ضربه قوچ یا ضربه چکش چیست؟

172 بازدید

۱۳۹۷/۰۱/۱۱

ضربه قوچ یا ضربه چکش زمانی اتفاق می‎افتد که حرکت سیال در داخل لوله تحت تأثیر عواملی همچون کم و زیاد شدن شدت جریان، باز و بسته شدن شیر واقع در مسیر لوله، تغییر مسیر یا توقف ناگهانی جریان، قرار می‎گیرد و با افت دبی ناگهانی مواجه می‎گردد.

در اثر کاهش دبی، شدت جریان و در نتیجه انرژی جنبشی سیال نیز بطور ناگهانی کاهش پیدا می‎کند. کاهش انرژی ناگهانی بصورت افزایش فشار در سیستم ظاهر می‎گردد که اثرات مخربی در پی خواهد داشت.

ضربه چکش در دیگ بخار احتمال وقوع صدمات جبران ناپذیر مالی و جانی را در دیگخانه افزایش می‎دهد و به همین دلیل کسب اطلاعات در مورد کنترل این پدیده در دیگ‎های بخار و جلوگیری از وقوع آن ضرورت دارد.

ضربه قوچ امری نامعقول و کاملاً قابل پیشگیری می‎باشد؛ اگر دیگ بخار بدرستی و طبق قوانین استاندارد بین‎المللی ساخته شده و دارای تأییده باشد، هیچگاه در معرض وقوع چنین اتفاقاتی قرار نخواهد گرفت.

در نظر گرفتن این پدیده و انجام تدابیر در جهت جلوگیری از وقوع  آن در مرحله طراحی و ساخت دیگ بخار به منظور افزایش ایمنی دستگاه، عملکرد بهینه سیستم، حذف هزینه‎های ناشی از بروز صدمات و… ضرورت دارد.

در اثر ایجاد ضربه قوچ صدا و ارتعاش شدیدی در سیستم ایجاد می‎شود؛ اگر اپراتور دستگاه در مراحل ابتدایی از صدای تشکیل شده موفق شود ضربه را تشخیص دهد، قادر خواهد بود از شدت آن کاسته و از بروز خطرات جلوگیری به عمل  آورد. در غیر اینصورت فشار بوجود آمده موجب تغییر شکل لوله‎ها و یا ترکیدگی آنها می‎گردد. ضربه چکش به قدری ممکن است قوی باشد که در شهر نیویورک باعث تخریب یک لوله و در نتیجه آتش‎سوزی شده، یک کشته و چندین نفر زخمی برجای گذاشت.

پدیده ضربه قوچ می‎تواند در خطوط انتقال بخار، خطوط کندانس و یا تجهیزات مصرف کننده بخار رخ دهد. شدت ضربه در حضور بخار و کندانس به طور همزان افزایش می‎یابد و موجی با فشار بالا در داخل لوله پدید می‎آورد.

ضربه قوچ

ضربه قوچ یا ضربه چکش چیست؟

اثرات مخرب ضربه قوچ

اثرات مخرب ضربه قوچ به شرح زیر می‎باشد:

  • ایجاد ترک روی اجزای داخلی شیر آلات
  • آسیب زدن به استیم تراپ‎ها
  • کاهش دقت عملکرد تجهیزات کنترلی
  • ایجاد ترک و شکستن اتصالات
  • ایجاد ترک و شکستگی در محل‎های جوش
  • کاهش ایمنی دیگخانه و پرسنل

برای اطلاع از علل وقوع و راه‎های جلوگیری از ایجاد ضربه قوچ مقاله علل پدید آورنده ضربه قوچ در دیگ بخار و روش‎های جلوگیری از ایجاد ضربه قوچ در دیگ بخار را مطالعه بفرمایید.

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید