آماده سازی برا خوابیدن بویلر (Lay Up)

4027 بازدید

۱۳۹۸-۰۶-۰۹

عملیات Lay Up چیست؟

خوابیدن بویلر یعنی:

زمانی که بویلر برای مدتی استفاده نخواهد شد (بیش از یک هفته) اپراتورها باید مطمئن شوند که بویلر به نحوی نگه داشته می‎شود که از خوردگی و سایر خسارات جلوگیری گردد. عملیاتی که بویلر را برای رکود به مدت طولانی آماده می‎کند ((Lay Up)) نامیده می‎شود.

چند روش برای عملیات Lay Up وجود دارد؟

 • عملیات Lay Up تر
 • عملیات Lay Up خشک

عملیات Lay Up تر چگونه است؟

Lay Up تر روش معمول‎تری است و برای دوره‎های کوتاه مناسب‎تر است و نیاز به آماده سازی چندانی ندارد.

opration of boiler 1

برای انجام عملیات Lay Up *تر* باید چه کارهای انجام دهیم؟

 • برای این کار ابتدا بویلر را خاموش کرده و صبر می‎کنیم تا کاملا خنک شود.
 • در این مدت چند بار آب را می‎چرخانیم که اکنون بهترین زمان برای سنجش شیمی آب است.
 • محتوای سولفیت آب باید دو برابر شود (این مقدار در حالت نرمال ۳۰PPm) و قلیائیت بین ۹-۱۱ تنظیم شود. در این شرایط محیط داخلی بویلر در برابر خوردگی محافظت خواهد شد.
 • با استفاده از ماده‎های نگهدارنده باید اکسیژن از آب جدا شود.**جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مایع نگهدارنده دیگ بخار (boiler pro tek) کلیک کنید.**
 • همچنین باید آب را تا سقف درام پر کرد تا به قدر ممکن محلی در معرض هوا قرار نگیرد.
 • در Lay Up تر به مدت طولانی، تمام درام باید از معرض هوا دور نگه داشته شود. من پیشنهاد می‏‎کنم یک منبع انبساط نصب کنید تا به خاطر کاملا پر بودن درام مشکلی به وجود نیاید. ((مقدار انبساط آب را می‎توان از جداول بخار تعیین نمود و با محاسبه تفاوت وزن خشک و تر بویلر و رینج دمایی نرمال (۴۰-۱۳۵ درجه فارنهایت) اندازه منبع انبساط را به دست آورد.))
 • مخزن با ظرفیت ۳ درصد بویلر (به گالن) می‎تواند جوابگو باشد. بهترین راه، اتصال مخزن مثانه‎ای به مسیر هواگیری بویلر با شیر هواگیری دیگر برای استفاده در هنگام افزودن مواد شیمیایی یا تنظیم فشار است.
 • استارت کردن با مخازنی که هوای آن تخلیه شده است تا زمانی که فشاری روی مخزن مثانه‎ای وجود ندارد، اجازه می‏‎دهد فشار بویلر وقتی مخرن نیم پر است تا ۵psig افزایش یابد.
 • روش جایگزین، نصب سطل روی نوک لوله، وصل کردن به لوله هواکش و پر کردن آن برای حفظ سطح آب داخل سطل آب باید پس از افزودن سولفیت بیشتر و با استفاده از پمپ مواد شیمیایی و حفظ ۶۰-۱۲۰PPM در مخزن ذخیره این پمپ وارد گردد.

در عملیات Lay Up تر باید به آتش بویلر هم توجه کرد!

عملیات Lay Up تر به مدت طولانی نیاز به توجه به بخش آتش بویلر هم دارد. اگر بویلر بیش از یک ماه راکد خواهد ماند باید دودکش آن مسدود گردد. نوسانات دمایی و رطوبت روزانه می‎تواند موجب چگالش آب جو روی سطوح بویلر شود زیرا آب و فولاد بعضی اوقات سردتر هستند. با محدود کردن جریان هوا پتانسیل چگالش حداقل می شود.

زمانی که هوا در بویلر محدود شده می‎توانید برای جلوگیری از رطوبت و چگالش از سیلیکاژل و یا گرم کردن داخل کوره تا حد دمای آب بهره بگیرد که با این کار دیگر چگالش اتفاق نخواهد افتاد.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
درام بخار چیست و چه عملکردی در دیگ‎های بخار دارد؟

عملیات Lay Up خشک چگونه است؟

Lay up خشک حاصل تخلیه کامل بویلر است. اما این کار چندان هم ساده نیست. قرار گرفتن بویلر در معرض هوا، رطوبت و دمای متغیر واحد موجب از بین رفتن بویلر خواهد شد، مگر اینکه ازین کار جلوگیری شود.

جهت جلوگیری از آسیب به بویلر در عملیات Lay up خشک باید چکار کرد؟

 • برای جلوگیری از خوردگی، بویلر باید عاری از رطوبت باشد. پس از اتمام عملیات تخلیه تمام شیرها باید بسته شوند، پوشش درام یا دریچه های بازدید باید باز شده و هوای خشک به داخل بویلر تزریق شود تا رطوبت باقی مانده هم دفع شود.
 • کنترل هوای خروجی توسط رطوبت سنج باید تا رسیدن به کم تر از ۱۰ درصد ادامه یابد.
 • سپس یک بسته سیلیکاژل وارد آن کرده و بویلر را قرنطینه کنید. هوا در داخل بویلر به سادگی با تغییر دما منبسط و منقبض خواهد شد. سیلیکاژل باید دوبار در سال کنترل شود تا از فعال بودن آن اطمینان حاصل شود.
 • طرف آتش نیز باید در این امور مورد توجه قرار گیرد. اتصال به دودکش و ورودی های هوا باید مسدود گردند.
 • حال فضای محصور داخلی را باید با سیلیکا ژل خشک نگه داشت.
 • عموما صفحه کنترل بویلرها، استارتر موتورها و غیره را می‎توان به سادگی با اعمال توان به آن‌ها نگه داشت.
 • چراغ‌های نشان دهنده روی صفحه باید گرمای کافی تولید کنند تا رطوبت داخلی از بین رفته و از خوردگی جلوگیری گردد. می‌توان برای این منظور از لامپ رشته‌ای استفاده کرد. دو لامپ ۱۰۰ وات حدود ۲۵ وات گرما تولید می‎کند.
 • موتورهای فن هوای احتراق و پمپ‎های آب تغذیه یا سیرکولاسیون بویلر را می‎توان با اعمال ولتاژ خفیف به سیم پیچ یا قرار دادن گرم کن گرم نمود.

سازنده دستگاه اعلام میدارد که کدام Lay up برای دستگاه مناسب است!

همیشه به پیشنهادات و الزامات درباره Lay up در دستورالمعل‎های سازنده مراجعه کنید. فارغ از انتخاب نوع Lay up باید وضعیت بویلر به صورت مرتب کنترل گردد تا دچار مشکل نشود.

مواردی که در طول Lay up خشک و تر باید کنترل شود چیست؟

شما باید به طور معمول سیل‎ها را بازدید کنید تا چفت باشند (باز و رها) و هیچ نشانه خارجی از خوردگی یا سایر مشکلات به چشم نخورد. آب را در Lay up تر باید به صورت هفتگی از نظر محتوای کافی سولفیت تست کرده و اکسیژن را از آن بگیرید. سیلیکاژل را در داخل کوره به صورت ماهانه و داخل بویلر را سالی دوبار کنترل کنید.

بسیار دیده‎ام بویلرهایی را که در برابر باد و باران رها شده آن هم فقط بخاطر این که فعلا به آن نیازی نیست. بعدها وقتی میخواستند آن را بفروشند، وضعیت آن برای فروش مناسب نبود و تنها انتخاب آنها پرداخت مبلغی برای بردن به اسقاط بود.

حتی اگر به دستگاهی نیاز نداشته باشید آن را محافظت کنید. در صورتی که وضعیت آن مناسب باشد می‎توانید آن را بفروشید. در غیر اینصورت مجبورید از بین رفتن آن را تماشا کنید.

کلام آخر…

وقتی در کل واحد Lay up می‎شود، دستورالعمل‎های مذکور می‎تواند در مورد سایر تجهیزات هم بسط داده شود. باید توجه خاصی به Lay up  طولانی مدت داشته باشید پکینگ‎های روی شیرها و پمپ ها باید خارج شده و با مواد تازه و پرگرافیت جایگزین گردد. در صورتی که پکینگ قبلی تعویض نشود، خشک شده و در آوردن آن تقریبا غیر ممکن میشود.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
خوردگی در بویلر ها و انواع خوردگی

از پمپ هایی که دارای سیل های مکانیکی هستند نمیتوان به خوبی محافظت کرد اما میتوان آن ها را پیاده نمود و با روغن معدنی پوشاند و مجددا مونتاژ کرد. پمپ هایی که حاوی روغن و ضدیخ هستند پس از پر شدن با مایعی که بدون آب و بدون استعداد اسیدی شدن است قرنطینه میشود. پمپ های حاوی آب باید کاملا تخلیه و ورودی و خروجی آنها بسته و توسط مجاری تهویه هوای خشک به آنها تزریق شود تا پیش از قرنطینه شدن کاملا خشک گردند.

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید