بررسی انواع پارچه

21905 بازدید

۱۳۹۷-۱۰-۲۹

شناخت انواع پارچه برای عموم مردم از مسائل مهم محسوب نمی‎شود اما برای یک شخص که در کار لاندری، خشکشویی، رنگرزی، تولید پوشاک و… مشغول به فعالیت هست داشتن دانش و شناخت انواع پارچه یکی از امور ضروری محسوب می‎شود.

در ادامه با ما همراه باشید جهت بررسی انواع پارچه‎

بررسی و شناخت انواع پارچه

ابریشم

مستحکم ترین انواع پارچه نوع ابریشمی هستند، ابریشم یک نخ طبیعی است که از پیلهٔ کرم ابریشم گرفته می‌شود. و به علت داشتن پروتئین، هادی حرارت نبوده و آن را در خود نگه می‎دارد. نخ ابریشم خاصیت براقی دارند، به طوری‎که پارچه‎های بافته شده از ابریشم همانند منشورهایی هستند که اگر از جهات مختلف به آن‌ها نگاه کنید رنگ‎های متفاوتی از آن می‌بینید . از پارچه های ابریشم برای تهیه لباس‎های لوکس معمولا استفاده می‎شود.

انواع پارچه - ابریشم

انواع پارچه – ابریشم

اشبالت

اشبالت نوعی چرم می‎باشد که از ورقه ورقه کردن چرم‎های ضخیم گاوی به دست می‎آید . در این روش، بخش براق پوست گاو به صورت ورقه‌ای برداشته شده و یک سطح پرزدار به دست می‌آید که در واقع لایه دوم پوست به حساب می‎آید. که نسبت به چرم‎های نبوک و جیر سطح پائین تری از کیفیت را دارد و مقامتش کمتر می‎باشد.

انواع پارچه - اشبالت

انواع پارچه – اشبالت

آکریلیک

آکریلیک یک بافت اساسا پلاستیکی است. بافت اکریلیک از فیبر پلیمری ساخته شده‌ است که از سوخت‌های فسیلی از طریق یک فرآیند شیمیایی ایجاد می‌شود که بیش از ۸۵% وزن آنها متشکل از  واحدهای اکریلونیتریل (-CH2-CH[CN]-)x به صورت زنجیره‌ی پلیمری است.

ظاهر فیبر آکریلیک شبیه الیاف پشمی می‏‎باشد. پارچه‎های ساخته شده از آکریلیک گرم و نرم هستند و می‎توان از آنها به جای پشم گوسفند و یا کشمیر استفاده کرد. محصول نهایی آکریلیک نخ بافندگی، کلاه، جوراب و پلیورها هستند.

انواع پارچه - آکریلبیک

انواع پارچه – آکریلیک

استات

استات‌ یک استر (در شیمی به ترکیب یک اسید و یک الکل می‌گویند) از سلولوز  می‎باشد و یکی از اولین الیاف مصنوعی ساخت بشر هستند. از استات‌ها برای ساخت دکمه،  تودوزی، بلوز، پیراهن و غیره استفاده می‌شود.

پارچه-استات

بامبو

بامبو انعطاف پذیر، نرم، دارای ظاهری براق، درخشندگی رنگ به همراه رنگ پذیری بالا است. الیاف بامبو دارای خواص بسیار زیادی می‎باشند. جذب رطوبت، انتقال بخار آب، نرمی و لطافت می‎باشند به طوری که نرم تر از الیاف ابریشم و پنبه می‎باشند.

انواع پارچه - بامبو

انواع پارچه – بامبو

مهم ترین ویژگی‎های بامبو چیست؟

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های الیاف بامبو آن است که به شکل منحصر به فردی قابل تجزیه در محیط زیست می‎باشد. به عنوان یک لیف سلولزی، صد درصد توسط میکرو ارگانیزم‌های خاک و نور آفتاب تجزیه می‌شود.

دومین ویژگی مهم بامبو این است که الیاف این گیاه یک آنتی باکتریال طبیعی محسوب می‌شود؛ بنابراین سازگار با پوست بدن بوده و آلرژی ناشی از مواد ضدباکتری شیمیایی را ایجاد نمی‌کند.

همچنین بامبو خاصیت ضد اشعه ماورای بنفش دارد و برای پوشاک تابستانی به خصوص برای محافظت از زنان باردار و کودکان در برابر تشعشعات مضر خورشید مناسب است. .

منسوجات ساخته شده از الیاف بامبو حتی بعد از ۵۰ بار شست‌وشو ، باز هم خاصیت ضدباکتری خود را به خوبی حفظ می‌کنند.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
موزه رختشویخانه زنجان

یکی دیگر از خواص جالب‌ توجه الیاف بامبو آن است که منسوجات ساخته شده از آن امکان تبادل هوا و تنفس را برای پوست فراهم می‌کنند.

اما باید دقت کنید برای شستشوی این الیاف نرمی خاصی را بکار ببرید و حدا الامکان با مواد آنزیم دار نشوئید. اما در صورت نیاز، می‌توان با استفاده از مقدار کمی صابون قلیایی آن را شست‌وشو داد.

نکته جالب اینکه الیاف خالص بامبو نیاز به شستشو ندارند.

پلی استر

پلی استر بعنوان الیاف مصنوعی می‎باشد و جایگزین نخ و پنبه هست که برای تولید این فرآورده از مواد نفتی استفاده می‎شود.

اگر می‎خواهید دو پارچه پلی استر را به هم بدوزید باید بدانید پارچه های پلی استر با هم تفاوت دارند. بعضی از پلی استرها خالص و برخی مخلوط هستند.

به همین دلیل در زمان شست و شو ممکن است قسمتی از لباس کوچک و قسمتی دیگر گشاد شود.

انواع پارچه - پلی استر

انواع پارچه – پلی استر

پلی یورتان

پلی یورتان یک پلیمر متشکل از زنجیره‎ای از واحد‎های آلی پیوند شده با لینک های کاربامات ( یورتان ) است.

پلی یورتان برای چرم مصنوعی هم استفاده می‎شود. همچنین برای ساخت نخ نسوز هم از این ترکیب شیمیایی استفاده می‎کنند.

محصولات پلی یورتان کاربردهای بسیاری دارد و سه چهارم مصارف جهانی از محصولات پلی یورتان به شکل فوم است.

انواع پارچه - پلی یورتان

انواع پارچه – پلی یورتان

پلی آمید

پلی آمید شامل انواع نخ‎های نایلونی با استحکام بالا می‎باشد. در مواردی مثل تقویت تایر خودرو و هواپیما مورد استفاده قرار می‎گیرند. این الیاف دارای مقاومت عالی در مقابل سایش می‎باشند. الیاف نایلونی با توجه به استحکام بالا و سختی برای تولید انواع برزنت‎، طناب، کمربند ایمنی، چتر نجات، نخ و تور ماهیگیری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

و در صنعت پوشاک هم به صورت ترکیبی استفاده میشوند .

انواع پارچه - پلی آمید

انواع پارچه – پلی آمید

پنبه ای

پنبه پارچه‎ای است  که احتمالا آرام بخش و مطمئن‌ترین باشد، برای همین استفاده زیادی در لباس نوزاد ، اتاق خواب و غیره می‎شود.

الیاف پنبه‎ای ‌هادی حرارت هستند و حرارت بدن را به بیرون منتقل کرده و در نتیجه خنک هستند و برای فصل تابستان خیلی مناسب می‎باشند.

در ایران لباس‎های پنبه‎ای نخی نام دارند.

الیاف پنبه‎ای هرگز باعث خارش نمی‎شوند. در تشخیص جنس نخ و انواع پارچه ، هر نوع از الیاف نخ به هنگام اشتعال، دارای بوهای متفاوتی می‎باشند که به ترکیب و جنس الیاف آن برمی‎گردد. بوی سوختن نخ‎های پنبه و ویسکوز به دلیل پایه  گیاهی آنها ، تقریبا شبیه به بوی سوختن چوب یا کاغذ است.

انواع پارچه - پنبه ای

انواع پارچه – پنبه ای

پولیش

این پارچه‎ها هم از الیاف مصنوعی درست شده‎اند. پوشش مویی ضخیمی دارند و رنگ و اندازه پولیش شبیه خز واقعی هست.

پارچه-پولیش

تریکو

تریکو نوعی از پارچه می‎باشد که در جهت عرضی و طولی قابلیت کشش دارد. پارچه تریکو را با نخ‎های متفاوت تولید می‎کنند که هر یک اندازه کش آمدن آنها متفاوت می‎باشد ولی اگر خواسته باشید کش بسیار داشته باشد باید از نخ‎هایی همچون لاکرا استفاده کنید. این نخ‎ها به پارچه تریکو حالت کشی بسیار زیادی می دهد و با شستشو از درصد کش آمدن آن کم نمی‎شود و حالت اولیه خود را از دست نمی‎دهد. پس اگر خواسته باشید از پارچه تریکو کشی استفاده کنید بهترین منسوج، محصولی است که از نخ لاکرا استفاده شده باشد.

انواع پارچه - تریکو

انواع پارچه – تریکو

حریر

حریر به پارچهٔ ابریشمی نازک می‎گویند و دارای ظرافت بسیار زیادی می‎باشد.

انواع پارچه - حریر

انواع پارچه – حریر

جیر

جیر از پوست بز و گوساله تهیه می‎شود که طی  مراحل خاصی و بوسیله دستگاه‎های ویژه رخ آن را پرداخت می‎کنند و سطح گوشتی را به صورت مخملی در می‌آورند که بیشتر به عنوان آستر در داخل دیگر محصولات استفاده می‎گردد. از پارچه جیر معمولا برای پوشیدنی هایی استفاده میشود که نیاز به دوام و مقاومت بالا دارند مانند کفش. اما به دلیل اینکه این پارچه مانع عبور هوا از منافذ خود میشود بسیار گرم است. همچنین پارچه های جیر خیلی زود کثیف شده و از بین میروند. پس برای استفاده از این پارچه باید آن را از تماس با خاک و حتی روغن و مواد چرب دور نگه داریم که سبب آسیب رساندن به پارچه و لباس ما نشود.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
چارت سازمانی خانه داری هتل

پارچه-جیر

جین

جین نوعی پارچه جناغی بافت ناهموار پنبه ای می‎باشد. در بافت این پارچه‎ها پود از زیر دو تار یا بیشتر عبور می‌کند.  این پارچه دارای دوام و استحکام  و مقاومت بالا است و یکی از  سبک‌های مد و فشن است که در تمام دنیا استفاده می‌شود. پارچه جین زیبایی منحصر به فردی دارد و قیمت آن بسیار مناسب است.این نوع پارچه هم مطابق به فصل دارای  جنس نازک و ضخیم است. نکته ی بسیار مهم و تاکیدی این است که پارچه ی جین ازجمله مهم ترین و بهرین پارچه برای مد و زیبایی به شمار میرود.

درایران در لفظ عوام به «جین»، «لی» هم می گویند، که در حقیقت لی نام یک برند می باشد .

انواع پارچه - جین

انواع پارچه – جین

چرم طبیعی

چرم طبیعی از دباغی کردن پوست انواع حیوانات  مثل گاو، گوسفند، بز، شترمرغ، کروکودیل، مار یا حتی کوسه و غیره … درست می‎شود.فرایند دباغی، پوست فساد پذیر را به یک مادهٔ طبیعی پایدار، دایمی و انعطاف‌پذیر برای کاربردهای گوناگون تبدیل می‌کند. پارچه‎ی چرم بسیار زیبا و چشم گیر است. خاصیت گرمایی آن بالا می‎باشد. به همین علت بیشترین استفاده آن در فصول سرد سال می‎باشد. چرم‎های اصیل معمولا گران قیمت هستند و برای پوشش نوعی پارچه‎ی خاص و زیبا محسوب می‎شوند.

جالب است بدانید شرکتی انگلیسی چرم انسانی هم تولید می‎کند.  مطابق قرارداد با افراد داوطلب، پس از مرگشان با پوست آنها کمربند، کیف و کفش از چرم انسان (پس از انجام عملیات لازم بر روی پوست) تولید می‌کند و با قیمت بالا به صورت محدود به فروش می‌رساند.

انواع پارچه - چرم طبیعی

انواع پارچه – چرم طبیعی

چرم مصنوعی یا پی وی سی

چرم مصنوعی PVC «پی وی سی» و PU «پلی اورتان» ترکیبی از یک لایه روکش به نام Skin و یک لایه اسفنج از جنس  PVC یا PU است  که بر روی پارچه کشیده می‎شود.

چرم مصنوعی هم تمام خاصیت‎های چرم طبیعی را دارد اما این نوع از چرم از مواد آزمایشگاهی و شیمیایی ساخته می‎شود و نسبت به چرم طبیعی بسیار ارزانتر هستند. همچنین مقاومت کمتری در مقایسه با چرم طبیعی دارند.

انواع پارچه - چرم مصنوعی

انواع پارچه – چرم مصنوعی

ساتن

ساتن و مخمل به طور کلی روش بافت پارچه را مشخص می‎کنند. اگر سطح بافته شده روی ساتن را ببینید دارای نخ های بسیار طولانی است که همگی رو به یک سمت دارند . این نخ های پود حدوداً ۴/۱ اینچ یا بیشتر روی سطح قرار می گیرند. و سپس در پارچه فرو می روند. این روش باعث می شود. تا پارچه شکل ابریشمی و نرم به خود بگیرد.در لباس‎های زنانه و مجلسی از این لباس بسیار استفاده می‎شود و زیبایی خاصی دارد.

انواع پارچه - ساتن

انواع پارچه – ساتن

کتان

نوعی پارچه است که از الیاف ساقه‎ی کتان ساخته می‎شود. کتان یک نوع گیاهی علفی و دارای برگ‎های سبز مات می‎باشد. و ساقه‌ی متشکل از الیاف نرم و بلند است. از این الیاف نخ کتانی هم درست می‎کنند.

این پارچه خنک است و قابلیت جدب آب بالایی دارد. کتان از زمان‌های دور برای پارچه بافی استفاده می‌شده است (بیش از هزار سال پیش).

این نوع پارچه در میان همه ی پارچه‎های موجود به عنوان پادشاه شناخته میشود. از کتان برای ساخت لباس و مبلمان منزل استفاده می‌شود.پارچه های کتان میتوان بستگی به فصل مورد استفاده آن ها نازک و ضخیم باشند. حتی در بعضی از الیاف کش نیز برای راحتی پوشش و ترکیب زیبا در بدن استفاده میشود . معمولا از پارچه کتان ها در ساخت شلوار بسیار استفاده میشود. اما امروزه شاهد تنوع بسیاری از لباس های مردانه و زنانه از جنس کتان هستیم.

انواع پارچه- کتان

انواع پارچه- کتان

کرپ

پارچه کراپ از جنس‎های ابریشم، پشم و یا پلی استر تهیه می‎شود. این پارچه با ظاهر توری شکل، معمولا دارای حالتی مجعد و پیچ خورده می‎باشد.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
همه چیز درباره انتخاب حوله ها در هتل

بر خلاف جنس نرم و نازکی پارچه مانع نفوذ و عبور هوا است به همین دلیل در فصول سرما از کرپ استفاده می‎شود.

انواع پارچه - کرپ

انوع پارچه – کرپ

لاکرا

سپندکس، لاکرا یا الاستین نوعی از پارچه‌ مصنوعی می‎باشد که دارای خاصیت کشسانی می‎باشد.

لاکرا برای لباس‎های ورزشی نیز کاربرد بالایی دارد و از پلاستیک محکم تر و بادوامتر است. در بسیاری از ورزش های کششی از آن استفاده میشود. برای مایوها و لباس های شنا نیز لاکرا بسیار مورد استفاده قرار می‎گیرد.

انواع پارچه - لاکرا

انواع پارچه – لاکرا

۰/۵ (۰ نظر)

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

  1. Ch.k ۱۴۰۰-۰۱-۰۸

    بسیار عالی ومفید بود .اطلاعات خوبی درخصوص انواع پارچه ها ارائه شده وکاربردی است

  2. مدیریت سایت ۱۴۰۰-۰۱-۱۱

    سلام دوست عزیز
    ممنون از دیدگاه خوب و پر انرژیتون

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید