۵ عایق‎ حرارتی‎ رایج‎ در‎ جهان

5431 بازدید

۱۳۹۷-۰۳-۰۲

در بازار امروز شمار زیادی از مواد عایق کاری رایج و ارزان قیمت وجود دارد. بسیاری از آنها در اطراف ما مشاهده میشوند. هرکدام از این مواد دارای مزایا و معایبی هستند، در نتیجه، به هنگام تصمیم گیری در انتخاب ماده عایق کاری مناسب از کیفیت آنها نسبت به شرایط کاری محیط خود اطمینان حاصل کنید.

در اینجا مواردی نظیر مقدار R ، قیمت، اثرات محیطی، اشتعال پذیری، عایق کاری صدا و سایر فاکتور های پیش رو را در نظر گرفته ایم و در ادامه بر همین اساس ۵ ماده عایق کاری رایج در بازار را بررسی خواهیم کرد.

عایق بندی صنعتی حرارتی

thermal insulation

برخی از انواع عایق بندی (thermal insulation ):

ماده عایق کاری       مقدار R  در هر اینچ              سازگاری با محیط              اشتعال پذیری                    توضیحات

فایبر گلاس( پشم شیشه)                 ۳.۱                دارد            ندارد    آب را جذب نمیکند.

پشم معدنی               ۳.۱               دارد                ندارد           در برابر آتش مقاومت ندارد.

سلولز                    ۳.۷               دارد                دارد            حاوی بالاترین مقدار از مواد بازیافت شده است.

اسفنج پلی اورتان      ۶.۳               ندارد               دارد            یکی از عایق های عالی در برابر صداست.

پلی استایرن             ۴                  ندارد               دارد            استفاده از آن در اطراف مناطق اسیب دیده دشوار و هزینه آن بسیار بالاست.

فایبرگلاس

فایبرگلاس یکی از رایج ترین مواد thermal insulation در عصر نوین است. این ماده به دلیل نحوه ساخت آن ( به کار بردن تکه های بسیار ریز شیشه درون مواد عایق کاری) قادر به کاهش حداکثر انتقال حرارت به بیرون و ایراد اصلی آن خطر جابه جایی است. از آنجاییکه فایبر گلاس از سیلیکون بافته شده بسیار ظریف ساخته میشود.

پودر و خرده های بسیار ریز شیشه در آن شکل میگیرند.

این مواد میتوانند موجب آسیب چشم ها، شش هاو حتی پوست در صورت نداشتن حفاظ ایمنی به هنگام جا به جایی شوند. با این وجود هنگام استفاده از تجهیزات ایمنی، نصب فایبر گلاس میتواند بدون حادثه انجام شود. فایبر گلاس یک ماده عایق غیر قابل اشتعال عالی با مقدار R  حدود ۲/۹ تا ۳/۸ در هر اینچ است. اگر به دنبال عایقی ارزان هستید، این ماده قطعا بهترین گزینه است و البته نصب آن نیازمند ملاحظات ایمنی است. مطمئن شوید به هنگام جابه جایی این ماده محافظ مناسب برای چشم ها، ماسک و دستکش استفاده میکنید.

پشم معدنی

پشم معدنی انواع مختلفی از عایق هارا در بر میگیرد نخست ممکن است به پشم شیشه ای اشاره داشته باشد که فایبر گلاس بازیافت شده از شیشه است. دوم ، ممکن است به پشم کوهی ( نوعی عایق ساخته شده از بازالت) اشاره کند و در نهایت ممکن است. منظور پشم باطله تولیدشده از تفاله های شرکت های فولادی باشد. اکثر پشم معدنی ساخته شده در ایالات متحده از نوع پشم باطله است. پشم معدنی را میتوان به عنوان ماده ضایعاتی تهیه کرد. بیشتر این پشم ها فاقد ماده افزاینده جهت مقاوم کردن در برابر آتش هستند و در برابر حرارت بسیار بالا عملکردی ضعیف دارند. با این حال این ماده غیر آتش زا است.

پشم معدنی به هنگام استفاده در کنار بسیاری عایق های مقاوم در برابر آتش، میتواند یکی از روش های موثر برای عایق کاری در فضاهای بزرگ باشد. مقدار R پشم معدنی در حدود۲/۸تا ۳/۵ است.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
خطرات ایمنی و امنیتی در تأسیسات ساختمان (HVAC) - بخش اول

سلولز

thermal insulation سلولز را میتوان یکی از انواع عایق های دوست دار محیط زیست دانست. سلولز از مقوا، کاغذ و سایر مواد مشابه ساخته شده، به شکل فله ای موجود و مقدار R  این ماده بین ۳/۱ تا ۳/۷ است. برخی مطالعات اخیر روی سلولز نشان میدهد این ماده ممکن است یک محصول عالی برای به حداقل رساندن خطر آتش سوزی باشد. به دلیل تراکم، این ماده عاری از هرگونه اکسیژن درون خود است. بدون وجود اکسیژن درون یک ماده، امکان بروز خطر آتش سوزی بسیار کم میشود.

افزون بر این سلولز نه تنها یکی از عایق های کاملا دوست دار محیط زیست است، بلکه یکی از مواد با بیشترین مقاومت در برابر آتش نیز محسوب میشود. با این حال ضعف هایی نیز در این ماده نظیر ایجاد حساسیت برای برخی افراد به چشم میخورد. به علاوه یافتن افراد ماهر در استفاده از این نوع عایق نسبت به فایبر گلاس تقریبا دشوار تر است، اما سلولز یک ماده ارزان قیمت و موثر در عایق کاری به شمار می آید.

اسفنج پلی اورتان

با وجود فراوان نبودن این ماده نسبت به عایق های دیگر اسفنج  های پلی اوتان گزینه ای بسیار عالی در عایق کاری محسوب میشوند. امروزه در این ماده از گاز فاقد کلروفلئوروکربن به عنوان یک عامل دمنده استفاده میکنند که در میزان آسیب لایه اوزون نیز موثر است. این مواد نسبتا سبک هستند و حدود ۲ پوند در هر متر مکعب وزن دارند. میزان R  آنها تقریبا ۶/۳ در هر اینچ از ضخامت است.

اسفنج هایی با چگالی کم تر را میتوان به مناطقی که دارای هیچ گونه عایقی نیستند اضافه کرد.

پلی استایرن

پلی استایرن یک اسفنج قابل ارتجاع به واسطه حرارت و ضد آب است که ماده ای بسیار عالی برای عایق کاری صدا و حرارت به شمار می آید. این ماده در دو نوع مشبک و تحت فشار ( اسفنجی که با فشار درون یک قالب تزریق میشود. ) و موسوم به استایروفوم موجود است. این دو نوع از نظر ضریب عملکرد و هزینه با هم تفاوت دارند. نوع قالبی آن با هزینه بیشتر دارای مقدار R 5/5 و مقدار R نوع مشبک ۴ است. عایق پلی استایرن دارای سطح صاف منحصر به فردی است که انواع دیگر عایق ها ازین مزیت بی بهره اند. این اسفنج به طور نمونه به اندازه های دلخواه بریده میشودو مناسب عایق کاری دیوار هاست. اسفنج پلی استایرن اشتعال پذیر، نیازمند پوشش با مواد شیمیایی ضد حریق موسوم به هگزا بروموسایکلو دودکان و به تازگی به منظور تضمین سلامت و ممانعت از ریسک های محیطی ناشی از آتش در حین کار معرفی شده است.

۰/۵ (۰ نظر)

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید