مشعل ها و انواع نارسایی در آن ها

1432 بازدید

۱۳۹۸-۱۲-۲۸

مشعل ها

اکثر بویلرها گرمای مورد نیاز خود را از سوختن سوخت در بویلر به دست می آورند. لوازمی که برای احتراق وجود دارند که مشعل نامیده نمی شوند مثل سوخت اند از (stoker) ولی همه آن ها سوخت و هوا را ترکیب میکنند تا مخلوط قابل احتراق تولید شود. هدف مشعل کنترل اختلاط سوخت و هوا است تا احتراق نرم و یکنواختی در کوره حاصل شود.

نمونه مشعل گازی

نمونه مشعل گازی

عملکرد مشعل باید چگونه باشد؟

مشعل ها مولفه ها و تنوع زیادی از نظر ساختار دارند. مشعل باید بتواند اختلاط سوخت وهوا را طوری کنترل کند که احتراق کامل و پایداری داشته باشیم. پایداری احتراق مستلزم این است که مشعل یک مخلوط غنی از سوخت را درست در محدوده انفجاری بالا، جایی که سوختن شروع می شود، به وجود آورد و آن نقطه اختلاط باید پایدار باشد.

در غیر این صورت جلوی شعله در کوره جا به جا شده و با ایجاد نوسان فرآیند را معیوب می کند.

مشکلات مشعل ها

جهت برطرف کردن مشکلات مشعل کلیک کنید.

کیفیت مشعل با نویز مشخص می شود. با بدتر شدن کیفیت، اختلاط نویز بیش تر می شود. حل مشکل اختلاط، کار ساده ای نیست، بلکه باید دانش مهندسی و هنر فرد ترکیب شده و با آزمون و خطا مقدار مطلوب به دست آید. تلاش تکنیسین سرویس برای ترکیب چندین سر مشعل یا دیفیوز و تنظیم مشعل به طور مکرر به منظور حل مشکل عدم پایداری حتی چند روز یا چند هفته اصلا غیر عادی نیست.

طی راه اندازی، بسیاری از مالکان و اپراتورها از بویلر نو ناامید می شوند چون زمان زیادی برای رفع این مشکل صرف می شود. حتی باوجود رفع مشکل نمی توان مطمئن بود که دوباره چنین مشکلای بروز نخواهد کرد. این مساله غیرعادی است و نه قابل پیش بینی، پس هرگز سازنده را سرزنش نکنید. حتی یک مشعل نو که در حد مطلوب کار نمی کند قابل اطمینان تر از مشعل کهنه است.

این طبیعت مشعل ها است که انحراف و خطا در هر بخشی از آن ها میتواند اشکالات متعددی در احتراق پایدار به وجود آورد. بسیاری اوقات، اپراتور سهوا کاری میکند که در عملکرد مشعل تغییر نیز ایجاد میکند، در حالی که خودش هم متوجه آن نمی شود و ممکن است تا زمان تشخیص عیب سوخت زیادی تلف شود. درک عملکرد تنظیمات مشعل راهی برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی است.

[تعداد: ۲   میانگین: ۵/۵]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

  1. آهاری ۱۳۹۹-۰۱-۱۱

    میشه راجع به DMها مطلب بزارید

  2. مدیریت سایت ۱۳۹۹-۰۱-۱۴

    سلام دوست عزیز
    راجب dm ها مطالب داریم که با یک سرچ ساده توی سایت ما پیدا میکنید
    در غیر اینصورت ایمیلتون رو برام بزارید تا مطلب رو براتون بفرستم

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید