کارواش بخار راهی برای مقابله با کم آبی

3900 بازدید

۱۳۹۷-۰۳-۲۶

چرا کارواش‎بخار ؟

دستگاه بخار برای کارواش‎بخار امروزه بسیار ضروری به نظر می‎رسد. کمبود آب و راه‌‎های مقابله با آن مورد بحث بسیاری از نهادها و سازمان‎های تصمیم گیر در این زمینه می‎باشد. کارواش ها بعنوان یکی از پر مصرف‎ترین مشترک‎های جامعه شهری شمرده می‎شوند.

یکی از راههای صرفه‎جویی در مصرف آب در حوزه کارواش، حذف سیستم سنتی و روی آوردن به سیستم مدرن استفاده از کارواش نانو بخار می‎باشد. در این روش از بخار بجای آب برای تمیز کردن اتومبیل استفاده می‎شود.

چرا کارواش بخار ؟

چرا کارواش بخار ؟

روزبه‌روز بر تعداد کارواش‌ها افزوده می‌شود!

تعداد کارواش‌های تأسیس‌شده تهران را علیرضا راسی،  رئیس اتحادیه دارندگان تعمیرگاه، اتوسرویس، توقفگاه و پارکینگ بهتر از هر کسی می‌داند. او می‌گوید: در حال حاضر ٨٠ کارواش با پروانه رسمی و مجوز اتحادیه در حال فعالیتند. از طرفی٢۴٠ اتوسرویس در سراسر پایتخت وجود دارد که در کنار کار اصلی خود ماشین‌های تهرانی‌ها را می‌شویند. این در حالی است که ١۵٠ واحد در شرف تأسیس وجود دارند.

وی از استقبال عجیب هم‌صنفی‌هایش از تأسیس کارواش خبر داده و می‌گوید: تأسیس کارواش نه مهارت خاصی می‌خواهد، نه دردسرهای تعمیرگاه را دارد. واحدهای تعمیراتی ما یکی پس از دیگری بسته شده و جای خود را به کارواش می‌دهند.

مقدار مصرف آب در کارواش ها چقدر است؟

نمی‌توان عدد ثابتی از مصرف آب کارواش‌ها اعلام کرد. مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای تهران می‌گوید: اگر بخواهیم مصرف آب کارواش‌ها را تخمین بزنیم، هر کارواش بین ٢٠ تا ۵٠ مترمکعب در روز آب مصرف می‌کند؛ به عبارت دیگر مصرف آب کارواش‌ها بین نیم تا یک لیتر بر ثانیه اعلام شده است.

به گزارش ایسنا، «شهروند» در ادامه نوشت: از بین ٣٢٠ کارواش موجود در کلانشهری مانند تهران، ١٠‌ درصد از آب شرب شهری استفاده می‌کنند؛ یعنی در خوشبینانه‌ترین حالت ٣٢ کارواش در سطح تهران میلیون‌ها لیتر آب شرب را حرام شستن خودروهای ما می‌کنند. با احتساب اینکه هر کارواش به‌ طور میانگین بین ٢٠ تا ۵٠ مترمکعب آب در روز مصرف می‌کند، بیش از ۴٠٠‌ هزار مترمکعب در ‌سال آب شرب به چاه‌های تهران ریخته می‌شود. این اعداد نگران‌کننده در حالی اعلام می‌شوند که به گفته علیرضا راسی، رئیس اتحادیه، ١۵٠ واحد کارواش هم در شرف تأسیس هستند.

وزارت نیرو در آخرین اظهارات خود هزینه تصفیه هر مترمکعب آب را‌ هزار و ٢٠٠ تومان اعلام کرده است و به این معناست که دولت برای تصفیه این ۴٠٠‌ هزار مترمکعب آب شرب، بیش از ۴٨٣‌ میلیون تومان هزینه می‌کند.

محمدرضا بختیاری، مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای تهران می‌گوید: اگر چه فقط ١٠‌ درصد کارواش‌های کشور از آب شرب استفاده می‌کنند اما به ‌طور قطع فعالیت آنها باید متوقف شود. شرکت آب‌و‌فاضلاب فرآیند شناسایی و برخورد با این واحدها را شروع کرده و در‌ سال آینده با جدیت آن را ادامه می‌دهد.

چرا کارواش بخار ؟

چرا کارواش بخار ؟

شستشو ماشین با بخار چه مزیت هایی دارد؟

برخی از قسمتهایی که توسط آب نمی توان تمیز نمود مانند داخل اتومبیل یا داخل موتور فقط با بخار قابل شستشو هستند.

ضد عفونی کردن نیز یکی از دیگر از مزایای استفاده از این ماشینهای بخار در کارواش ها می باشد.

استفاده از دستگاه کارواش بخار به طرز چشمگیری مصرف آب را کاهش می دهد.

در حال حاضر کارواش های سنتی بیشترین مصرف آب را داشته و با محدودیت‎های جدی از سوی مراجع ذیصلاح روبرو می‎شوند.

بسیاری از مصرف کنندگان این نوع از دستگاه‎های کارواش نانو اعلام میدارند که تمیزی حاصل از شستشو با بخار بسیار بالاتر بوده و بی شباهت به پولیش اتومبیل نیست.

نکته بسیار مهمی که در خرید دستگاه ماشین بخار برای کارواش حائز اهمیت است توجه به کیفیت دستگاه می‎باشد.

برای راه اندازی یک کارواش نانو بخار باید در کنار قیمت دستگاه کارواش‎بخار به کیفیت آن و اینکه مصرف آب و همچنین مصرف گاز آن چگونه است نیز توجه ویژه داشت.

با یک دستگاه غیر استاندارد ضررهای مالی و جانی بسیار زیادی متوجه خریدار میگردد.

شرایط بخار برای استفاده در قسمتهای مختلف اتومبیل باید به گونه ای باشد که به آن نقطه آسیبی وارد نشود.

بعنوان مثال بخاری که در داخل کابین استفاده میشود با داخل موتور یا روی بدنه متفاوت است.

در مواردی مشاهده شده به دلیل استفاده از این مدل دستگاههای غیر استاندارد آسیب جدی به رنگ اتومبیل وارد آمده است.

در این مقاله سعی کردیم مزیت استفاده از دستگاه کارواش‎بخار  را جهت مقابله با بحران کم آبی به نگارش درآوریم. در مقاله بعدی به بحث صرفه جویی در مصرف انرژی هنگام استفاده در برخی از مدلهای کارواش نانو بخار خواهیم پرداخت.

 

[تعداد: ۳   میانگین:  ۵/۵]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

  1. بابک شاهین فر ۱۳۹۷-۰۴-۳۱

    خیلی قشنگه که شما در قالب یک مقاله تخصصی تونستید مسئله کم آبیم مطرح کنید و براش راه حل بدید. ایا همه کارواشا اینو رعایت میکنن؟ خیر

  2. مدیریت سایت ۱۳۹۷-۰۴-۳۱

    سلام دوست عزیز اول بابت اینک دیدگاهتون رو اعلام کردید سپاسگزارم در ادامه باید بگم که هرکسی به اندازه خودش و به سهم خودش مسئول هست در طرح صرفه جویی آب شرکت کنه، اگر هر شخص خودش رو مسئول بدونه کافیه، مقاله ما در مورد یکی از جنجالی ترین بحثهای این روزاست، در بحبحه بستن کارواش های مختلف و کنترل مصرف آبشون ما سعی کردیم راه جایگزین رو معرفی کنیم تا کم کم از شستشو با آب به سمت کارواش بخار سوق پیدا کنند. اینطوری حتی مرکزی بسته نمیشه و بیکاری هم اتفاق نمیوفته .

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید