روش احیاء دستگاه سختی گیر

3032 بازدید

۱۳۹۶-۰۷-۲۷

یکی از راه‎های از بین بردن سختی آب استفاده از دستگاه سختی گیر رزینی می باشد. این دستگاه از یک استوانه فلزی تشکیل شده که داخل آن با ماده ای به نام رزین پر می‎شود. در فرآیند سختی‎گیری به وسیله رزین، یون‎های کلسیم و منیزیم موجود در آب با یون سدیم جایگزین می‎شوند.

ظرفیت رزین نامحدود نمی‎باشد و بعد از مدتی انجام مبادله در مدار سدیمی اشباع شده و می‎بایست توسط شستشو با نمک مجدداً احیاء شوند. به منظور احیاء رزین باید آن را با کلرید سدیم ۱۰ درصد شستشو دهیم. اگر رزین با محلول آب نمک شستشو داده شود، خاصیت سختی گیری خود را باز می‎یابد و احیاء می‎گردد.

بهترین غلظت آب نمک جهت احیاء سختی گیرهای رزینی محلول ۱۰درصد (۱۰۰ گرم در هر لیتر) است. غلظت‎های بیشتر و کمتر تأثیر کمتری را  در پی‎دارد. بدین ترتیب رزین مجدداً خاصیت سختی گیری خود را باز می‎یابد.

روش احیاء دستگاه سختی گیر

روش احیاء دستگاه سختی گیر

موارد استفاده از دستگاه سختی گیر

  1. تصفیه آب دیگ بخار و مخازن تحت فشار: وجود رسوبات در داخل محفظه دیگ بخار موجب کاهش راندمان دستگاه شده و استهلاک زودرس آن ها به دنبال خواهد داشت.
  2. صنایع رنگرزی: وجود رسوبات در آب مورد استفاده صنایع نساجی و رنگرزی باعث افت کیفیت رنگ می‎گردد.
  3. هتل‎ها و رستوران‎ها: رسوب باعث به وجود آمدن لکه روی ظروف شیشه ای و سرامیک‎ها می‎گردد.
  4. مصارف شهری: وجود رسوب در آب آشامیدنی شهری مشکلات سوء هاضمه و بیماری‎های کلیوی را به دنبال خواهد داشت.

انواع دستگاه سختی گیر رزینی

  1. دستگاه سختی گیر رزینی دستی
  2. دستگاه سختی گیر رزینی اتوماتیک

لازم به ذکر است دستگاه سختی گیر رزینی دارای انواع مختلفی می باشد که شیوه بهره برداری و احیای آنها با هم متفاوت است. در ادامه به توضیح روش‎های احیاء در انواع مختلف سختی‎گیر رزینی می‎پردازیم.

احیاء با سولو ولو نیمه اتوماتیک

در شیرهای چند راهه نیمه اتوماتیک رایج در کشورمان شیر تنها مجهز به ۳ حالت عملکرد است:

  1. سیکل بهره‎برداری: در این سیکل آب از بالا وارد شده و پس از گذر از ستون رزین با تبادل یون‎های خود به صورت آب نرم از دستگاه خارج می‎شود.
  2. شستشوی معکوس (بک واش): در این حالت جریان آب به صورت برعکس از کف مخزن به طرف بالا جریان پیدا می‎کند. بدین ترتیب فشردگی بستر رزین از بین رفته و مواد معلق از آن زدوده می‎شود.
  3. احیاء: در این حالت جریان از بالا به پایین است و شیر چندراهه به کمک پدیده ونچوری آب نمک را از تانک نمک مکش کرده و به داخل ستون رزین هدایت می‎کند.

مراحل احیاء

برای احیاء سختی گیر در مرحله اول می‎بایست به مدت حداقل ۵ دقیقه ستون رزین را تحت شستشوی معکوس قرار داد تا جریان معکوس فشردگی رزین را از بین ببرد. بدین ترتیب نمک می‎تواند به سادگی به کلیه بخش‎های رزین دسترسی پیدا کند و عملیات احیاء به بهترین شکل صورت گیرد. طول عملیات شستشوی معکوس بنابر ابعاد دستگاه و کیفیت آب سیستم می تواند تا ۲۰ دقیقه نیز به طول بینجامد.

در مرحله دوم با قرار دادن شیر در حالت احیاء آب و نمک از بالا وارد شده و از پایین خارج می‎شود. بدین ترتیب سدیم جای خود را با سایر فلزات متصل به رزین تعویض می‎کند. این فرآیند بنابر سایز دستگاه و کیفیت نمک می‎تواند ۱۵-۲۰ دقیقه به طول بیانجامد.

در مرحله آخر و بعد از پایان شستشو با نمک نوبت به شستشو با آب است. در این مرحله می‎توانیم با بستن شیر خط مکش نمک و مسدود کردن مسیر مکش فقط آب را وارد سختی گیر کنیم. این کار را تا آنجاییکه شوری آب تمام شود می بایست ادامه داد.

احیاء در مخازن FRP

احیاء در مخازن FRP شامل ۵ مرحله است که این مراحل یا به صورت دستی توسط اپراتور و یا به صورت اتوماتیک توسط شیر اتوماتیک صورت می گیرد:

شستشوی معکوس: در این مرحله جهت جریان ورود و خروج آب برعکس شده و همین امر سبب می‎شود فشردگی رزین از بین برود. بدین ترتیب نمک می تواند به سادگی به کلیه بخش‎های رزین دسترسی پیدا کند. این مرحله تنها مرحله از احیاء است که جریان به صورت عکس حرکت می‎کند. حداقل زمان شستشوی معکوس ۵ دقیقه است که با توجه به سایز دستگاه و کیفیت آب و مواد معلق موجود در آب می تواند تا ۲۰ دقیقه نیز ادامه یابد.

مکش نمک: شیر در حالت مکش قرار می گیرد و شروع به مکش نمک و تزریق آن به داخل سختی گیر می‎کند. زمان این مرحله بستگی به حجم رزین و کیفیت نمک دارد. در شیرهای تمام اتوماتیک با پایین رفتن سطح آب نمک در مخزن و فرمان لول کنترل در داخل تانک نمک به صورت اتوماتیک مکش قطع می‎شود. در این شرایط آب نمک مورد نیاز جهت احیاء کل ستون رزین وارد شده و شیر وارد مرحله بعد می‎شود. در حالت دستی اپراتور به صورت چشمی با نگاه به تانک نمک تصمیم به قطع مکش می‎گیرد. زمان شستشوی نمک حداکثر ۲۵ دقیقه می‎باشد.

آبکشی آرام و سریع: آبکشی آب نمک در ستون رزین در این مرحله صورت می‎گیرد.

پرکن نمک: این مرحله آخرین مرحله از سیکل احیاء بوده و در آن مخزن نمک با آب نرم پر خواهد شد. در شیرهای اتوماتیک آب تا سطح از پیش تعیین شده توسط لول کنترل پر شده و در حالت دستی توسط اپراتور چک می‎شود. در این مرحله آب نرم هم از مسیر خروجی به سمت تانک خارج می‎شود و هم از مسیر درین جهت شستشوی خط درین با آب نرم.

[تعداد: ۸   میانگین:  ۳.۳/۵]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید