بررسی بویلرهای لوله آبی

1503 بازدید

۱۳۹۹-۰۱-۰۴

بویلرهای لوله آبی چیست؟

در بویلرهای لوله آبی آب داخل لوله است و بیرون آن آتش در جریان است. لوله ها چه مستقیم باشند چه خم دار، احتمالا اولین مشخصه متمایز اکثر طرح بویلرهای لوله آبی است.

بویلرهای لوله آبی

بویلرهای واتر تیوب

جلوگیری از نشت بویلرهای لوله آبی چگونه اتفاق می افتد؟

یک سوال اساسی که همه درباره آن میپرسند جلوگیری از نشت آن است. پاسخ درزگیری است. برای این کار یک اسکنه وچکش برای تغییر شکل دادن فلز لازم است. آهنگرها همچنان فلز را گرم می کنند تا نرم شود سپس دوتکه را میکوبند تا کاملا به هم پیوند بخورند. اکثر اوقات ما اتصالات بویلر را به صورت سرد درزبندی میکنیم.

مشکل اصلی بویلر های پرچی چه چیزی هست؟

مشکل اصلی بویلر های پرچی نشتی نبود بلکه ترک هایی بود که بین پرچ ها به وجود می آمد. در نهایت فهمیدند که این ترک ها محصول جانبی نشتی های ریزی است که آب را در محل اتصال متمرکز کرده و خوردگی قلیایی موجب ایجاد ترک میشد.

آیا پرچ کاری و درزگیری توانست مشکلی را در بویلرهای لوله آبی حل کند؟

فقدان پرچ کارها و درزگیرهای ماهر وتوسعه جوشکاری که میتوانست اتصال قوی تر و ارزان تری به دست بدهد آن را منسوخ کرد. درست مثل بویلرهای لوله آتش که نیازمند پوسته برای نگه داری سیال هستند.

بویلرهای لوله آب هم نیازمند درام یا هدر برای بستن انتهای لوله و ایجاد یک مسیر برای جاری شدن سیال به لوله و همچنین محلی برای جدا کردن آب و بخار میباشند.

درام لجن در کجا واقع شده؟

درام لجن پایین ترین درام بوده و یک لوله برای تخلیه دارد که میتوان لجن را از آن تخلیه نمود. من نمیتوانم بگویم که محل آن پایین ترین قسمت بویلر است، چون بویلرهایی وجود دارند که درام لجن آن ها چندین فوت بالاتر از پایین ترین هدر قرار گرفته است.

آن هدرها باید Blowdown  شوند چون لجن در آن جمع میشود اما آنها نیازمند توجه خاصی برای جلوگیری از مشکل سیرکولاسیون در طی فرآیندند. به هرحال درام ها انتهای لوله هارو به هم مربوط میکند.

بویلرهای مرکب چیست؟

برخی بویلرهای مرکب لوله آتش و لوله آبی هم تولید شده اند.اما فکر میکنم الان نمیتوان چنان بویلری را پید کرد. شاید گاهی روی بویلر دو برچسپ اطلاعات ببینید، یکی برای بویلر یکی برای دیواره های آبی(واتروال).

مشکل بویلر های مرکب چه چیزی بود؟

 • هرچه بویلرهای لوله آبی بزرگتر میشوند مساحت دیواره های کوره هم بزرگتر میشود تا جایی که شاید اتلاف حرارتی قابل توجهی داشته باشند.
 • دیواره های عایق به قدری بزرگ شده بودند که نمیتوانستند خود را نگه دارند و به یک اسکلت فولادی البته گران نیاز بود تا تکیه گاه آنها باشد.

واتروال چیست؟ برای چی به وجود آمدند؟

برای حل چنین مشکلاتی سازنده ها به فکر نصب واتروال ها افتادند که میتوانستند از دیواره عایق هم محافظت کرده یا حتی جایگزین آن شوند. واتروال های بویلرهای نیروگاهی فضای بیشتری از خود بویلر اشغال میکنند. اکثر آنها لوله های مماسی هستند ودر پانل هایی ساخته شده اند که متعاقبا به هم جوش داده شده و واتروال هارو به وجود آورده اند که برخی از آنها ۲۰۰ft ارتفاع دارند.

واتروال ها دارای  لوله هایی هستند که برای اتصال به درام بخار یا لجن یا به هدری که به یکی از درامها متصل است خم شوند. در واقع تمام این مجموعه بزرگ بخش هایی از یک مخزن تحت فشار است.

تشریح مکانیزم وساختار بویلرهای لوله آبی :

 • بهتر است بدانید که این یک بویلر سه پاسه است.
 • دود در کوره از مشعل ها به عقب حرکت میکند اما به عنوان پاس محسوب نمیشود.
 • دود درآنجا به بالا چرخیده و از سوپرهیتر و لوله ها عبور میکند تا به بالا برسد(پاس اول)، سپس از وسط لوله ها به پایین برمیگردد(پاس دوم)، نهایتا درجلوی بویلراز لوله ها بالا رفته و از دودکش دفع میشود.
 • صفحات هدایت کننده ای در دیواره عایق تعبیه شده اند که دارای تایل در بالا برای تشکیل کف پاس دوم و سوم میباشند.
 • دو ردیف لوله کفی لوله های جداکننده نام دارند که با ایجاد یک شبکه انرژی تابشی از سوپرهیتر را مسدود کرده و صفحه هادی را هم محافظت میکند.
 • هدر قطعه این بویلر شامل هدرهای چهارگوش ساختگی است که در جزییات نشان داده شده است و به درام بخار وهدر پایینی متصل شده اند و دارای حفره هایی برای دسترسی به انتهای لوله ها هستند بنابراین میتوان آن هارو رول کرد.
 • هدرها به شکل نیمه مربعی ساخته شده اند تا سطح یکدستی برای رول کردن لوله ها ایجاد کنند.
 • درام ها معمولا قطر کافی دارند که مشکلی برای رول کردن لوله در آن ها وجود نداشته باشد. برای دسترسی به انتهای لوله ها و رول کردن آن ها و حتی خود درام دارای دریچه های ۱۲ اینچی هستند و درهای چدنی دارند که در داخل بویلر و سطح داخلی پوسته، درام یا هدر  نصب میشوند و فشار داخلی بویلر آن ها را نگه میدارد.
 • برای نگه داشتن آن ها در جای خود وقتی بویلر تحت فشار نیست ازپیچ و مهره استفاده میشود.
 • بویلر با هدر قطعه ای قدیمی، نگاه ساده ای به وضعیت پیچیده سیرکولاسیون در بویلرهای آبی به وجود می آورد.
 • آب از بخار جدا شده و آب تغذیه بویلر در درام بخار مخلوط میشود. سپس به پایین هدرهای جلویی ریخته و از لوله شیبداری که از جلوی بویلر به عقب میروند بالا میرود.
 • در آن لوله ها آب تا نقطه اشباع گرم شده ومیجوشد به بخار تبدیل میگردد.
 • بخار حباب های کوچکی را در آب به وجود آورده و آب را جابجا میکند وبا حرکت در لوله، چگالی مخلوط آب و بخار را کاهش میدهد.
 • وقتی مخلوط به هدرهای عقبی میرسد خیلی سبکتر از آب است و بنابراین وزن آب در هدر جلویی مثل پیستونی است که با فشار به پایین، مخلوط را به هدرهای عقبی فرستاده و لوله های برگشتی را به درام بخار می آورد.
 • تفاوت فشار کمی بین آب در هدر جلویی و مخلوط در هدر عقبی دارد، شاید فقط نصف ارتفاع بویلر اما همین برای جاری کردن آب و بخار با نرخ جریان مخلوط در لوله های بالایی که ۵ برابر نرخ بخار خروجی از نازل ها است یا بیشتر کافی است.
 • در این بویلر همه لوله ها رایزر هستند و هدر جلویی پایین آورنده.

مزایای استفاده از دیگ بخار واتر تیوب لوله آب

 1. در این نوع از بویلر های صنعتی میتوان به سطح حرارتی بسیار بالایی دست یافت که در انواع دیگر ممکن نیست
 2. دستیابی به فشارهای بسیار بالا که در این نوع از بویلر های صنعتی قابل دستیابی است
 3. با توجه به جابجایی جریان آب درون لوله ها سرعت تولید بخار نیز بالاست و بخار در دستگاه سریع تر تولید میشود.

 معایب بویلر صنعتی واترتیوب لوله آب چیست؟

 1. یکی از اساسی ترین معایب بویلرهای واترتیوب را  می‌توان یکپارچه نبودن هسته اصلی بویلر دانست.
 2. قیمت آن بسیار بالاست و برای کاربردهای خاص استفاده میشود.
 3. هزینه راه اندازی و جابجایی آن زیاد است و ساخت آن بسیار مشکل است.
[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

 1. رحمتی ۱۳۹۹-۰۱-۱۱

  مفید بود ممنون

 2. مدیریت سایت ۱۳۹۹-۰۱-۱۴

  سلام دوست عزیز
  از دیدگاه پر انرژی شما سپاس گزارم
  خوشحالیم که مطالب سایت براتون مفید بوده

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید