ایمنی بویلر در واحد دیگ خانه

10168 بازدید

۱۳۹۸-۰۲-۱۴

ایمنی بویلر در واحد دیگ خانه

پر هزینه ترین حادثه، انفجار  بویلر ناشی از عدم رعایت ایمنی بویلر در رودخانه  ROUGE STEEL PLATE  در فوریه ۱۹۹۹ بود. تلفات این حادثه ۶ کشته و بیش از ۱ میلیارد دلار برآورد شد. امروزه حوادث بویلر قابل مقایسه با اوایل قرن بیستم که هزاران کشته و میلیون‎ها زخمی برجای می‎گذاشت، نیست.

امروزه سالانه در انفجار بویلر کم تر از ۲۰ نفر کشته می‎شوند. من نمی‎خواهم شما یکی از آنها باشید و مطمئنا شما هم همین طور. ضوابط و مقررات ایمنی بعد از وقوع یک حادثه برای پیش‎گیری از حوادث بعدی وضع می‎گردد.

برای مثال، قانون ساده ( همیشه هنگام بالا و پایین رفتن از پله‎ها نرده‎ها را بگیرید) برای جلو‎گیری از صدمه زدن به شماست. هرگز به این قانون نخندید زیرا یکی از مراجعین من می‎گفت، سقوط از پله‎ها معمول ترین حادثه در واحد است.

رعایت قوانین عاقلانه است…

قوانین ساده بسیار زیادی برای ایمنی بویلر وجود دارد که برخی اپراتورهای پر ادعا به آن‎ها توجه نمی‎کنند که نتیجه آن به خطر افتادن زندگی خودشان است. شما باید با تمام این قوانین کنار بیایید و در این صورت شما ترسو نیستید بلکه عاقلانه کار می‎کنید.

نرده‎ها را بگیرید، محافظ صورت، چکمه‎ها، دستکش‎ها و پیش بند چرمی را هنگام استفاده از مواد شیمیایی بپوشید. در نزدیکی لوله‏‎ها و مخازن سوخت سیگار نکشید، دستورالعمل‎های ایمنی خصوصا موارد مربوط به پرتوگیری را مطالعه کنید، تسمه نگهدارنده را متصل کنید.

تمام موارد قفل کردنی را قبل از ورود به محوطه‎های محبوس انجام داده و به سایر توصیه‎های ایمنی تاکید شده عمل نمایید. به خاطر داشته باشید چه کسی در صدر لیست اولویت قرار دارد. پیشگیری از انفجار بویلر پس از حادثه SULTANA راهی طولانی طی کرده است.

شیرهای اطمینان جدید، دستور العمل‎های سختگیرانه و الزامات نگهداری اعمال شده با آن موجب کاهش انفجار مخازن تحت فشار به کم تر از ۱% موارد ثبت شده در ایالات متحده رسیده است که سالانه کم تر از ۲ مورد می‎باشد. از سوی دیگر انفجار در کوره‎ها رو به افزایش است که به نظر من نتیجه آموزش و دانش ناکافی اپراتور می‎باشد.

شما باید بدانید قوانین وجود دارند و همه با رعایت آن پایدار می‎مانند.

یک تکنسین تازه کار که توسط پیمانکار به شما ملحق می‎شود ممکن است آموزش کافی ندیده باشد و واحد شما را به خطر بیندازد. حتی افراد مجرب نیز ممکن است مرتکب خطایی فاجعه آفرین شوند.

رعایت ایمنی بویلر در واحد دیگ خانه

رعایت ایمنی بویلر در واحد دیگ خانه

مقررات در واحد دیگ خانه برای ایمنی بویلر چیست؟

قوانین بسیاری وجود دارند که همه آن‎ها به واحد بویلر شما مربوط نیست اما توسط ناظران کاردان تدوین شده و نیاز نیست شما همه آن‎ها را بدانید. باید مقرراتی برای رفاه شما وجود داشته باشد که حاصل از تجربه حوادث و تحلیل بازرسان کاردان است. وقتی آخرین بار کاری کردی که در کوره صدای بلند (بوم) شنیده شد قوانین ظاهر می‎شود که میگ‎وید دیگر این عمل را تکرار نکن، واحد قضایی شهر یا کشور شما نیز ممکن است قوانینی در مورد بهره برداری بویلر داشته باشد.

کد های بویلر و مخازن تحت فشار ASME (BPVC)

بخش۱. قوانین ساخت بویلرهای توان

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
اصطلاحات در نامگذاری هتل‌ ها

بخش۲. قوانین ساخت بویلرهای گرمایشی

بخش۳. قوانین توصیه شده برای مراقبت و بهره برداری بویلرهای گرمایشی

بخش۴. قوانین توصیه شده برای مراقبت و بهره برداری بویلرهای توان

بخش۵. مخازن تحت فشار، قسمت‎های ۱و۲ (قوانین ساخت مخازن تحت فشار شامل هوازداها، جدا کننده ها و نرم کننده‎ها و…)

بخش۶. شرایط جوش و لحیم کاری ( تعیین ملزومات جوش کاری و جوشکار مجاز)

.B-31.۱ کد لوله کشی توان

  • کنترل‎ها و لوازم ایمنی برای بویلرهای اتوماتیک. CSD-1
  • کدهای مجمع ملی محافظت احتراق :(NFPA)
  • کد مایعات قابل احتراق و اشتعال زا.NFPA-30
  • کد سوخت گاز ملی.NFPA-54
  • کدLPG.NFPA-58
  • کد ملی الکتریکی.NFPA-70
  • کد مخاطرات بویلر و سیستم های احتراقی.NFPA-85

این‎ها مجموعه‎ای از کدها و قوانینی است که شما قادر به یادگیری آن‌‎ها نیستید . آنها هر ۳ سال بازبینی می‎شوند که شما حتی نمی‎توانید طی این مدت همه آن‎ها را مطالعه کنید. دانستن همه چیز مهم نیست فقط باید بدانید که آن‎ها وجود دارند تا شما به آن‎ها مراجعه کنید. کدهای CSD-1  و NFPA-85  که مربوط به بویلر است بیشتر مورد نیاز شماست و در این کتاب نیز به برخی از این قوانین پرداخته می‎شود. بخش‎های ۲ و ۳ به درد شما می‎خورد که متاسفانه همگام با سایر موارد بازبینی نمی‎شوند. بقیه بخش‎های کتاب مربوط به ساخت است نه بهره برداری شما ؛ نمی‎توانید همه آن‎ها را حفظ کنید ولی بدانید که آنها وجود دارند.

همان طور که قبلا گفته شد بسیاری از قوانین حاصل از تجربه حوادث است. امروزه مشکل این است که بسیاری قوانین به دست تاریخ سپرده شده زیرا به دلایل مذکور، همپای سایرین منتقل شده‎اند.

۱---->2---->3---->4---->5
[کل: ۰ میانگین: ۰]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید