کنترل و ابزار دقیق در واحد دیگ بخار

4678 بازدید

۱۳۹۸-۰۷-۲۷

کنترل و ابزار دقیق چه چیزهایی هستند؟

کنترل و ابزار دقیق ماشین‎هایی هستند که دستورات اپراتور را اجرا می‎کنند. بدون آن‎ها کارها تا آخر شیفت بسیار خسته کننده خواهد بود چون حتی باید کوچک‎ترین تنظیماتی را که کنترل‎ها انجام می‎دهند شخصا انجام دهید.

این لوازم، بخشی از چشم‌ها و گوش‎های ما برای اطلاع دادن (به ما) از آنچه در واحد می‎گذرد هستند، پس صحت هشدارهایی که به ما می‎دهند بسیار مهم و حیاتی است و نگه داری آن‎ها بسیار حائر اهمیت هست.

میکروپروسسوری و نگه داری از آن

ما چندین بار درباره اهمیت کنترل‎های میکروپروسسوری تاکید کردیم چون واقعا مهم هستند. آن‎ها در تسهیل امور کمک شایانی می‎کنند و تقریبا به نگهداری نیاز ندارند. فقط باید مراقب سیستم سرمایش آن‎ها و عدم ورود گرد و غبار و کثافت به آن‎ها باشیم و مهم‎تر از همه هیچ رطوبتی نباید به آن‎ها وارد شود.

من سیستم‎های زیادی را دیده‎ام که در اثر رطوبت از بین رفته یا دچار مشکل شده‎اند.

کنترل و ابزار دقیق در واحد دیگ بخار

کنترل و ابزار دقیق در واحد دیگ بخار

محل درست اتاق کنترل

این بسیار جای تاسف است که برخی مهندسان اتاق‎های کنترل و امثال آن را در زیر یا مجاورت حمام و یا دوش کارکنان در نظر می‎گیرند. من گاهی می‎‍بینم کاور شیر کنترل یا فرستنده را پس از اتمام کار روی آن نکشیده‎اند که این کار بسیار احمقانه و دردسر سازی است.

اگر توجه جدی نکنید بدون تردید رطوبت از هر طریقی ممکن است وارد پانل‎های کنترل شود. اپراتور عاقل مراقب چنین موارد هست و در صورت مشاهده فورا برای رفع آن اقدام می‎کند.

نگه داری از کنترل و ابزار دقیق

کسانی که هنوز هم درگیر  نگه داری کنترل‎های پنوماتیک هستند می‎دانند که باید به خوبی از کمپرسور، مخزن ذخیره، فیلترها و خشکن‌ها مراقبت کنند. اگر کمپرسور خراب شود کنترل‎ها از کار خواهند افتاد. اگر آب مخزن زیاد شود و فراموش کنید آن را تخلیه نمایید دستگاه باید به جای هوا با آب کار کند.

اگر فیلترها را تمیز نکنید کمپرسور دچار مشکل می‎شود اگر هوا خشک شود، رطوبت آن دستگاه‎ها را دچار خرابی می‎کند.

بدون هوای تمیز و خشک، کنترل ها به طور مداوم دچار مشکل خواهند شد. سطح روغن روان کاری را باید در کمپرسور بررسی کنید. فین‎های کولر هوا و موتور کمپرسور را تمیز نگه دارید تا انتقال حرارت به خوبی انجام گیرد.

روغن کاری کنترل و ابزار دقیق پنوماتیکی

بهتر است فیلترهای هوا و روغن به موقع تعویض گردند. اگر کنترل‎های پنوماتیکی شما با نفوذ روغن از کار بیوفتند باید آن‎ها را تمیز یا تعویض کنید. چون روغن هرچه خشک شود چسبنده‎تر شده و کثافات بیشتری را در خود جمع می‎کنند. اگر مشکل را نادیده بگیرید هرگز به کارکرد بهینه دست نخواهید یافت.

پس همیشه باید مراقب سیستم‎های که با روغن سر و کار دارند باشید.

اما درباره مشکلاتی که از کاربران گذشته به شما ارث رسیده، چه باید بکنید؟

اگر یک واحد دیگ بخار کهنه را اجاره کرده و متوجه می‎شوید  که همه کنترل‎ها دچار روغن هستند چه می‎کنید؟ اولین کار متقاعد کردن مالک به تعویض کنترل‎ها با انواع مدرن است تا با مشکلات دستگاه‎های پنوماتیکی مواجه نشوید.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
استفاده چرخشی از بویلرها

اما در غیر این صورت باید به فکر تعمیر آن‎ها باشید و قبل از هر چیز محل وارد شدن تست روغن را پیدا کنید.

نگهداری یعنی ثبت مستندات

در مواردی که کنترل‎ها به هر حال کار می‎کنند ممکن است بی‌توجه رها شوند و تنها کاری که شما باید انجام دهید  نگه داری مستندات هزینه‎های مربوط به مشکلات و نشان دادن آنها به مالک به منظور متقاعد کردن اون برای جایگزین نمودن کنترل هاست. تمیز نگه داشتن تجهیزات کنترل از غبار، روغن و گریس، از مهم‎ترین کارهایی است که باید حتما انجام دهید.

نگهداری از کنترل‎هایی که با برق کار می‎کند

کنترل‎های الکتریکی و الکترونیکی نیز در معرض کثیف شدن هستند. هرگاه پیمان کار می‎خواهد از دستگاه جوش کاری در واحد استفاده کند یک خط اختصاصی در اختیار او قرار دهید.

مطمئن شوید هیچ رابط برقی از اطراف دستگاه‎های کنترل یا کانال‎های سیم‎های آن عبور نمی‎کند. اگر به طور مرتب ژنراتور اضطراری را کنترل می‎کنید شاید نیاز من یک UPS (تغذیه برق بدون قطعی) روی کنترل‎های خود باشید تا از حذف تصادفی یا کارهای احمقانه مثل راه‎اندازی مجدد (ری ست) جلوگیری کنید.

به نظر من باید روی تمام کنترل‎های الکترونیکی، UPS نصب شود چون کنترل‎ها را از خط جدا کرده و از تاثیر نویز و امواج مضر محافظت می‌کند. این کار مثل قرار دادن کمپرسور بدون نیاز به روغن روی تغذیه هوای کنترل پنوماتیکی است.

امروزه سیستم‎های UPS  فراوانی برای کامپیوترها طراحی شده که می‎توانید کنترل نرمال بار سیستم را در بویلر هدایت کنند. با این که هزینه قابل توجهی نیاز دارند ولی ارزش نصب کردن روی واحد شما را هم دارند.

ثبت وقایع در دفتر لاگ شیت چه کمکی به ما می‎کند؟

ثبت اندازه گیری‎ها نه تنها امکان ارزیابی عملکرد مداوم واحد را به شما می‎دهد بلکه نیاز کنترل‎ها و دستگاه به کالیبره شدن را هم نشان می‎دهد.

نگهداری لوازمی مثل فشار سنج‎ها و دما سنج‎ها مرجعی برای کنترل‎ها و نشانگر‎های شما خواهد بود که می‎تواند وجود مشکلات را تشخیص دهد.

شاید خود شما قادر به انجام کالیبراسیون دستگاه‎ها باشید. با آموزش و ابزار های مناسب و پیروی دقیق از دستورالعمل‎های سازنده می‎توانید شخصا در حوزه ابزار دقیق فعالیت کنید. این نه تنها یک صرفه جویی برای کارفرماست بلکه در کاهش مصرف سوخت و توان هم موثر است.

توانایی اپراتور یکی از مهم ترین پارامتر‌ها

تنظیم کنترل‎های نرخ احتراق همیشه چیزی نیست که اپراتور بتواند انجام دهد. مهارت زیاد و تجربه کافی لازمه این کار است. من مطمئن نیستم بتوانم راهنمایی کافی رادر حد چند پاراگراف برسانم و هرگز قبول نمی‎کنم کسی بدون این که خود بالای سر او باشم فقط با راهنمایی و دستور العمل این کار را انجام دهد.

اگر آموزش کافی ندیده‎اید که به اعتماد به نفس خود اضافه کنید بدون درنگ این را بدست افراد ماهر بسپارید. اندازه گیری‎های فشار و مکش به منظور اطمینان از صحت عملکرد باید به طور مداوم تحت نگهداری باشند. همه این تجهیزات باید هر ۵ سال کالیبره شوند.

مراقبت های روتین کنترل و ابزار دقیق

  • اگر دستگاه دائما نوسان دارد یا تحت ضربات سیال قرار گیرد (مثل دبی سنج خروجی پمپ تغذیه بویلر در استارت و استاپ) باید سریع‎تر کنترل شوند.
  • حسگر‎های گیج بیش از خود آن نیازمند توجه‎اند. خطوط متصل به گیج‎ها باید حداقل یکبار در سال تخلیه شوند.
  • گیج‌های مکش باید هر بار پس از خاموش شدن بویلر کنترل شود. هیچ وقت تخلیه  خط را با هوای فشرده انجام ندهید  چون تاثیر چندانی نداشته و امکان خراب کردن گیج وجود دارد.
  • معمولا خطوط گیج مکش دارای سه راهی‎ها و چهارراهایی هستند که امکان تمیز کردن آن‎ها را توسط سیمی مخصوص فراهم می‎کند.
  • یک کار سالیانه مهم دیگر حصول اطمینان از وجود بالشتک هوا در لوله‎های دریافت فشار است (که فرض می‎شود همین طور است و هیچ هوایی در لوله‎هایی دریافت که باید آن را داشته باشند وجود ندارد).
  • هوای داخل لوله دریافت می‎تواند مثل یک آکومولاتور عمل کرده و در زمان اعمال فشار به سیستم متراکم شده و مایع را بگیرد. سپس با خاموش شدن سیستم منبسط شده و مایع را به بیرون میراند. این برای دستگاه‎هایی مثل گیج سوخت مشعل خوب نیست چون بازگشت سوخت پس از انبساط می‎تواند با این که هدف، خاموش کردن مشعل است ولی شعله را پایدار نگه دارد.
  • در نفت کوره سنگین از پر بودن لوله دریافت (حسگر)، از مایع جدا کننده توسط مقداری پمپاژ به طرف این لوله در حین راه اندازی پس از بازرسی سالانه اطمینان حاصل کنید.نفت کوره های سبک و سایر موادی که می‎سوزد بهترین انتخاب هستند.
پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
روش‎های جلوگیری از ضربه قوچ در دیگ بخار

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید