تاریخچه تکامل اطو(قسمت۲)

11787 بازدید

۱۳۹۷-۰۹-۲۶

پیدایش اتوهای گازی

وقتی که در اواخر سال‎های قرن نوزدهم گاز در خانه های آمریکا در اختیار مردم قرار گرفت اتو های گازی ساخته شدند که اولین آنها در سال ۱۸۷۴ ثبت شده است. هر خانه ای خط گاز داشت و اتوی گازی به لوله خط گاز وصل می‎شد. این اتو یک سوزاننده داشت که گاز در آن جریان می‎یافت.

اتو های گازی

اطوهای گازی

وقتی سوزاننده را با کبریت روشن می‎کردند اتو گرم می‎شد. این اتو زیادی داغ بود و گاهی گاز آن نشت می کرد اما وزن آن ها کم تر از اتوهای ملول بود. پس از این نوع اتوهایی با سایر سوخت ها به بازار آمدند. این اتوها با روغن، گازوییل، پارافین و سایر سوخت ها گرم می‎شدند.

اتو با سوخت پارافین

اطو با سوخت پارافین

 

پیدایش اتوهای برقی

اتوی برقی در سال های دهه ۱۸۸۰ اختراع شد. در این زمان برق در بیش تر خانه ها در دسترس بود. نخستین اتوی برقی را هنری دبلیو سیلی در ۱۸۸۲ به ثبت رساند. اتوی اختراعی او با سیم های جداشدنی به برق وصل می شد. برق سیم پیچ های داخلی اتو را گرم می‎کرد اما اتوی سیلی مانند خیلی از اتوهای الکتریکی اولیه سیم برق نداشت.

history of ironing 6

مشکل اتوهای برقی

اتو روی یک پایه گرم می شد. مشکل مهم اتوی سیلی این بود که خیلی آرام آرام گرم می شد و پس از استفاده خیلی زود سرد می شد و باید مدام آن را گرم می کردند.

با تحویل قرن فناوری ساخت اتو پیشرفت قابل ملاحظه ای کرد و اتو در خانه های آمریکا به وسیله ای متعارف بدل شد. در ۱۹۰۳، سیم اتوها مستقیما به همان جا که آن ها را می فروختند وصل می شدند.

کنت ریچاردشون چه تحولی ایجاد کرد؟

کنت ریچاردسون یک کف صفحه ای اختراع کرد که پیشرفت مهمی محسوب می شد که کف اتوها از کجا و چطور گرم بشوند. لبه اتوی او گرم تر از مرکز بود و نقطه داغ به حساب می آمد.

در ۱۹۲۰، جوزف مایر با افزودن یک کنترل گر خودکار دما از جنس نقره اتو و سیم را متحول کرد. ترموستات خیلی زود به ویژگی استاندارد اتو بدل شد. نخستین اتوهای بی سیم در سال ۱۹۲۲ ساخته شدند اگرچه از آن ها استقبالی نشد. نخستین اتوهای بی سیم موفق در ۱۹۸۴ ساخته شدند.

اختراع اتو  بخار

در ۱۹۲۶ اتوی بخار را شرکت الدک به بازار عرضه کرد. پیش از آن استفاده کننده روی لباس خشک آب می پاشید یا لباس را وقتی هنوز تر بود اتو می کردند. اتوی بخار یک محفظه آب داشت که آب گرم شده در آن به بخار تبدیل می شد و از حفره های کوچک صفحه کف بیرون می آمد. از اتوی بخار هم تا سال های دهه ۱۹۴۰ استقبالی نشد.

زنگ زدن کف اطوهای بخار

ادوارد شرایر در ۱۹۳۸ راه حلی برای مشکل زنگ زدن کف اتوها پیدا کرد. او آلیاژی تولید کرد که زنگ نمی زد و چکه نمی کرد. اتوهایی که می شد در آن ها حالت های بخار یا خشک را انتخاب کرد در دهه ۱۹۵۰ و نخستین اتو که خودکار خاموش می شد در ۱۹۸۴ عرضه شد.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
دیگ بخار چدنی چیست؟

اطوهای امروزی

اتوهای امروزی در کف پوشش نچسب دارند که ابداع آن به سال ۱۹۹۵ برمی گردد. بیش تر اتوها بدنه پلاستیکی دارند و سوراخ های بیش تر کف که اجازه عبور بیش تر بخار را می دهد از مزایای اتوی خوب محسوب می شوند. در ۱۹۹۶ فقط در آمریکا بین ۱۳ تا ۱۴ میلیون اتو از انواع مختلف به فروش رفته است.

اتو های امروزی

اطوهای امروزی

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید