تاریخچه دیگ بخار (قسمت اول)

6644 بازدید

۱۳۹۷-۰۷-۱۸

امروزه از بویلر بخار (بویلر بخار) در صنایع غذایی، سیستم‎های گرمایشی و نیروگاه‎ها  استفاده می‎گردد و آنچه مشخص می‎باشد این است که استفاده از دیگ‎های بخار از اوایل قرن هجدهم میلادی با پیدایش ماشین‎های بخار در صنعت رایج گردیده است.

دیگ بخارهای اولیه چگونه بودند؟

بویلر بخار اولیه از ظرف سر بسته‎ای از ورق‎های آهنی که بر روی هم برگردانده‎ شده و پرچ شده بودند در اشکال کروی ساده تا انواعی پیچیده تر نظیر دیگ‎های واگن وات که شبیه والگن سر پوشیده‎ای بود ساخته می‎شدند.

دیگ بخار قدیمی

بویلر بخار قدیمی

بویلر بخار بیرون سوز چگونه کار میکرد؟

این ظروف بر روی دیواره‎ای از آجر بر روی آتش قرار داشتند و برای رساندن حرارت به نقاطی از ظرف که مقابل آتش نبودن از کانال‎های آجری استفاده می‎شد این دیگ‎ها را بیرون سوز می‎نامند.

مشکل دیگ بیرون سوز چه بود؟

بزرگ‎ترین اشکال آنها ایجاد رسوب و لجن در پایین ترین نقطه یعنی بالای سطح داغ آتش بود که سبب جلوگیری تماس فلز و آب می‎شد که نتیجه آن بالا رفتن درجه حرارت فلز (حدود ۵۰۰ درجه سلسیوس) و تغییر شکل و در نهایت سوختن آن بود و هر چند فشار کاری دیگ‎های آن زمان در حدود فشار اتمسفر بود ولیکن این مشکل باعث خراب شدن و یا در مواردی ترکیدن دیگ می‎شد.

عملکرد بویلر بخار درون سوز چگونه بود؟

با افزایش تقاضا برای تولید دیگ با فشار بالاتر، ساخت دیگ‎هایی که درون سوز بودند آغاز شد که از استوانه‎های فلزی ساخته می‎شدند و کوره نیز به شکل استوانه در درون مخزن استوانه‎ای قرار میگرفت و محصولات احتراق که در آن زمان بیشتر به صورت جامد (زغال سنگ) بودند از روی صفحه‎ای مشبک به درون کوره انتقال می‎یافتند و درون کوره بخار می‎سوختند.

بهره برداری از دمای خروجی چگونه بود؟

در این دیگ‎های بخار اولیه برای بهره برداری از دمای گازهای خروجی دودکش، از طریق انتقال آن‎ها از  کوره به کانال‎های تعبیه شده در زیر مخزن استوانه‎ای و در نهایت هدایت به سمت دودکش خروجی دیگ بخار اقدام به بالا بردن راندمان می‎نمودند.

ولیکن با توجه به اینکه فلز مخزن زیر کوره که به دلیل جمع شدن گل ولای حاصل از آب و کاهش تماس آن با آب مخزن دیگ بخار دارای دمای بیشتری می‎شد، همان مشکل تغییر خاصیت فلز تاحدودی وجود داشت هرچند دمای گازهای کانال خیلی کمتر از قبل بود.

در مقاله بعدی به بررسی نسل جدید دیگ های عقب خشک و عقب تر میپردازیم و اینکه چه تاثیری در صنعت داشتند.

با ما همراه باشید.

۱---->2---->3---->4---->5
[کل: ۲ میانگین: ۳]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید