حفاظت فردی در واحد دیگ بخار

3649 بازدید

۱۴۰۰-۰۴-۰۱

حفاظت فردی در واحد دیگ بخار یکی از اصول اپراتوری هست، زیرا ضریب اطمینان در دستگاه دیگ بخار یکی از ارکان بسیار مهم میباشد. بنابراین افرادی که از دیگ بخار خود استفاده میکنند باید به سیستم و مکانیزم این دستگاه اشراف داشته و به اصول حفاظت فردی پایبند باشند.

جهت رعایت ایمنی و حفاظت فردی موارد زیر باید رعایت شود:

 1. بالای دیگ بخار باید دارای حفاط باشد که در زمان انجام کار پرسنل بتوانند به راحتی کار کنند.
 2. دیگ های بخار بزرگ باید دارای پله های مناسب جهت صعود کارگران باشد و شیب پله ها باید به سمت داخل باشد.
 3. اپراتور باید دستکش مناسب در اختیار داشته چباشد تا در زمانی که روی دیگ بخار داغ کار میکند، دچار سوختگی نشود.
 4. اپراتور باید دارای کفش ایمنی با کف آجدار باشد تا در محیط لیز نخورد.
 5. اپراتور باید عینک حفاظ دار، باشیشه تلقی داشته باشد تا موقعیکه با شیشه های آبنما کار میکند در اثر نشت بخار به مشکل برنخورد.
 6. در سالنهایی که دارای بوی گاز های تولید شده از دیگ بخار میشاند باید از ماسک های مخصوص ضد گاز استفاده شود.
 7. در سالنهایی که دارای صداهایی بسیار زیاد می باشند باید از هدست های مخصوص استفاده شود.
حفاظت فردی در واحد دیگ بخار

حفاظت فردی در واحد دیگ بخار

چرا بهتر است برای اپراتور یک اطاقک ایمنی ایجاد کرد؟

زیرا ازین طریق میتواند در اطاقک خود بر مانومتر ها و غیره کنترل داشته باشد به صورت همزمان کنترلر های اصلی در یک محیط قرار دارند و قابل کنترل اند.

مراجعه به چند مقاله جهت کسب دانش فنی در خصوص بهره برداری اصولی توسط اپراتور

مهم ترین مشکلات در بحث حفاظت ایمنی چیست؟

مهم ترین مشکل در محافظت ایمنی نداشتن اطلاعات کافی پرسنل هست و اینکه افرادی که اپراتور هستند باید بدانند که برای هر ایرادی که دستگاه پیدا میکند نباید بدون اطلاع کافی و از روی حدس و گمان کاری انجام دهند و حتما باید با تکنسین های شرکت سازنده دیگ بخار در ارتباط باشند.

یکی دیگر از مشکلات، ارائه نکردن اطلاعات کافی توسط کارخانه های سازنده می باشد.

سازنده باید کلیه اجزای دستگاه را با ذکر مشخصات در یک دفترچه ارائه کند و بتواند خدمات پس از فروش خیلی آنلاینی داشته باشد.

یکی دیگر از مشکلات، تکنسین های بی دانش هستند که متاسفانه برخی از شرکت ها اقدام به استخدام تکنسین های بدون تجربه میکنند. نیروهای فنی این شرکت ها باید در مراجع آموزشی به روز شوند.

چه تجهیزاتی میتوانیم به کار ببریم تا برای حفاظت و ایمنی مفید باشد؟

آنچه در گذشته وجود نداشته و امروز هست این مورد است که باید درون سالنهای دیگ بخار تجهیزاتی نصب شود تا هم به نفع کارفرمایان باشد و هم از نظر حفاظت ایمنی و فردی اصول رعایت شود:

 • نصب ترموکوبل های مناسب روی دودکش های دیگ بخار، مورد دیگر در زمان ساخت تابلو برق ترمینال این سیستم باید طراحی شود، چنانچه به طریق الکتریکی به آژیر دیگ بخار وصل گردد بهتر خواهد بود و در زمانیکه آب دیگ بخار در سطح پایین باشد و یا شعله از نظر تنظیم نامناسب حرارت دود کش بالا رفته و باعث حادثه خواهد شد. بنابراین نصب چنین دستگاهی یکی از ملزومات حفاظت ایمنی می باشد.
 • نصب مانو متر دیجیتالی، به عنوان کنترل دقیق فشار داخل دیگ بخار است که از ملزومات حفاظت می باشد. در اکثر اوقات مشاهده میگردد که مانومتر ها یا عمل نمی کنند و یا دقیق نیستند.
 • نصب دستگاه های اندازه گیری گازهای سمی در سالن های دیگ بخار که اصولا به آن توجه نمی شود.و اگر هم در کارخانه ای موجود داشته باشد طریقه کار با آن را بلد نیستند.
 • گازهایی که در سالن های دیگ بخار ساتع می شوند از نظر طبقه بندی جزء حفاظت کار نهان هستند که آسیب دارز مدت خواهند داشت.
 • وسیله ی روشنایی دستی باید در اختیار اپراتور باشد که در زمان خاموشی بتواند از آن استفاده کند و دچار حادثه نشود.
پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
تکنیک های نصب و راه اندازی انواع اطو

نگهداری دیگ بخار در مرحله بهره برداری

به طور خلاصه نگهداری دیگ بخار به طریق زیر اجرا میگردد:

 • نظافت سالن و دیگ بخار اصول بهداشت محیط چه از نظر  گازهای زیان آور و جه از نظر نظافت ظاهری (گرد و غبار و روغن و….) رعایت شود.
 • اصول ایمنی دیگ های بخار به طور دقیق رعایت شود و آموزشهای لازم به اپراتور ها داده شود که از خطرات دیگ بخار اطلاعات کامل داشته باشد.
 • از نظر آب صنعتی که شامل تصفیه آب- دی اریتور- کندانس رعایت موارد را نموده و آزمایشات روزانه انجام شود تا از پوسیدگی جلو گیری شود.
 • هر روز سوپاپ اطمینان با دست حرکت داده شود تا اینکه رسوبات به وجود امده باغث خرابی سیستم سوپاپ و به وجود آمدن مشکل فنی نشود.
 • هر روز شیر مربوط به لول کنترل و آب آنها باز شود و آزمایشات لازم به عمل آید، لول کنترل در مرحله ی اول باعث روشن شدن الکترو پمپ  تغذیه خواهد شد. در مرحله ی بعدی باعث از کار افتادن مشعل می شود غیر از این باشد لول کنترل سالم نیست.
۱---->2---->3---->4---->5
[کل: ۱ میانگین: ۵]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید