اهمیت نگهداری در واحد دیگ بخار

6411 بازدید

۱۳۹۸-۰۷-۱۷

بهره برداری و نگهداری در واحد دیگ بخار به سادگی روشن و خاموش کردن تجهیزات و باز و بسته کردن شیرها نیست. یک اپراتور نه تنها بهره برداری می‎کند بلکه قابلیت این کار را هم تضمین می‎کند. این طرز کار بهره برداری است.

نگهداری در واحد دیگ بخار

آیا به خاطر دارید که به شما گفتم، مسئولیت نگه داری واحد به عهده اپراتور است؟

نقش اپراتور در انجام امور نگه داری از محیط بویلر

ممکن است به شما هر کاری اعم از جارو کشیدن تا سوار کردن توربین، ساده ترین کار تا پیچیده ترین کار محول شود. در یک واحد کوچک با تجهیزات کم ممکن است همه این کارها را خودتان به تنهایی انجام دهید.

هرچه واحد بزرگ‎تر می‎شود این امور به افراد دیگر نیز محول می‎شود. اما شما همچنان مسئولید تا این موارد تداخلی در بهره برداری ایمن و مداوم بویلر به وجود نیاورد.

نگهداری در واحد دیگ بخار

نگهداری در واحد دیگ بخار

هدف از نگهداری چیست؟

هدف نگهداری، حفظ قابلیت اطمینان و کنترل هزینه‎ها است. ما عملکرد تجهیزات و سیستم‎های واحد بویلر را با محدود کردن یا پیشگیری از سایش، ارتعاش، خوردگی، اکسیداسیون، فرسایش و از کار افتادگی تضمین می‎کنیم.

نگهداری مناسب، از خرابی تجهیزاتی که هزینه تعمیر بالایی دارند پیش‌گیری می‎کند، نگهداری شامل فعالیت‎های زیادی است که مهم ترین آن‎ها انجام نظارت و تست توسط اپراتور است.

چند روش نگهداری در واحد دیگ بخار وجود دارد؟

روش‎های نگهداری متعددی وجود دارد و برخلاف بسیاری عقاید هر کدام جایگاه خود را دارد. شما بسته به میزان قابلیت اطمینان قابل استطاعت و مورد نیازتان روش نگهداری را انتخاب می‎کنید.

روش های نگهداری در سه گروه اصلی قرار دارند:

  • نگهداری پس از خرابی
  • نگهداری پیش گیرانه
  • نگه داری پیش گویانه

هزینه‎های نگهداری

موارد متعددی وجود دارد که تا از کار افتادن وسیله از کنار آن می‎گذرید. این همان نگهداری پس از خرابی است که مصداق آن لامپ‎های حبابی، چاهک پمپ‎ها و غیره است و هزینه آن کم و آسان است و وقت گذاشتن برای نگه‎داری آن بیهوده است. الزامات نگهداری متغیر است اما باید برای تلفات، توجیه اقتصادی داشته باشد.

شما مبلغ قابل توجهی برای روان کاری موتور یک فن خشک کن کوچک هزینه نمی‎کنید زیرا هزینه تعویض آن کم تر از هزینه انجام امور نگهداری است. از طرف دیگر روان کاری توربین بخار شامل آزمایش روغن و عملکرد تجهیزاتی است که به طور مداوم روغن را تصفیه می‎کنند زیرا بروز خرابی هزینه‎های قابل ملاحظه‎ای را تحمیل می‎کند.

قیمت پمپ تغذیه ۱/۲ اسب بخار برای بویلر گرمایشی کوچک در مقایسه با نگهداری پس از خرابی قابل اغماض نیست. یک پمپ تغذیه ۲۰۰۰ اسب بخار در واحد بویلر فوق بحرانی دارای حسگرهای ارتعاشی و دمایی در هر یاتاقان، حسگر سرعت فشار مکش و تخلیه دبی سنج می‎باشد.

مثال روش‎های نگهداری در پمپ‎ها

بین همه آن‎ها همه نوع تغییری در نظارت و نگهداری وجود دارد اما اکثر آن‎ها روی مهارت و تخصص اپراتور بویلر حساب می‎کنند.

نگهداری پیش گویانه

هربار که به پمپ‎های تغذیه واحد نگاه کرده و گوش می‎دهید به وضعیت آن توجه  کرده و به دنبال علایم ارتعاش یا نشت از شفت هستید و احتمالا محفظه یاتاقان‎های موتور و پمپ را بررسی می‎کند تا دمای آن را بررسی می‎کنید تا دمای آن را کنترل کنید که این همان نگهداری پیش گویانه است.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
دیگ آب گرم چیست؟

نگهداری پیش گیرانه

وقتی روغن گیریس را به یاتاقان‎ها اضافه می‎کنید نگهداری پیش گیرانه انجام می‎دهید.

نگهداری پس از خرابی

نگهداری پس از خرابی معمولا هزینه‎ای ندارد چون عموما هیچ کاری برای جلوگیری از خرابی انجام نمی‎دهید.

نگه داری پیش گویانه و پیش گیرانه، صرف تلاش و لوازم از جانب یک سرمایه گذار برای قابلیت اطمینان به شمار می‎رود. مقدار متفاوت کار انجام شده برای فعالیت‎های مذکور وابسته به هزینه خرابی و نگهداری و احتمال خرابی است.

تنها هشدار این است که برخی تجهیزات مستهلک می‎شوند. باید در مورد وضعیت چیزی که به طور عادی نیازمند نگهداری پس از خرابی است اما می‎توانست غیر قابل جایگزینی باشد و هزینه هنگفتی را در صورت عدم مراقبت تحمیل کند فکر کرد.

برای مثال…

یک مثال ساده، پیچ مخصوص کنترل سرعت توربین است که ممکن است به راحتی جایگزین شود اما از دست رفتن آن می‎تواند باعث خوابیدن چند ساعته توربین شود. نگهداری پیش گیرانه طبق جدول مشخصی انجام می‎گیرد تا از بروز خسارت در دستگاه یا سیستم پیش گیری کند. تصفیه آب و روان کاری دو نمونه کار پیش گیرانه مهم در واحد بویلر است. این کارها با جلوگیری از بروز خوردگی، رسوبگذاری و اصطکاک، از خرابی پیش گیری می‎کنند.

عملکرد مناسب برخی سیستم ها را نیز می‎توان نگهداری پیش گیرانه نامید زیرا کنترل سرعت از بروز خرابی جلوگیری می‌کنند.

تصفیه آب بخش ضروری نگهداری در واحد دیگ بخار

تصفیه مناسب آب از خرابی‎های پر هزینه و فاجعه بار پیش گیری می‎کند و احتمال چنین خرابی‎هایی در صورت چشم پوشی از تصفیه آب به نگرانی مهم واحد تبدیل می‎شود.

نگهداری پیش گویانه

نگهداری پیش گویانه شامل نظارت و انجام تست‎هایی برای شناخت اشکالاتی است که در صورت عدم توجه باعث خرابی خواهد شد. بازرسی‎های سالانه بویلرهای بخار و سایر تجهیزات برای تشخیص وجود رسوب، خوردگی، ارتعاش، سایش، ترک و سایر مشکلات جلوگیری از بروز خرابی انجام می‎شود.

وظیفه اپراتور در نگهداری پیش گویانه در واحد دیگ بخار

البته  وسیله‎ای که بهترین سرمایه گذاری در نگهداری پیش گویانه به شمار میرود گوش اپراتور است.

اپراتور اشکالات نشان دهنده خرابی قریب الوقوع را فهمیده و برای جلوگیری از آن واکنش نشان می‎دهد. او تغییرات صدا، ارتعاش و دما را که نیازمند سرمایه گذاری قابل ملاحظه در تجهیزات تست و نظارت است به راحتی با لمس کردن می‎فهمد.

مشارکت دایمی اپراتور بویلر یک سرمایه گذاری در نگهداری پیش گویانه است که عدم خرابی اساسی تجهیزات را تضمین می‎کند. همچنین این اپراتور بویلر است که نگهداری اصلی تصفیه آب را به عهده دارد.

اهمیت مستند سازی در امر نگهداری از واحد دیگ بخار

تا زمانی که شما در صدر برنامه نگهداری قرار دارید در اکثر واحدها شما کسی هستید که در صورت بروز خرابی سینه سپر می‎کند، داشتن برنامه نگهداری توسط صدا بخش ضروری کار شماست، تکرار آنچه در این بخش در مورد سند سازی گفتیم این است که اگر کار شما مستند نباشد نمی‎توانید ثابت کنید که همه کارها را به صورت محتاطانه و مستدل به منظور پیشگیری از خرابی انجام دادید.

ممکن است شما روغن کمپرسوری را یک هفته قبل از خرابی تعویض کرده‎اید اما بدون سند مبین این امر متقاعد کردن کسی مبنی بر این که شما وظیفه خود را انجام داده‎اید بسیار مشکل است. همچنین بخاطر سپردن همه موارد نیز ممکن نیست.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
تاریخچه دیگ بخار (قسمت اول)

پس یک برنامه نگهداری مستند به عنوان یک یادآور عالی به کار می‎آیند. برنامه و ثبت کارهایی انجام شده بهترین مدرک برای اثبات این است که وظیفه خود را انجام داده‎اید و خرابی، مناسبتی با عملکرد شما ندارد.

کلام نهایی…

اگر شما برنامه ریزی کاری خوبی داشته باشید و عملیات نگهداری را نیز به خوبی اجرا کنید، دچار خرابی تجهیزات نخواهید شد. هر تجهیزی که نیازمند نگهداری پیش گیرانه یا پیش گویانه است باید دارای برنامه ریزی هم باشد که شما باید آن را تهیه کنید زیرا واحد شما منحصر بفرد است.

به هر صورت موضوعی که هنگام تهیه تجهیزات متوجه آن نخواهید بود هزینه نگهداری از تجهیزات می‎باشد که به مرور در واحد رنگ خود را پر رنگ تر می‎کند.

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید