مواد مضر شیمیایی برای تصفیه آب بویلر

4349 بازدید

۱۳۹۸-۰۸-۰۸

گرانی مواد تصفیه آب بویلر

من همواره شکایت روسای واحدها را درباره گرانی مواد شیمیایی تصفیه آب بویلر می‎شنوم، آن‎ها ارزان نیستند و شما نمی‎توانید روش مصرف آن را به صورت تصادفی و آزمایشی امتحان کنید (به علت گرانی)، در یک واحد نرمال این مواد ۲ درصد کل هزینه‎ها را به خود اختصاص می‎دهند.

مقدار مواد شیمیایی مصرفی تابعی از مقدار آب جبرانی وارد شونده به سیستم است. پس محافظت از آب اولین گام در به حداقل رساندن هزینه ناشی از این مواد است. این بخش در مورد تصفیه آب است، زیرا بدون شک یکی از مهم ترین اموری است که اپراتورهای بویلر باید انجام دهند. تصورات از مواد شیمیایی به عنوان مواد مصرف شونده در این مبحث تشریح شده است.

تجهیزات تصفیه آب بویلر

تجهیزات تصفیه آب بویلر

مواد شیمیایی غلیظ تصفیه و مضرات آن

مواد شیمیایی غلیظ تصفیه در صورتی که از ظروف خود بگریزند بسیار خطرناک خواهند بود و در صورت تماس با بدن می‎توانند سوختگی شدید ایجاد کنند. من طرز فکر افرادی را که می‎گویند ما می‎دانیم چه طور با این مواد رفتار کنیم و هرگز اشتباه نمی‎کنیم خوب می‎شناسم.

همانطور هم افرادی را که به شدت توسط این مواد آسیب دیده‎اند ملاقات کرده‎ام، توصیه می‎کنم اپراتورها باید از تمام تجهیزات ایمنی استفاده کنند.

من بارها خدا را شکر می‎کنم از افرادی که توسط این مواد آسیب دیده‎اند نیستم. ممکن است وقتی چکمه‎های چرمی، پیش بند لاستیکی، دستکش‎ها و صورت پوش را می‎پوشید کمی بد منظر دیده شوید. اما سالم خواهید ماند. عدم پوشیدن این لباس‎ها زمینه زندگی با جراحات جدی را برای باقی عمرتان به دنبال خواهد داشت.

نمک یکی از تصفیه کننده های بدون ضرر

اما آیا نمک میتواند به راحتی پاسخگو باشد؟

غالبا مردم نمک را به عنوان تصفیه آب بویلر نمی‎شناسند در حالی که یکی از ارزان ترین و ایمن ترین مواد برای این کار است. مطمئن شوید که نرم کننده‎های آب از شورآب با غلظت کافی درست شده و پیش از اتمام رسیدن، آن‌ها را برای حداقل کردن مصرف فسفات یا سایر مواد گران تر دوباره آماده کنید.

کنترل منظم سختی آب و محاسبه مقدار نرم کننده‎ها

به طور منظم برای بررسی تغییرات سختی به منظور تغییر ظرفیت نرم کننده‎ها و تنظیم مقدار آن از آب جبرانی ورودی نمونه برداری کنید. شما نمی‎خواهید دچار وضعیتی شوید که در بویلر یک واحد حادث شد.

نشانه هایی که در آن واحد اتفاق افتاده بود:

ذراتی که در ته واتروال‎های بویلر مشاهده شد حاکی از درجه بالای سختی آب بود. وقتی در مورد تزریق نرم کننده‎ها از ایشان پرسیدم گفتند این کار طبق روال هر چهارشنبه انجام شده بود.

به نظر آن‎ها بخار مورد نیاز واحد و آب جبرانی که طی سه سال سه برابر شده بود اهمیتی نداشت. یون‎های سدیم و نرم کننده‎ها روز دوشنبه تمام شده بود. اعمال مواد شیمیایی به صورت یک جا و سازگار با نرخ آب جبرانی بویلر به دلیل موثر تر کردن آن‎ها میزان استفاده را به حداقل می‎رساند.

تصفیه آب بویلر در سیستم آب داغ کم فشار با بویلر بخار فرق دارد

برخی سیستم‎ها مثل سیستم‎های گرمایش آب داغ کم فشار نیازمند تصفیه کم است زیرا سیستم بسته است و تلفات آب بسیار محدود، بنابراین تغذیه تزریقی مواد شیمیایی توسط دستگاه تغذیه تزریقی می‎تواند به مقدار کافی عمل تصفیه را انجام دهد.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
لکه لباس، روش های لکه بری و داروهای لک گیری

دستگاه های تغذیه تزریقی چیست و چه کاری انجام میدهد؟

شاید تا به حال گوشتان واژه دوزینگ پمپ را شنیده باشد. دوزینگ پمپ در تایم خاص مقدار خاصی از مواد را وارد منبع کرده و دارای برنامه می‎باشد.

این دستگاه‎ها بیشتر شبیه غذاخوری است که در آن مواد شیمیایی وارد دستگاه می‎شود تا به سیستم تزریق گردند. استفاده صحیح از این دستگاه مستلزم بستن شیرهای ایزولاسیون و تایید این کار با باز کردن مختصر شیر تخلیه و گذاشتن ظروف زیر لوله تخلیه برای مشخص شدن هرگونه تخلیه می‎باشد.

مراقب دستگاه تغذیه تزریقی باشید…

دستگاه تغذیه تزریقی می‎تواند مقداری هوا یا گاز از سیستم را جمع کند بنابراین وقتی رها گردد به طور خطرناکی وارد هوای بیرون می‎شود. برای جلوگیری از این مساله ممکن است چند لحظه یا دقایقی صبر کنیم تا فشار به آرامی تحلیل رود.

مواردی که هنگام تصفیه آب بویلر باید به آن‎ها توجه کرد:

  • اگر فقط جریان مایع وجود داشته باشد نشانگر این است که یک یا هر دو شیر ایزولاسیون باز است.
  • حتما لباس‎های ایمنی را بپوشید زیرا ممکن است گاز حامل ذرات مواد شیمیایی بوده و به شما آسیب برساند.
  • وقتی فشار شکسته شد دستگاه تغذیه تزریقی باید از طریق شیر تخلیه شده و وارد ظرف نگه دارنده مواد شود. اگر محتویات، آب سیستم است بهترین کار برای مخلوط کردن مواد برای تزریق است.
  • اگر غلیظ به نظر می‎رسد یعنی دستگاه تمام محتویات خود را تخلیه نکرده است، در این حالت شیر را ببندید و شیر پاک کن را باز کنید.
  • مواد را به داخل آن برگردانده و دستگاه را در سرویس قرار دهید تا مواد را وارد سیستم کند.
  • حتما از بسته بودن شیر تخلیه مطمئن شوید.
  • برای افزودن مواد شیمیایی، شیر پاک کن و ونت را ببندید.
  • بعد آن را به همراه شیر خروجی دستگاه مقداری بشکنید تا ظرف دستگاه پر شود.
  • ظرف کوچکی را در زیر خط ونت نگه دارید تا اولین خروجی آب را جمع کنید و به محض دیدن آب شیر آن را ببندید.
  • در آخر شیر ورودی و خروجی دستگاه را باز کنید تا محتویات وارد سیستم گردد.

جلوگیری از ایجاد شوک حرارتی

وقتی دستگاه در اثر اختلاف فشار بالا (یک آرایش خاصی از خروجی  پمپ به مکش وجود دارد) تخلیه شد توصیه می‎شود شیر ورودی دستگاه به صورت محدود باز شود تا امکان شوک حرارتی توسط مواد سرد به حداقل برسد. این کار از انتقال ذرات و مواد شیمیایی خشک به جای محلول جلوگیری می کند.

ریسک یک ونت ناموفق

عدم موفقیت در ونت کردن دستگاه یک مشکل عادی است. همیشه قبل از این که آن را در مدار بگذارید کاملا پر کنید. در غیر اینصورت ریسک پاشیده شدن مواد شیمیایی غلیط روی شما هنگامی که می‎خواهید آن را باز کنید بالا است. همچنین ممکن است مقداری هوا وارد سیستم شده و در نقطه خاصی مسیر آب را مسدود کند.

جهت حفظ سولفیت سدیم باید چه کاری کرد؟

برای جلوگیری از اتلاف سولفیت سدیم با ارزش باید ظرف‎ها را کاملا بسته نگه دارید. مخزن اختلاط سولفیت در یک پمپ تغذیه مواد شیمیایی باید دارای شناور باشد یا کاملا آب بندی شود تا ورود اکسیژن را به محتویات محدود کند تا سولفات قبل از ورود به آب سیستم مصرف نشود.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
نحوه انتخاب تله بخار و موارد استفاده از آن

در اختلاط و انتقال مواد سوز آور بسیار احتیاط کنید. من هنوز صحنه استفاده از یک شی گالوانیزه را برای ریختن مواد شیمیایی به یاد دارم، گاز و پاشش ناشی از واکنش آن محلول و گالوانیزه ممکن بود شخص را کور کرده و یا سبب آسیب جدی شود.

فولاد آلومینیومی و گالوانیزه به شدت واکنش می‎دهند. فرد دیگری نیز با استفاده از ظرف گالوانیزه که محلول سوز آور را مخلوط می‎کرد که ناگهان جوشید و موادی که روی او پاشید موجب سوختن شدید او شد.

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید