اهمیت تطابق بار با تجهیزات داخل واحد

5579 بازدید

۱۳۹۸-۰۷-۰۳

یکی از مسائل مهم، بهره برداری اقتصادی واحد است. بدون شک اهمیت تطابق بار با تجهیزات ربسیار مهم است. من بسیار دیده‎ام واحدهایی را که با دو بویلر در مدار هستند اما بار مورد نیاز از ظرفیت یک بویلر هم کمتر است.

همچنین واحد‎هایی چهار بویلر در مدار داشته‎اند که حتی ظرفیت یک دیگ بخار بیش از آن بار نیاز بوده است. وقتی چنین مسائلی را به گوش اپراتورها گوشزد می‎کنم در جواب می‎گویند: (( که چی؟)) . طبق برآوردهای من می‎توان حدود ۲۰ درصد انرژی در واحدهای گرمایش سازمانی را با تطابق بار صرفه جویی نمود.

اهمیت تطابق بار با تجهیزات داخل دیگ خانه

اهمیت تطابق بار با تجهیزات داخل دیگ خانه

صرفه جویی با در نظر گرفتن اهمیت تطابق بار با تجهیزات

بیایید مثال دو بویلر گرمایشی فشار پایین را که یکی از آن‎ها می‎تواند به راحتی پاسخ‎گوی بار باشد بررسی کنیم. مشاهدات من نشان می‎دهد که بار معمولا حدود نصف ظرفیت بویلر است. در صورتیکه این دو همزمان کار کنند تلفات پاک سازی دو برابر می‎شود، هزینه برق افزایش میابد، وقتی را که اپراتور برای عملیات بهره برداری صرف می‎کند افزایش می‎یابد.

هزینه برق توسط شرکت فروشنده محاسبه می‎شود. حداکثر تقاضا با یک کنتور مجزا تعیین می‎شود که دائما بار الکتریکی را اندازه گیری و میانگین حداکثر بار الکتریکی را ثبت می‎کند.

هر فعالیتی که موجب افزایش تقاضا می‎شود موجب بالا رفتن مبلغ صورتحساب برق ماهانه خواهد شد. به کار انداختن دو پمپ تغذیه در زمانی که یک پمپ کافی است فقط هزینه برق را افزایش می‎دهد.

استفاده از تعداد پمپ های مورد نیاز …

با این که خاموش کردن یک پمپ تغذیه قبل از روشن کردن دیگری توصیه نمی‎شود می‎توانید تا خاموش شدن کمپرسور صبر کنید و بعد آن‎ها را عوض کنید. رعایت این موارد کوچک در مصرف برق، صرفه زیادی در هزینه‎های نهایی خواهد داشت.

در واحدهایی با بویلرهای ذغال سوز اوضاع چگونه است؟

در برخی واحدهای زغال سوز قدیمی تر بویلرها در سه اندازه وجود داشتند. یک بویلر که ظرفیت بار کامل را داشت. بویلر دوم دو سوم بار را پاسخگو بود و بویلر سوم یک سوم بار کامل را داشت.

دو بویلر کوچک‎تر می‎توانستند، پشتیبان بویلر بزرگ بوده و در شرایط بار کم تر، یکی از دو بویلر می‎توانستند واحد را در مدار نگه دارند. یک مشکل بزرگ با بویلرهای ذغال سوز این بود که روشن و خاموش کردن آن‎ها یک اپراتور را در پایان روز به شدت از پا می‎انداخت.

در واحدهای تک بویلری بهره برداری چگونه است؟

بسیاری از شما در واحد خود یک بویلر، یک پمپ تغذیه و… دارید. بنابراین انتخاب شما در بهره برداری محدود است. این مساله باعث جلوگیری از توجه شما به بهره برداری و ارزیابی آنچه که به کمک آن می‎توانید صرفه جویی کنید نمی‎شود. شما باید قادر به توجیه نصب بویلر کوچک‎تر در هر واحدی باشید چون در بسیاری از واحدها با به کاربردن بویلرهای بزرگ‎تر هزینه بسیاری صرف تهیه سوخت می‎شود.

اما در مورد بقیه شما قول می‎دهم می‎توانید تفاوت قابل توجهی در مصرف سوخت و برق واحد خود از طریق ایجاد تطابق بین دو بار و تجهیزات حاصل کنید.

گام اول در بهره برداری از طریق اهمیت تطابق بار با تجهیزات

بسیاری از شما فقط باید بفهمید که مصرف شما بهینه نیست. حال که واحد و بار خود را می‎شناسید، تصمیماتی خواهید گرفت که به شدت بر هزینه بهره برداری واحد تاثیر گذارخواهد بود. غالبا اپراتورها زمانی که بار یک بویلر به ۷۰ درصد می‎رسد بویلر دیگر را وارد مدار می‎کنند.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
ایمنی دیگ بخار در مرحله بهره ‎برداری

این باعث می‎شود وضعیت بهره‎برداری از کارکرد یک بویلر در حالت پربازده به کارکرد دو بویلر در کم‎ترین بازده (حدود ۳۵درصد) تبدیل شود. تلفات تابش دو برابر می‎شود بدون این که تغییری در بار بوجود بیاید و تمام تلفات مربوط به نرخ احتراق پایین در آن‎ها مشاهده می‎شود.

شناختن بار، امکان پیش بینی تغییرات آن و شناختن قابلیت بویلر می‎تواند از قرار دادن بویلر دیگر در مدار جلوگیری کند.

گام دوم در بهره برداری از طریق اهمیت تطابق بار با تجهیزات

مقادیری را که در نتیجه تجربه به آن دست یافتید را رو کنید و در آزمایش برای دست یابی به بهترین تطابق تردید نکنید. مطابقت دادن تجهیزات با بار فقط محدود به بویلر نیست. چون پمپ‎های تغذیه باید امکان رساندن فشار آب به فشار شیرهای اطمینان بویلر داشته باشند، داشتن ظرفیت بالا در مورد آن‎ها غیر عادی نیست.

در نتیجه شما نباید تعداد پمپ‎ها و بویلرها را باهم مقایسه کنید. آن‎ها قوانین و کنترل‎های خاص خود را دارند.

صرفه جویی در بحث اصلاح آب

بسیاری از اپراتورها درک نمی‎کنند که محدودیت پایین‎تری برای نرم کننده‎‎های آب وجود دارد. وقتی جریان در یک نرم کننده یا هر تغییر دهنده یون به کمتر از مقدار تنظیم شده افت می‎کند آن را تحت فشار قرار می‎دهند و آب مجبور به بای پس شدن از اکثر رزین‎ها می‎شود. این کار ممکن است موجب تشکیل رسوب در تجهیزات یا مسیر حرکت سیال گردد.

اگر همه کار خود را به درستی انجام دهند تا از آب کندانسیت ارزشمند محافظت کنند نیاز به آب جبرانی کاهش خواهد یافت. اگر شما محدود به استفاده از یک نرم کننده هستید باید بیشتر از آن مراقبت کنید چون ممکن است وقتی مراقب آن نیستید به طور خودکار شروع به احیا کند. این کار باعث قطع آب جبرانی می‎شود.

بررسی اتلاف آب کندانسیت

برخی واحدها دایما دچار اتلاف آب کندانسیت هستند که ممکن است ناشی از نشتی یا شاخص‎های آلودگی باشد. در این صورت بهتر است به تکنسین تعمیرات اطلاع دهید تا ایرادات را برطرف کند. اگر یک سوئیچ اختلاف فشار قرار داده شود در صورت نیاز نرم کننده دیگری وارد مدار می‎شود. همچنین باید یک سوئیچ بای پس هم نصب کنید تا بتوانید نرم کننده را به طور دستی هم در مدار قرار دهید.

بررسی اهمیت تطابق بار و تجهیزات

در پروژه‎های در دست تکنسین باید فورا تطابق بار و تجهیزات را کنترل کند. این کار را باید در مورد تمام تجهیزات مثل چیلرها و غیره هم انجام دهید. این کار ارزان ترین راه برای حفظ سرمایه است چون می‎توان با کاربرد به جای تجهیزات صرفه جویی زیادی انجام داد.

شما نباید در مورد تطابق بار و واکنش به تغییر بار دچار اشتباه شوید. در یک واحد بویلر برای عملیات گرمایش هر روز صبح استارت می‎خورد و با رسیدن شب و عمل کردن ترموستات‎ها خاموش می‎شود. این کار موجب استهلاک و کوتاه شدن طول عمر بویلر میشود.

همچنین اتلاف انرژی را هم به دنبال دارد. اگر اپراتور وقتی بویلر روشن می‎شود تمام محدودیت‎های بهره برداری را بررسی کند، راه اندازی بویلر برای او سخت می‎شود و اکثرا نمی‎خواهند خود را به سختی بی‎اندازند.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
کاهش سختی آب به روش آهک زنی

بهره برداری کوتاه مدت

بهره برداری کوتاه مدت در پیک بار تناوبی نباید ملاحظه شود مگر این که مشکلاتی با فشار بخار یا افت دمای آب تغذیه مربوط به آن بار وجود داشته باشد. به عبارت دیگر افت، جریان  گرما را محدود می‎کند چون یک اختلاف دمای کوچک‎تر وجود دارد و همه چیز نهایتا بازیابی می‎شود. در انجام آن تردید نکنید.

بگذارید دما یا فشار افت کند. افت ناچیز وضعیت‎ها در بویلر در حال کار آسیب خیلی کمتری از راه اندازی سرد دارد. اگر این افت ناچیز در فشار و دما قابل تحمل نیست شما به سرعت سیگنال‎های دمای میانگین شب را که محدود هستند یاد می‎گیرید. بنابراین می‎توانید ظرفیت بیشتری در مواقع ضروری داشته باشید.

برخی واحدها هستند که در آن کسی از رابطه بویلر و بار چیزی نمیداند.

چرخش بویلرها برای تامین بار

برای من چندان غیر عادی نیست که ببینیم دو بویلر آب گرم همیشه در حال کار هستند در حالی که فقط یکی از این بویلر‎ها جواب گوی کل بار مورد نیاز واحد است.

هزینه گرم نگه داشتن بویلر بسیار بالاست و در صورتیکه یکی از این بویلرها را خاموش کنند نه تنها مشکلی در تامین بار نخواهند داشت بلکه در هزینه سوخت صرفه جویی قابل توجهی می‎شود. البته مجبور هستید برای خاموش کردن بویلر آب گرم حداقل یک شیر را ببندید. در غیر اینصورت جریان آب گرم هوای زیادی را گرم می‎کند که از طریق دودکش به هدر می‎رود.

فکر نکنید باید نسبتی از بویلرها را برای تطابق بار راه‎اندازی کنید. من واحدهایی با چهار بویلر را دیده‎ام که هر یک جوابگوی نیاز واحد بوده است اما در تابستان  یک یا دو بویلر و در زمستان سه بویلر را استفاده می‎کردند، چه نیاز داشته باشند چه نه. همچنین این بویلرها به تناوب تعویض می‎شدند که در نهایت هم زمان مستهلک خواهد شد.

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید