ایزولاسیون و عایق‎بندی دیگ بخار

5711 بازدید

۱۳۹۷-۰۱-۱۰

یکی از روش‎های صرفه‎جویی در مصرف انرژی، جلوگیری از هدر رفتن انرژی حرارتی دیگ بخار می‎باشد. هرچقدر فشار کاری دستگاه بالاتر باشد، دمای دستگاه نیز بالاتر می‎رود و افزایش دمای بدنه، موجب اتلاف انرژی حرارتی محیط می‎گردد. عایق‎بندی دیگ بخار بهترین روش برای جلوگیری از اتلاف انرژی است. ایزولاسیون دیگ بخار به روش صحیح، علاوه بر جلوگیری از اتلاف انرژی، باعث افزایش راندمان دستگاه نیز می‎گردد.

بطور کلی انتخاب نوع عایق حرارتی به دمای محیط ، ایمنی و شرایط محیطی بستگی دارد. ضخامت عایق حرارتی باید به گونه‎ای انتخاب شود که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد، یعنی با حداقل ضخامت عایق بتوان از هدر رفتن انرژی جلوگیری به عمل آورد.

عایق حرارتی دیگ بخار

ایزولاسیون و عایق‎بندی دیگ بخار

بهترین عایق حرارتی دیگ بخار

عایق انواع مختلفی دارد که مناسب‎ترین آنها برای دیگ بخار پشم سنگ می‎باشد. پشم سنگ عایق حرارتی گرم معدنی است که از الیاف بسیار نازک سنگ بازالت تشکیل می‎شود. مزایای استفاده از پشم سنگ بعنوان عایق حرارتی دیگ بخار به شرح زیر می‎باشد:

  1. نصب بسیار راحت
  2. تحمل دمای بسیار بالا
  3. مقاومت در برابر آتش (در صورت بروز  آتش‎سوزی در دیگخانه، از رسیدن آسیب به دیگ بخار جلوگیری می‎کند)

نحوه عایق‎بندی دیگ بخار

نحوه عایق‎بندی دیگ بخار به شرح زیر می‎باشد:

برای ایزولاسیون دیگ از پشم سنگ فشرده به ضخامت‎های استاندارد و رعایت اصول فنی بطوریکه شیب اختلاف درجه حرارت داخل بویلر و محیط به سمت میرایی و صفر شدن تلفات حرارتی سوق یابد،  پوشش داده می‎شود.

نوع عایق مصرفی برای دریچه‎های بازدید ایرفکست H می‎باشد. در نهایت بعد از رنگ آمیزی دیگ بخار، از ورق‎های نوع استنلس استیل با ضخامت استاندارد برای فرآیند روکش و کاور دیگ استفاده می‎گردد.

به مرور زمان و با افزایش عمر بویلر، احتمال وارد شدن آسیب به عایق افزایش می‎یابد؛ به همین علت لازم است که بهره‎برداران به کیفیت عایق دیگ بخار در حین بهره‎برداری توجه داشته باشد و با انجام آزمایش‎های لازم از کیفیت آن اطمینان حاصل نمایند.

۱---->2---->3---->4---->5
[کل: ۵ میانگین: ۴]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید