انواع لول کنترل و نحوه انتخاب لول کنترل مناسب

5309 بازدید

۱۳۹۶-۰۷-۲۶

انواع لول کنترل در برخی ویژگی‎ها و در نحوه عملکرد دارای تفاوت‎هایی هستند ولی بطور کلی یک لول سوئیچ می‎تواند به پمپ، شیر برقی و یا تابلو برق فرمان بدهد تا مسیر ورود و خروج سیال را باز یا بسته کند.

لول کنترل یکی از مهمترین ابزار کنترلی می‎باشد که برای تعیین میزان یا نسبت یک یا چند ماده در مخزن و به طور کلی کنترل سطح سیالات مورد استفاده قرار می‎گیرد. برای داشتن اطمینان از ایمنی مخازن ذخیره سازی و مخازن تحت فشار، اندازه‎گیری دقیق و مداوم ارتفاع و حجم سیالات بسیار حائز اهمیت می‎باشد.

لول کنترل‎های متنوعی تولید می‎شوند که هر یک با توجه به طراحی خاص خود برای مصارف خاصی مورد استفاده قرار می‎گیرند. باید بتوانید با توجه به نیاز سیستم سوئیچ کنترل سطح مناسب را شناخته و تهیه کنید.

برای انتخاب لول سوئیچ مناسب باید به پارامترهایی مانند نوع سیال، فشار و دمای سیال، اختلاف سطح سوئیچ ها توجه گردد. یکی از مطرح ترین برندها در این زمینه، لول کنترل مک دانل آمریکا می باشد که به عنوان کنترل کننده سطح روی دیگ بخار نصب می‎گردد.

انواع لول سوئیچ

انواع لول کنترل و نحوه انتخاب لول کنترل مناسب

نحوه عملکرد لول کنترل

نحوه عملکرد لول کنترل به شرح زیر می‎باشد:

اساس کار تمام لول سوئیچ‎ها شبیه به هم می‎باشد؛ به این صورت که همه آن‎ها از یک توپی یا جسم شناور که چگالی آن از چگالی مورد استفاده در سیستم کمتر باشد، برای تشخیص سطح سیال مورد استفاده در سیستم استفاده می‎کنند.

در صورتی که سطح سیال بیش از اندازه باشد دریچه بسته می‎شود و اجازه ورود سیال مورد نظر را نمی‎دهد، همچنین زمانی که سطح سیال پایین باشد دریچه مورد نظر باز می شود و از این طریق سیال مجدداً وارد سیستم می‎شود.

ممکن است شناور سیستم را باز و بسته نکند و فرمان ورود و خروج سیال را به شیر برقی، پمپ یا تابلو برق صادر کند. مثلا در سیستم دیگ بخار زمانی که آب درون دیگ از حد مشخصی بیشتر باشد پس از تشخیص لول، آب اضافی از طریق شیر برقی تخلیه می‎گردد و اگر آب در دستگاه کم باشد، لول کنترل به پمپ فرمان ورود آب را می‎دهد.

انواع لول کنترل

لول کنترل دارای انواع زیر می باشد:

  1. مکانیکی: عملکرد این نوع لول بسیار ساده و کاربردی می‎باشد و در مواردی استفاده می‎شود که با فشار زیادی سر و کار نداشته باشیم.
  2. جیوه ای: با استفاده از حبس کردن جیوه در یک مخزن ساخته می‎شود و امروزه به دلیل خطرناک بودن جیوه و احتمال شکستن سوئیچ، چندان مورد استفاده قرار نمی‎گیرد.
  3. الاکلنگی: در مواردی که اختلاف سطح برای پر و خالی شدن زیاد نمی‎باشد مورد استفاده قرار می‎گیرد.
  4. مغناطیسی: قوانین فیزیکی و دفع و جذب قطب‎ها به صورت الکترومغناطیسی کار کرده و بیشتر در صنعت مورد استفاده قرار می‎گیرد.
  5. الکتریکی: با عبور جریان الکتریکی که بین الکترودهای معلق در محلول وجود دارد، اقدام به تشخیص سطح مایع می‎کند. برای کنترل پمپ‎ها جهت پر کردن مخازن آب و حفاظت پمپ‎های شناور از کارکرد خشک و همچنین تشخیص سطح مایع به کار می‎رود. به جای استفاد از شناورهایی که با خطر برق گرفتگی همراه هستند، از این نوع استفاده می‎شود.
[تعداد: ۵   میانگین: ۳.۲/۵]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید