نکات تکمیلی برای انتخاب مشعل (قسمت۲)

8849 بازدید

۱۳۹۷-۰۳-۱۲

مشعل و وظیفه هر یک از اجزای آن

در مقاله قبلی مربوطه به نکات و راهنمای کامل انتخاب مشعل به بررسی نحوه صحیح انتخاب آن بر اساس توان حرارتی و یک سری از اجزای مشعل پرداختیم که در این مقاله آن را کامل می‎کنیم :

نکات تکمیلی انتخاب مشعل برای دیگ بخار

نکات تکمیلی انتخاب مشعل برای دیگ بخار

نازل چدنی چیست و چه وظیفه ای دارد ؟

نازل چدنی قطعه ای است با تعدادی سوراخ که که وظیفه مخلوط کردن هوا و سوخت را به عهده دارد. زمانی که سوخت وارده با هوای دمیده شده در محفظه احتراق مخلوط گردید توسط الکترودهای جرقه، احتراق و در نتیجه شعله ایجاد می‎گردد.

وظیفه الکترود های جرقه زن چیست؟

حرارت لازم جهت احتراق با استفاده از قوس الکتریکی ایجاد شده بین دو الکترود تامین می‎گردد که برای ایجاد قوس الکتریکی نیاز به ولتاژی حدود ۱۰۰۰۰V می‎باشد. فاصله دو الکترود از هم نیز باید حدود ۳ میلیمتر باشد. در واقع دو الکترود جرقه در روی نازل چدنی قرار می‎گیرند تا مخلوط سوخت را توسط قوس الکتریکی محترق کنند.

لازم به ذکر است که الکترود های جرقه به هیچ عنوان نباید به نازل چدنی چسبیده باشند بلکه باید در فاصله ای مناسب از آن قرار گیرند تا احتراق مخلوط سوخت و هوا براحتی صورت گیرد.

کابرد الکترود یونیزاسیون و عصایی در کجاست ؟

جهت اطمینان از وجود شعله هنگام روشن شدن مشعل‎، از قطعه ای به نام الکترود یونیزاسیون و عصایی استفاده می‎شود. الکترود یونیزاسیون جلوی شعله پخش کن قرار گرفته و میتواند بودن یا نبودن شعله را احساس کرده و به رله فرمان دهد. میله دیگر به الکترود عصایی معروف است که در مجاورت الکترود یونیزاسیون نصب می‎گردد.

هنگام روشن بودن مشعل در اثر حرارت زیاد، هوای مجاور میله یونیزه می‎شود که به معنای وجود ذرات باردار و القای جریان الکتریسیته خیلی ضعیف بین دو الکترود می‎باشد.

بنابریان با برقراری شعله، جریان الکتریسیته به رله راه میابد که به عنوان نشانی از وجود شعله است. اگر به هر دلیلی شعله مشعل خاموش شود این جریان قطع شده و شیر مغناطیسی با فرمان رله، راه ورود سوخت را می‎بندد.

مجموعه فن

برای به وجود آمدن شعله نیاز به اکسیژن می‎باشد که به صورت طبیعی یا مصنوعی تامین می‎گردد. از آنجاییکه اکسیژن موجود در فضا توانایی تامین ظرفیت حرارتی مورد نیاز را ندارد لذا باید این اکسیژن بصورت اجباری و با فشار بالا تامین و به سمت شعله دمیده شود که این کار توسط فن انجام می‎گردد.

به این صورت که فن توسط الکتروموتور به حرکت در می‎آید و اکسیژن مورد نیاز را با فشار بالا برای شعله تامین می‎کند. فن باید از نوع فلزی باشد که در پس زدن های احتمالی شعله براحتی دفرمه نمی شود.

آیا تنظیم کننده هوا(دمپر) در مشعل چه کاری انجام میدهد؟

دمپر تیغه ای است که در روی بدنه مشعل نصب و به عنوان دریچه تنظیم هوا عمل می‎کند. میزان اکسیژنی که به شعله می‎رسد بسیار مهم است. چنانچه میزان اکسیزن کم باشد شعله بصورت خام میسوزد و اگر میزان آن بیش از حد نیاز باشد شعله خاموش میشود.

بنابریان طراحی دمپر به منظور تنظیم میزان هوای ورودی است که فن به سمت شعله هدایت می‎کند. دمپر در هنگام نصب به صورت دستی و با توجه به کیفیت شعله توسط نصاب تنظیم می‌شود.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
سوالاتی که اپراتور بویلر باید بتواند به آنها پاسخ دهد!

فلنچ نگه دارنده

جهت نصب مشعل در محل مورد مصرف، از یک فلنچ که در سطح آن عایق نسوز چسبانده شده، استفاده می‎گردد. این فلنچ به بدنه مشعل و بدنه محفظه مورد استفاده پیچ میشود و مشعل را نگه میدارد .

وظیفه عایق فلنچ نگه دارنده چیست؟

برای جلوگیری از انتقال حرارت دیگ بخار به بدنه مشعل از یک صفحه عایق استفاده می‎گردد. عدم استفاده از عایق فلنچ موجب داغ شدن بدنه مشعل و در نهایت سوختن قطعات پلاستیکی، لاستیکی و وایر ها می‎گردد.

دریچه مشاهده شعله

در مواقع تنظیم مشعل (برای اطلاع از نحوه تنظیم مشعل و عملکرد و عیب یابی آن کلیک کنید.) برای استفاده مناسب و تنظیم شعله به دریچه ای جهت مشاهده شعله نیاز است. این دریچه در انتهای درپوش مشعل به صورت زاویه دار تعبیه شده است که هنگام روشن بودن مشعل رنگ و شکل شعله قابل تشخیص باشد.

در آخر

پس از انتخاب مشعل مناسب باید طریقه نصب و راه اندازی آن را به صورت صحیح و اصولی بدانیم که در مقاله نکات کلیدی نصب، راه اندازی و کنترل های پس از نصب به آن پرداخته ایم.

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید