی ممنوع

اکثر لباس‌های شما حتماً زیپ و دکمه دارند و به هر حال نمی‌توانید که آنها را در ماشین لباسشویی نشویید. با این حال، نکاتی وجود دارد که موقع شستشوی چنین لباس‌هایی باید به آنها توجه کنید. زیپ می‌تواند به سادگی باعث آسیب دیدن لباس‌های ظریف دیگر شود و حتی به بخش داخلی محفظه لباسشویی آسیب برساند، بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که زیپ شلوارهای جین و لباس‌های مشابه پیش از شستشو کاملاً بسته شده‌اند.

اما رویکرد پیشنهادی درباره دکمه‌ها دقیقاً برعکس است. موقع شستشو، حتماً همه دکمه‌ها را باز بگذارید چون چرخه شستشو با دکمه‌ها بسته می‌تواند باعث پارگی جا دکمه‌ها شود.

زیپ لباس

زیپ لباس

ورود مقدار زیاد شوینده به درون لباسشویی ممنوع

یکی از بدترین چیزهایی که می‌توانید به ماشین لباسشویی اضافه کنید، مقدار زیاد شوینده یا نرم‌کننده لباس است. محصولات کنسانتره امروزی غلظت زیادی دارند و استفاده بیش از اندازه از این مواد حتی می‌تواند در نهایت باعث تمیز نشدن لباستان شود.

چون الیاف پارچه، مقدار اضافی مواد شوینده را که حین آبکشی به خوبی از لباس خارج نشده‌اند در خود نگه می‌دارد و همین مواد باعث حبس شدن کثیفی‌ها و حتی بوی بد لباس خواهند شد.

استفاده بیش از اندازه از مواد شوینده همچنین باعث ایجاد مشکلات مکانیکی در ماشین لباسشویی شما می‌شوند. ماشین‌های لباسشویی با راندمان بالا، مصرف آب کمی دارند و به همین خاطر اضافات باقی مانده از مواد نرم‌کننده یا شوینده می‌تواند ذرات کثیفی و باکتری را به خود جذب کند و باعث ایجاد بوی نامطبوعی در لباس‌ها شود.

مایع لباسشویی بیش از حد

مایع لباسشویی بیش از حد

ورود مقدار زیاد لباس کثیف به درون لباسشویی ممنوع

کارهای زیادی از دست ماشین لباسشویی و خشک‌کن برمی‌آید اما قرار دادن مقدار زیادی لباس در آنها می‌تواند باعث بروز آسیب جدی در این دستگاه‌ها شود. همیشه بهتر است که لباس‌های زیاد را به دو قسمت تقسیم کنید و زمان بیشتری را به شستشو اختصاص دهید تا اینکه همه لباس‌ها را به یک باره در ماشین لباسشویی بیاندازید و ریسک خرابی دستگاهتان را به جان بخرید.

به علاوه پر کردن بیش از حد ماشین لباسشویی به این معنی است که دستگاه شما نمی‌تواند همه لباس‌ها را به درستی بشوید و ماشین خشک‌کن هم نمی‌تواند جریان هوای کافی و مناسب را برای خشک کردن لباس‌ها تولید کند.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
هزینه ها در لاندری

پر کردن بیش از اندازه ماشین لباس‌شویی، باعث خرابی آن نیز خواهد شد. نه تنها تسمه و سیستم انتقال ماشین لباسشویی در این شرایط آسیب می‌بینند، بلکه امکان داغ شدن بیش از حد موتور دستگاه و خرابی کامل آن نیز وجود دارد.

لباس های کثیف بیش از حد

لباس های کثیف بیش از حد

۱---->2---->3---->4---->5
[کل: ۳ میانگین: ۳.۷]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید