کاربری شیر دیگ بخار

4687 بازدید

۱۳۹۸-۰۴-۰۳

قهرمانانی بنام اپراتور در دیگ خانه

کاربری شیر دیگ بخار یکی از حساس‎ترین مهارت‎های اپراتوربه شمار میرود.

در واحد‎های بویلر همچون رشته‎های ورزشی قهرمانان وجود دارند. آن‎ها مهارت و تجربه خود را با خاموش کردن، بالا آوردن و در مدار قرار دادن بویلر نشان می‎دهند. این کار کنترل هزاران اسب بخار توان با امکان بالقوه انفجار است که از تخیل بسیاری از ما فاصله دارد.

آن‎ها به سرعت به هشدارها پاسخ داده، فلکه شیر‌ها را چرخانده و دکمه‎ها را فشار می‎دهند تا واحد را به حالت نرمال برگردانند. به خاطر نمود او و تجربه، آموزش و مهارت اپراتورها، شاهد هزاران انفجار با تلفات سنگین و اکثر غیر قابل جبران همانند  قرن گذشته بوده‎ایم.

شیوه‎های مختلف بهره برداری

شیوه‎های بهره برداری گوناگونی برای بویلر وجود دارد. روش اول بهره برداری نرمال در زمانی است که واحد در حال تولید بخار یا گرمایش آب است و تمام کار اپراتور، کنترل امور برای جلوگیری از انحراف است.

هیچ کتابی نمی‎تواند یک سری دستورالعمل برای انجام فعالیت‎های بهره برداری باشد زیرا هر واحد بویلر شرایط  متفاوتی دارد. موارد زیر دستورالعمل‎هایی برای نوشتن رویه خود شما برای شرایط خاص می‎باشد.

دستکاری شیر دیگ بخار

اگر به خاطر این واقعیت نبود که سیستم‎های لوله کشی طبق موازین ایمنی اجرا می‎شوند، کاربری شیر دیگ بخار را یکی از حساس‎ترین مهارت‎های اپراتور فرض می‎کردم. این مساله هنوز هم مهارت بزرگی است زیرا یک اشتباه یا عدم عکس العمل به موقع در اداره مشکل می‎تواند کل واحد را دچار خسارت کند.

پس از ۴۵ سال به همه این مسائل عادت کرده‎ام و شروع به کنترل واحد برای یافتن مشکل می‎کنم تا با خاموش کردن واحد در زمان مقتضی آن را نجات دهم. گاهی تمام انفجارها و لرزیدن لوله‎ها به خاطر بهره برداری غلط از شیرها و بعضی اوقات هم به خاطر خرابی شیرها است.

خلاء ایجاد شده توسط شیر تخلیه خطرناک است

چنین حادثه‎ای پس از استارت یک واحد نو اتفاق افتاد. در طول شب بخار نیاز نبود و من در آنجا تنها بودم و بویلرها را خاموش کرده و هدرهای تخلیه را باز و واحد را ترک کردم. روز بعد با بالا آمدن بویلرها تمام سیستم‎های بخار شروع به انفجار کردند.

پس از آرام شدن وضعیت فهمیدم شیر تخلیه‎ای که دیشب باز کردم بسته شده بود. خلایی در سیستم ایجاد شده و آب کندانسیت را مکیده بود. متوجه شدم که باز بودن بیش از یک دریچه تخلیه عامل بروز خلاء شده است.

زمانی که دیگ بخار وکیوم می‎کند چه اتفاقی می افتد؟

در زمان پیاده کردن شیرهای روی لوله‎ی بخار، به یاد داشتن این نکته ضروری است که خط سردی که پر از هوا یا آب است به ندرت دچار خلاء می‎شود. هنگام خاموش کردن سیستم بخار، فضایی که بخار تسخیر کرده باید در  زمان چگالش آن توسط چیزی (آب یا بخار) پر شود مگر این که به آن نیتروژن تزریق گردد.

هوا می‎تواند در داخل لوله‎ها متراکم شود و از ورود آب یا بخار جلوگیری کند. بخار در فشار کم تر از ۱۵psig سبک‎تر از هواست و برعکس. این دلیلی است که دریچه تخلیه بویلر فشار قوی را قبل از رسیدن به ۲۵spig باز نگه می‎داریم.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
8 اشتباه که ممکن است به ماشین لباسشویی آسیب برساند

ممکن است هوا در سیستم بخار، بسته به فشار، محبوس شود. در سیستم‎های آبی، مقداری هوا به عنوان ضربه گیر برای جذب تغییرات ناگهانی جریان مطلوب است. همیشه در بالای سیستم‎های آبی مقداری لوله ایستاده وجود دارد تا مقداری هوا را برای این منظور به تله بیاندازد.

سیستم لوله کشی جدید دارای اتصال خاصی با سیل هستند تا با جلوگیری از جذب هوا در آب ضربه‎گیر، شل نشود. لوله کش‎ها باید بدانند راه حل ضربه در لوله‎ها پس از بستن شیرها، تخلیه و پر کردن مجدد سیستم برای ذخیره مجدد ضربه گیر هوایی است.

پس از هر بار پر یا خالی کردن سیستم باید دستورالعمل خاصی را پیدا کنید که در واحد شما جواب داده است. اما در واحد‎های جدید باید از تجربه خود استفاده کرده و روش مناسبی را به کار برید.

گام اول در پر کردن سیستم

گام اول در پر کردن سیستم باز کردن دریچه‎های تخلیه است. همیشه به یاد داشته باشید آن‎ها پر از هوا بوده و باید تخلیه گردند. در زمان خاموش کردن یک سیستم باید تهویه‎ها را باز کنید تا آب خارج شود.

زمانی که شیر اصلی بخار به یک سیستم لوله کشی را ببندید فشار به سرعت افت کرده و قبل از این که دریچه تهویه را باز کنید خلا ایجاد می‎شود. پس همیشه ابتدا دریچه تهویه را باز کرده و اجازه دهید مقداری بخار خارج شود.

این کار ایمن تر است. در سیستم‎های بزرگ ممکن است نیاز باشد دریچه‎های بیش تری را باز کنید. هر سیستم که دارای تجهیزات بزرگی باشد باید بلافاصله بعد از خارج شدن از مدار برای جلوگیری از ایجاد خلا کنترل شوند زیرا تجهیزات لزوما برای فشار خلا و جو طراحی نشده و امکان آسیب دیدن آن وجود دارد.

تخلیه سیستم عامل خلاء ویرانگر

تخلیه یک سیستم بدون باز کردن تهویه عامل خلا ویرانگر است. هر زمانی که ستون آب در لوله بیش از ۵ft می‎شود می‎تواند مانند بخار خلاء ایجاد کند که این خلاء عامل بروز خسارت به مخازن خواهد بود.

پر کردن سیستم های بزرگ چه با آب یا بخار باید توسط شیری که برای این کار تعبیه شده انجام گیرد.

این شیر کوچک در یک سمت شیر اصلی نصب می‎شود (شکل۱-۲) اما می‎توان آن را به صورت بای پس هم نصب نمود. مشکل اینجاست که اغلب، ما مهندسان آن را در نظر نمی‎گیریم و آن را در شیر ‎‎پر‎کن یا بای‎‎پس قرار می‎دهیم و چون کوچک است پر شدن سیستم ساعت‎ها طول می‎کشد.

از طرف دیگر بعضا در سیستم‎هایی شیرهای بزرگ نصب شده است. برای صرفه جویی در زمان می‎توان از شیر یا بای‎پس بزرگ‎تر همانند شکل زیر استفاده نمود.

بعضی اپراتور‎ها شیر جدایش اصلی را برای تسریع فرآیند پر شدن خارج می‎کنند. من کارآموزی را به خاطر دارم که تبعیت از من شیر ۱۰ اینچ را در طبقه بالاتر بویلر می‎شکند. شکستن شیر یعنی باز کردن شیر تا جایی که دیسک از روی سیت بلند شود. هر قدر هم که تلاش کنید به سختی خواهید توانست شیر به آن بزرگی را بدون ایجاد ضربه به جریان بخار بشکنید.

شیرهای بای پس گرم کردن سیستم

شیرهای بای پس گرم کردن سیستم

کلک پر کردن بویلر

کلک معمول دیگر پرکردن بویلر آب گرم با باز کردن شیر‎های اصلی است به این ترتیب فشار را در کل سیستم افت می‎دهید و بخار شروع به زوزه کشیدن در تمام نقاط بلند می‎کند و با ذخیره مجدد آن فرو می‎نشیند.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
راهنمای خرید خشکن صنعتی

همیشه باید هر شیری را قبل از باز کردن شکست. اگر شیر بزرگ تر از ۲ اینچ باشد صبر کنید و ببینید با بستن مجدد آن چه اتفاقی می‎افتد. همیشه شیرها را خیلی آرام باز و بسته کنید.

شیر به این خاطر روی خط لوله بسته می‎شود که در زمان مقتضی بتوان آن را بست. شیر باید در ارتفاعی باشد که به راحتی بتوان آن را از روی زمین چرخاند. به نظر شما چقدر احتمال دارد یک اپراتور جان خود را به خاطر چند دلار انداخته و از محلی نامتعارف برای بستن شیر بالا برود؟

نشتی در شیرها

بعضی شیرهای نرم ممکن است عمر بیشتری داشته باشند اما اپراتور همیشه باید از این حقیقت آگاه باشد که شیر ممکن است چکه کند و هرگز نباید این انتظار را داشته که شیر پس از نصب بدون نشتی کار کند.

بعضی اوقات نشانه‌‎هایی مثل افت فشار ممکن است این دید غلط را به وجود آورد که شیر نشتی ندارد بنابراین باید منتظر وضعیت پایدار باشد تا از سلامت آن مطمئن شوید. همچنین به یاد داشته باشید که در فشار صفر در یک نقطه بالا سیستم لزوما با آنچه در نقطه پایین سیستم که ممکن است چندین فوت فشار استاتیک پشت آن باشد اندازه‎گیری می‎شود هم خوانی داشته باشد.

تا زمانی که تمام دریچه‎ها کنترل کنید. من تجارب زیادی در مورد نشتی اتفاقی در شیرها داشته‎ام. آن‎ها یک بار نشت می‎کنند و مدتی نه. در هنگام جدا کردن سیستم ها باید مطمئن شوید که در صورت از کار افتادن یک شیر یا نشتی آن، شیر دیگری در مدار وجود دارد که آن را پشتیبانی کند که در این صورت باید آن را ببندید. هواکش یا زهکش بین دو شیر هر نشتی را به بیرون هدایت خواهد کرد.

آچار شیر

یک مورد مهم در کاربرد شیر استفاده از آچار شیر است. اگر در واحد خود آن را ندارید، نمونه‎ای از آن را بسازید تا در مواقع مقتضی بتوانید از آن استفاده کنید. شما با آچار لوله گیر به دسته شیر ضربه نمی‎زنید که آن را باز کنید.

در برخی واحدها دیده بودم که هر کسی که این کار را می‎کرد از طرف مسئول شیفت تنبیه می‎شد. پس برای شیرهای مختلف آچارهای مناسب ساخته و از آن‎ها استفاده کنید. البته توجه کنید که آچارها فقط برای باز کردن شیر است است نه بستن آن‎ها. در صورت ارتکاب این کار ممکن است تنبیه شوید.

 

و آخرین پیشنهاد در مورد استفاده از شیرها این که تا حد امکان سعی کنید از باز یا بسته بودن شیر مطمئن شده و بعد اقدام به بستن یا باز کردن آن نمایید.

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید