دستگاه خشکشویی و بررسی عملکرد آن

9392 بازدید

۱۳۹۸-۰۱-۰۷

دستگاه خشکشویی

دستگاه خشکشویی مانند ماشین لباسشویی و دیگر ماشین آلات حرفه لباسشویی در اندازه‎ها و ظرفیت‎های مختلف با شکل ظاهری متفاوت و با در نظر گرفتن لوازم ایمنی ساخته و در اختیار می‎باشد. صنایع آلمان، آمریکا و انگلیس نیز در ساخت اینگونه ماشین آلات سابقه طولانی دارند.

اولین کارخانجات ماشین آلات خشکشویی در جهان

ایتالیا:

 • رنزاچی- فربیماتیک- سوپرما Supermn-  Firbimatic-  Renzacci

انگلیس:

 • اسپنسر Spencer

آلمان:

 • بووه Bowe

طرز بهره­ برداری از ماشین­ خشکشویی

پس از تفکیک نوع رنگ و جنس و لکه ­گیری لکه­‎های خاص آن‎ها را در درون زنبیل قرار داده، درب ماشین را بسته و به دو طریق (اتومات-دستی) بهره­ برداری می‎نماییم.

دستگاه خشکشویی البسه

دستگاه خشکشویی لباس

سیستم اتومات در دستگاه خشکشویی

در نوع اتومات پس از آنکه البسه درون زنبیل قرار گرفت درب را بسته با فشار دادن دکمه استارت با بهره  گیری از شیرهای برقی که مسیر باد را باز می‎کنند ورودی خروجی‎­ها را با گرفتن دستور از تابلو فرمان به تایمر تعبیه شده که کلیه مراحل در آن برنامه ریزی گردیده عملیات حرکت دور چپ و راست، پمپ، در وهله اول کار شستشو را انجام می‎دهد.

سپس پمپ خاموش و بعد از ۱دقیقه دور چپ و راست قطع، دور تند به مدت ۵ دقیقه (گریز از مرکز) شروع به کار می­‎کند عمل فشردن را انجام و املاح را تا ۵۰% گرفته سپس دور تند خاموش و دور چپ و راست و فن خشکن شروع به کار می­‎کند که عمل خشک­ کردن به مدت۴۰-۳۵ دقیقه به طول می­‎انجامد در این مدت مسیر شیر آب سرد و بخار باز می‎­باشد.

سپس ماشین خاموش، البسه را خارج می­‎نمایند که در ماشین­‎های اتومات پس از آنکه دکمه استارت زده شد تمام مراحل به طور اتومات انجام می­‎پذیرد.

سیستم دستی در دستگاه خشکشویی

در سیستم دستی همه‎ی زمان­‎ها در اختیار است به عنوان مثال اگر در سیستم اتومات مدت پمپاژ (پر) از منبع ۱۵ دقیقه باشد در سیستم دستی می­توان ۵ الی ۱۰ دقیقه در نظر گرفت در سیستم اتومات زمان خشک­ کردن ۴۰-۳۵ دقیقه برنامه ­ریزی شده در سیستم دستی می­توان ۳۰-۲۵ دقیقه را در نظر داشت و مراحل را یک به یک به طور دستی و استفاده از دکمه­‎های مربوطه انجام داد و شیرهای تخلیه و آب سرد و بخار نیز به طور دستی باز و بسته می­‎گردد تا یک شارژ البسه آماده گردد.

مواد مصرفی برای راه اندازی دستگاه خشکشویی

هر یک از ماشین آلات لاندری مواد مصرفی خاص خو را نیازمند است.

جهت مصرف مواد اولیه در دستگاه خشکشویی از مایع پرکلراتیلین که در بشکه­‎های ۲۲۵ لیتری با وزن ۳۳۴ کیلو می‎­باشد، استفاده می­‎شود. وزن مخصوص آن نسبت به آب بالاست (۵۱/۱) (تجمیع تقطیر مواد شیمیایی) در زیر سرپوش­های مخصوص و استیل با فرمول صنعتی خاص شیمیایی است که محل تولید آن آمریکا و اروپا است و هر شرکت از نام تجاری خاص خود استفاده می‎­نماید.

معرفی برخی از برندهای تولید کننده پرکلراتیلن

پرکلراتیلن برند هلندی:

 • کالدیک Caldik

پرکلراتیلن برند آمریکایی:

 • هولز  Howels

پرکلراتیلن برند آلمانی:

 • داو Dow

پرکلراتیلن برند فرانسوی:

 • سولوی Solvay

کاربرد پرکلراتیلن دقیقا کجاست؟

از این مواد جهت شستشو در دستگاه خشکشویی استفاده می‎­گردد که پس از چندین بار شستشوی البسه کثیف و تیره رنگ می­‎گردند و با اضافه نمودن ((تونسیل‎های فلور)) به آن‎ها و پس از گذر از فیلتر تمیز و قابل استفاده مجدد می­‎باشد.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
نکات کلیدی شستشوی لباس با آب سرد

توضیح: در ماشین‎­های خشک­شویی جدید که نهایت تقطیر انجام می­‎گیرد با هر بشکه پرکلراتیلن حدود ۱۲هزار تکه لباس شستشو می‎­شود تا مواد داخل به اتمام برسد.

تجهیزات و متعلقات دستگاه خشکشویی

خشک کن

در قسمت بالایی کانال که معمولاً از جنس استیل (ضد زنگ) ساخته می­‎شود فن نصب می­‎گردد که توسط پره­‎های درون هوای داخل این کانال را جابجا می­‎نماید در ۲۰سانتی متری این فن رادیات آب سرد قرار دارد به طول ۵۰سانتی متر به ارتفاع ۳۰سانتی متر و به عرض ۲۰سانتی متر که جریان آب سرد از ورودی داخل و از خروجی به فاضلاب متصل می­‎گردد. کار این رادیات تولید محیط هوای سرد است.

۲۰سانتی متر بعد از این رادیات دیگری با همین ابعاد قرار دارد که از ورودی آن و از خروجی آن پس از نصب تراپ برگشت بخار آبدار به بیرون هدایت می‎گردد. زمانیکه فن شروع به کار می‎­نماید هوای گرم رادیات را به درون زنبیل که لباس خیس در آنجا هست وارد می­‎نماید.

گرما باعث می‎گردد (پر) آغشته شده لباس بصورت گاز در آمده در هوا معلق و پس از برخورد با رادیات آب سرد بصورت تقطیر و از محل خروجی به (جداکننده) هدایت در آنجا هم پس از جدا شدن (پر) از آب به درون تانک وارد می‎شود.

این عمل تقریبا بین ۳۰ تا ۴۰ دقیقه بستگی به تعداد البسه درون خشکشویی دارد که پس از این مدت البسه داخل زنبیل کاملا خشک شده و می‎بایست ماشین را خاموش البسه را تخلیه نماییم در پشت دستگاه خشکشویی و مسیر لوله تقطیر به جدا کننده دریچه شیشه‎ای بازدید است که جهت اطمینان و اتمام کار را می‎توان دید. اگر دریچه خروج تقطیر را نگاه کنیم می‎بینیم که قطره‎ای هم در آنجا نیست که هنگام خاموش و تخلیه ماشین می‎باشد.

صافی فیلتر هوا

در قسمت بالایی و در کنار کانال هوا کش مخزنی به وسیله تور جدا شده که هوای درون در جابجایی جهت تقطیر و خنک کردن از این مسیر می‎گذرد و پرز البسه در این محل جمع آوری می‎گردد که هر چند روز یک بار معمولا باید دریچه بازدید آن باز و تور به بیرون آورده محل و تور را تمیز و مجددا در جای خود قرار داده از آن استفاده نمایند.

مخزن صافی

در قسمت پایین مخزنی قرار دارد که پر پس از شستشو البسه از انجا عبور به مخزن هدایت می‎گردد در درون این استوانه، استوانه‎ای فلزی با سوراخ‎های ریز قرار دارد که به وسیله دستگیره‎‎ای برای خروج و تمیز شدن در درون آن استفاده می‎گردد پرز و اشیاء که در درون جیب البسه جا مانده پس از خروج همراه با پر در کاور زنبیل به تانک هدایت می‎شود، در این محل جدا و پر صاف و تمیز به مخزن تانک وارد می‎گردد.

تانک تصفیه

در دستگاه خشکشویی به نسبت ظرفیت آنها فرق دارد بزرگ و کوچک ساخته می‎شود اندازه‎های متوسط، ابعاد ۶۰*۷۰*۶۰ از ورق استیل در قسمت زیر این منبع به ارتفاع ۱۰ سانتی متر از کف تا همان ورق کاملا جدا و آب بندی شده مخزن کوچک ساخته می‎شود که ورود و خروج بخار است در مخزن‎های برقی از المنت برق در این محل استفاده می‎نمایند که کار آن تولید دما جهت مخزن بزرگ تر متصل به این مخزن می‎باشد سقف مخزن کوچک کف مخزن بزرگ است.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
شستشوی چه لباسی را به خشکشویی (لندری) بسپارم؟

درون آن پرکلراتیلین کثیف تخلیه می‎شود که از مخزن فیلتر به این قسمت واریز می‎گردد. ورودی ۲ اینچ از مخزن فیلتر خروج ۲ اینچ متصل از مخزن تقطیر، درجه نشانگر حرارت داخل مخزن، سوپاپ اطمینان، دریچه شیشه‎ای بازدید. از لوازم ایمنی است که در ساخت این مخزن در نظر می‎گیرند.

جهت تصفیه پر در دسترس و اضافه نمودن آن به مخزن ورودی نمره ۱.۲ با شیر که روی آن قیف نصب شده قرار دارد. جهت هوا گیری منبع در هنگام تخلیه بار فیلتر به مخزن تصفیه شیر ۳.۴ نصب می‎نمایند که در زمان‎های لازم با باز و بست آن هوای داخل آن هوای داخل منبع را خالی نمایند.

طرز تخلیه منبع تصفیه

بخار ورودی را می‎بندیم و در فرصت بعدی دریچه خروجی مخزن را باز می‎کنیم و گل و لای پر که به رنگ قهوه‎ای بسیار تیره است و به صورت گل و لای سفت می‎باشد را از درون مخزن تصفیه به بیرون منتقل می‎نماییم (این مواد را در درون بسته قرار داده) و دور از دسترس و حتی الامکان اگر بتوانیم در زیر زمین چال نماییم بهتر است (این مواد سرطان زا می‎باشد) مجددا دریچه خروج را تمیز و در محل خود قرار داده بسته و برای نوبت بعدی آماده می‎نماییم.

مخزن تقطیر

استوانه فلزی (استیل) به قطر ۳۰ و ارتفاع ۶۰ سانت است که ته این استوانه شبیه قیف ساخته می‎شود وسط آن با وصل نمره یک اینچ محل خروجی مایع تقطیر شده است که به مخزن جدا کننده لوله کشی متصل می‎گردد.

مارپیچ با حالت گرد و فنری از ۵ متر لوله مسی نمره ۱۵ فشار قوی ساخته درون این استوانه نصب می‎گردد که ورود آن به آب سرد و خروج آن به فاضلاب متصل می‎گردد در صفحه سر این استوانه ۲ لوله رفت و برگشت آب سرد مارپیچ از آن بیرون آمده توسط پیچ و مهره واشر آب بندی گردیده تا هوای داخل مخزن (گاز تولید شده) کاملا مهار گردد که در جای خود پشت ماشین خشکشویی نصب گردیده است و در مواقع لازم از آن استفاده می‎گردد.

کار تقطیر

پس از آن که گرما در صفحه زیرین مخزن تانک دو جداره مایع درون تانک را به دمای ۵۰ درجه رساند پرکلراتیلین شروع به جوشش می‎کند و بخار تولید شده از طریق لوله ۲ اینچ به مخزن تقطیر هدایت می‎گردد که درون آن لوله مسی مارپیچ قرار گرفته آب سرد که در لوله مسی جریان دارد تولید سرما می‎نماید گاز تولید شده در تماس با لوله مسی سرد باعث می‎گردد که بخار پر تقطیر شده و از خروجی انتها که به شکل قیف می‎باشد به مخزن جدا کننده هدایت گردد در ماشین آلات جدید به جای آب درون لوله مارپیچ از گازهای خنک کننده استفاده می‎کنند که بازده بسیار مطلوبی دارد.

جدا کننده

مخزن استوانه‎ای به قطر ۲۰ و ارتفاع ۲۰ و یا مکعب به ابعاد ۱۵*۲۰*۲۰ قرار دارد که جدا کننده آب از پر می‎باشد درون آن ورودی پر قرار دارد که پس از تقطیر از این مسیر به مخزن اصلی وارد می‎گردد لوله نمره یک اینچ وسط آن در ارتفاع خاص قرار گرفته با توجه به این که وزن مخصوص آب نسبت به پر تقریبا ۱.۵ برابر می‎باشد پر درون مخزن در پایین قرار می‎گیرد و آب که سبک‎تر است از محل خروجی به بیرون و به فاضلاب هدایت می‎گردد.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
هزینه ها در لاندری

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

 1. علی دارابی ۱۳۹۸-۰۱-۱۳

  مطالبتان بسیار خوب و آموزنده هست

 2. مدیریت سایت ۱۳۹۸-۰۱-۱۷

  سلام دوست عزیز
  ممنون از درج دیدگاه پر انرژیتون
  امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات کافی کسب شده باشد.

 3. سپیده ۱۳۹۸-۱۰-۲۳

  خیلی متشکرم از مطالب مفیدی که ارائه کردید.فقط کاش فایل پی دی اف مطالبتون رو هم قرار می دادید.

 4. مدیریت سایت ۱۳۹۸-۱۰-۲۴

  سلام و درود دوست عزیز
  خوشحالیم که موارد فوق به کارتون اومده
  ما به ایمیل شما متن مقاله رو ارسال میکنیم.

 5. نوید ۱۴۰۰-۰۶-۰۲

  سلام وقت بخیر و خسته نباشید ،واقعا مطالب سایتتون عالی هستن ، بنده برای ارائه یک سری تحقیقات دانشگاهی به متن موضوعات سایت شما نیاز دارم ،برای گرفتن این مطالب به صورت فایل word یا pdf باید با شما چگونه در ارتباط باشم

 6. مدیریت سایت ۱۴۰۰-۰۶-۰۲

  سلام دوست عزیز به شماره ۰۹۱۲۰۲۲۱۵۷۳ واتس آپ پیام دهید

 7. محمد ضرابی ۱۴۰۰-۱۲-۱۸

  سلام
  ما در صدد راه اندازی یک خشکشویی هستیم آیا شما می توانید ماشین آلات و نصب آن را انجام دهید

 8. پرستو نقی زاده ۱۴۰۰-۱۲-۱۹

  سلام دوست عزیز وقت بخیر
  ما تمامی ماشین آلات خودمون رو نصب و راه اندازی میکنیم و آموزش میدیم
  اما ماشین الات دیگری رو خیر متاسفانه انجام نمیدیم

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید