مخازن تغذیه بویلر و دی اریتور ها

3938 بازدید

۱۳۹۸-۱۱-۲۶

پیش تصفیه مخازن تغذیه بویلر و دی اریتور

مخازن تغذیه بویلر و دی اریتور تجهیزات معمول دیگر پیش تصفیه هستند.

سه کار اصلی دی اریتور دیگ بخار :

 • دفع اکسیژن از آب تغذیه بویلر
 • گرمایش
 • ذخیره سازی آب تغذیه بویلر
دی اریتور دیگ بخار

دی اریتور دیگ بخار

در برخی از دی اریتورها چند دستگاه این سه کار اصلی را انجام میدهند …

در مورد برخی دی اریتورها این سه کار توسط مخزن جداکننده، دی اریتور و مخزن ذخیره انجام میگیرد. هر دو سیستم، هوا را از آب دفع میکنند اما تفاوت هایی در ساختار آن ها وجود دارد. هیچ یک اکسیژن را به طور کامل دفع نمیکند. مخزن تغذیه فقط مقدار کمی اکسیژن دفع میکند و دیراتورها هم در صورت کارکرد مناسب همینطور.

چه هنگام دفع اکسیژن انجام میشود؟

دفع اکسیژن با افزایش دمای آب میسر میشود. با رسیدن دمای آب به نقطه جوش قابلیت حفظ اکسیژن در آب کاسته میشود. رساندن دمای آب به ۱۸۰°F حداکثر جذب اکسیژن آب را به کمتر از ۲ppm تقلیل میدهد.

در دمای جوش این مقدار ۰.۰۰۷ppm است.  وقتی آب به دمای جوش میرسد همه مولکول ها آماده به تبخیر هستند. بنابراین آب قابلیت خیلی کمی برای نگه داشتن اکسیژن خواهد داشت.

چه چیزی در خوب بودن دی اریتور ملاک است؟

اکسیژن محلول در آب تولید حباب گاز میکند و تا زمانی که این کار ادامه دارد هوازدایی کامل نشده است. این دفع حباب ها است که موجب وجود تفاوت میان دیراتورها میشود.

مخازن تغذیه چند نوع هیتر دارند؟

مخازن تغذیه دونوع هیتر دارند. آب درون مخزن میتواند به دو روش زیر گرم شود:

 • کویل گرمایشی غوطه ور در آب
 • خط پاششی

سبک عملکرد خط پاششی چگونه است؟

خط پاششی بخار را به درون مخزن تزریق میکند. بخار آب را گرم کرده چگالیده شده و بخشی از آن میشود در حالی که آب را هم به هم میزند. این کار خیلی مهم است چون به تخلیه حباب ها کمک میکند. اشکال خط پاششی سروصدای زیاد آن است ولی من این سروصدا و محتوای پایین اکسیژن را به نگه داری تله بخار آرام ترجیح میدهم.

مکانیزم کاری این مدل چگونه است ؟

آن ها معمولا مجهز به شیر شناور آب جبرانی برای نگه داشتن سطح آب در حد مطلوب هستند. آب جبرانی سرد که چگالی بیش از کندانسیت دارد به ته مخزن میرود تا در ورودی لوله مکش پمپ تغذیه یا کندانسیت مخلوط شود. هیترها و خطوط پاششی به ندرت به طور موثر آب را هوازدایی میکنند.

از طرف دیگر دیراتورها برای هوازدایی طراحی شده اند و نکته کلیدی آن فشار کاری آن ها است. دیراتورها در واحد بویلر در فشار بالا کار میکنند و هوا را به زور دفع مینمایند.

انواع دی اریتورها:

دیراتورها چهار نوع هستند:

 • خلاء
 • تبخیری
 • پاششی
 • اسکرابر و سینی

دی اریتور نوع خلاء چگونه است؟

نوع خلاء مخزن پکینگ شده ای است تحت خلا کار میکند. این پکینگ از نوع موجود در پمپ یا شیر نیست بلکه مثل تار هستند. قطعات شل پلاستیکی یا سرامیکی که به طور اتفاقی انباشته شده اند وقتی جست و خیز میکنند اکثر سطح آب در معرض آن ها قرار میگیرد.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
چرا مایع شستشو استاندارد استفاده کنیم ؟

ایجاد خلاء مناسب، آب را به حالت اشباع میرساند. مثلا خلاء ۲۹Hg (اینچ جیوه) وضعیتی را ایجاد میکند که آب در ۷۹ میجوشد. تا زمانی که آب گرم تر از نقطه اشباعی باشد که با فشار درون دیراتور مطابق است، در حال جوش بوده و مقداری از آن تبخیر میشود.

وظیفه پمپ خلاء یا اژکتور چیست؟

هوا و گازهای غیرقابل چگالش توسط پمپ خلاء یا اژکتور جت بخار تخلیه میشوند. اژکتور جت بخار معمولا به داخل کندانسور تخلیه میشود که انرژی باقیمانده در بخار را برای پیش گرمایی آب قبل از ورود به دیراتور استفاده میکند. وقتی از پمپ خلاء استفاده میشود پیش بینی هایی برای گرمایش آب در نظر گرفته میشود.

از این دیراتورها در بویلرخانه ها استفاده نمیشود چون به هرحال آب تا دماهای بالاتر گرم میشود. با گرم کردن آب به دمای اشباع بالاتر از ۲۱۲  فشار دیراتور بیش از جو بوده و هوا و گازهای غیرقابل چگالش را به بیرون خواهد راند.

تفاوت چهار نوع دی اریتور در چیست؟

این کار در همه دیراتورها بویلرها معمول است. تفاوت چهارنوع در سختی دفع حباب های هوا و گازها بیرون است. گازهای غیرقابل چگالش گازهای غیر از هوا هستند که با رسیدن به دمای جوش آزاد میشوند و گاز کلر، آمونیاک و غیره که در هوا نبوده اما مقادیر کم آن در آب یافت میشود.

دی اریتور های نوع تبخیری

دیراتورهای نوع تبخیری فشار کمی بیشتر از جو برای دفع گازها تولید میکنند. آب جبرانی در یک مبدل حرارتی خارجی گرم شده و به بالاتر از ۲۱۲  میرسد سپس از شیر اسپری وارد مخزنی که مقداری از آب تبخیر میشود میگردد.

چون تمام آب بالاتر از دمای اشباع قرار دارد نمیتواند اکسیژن را نگه دارد پس باید با بخار دفع شود. به نظر من این دی اریتور ها قابلیت بالایی ندارند و من استفاده از آن ها را توصیه نمیکنم.

کارامد ترین نوع دی اریتور کدام است؟

 • پاششی
 • سینی دار

انتخاب بین دی اریتور پاششی و دی اریتور سینی دار بر اساس چیست؟

بستگی به اختلاف دمای نرمال بین آب جبرانی و آب تغذیه بویلر دارند.

هیتر های تماس مستقیم چیست؟

همه دی اریتور ها هیترهای Dc (تماس مستقیم) خوانده میشوند، چون با اختلاط آب و بخار گرم میشود و پس از چگالش، خودش هم جزیی از آب میشود.

مکانیزم عملکرد :

گرم کردن آب تا حالت اشباع فقط گاز و اکسیژن را از محلول جدا میکند ولی حباب های کوچک هوا و گازها را از آن دفع نمیکند.

برای این کار نیاز به ایجاد تلاطم است و نحوه انجام آن با اختلاف دما تعیین میشود. همه این دیراتورها نازل های پاششی دارند که با ورود به دیراتور آب را تجزیه میکند. هدف اسپری ها تجزیه آب به قطرات کوچک است تا سریع تر گرم شوند.

این دی اریتور ها همیشه دارای چگالنده ونت(هواکش) هستند که میتواند با یک مبدل حرارتی خارجی باشد یا مثل شکل های آینده لوله ساده درون جعبه آب بالای نازل ها باشد و هدف آن چگالش اکثر بخاری است که با هوا و گازها منتقل میشود.

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید