کاربردهای اصلی اینورتر

6693 بازدید

۱۴۰۳-۰۱-۱۰

اینورتر چیست؟

اینورتر (Inverter) یا مبدل برق دستگاه الکترونیکی است که جریان مستقیم (DC) را به جریان متناوب (AC) تبدیل می‎کند. جریان AC تبدیل شده می‎تواند بر اساس نیاز در هر ولتاژ و فرکانسی باشد که بوسیله ترانسفورماتورهای مناسب و مدارها کنترل می‎شود.

اینورتر و کاهش مصرف برق

چنانچه از اینورتر استفاده شود، اینورتر به صورت کاملا اتوماتیک این جریان را در حین راه اندازی به مقدار لازم افزایش و در حین کار به مقدار لازم کاهش می‎دهد، بنابراین به طور کلی هزینه برق مصرفی کاهش چشم گیری خواهد داشت.

در بسیاری از کاربردها به هنگام راه اندازی،‌ موتور جریان بسیار بالایی از شبکه می‎کشد و موجب کاهش ولتاژ شبکه و ایجاد صدماتی به تاسیسات برق رسانی و سایر دستگاه‎ها می‎گردد. این جریان به ۶ برابر جریان نامی موتور می‎رسد که بسیار نامطلوب می‎باشد.

اینورتر و کاهش مصرف برق

اینورتر

کاهش مصرف برق یعنی چه؟

چنانچه از اینورتر استفاده شود این اضافه جریان بسیار اندک خواهد شد (حداکثر ۰.۲ برابر) به عنوان مثال اگر یک موتور با جریان نامی ۱۰ آمپر کار کند در هنگام راه اندازی این جریان به ۶۰ آمپر می‎رسد و در صورت استفاده از اینورتر این جریان حداکثر به ۱۲آمپر می‎رسد.

کاهش جریان موتور به صورت اتوماتیک در هنگامی که بار موتور کم می‎شود. این قابلیت به غیر از کاهش هزینه برق مصرفی موجب افزایش طول عمر مفید موتور خواهد شد.

تبدیل سه فاز به تک فاز توسط اینورتر

امکان استفاده از برق تکفاز ۲۲۰ ولت به جای سه فاز ۳۸۰ ولت برای راه اندازی موتور سه فاز حداکثر با توان ۳HP ( 2.2kw ). به این معنا که می توان با برق خانگی یک موتور سه فاز را کاملا به صورت عادی راه اندازی نمود.

قابلیت داشتن دور موتور مختلف با اینورتر

قابلیت داشتن دورهای مختلف به صورت حافظه‎ای .تبدیل یک موتور یک دور به یک موتور چند دور با سرعتهای دلخواه، امکان ایجاد فشار ثابت در کاربرد پمپها به این ترتیب است که با تغییر دور موتور فشار مورد نظر را ثابت نگه میدارد. به عنوان مثال فشار آب یک مخزن را ثابت نگه می‌‎دارد بنابراین در هنگام مصرف آب دور موتور به صورت خودکار زیاد می‎شود و در هنگامی که آب مصرف نمی‎گردد دور موتور به صورت خودکار کاهش می‎یابد‎. بنابراین دور موتور با مقدار مصرف تغییر می نماید بنابراین آب با فشار ثابت به تمام نقاط می‎رسد.

مکان اتصال انکدر به اینورتر که باعث می‎شود دور یک موتور با موتور دیگر یکسان شود .کنترل دور به صورت خودکار در مواردی که لازم است دور موتور بسته به میزان محصول تولید شده تغییر کند. استفاده از اینورترها بر روی پمپ و فن و کمپرسورها در طی سال های اخیر بسیار گسترش یافته است.

استفاده از آنها برای کنترل دور موتورها مزایای زیادی دارد که مهمترین آنها عبارتند از :

  1. عدم نیاز به دستگاههای کنترل دبی مکانیکی.
  2.  ذخیره انرژی تا ۵۰%
  3.  نبودن شوک راه اندازی.
  4.  افزایش عمر مفید قطعات مکانیکی.

از اینورترها در سه ناحیه استفاده می گردد :

  1. فعالیتهای گشتاور ثابت مثل میکسرها , اکسترودرها , نوارهای نقاله و…
  2. فعالیتهای توان ثابت مثل کشش و دستگاههای ماشینی.
  3. فعالیتهای گشتاور متغیر مثل فن و پمپ.
پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
اثرات سختی آب آشامیدنی

در پمپ‎ها و فن‎ها میزان دبی با سرعت موتور متناسب است. اما توان مصرفی با مکعب سرعت تناسب دارد. مثلاً اگر دور موتور به میزان ۵۰% کاهش یابد آنگاه توان مصرفی لازم ۱۲.۵% خواهد بود و این به مفهوم ۸۷.۵% صرفه جویی در انرژی است.

اینورتر صنعتی چیست؟

اینورتر صنعتی یا درایو صنعتی، با نام تجاری Variable Frequency Drive (VFD)، عمدتاً به عنوان کنترل کننده دور و راه انداز موتور در نظر گرفته می‌شود. این دستگاه‌ها به صورت الکترونیکی برق DC را به برق AC تبدیل می‌کنند و با امکان تنظیم ولتاژ و فرکانس، موتورهای AC سه فاز را کنترل می‌کنند. اینورترها، با افزایش یا کاهش سرعت موتور، به آسانی نیازهای مختلف کاربر را برآورده می‌کنند. علاوه بر این، این دستگاه‌ها با توانایی کنترل و راه‌اندازی موتورهای سه فاز تا توان ۱۱ کیلووات با برق تک فاز، از بهره‌وری بهینه برخوردارند.

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید