دی اریتور دیگ بخار

1511 بازدید

۱۳۹۷-۰۱-۰۳

دی اریتور دیگ بخار یک مبدل حرارتی با تماس مستقیم است که به کمک برخورد آب و بخار و در نتیجه گرم کردن آب، گازهای محلول در آب را از آن جدا می‎کند. همچنین به دلیل پایین بودن فشار جزئی گازهای مورد نظر در فضای داخلی دی اریتور، گازهای محلول در آب به فضای مجاور خود (فاز بخار) منتقل می‎گردند.

همچنین خلأ موضعی ناشی از کندانس شدن بخار به حذف گازهای محلول در آب منجر می‎شود. در اریتور با گرمایش آب تغذیه به بهبود عملکرد بویلر کمک کرده و عملکرد صحیح آن می‎تواند موجب کاهش تزریق مواد شیمیایی به آب بویلر به خصوص سولفیت سدیم شود.

انواع دی اریتور دیگ بخار

انواع دی اریتور به شرح زیر می‎باشد:

  1. دی اریتور سینی‎دار
  2. دی اریتور اسپری یا پاششی
دی اریتور دیگ بخار

دی اریتور دیگ بخار

دی اریتور سینی‎دار

در این نوع از دی‎اریتور برای آزادسازی گازهای محلول از سینی‎های پشت سرهم کمک گرفته می‎شود. آب از طریق پاشش از بالای محفظه روی سینی‌‎ها بصورت آبشاری حرکت می‎کند. در داخل این محفظه از طریق خط ورودی بخار همواره مملو از بخار است. این بخار ذرات و لایه‎های نازک آب را گرم کرده و گازهای حل شده در آن مانند اکسیژن و دی‎اکسیدکربن را جدا می‎کند.

در این نوع از دی اریتور مقدار مشابهی آب در معرض بخار قرار گرفته و گازهای محلول در آن آزاد خواهند شد. در نتیجه مستقل از دمای ورودی آب خواهد بود. هنچنین با کاهش بار بهره‎برداری به حداکثر مقدار طراحی نسبت به سطح به قابلیت عبوردهی افزایش یافته و فیلم‎های نازک‎تری برای آزادسازی گازها تشکیل خواهد شد. این امر گاززدایی مؤثر آب تحت تمام شرایط دمایی آب ورودی و شرایط جریان را فراهم خواهد نمود.

دی اریتور پاششی یا اسپری

آب ورودی به دی اریتور توسط اسپری ولو به محفظه بخار قسمت پیش‎گرم‎کن اسپری می‎شود. گذر آب از این محدوده مملو از بخار بخش اعظم گازهای خورنده را آزاد می‎کند. آب پیش‎گرم شده وارد قسمت اسکرابر شده و بعد از گذر از آن و بر اثر اختلاط آب با مقدار زیاد بخار گازهای آن بطور کامل آزاد می‎شود.

جریان بخار پس از ورود به دی اریتور از میان لوله‎های توزیع‎کننده به قسمت اسکرابر دی اریتور وارد می‎شود. این بخار با سرعت زیاد به آب گرمی که از قسمت پیش‎گرم آمده است برخورد می‎کند. در این نوع طراحی در بارهای کم نیز برخورد به خوبی انجام می‎گیرد.

این برخورد به شکل مکانیکی کلیه گازهای غیر قابل کندانس را آزاد می‎کند. پس از آن آب و بخار از قسمت اسکرابر خارج می‎شوند و بخار باقیمانده در داخل محفظه دی اریتور وظیفه پیش‎گرم را انجام می‎دهد؛ بخش اعظم این بخار مجدداً کندانس می‎گردد و بخشی نیز همراه با گازهای غیر قابل کندانس از ونت به اتمسفر تخلیه می‎گردد و به همین ترتیب سیکل ادامه پیدا می‎کند.

مزایای دی اریتور پاششی نسبت به سینی دار

  1. حداقل اختلاف بخار که نتیجه استفاده از کندانسور ونت مخصوص می‎باشد.
  2. راندمان بالای گاززدایی در دو مرحله پیش‎گرم و اسکرابر.
  3. قابلیت ساخت در ظرفیت‎های مختلف.
  4. مهمترین مزیت این دی اریتور نصب آسان با حداقل ارتفاع سقف است.

نکته: مهمترین مسأله در انتقال آب دی اریتور با دمای بالا به دیگ بخار مسأله بروز پدیده کاویتاسیون تبخیری در پمپ است. در دی اریتور پاششی می‎توان با افزایش فشار مؤثر ناشی از حضور بخار در داخل تانک دی اریتور می‎توان با ایجاد فشار مثبت مانع از بروز کاویتاسیون در پمپ شد. به همین دلیل اصطلاحاً به این نوع از دی اریتور، دی اریتور سقف کوتاه گفته می‎شود.

بخار مورد نیاز دی اریتور

از آنجاییکه طبق قانون هنری حذف کامل گازهای غیر قابل کندانس در دمای اشباع اتفاق می‎افتد میزان بخار ورودی دی اریتور باید توان بالا بردن دمای آب ورودی به دی اریتور به دمای آب اشباع را داشته باشد. بنابراین برای محاسبه بخار مورد نیاز باید دمای آب ورودی و دبی حداکثر پمپ بویلر را در نظر گرفت.

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید