پیچ و مهره استنلس استیل ۳۰۴ و ۳۱۶

5742 بازدید

۱۳۹۷-۰۶-۱۴

پیچ و مهره استیل ۳۰۴

استنلس استیل گرید ۳۰۴ مقاومت بسیار بالایی در برابر زنگ زدگی دارد. این گرید مقاومت بسیار خوبی در برابر اسید های اکسید کننده داشته و پیچ و مهره های استنلس استیل ۳۰۴ مصرف بسیار در مناطق مرطوب و در تماس با رطوبت دارند.

هر چند در محیط های محلول کلرید مخصوصا محیط های نمکی با درصد بالای کلرید سدیم دچار خودگی می شوند. این خوردگی ها در نقاطی که بیشتر تحت تماس هستند به لایه های زیرین گسترش پیدا می کند. پیچ و مهره استنلس استیل گرید ۳۰۴ در محیط های محلول کلرید با بیش از ۲۵ ppm کلرید سدیم دچار خوردگی می شوند.

استنلس استیل گرید ۳۰۴ بیشترین مصرف از انواع گرید استنلس استیل را در سر تا سر دنیا دارد. در ساختار آن ۱۶ الی ۲۴ درصد کروم و تا ۳۵ درصد نیکل نیز در کنار کربن و منگنز یافت می شود. معروفترین نوع استنلس استیل ۳۰۴ گرید ۱۸-۸ می باشد که در ساختار آن ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل یافت می شود.

پیچ و مهره استنلس استیل ۳۱۶

گرید ۳۱۶ دومین گرید پرکاربرد استنلس استیل در تولید پیچ و مهره می باشد که از نظر ساختار با گرید ۳۰۴ شباهت بسیار زیاد دارد با این تفاوت که در ساختار آن برای بالا بردن سختی تا ۲ درصد مولیبدنیوم افزوده شده است.

مولیبدنیوم موجود در پیچ استنلس استیل ۳۱۶ مقاومت آن را بالاخص در برابر محلول های کلرید صنعتی به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

به عنوان جایگزین نزدیک به ۳۰۰ گرید از استنلس استیل طبق استاندارد ها تولید می شوند که تا ۷ درصد مولیبدنیوم نیز در ساختار آنها یافت می شود.

از پیچ و مهره استنلس استیل در صنایع دریایی به سبب مقاومت بسیار بالا در برابر نمک های دریایی به وفور استفاده می شود.

تفاوت پیچ استیل ۳۱۶ و ۳۱۶l

تفاوت اصلی این دو گرید از استنلس استیل در میزان کربن بکار رفته در آنها است. گرید ۳۱۶ دارای حدود ۰.۰۳ درصد کربن و گرید ۳۱۶L حدود ۰.۰۱۶ درصد کربن دارد. اما در عمل و از نظر خواص فیزیکی پیچ و مهره استیل گرید ۳۱۶ L نرمتر و چکشخوار تر بوده و مقاومت در برابر زنگ زدگی در آنها مخصوصا بعد از قرار گیری در معرض حرارت بالاتر می باشد.

پیچ و مهره استیل گرید ۳۱۰

گرید ۳۱۰ از لحاظ ترکیبات شیمیایی حدود ۸۳ درصد متریال مشابه با گرید ۳۱۶ دارد. تفاوت متریال این دو گرید بیشتر در کروم و نیکل بکار رفته در آنهاست و گرید ۳۱۰ حدود ۸ درصد کروم بیشتر و ۸ درصد نیکل بیشتر از گرید ۳۱۶ داشته و در ساختار خود مولیبدنیوم ندارد.

وجود درصد بالای کروم و نیکل در ساختار پیچ و مهره استیل ۳۱۰ باعث می شود که در دماهای بسیار بالا نیز در برابر اکسید شدن مقاومت داشته باشد و از این رو استفاده از پیچ و مهره های استیل گرید ۳۱۰ معمولا زمانی ترجیح داده می شود که دمای کاری بسیار بالا باشد.

پیچ و مهری استنلس استیل

پیچ و مهری استنلس استیل

مفهوم پیچ و مهره استیل A2 , A4

پیچ و مهره استیل در گرید های ۳۰۴ و ۳۱۶ به ترتیب به نام A4, A2 نیز خوانده می شوند که در واقع کوتاه شده گرید های A270 , A470 می باشد همان علائمی که بر روی سطح گل پیچ و مهره استیل نیز قابل رویت هستند.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
هر آنچه باید درباره ترفندهای اطو زدن بدانید

اما مفهوم این علائم چیست؟

حرف A بیان کننده آستنیته بودن است که در گرید های مختلف و دماهای مختلفی صورت می پذیرد و A2 یعنی آستنیته نوع ۲ و A4 بیاگر آستنیته نوع ۴ است. فرایند آستنیته یک فرایند حرارتی است که طی ان دانه های تشکیل دهنده فلزات ریز تر شده و استحکام بالاتر می رود. عدد ۷۰ که در ادامه این کدها می آید معیین کننده تنسایل ۷۰۰ مگاپاسکال است که پیچ و مهره استیل دارا می باشند.

با ما همراه باشید

۱---->2---->3---->4---->5
[کل: ۴ میانگین: ۳.۸]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید