ملزومات و موادهای لکه گیری و شوینده که باید در هر لاندری باشد!

2698 بازدید

۱۳۹۸-۰۱-۳۱

در این مقاله به بررسی مواد لکه گیری لاندری و ملزوماتی که برای لکه گیری در هر لاندری باید باشد میپردازیم.

دستگاه لکه گیری

این دستگاه بر روی پایه چدنی قرار گرفته که روی آن سه پدال نصب گردیده پدال اول سمت راست جهت ورود شیر بخار پدال دوم وکیوم صفحه بالا (میز شیشه ای مثلث) پدال سوم خروجی باد است (هوا گرم).

متعلقات دستگاه لکه گیری و بررسی عملکرد آن

در قسمت بغل این دستگاه منبع خاصی قرار گرفته که ورود خروج بخار باد نصب گردیده که در زمان‎های لازم خروجی هر یک که نیاز باشد با فشار اهرم پایین کار خود را انجام می‎دهد.

در انتهای خروجی شیر دو مورد یاد شده پیستوله‎ای قرار دارد که باد بخار مورد نیاز بوسیله این پیستوله با شلنگ مخصوص بر روی میز شیشه‎ای هدایت می‎گردد.

کنار میز صفحه کوچکی وجود دارد که بازوی متحرک و قابل حرکت می‎باشد. این صفحه کوچک جهت لکه گیری آستین (داخل جیب) تعبیه شده که محل لک لباس را روی آن قرار داده سپس با پیستوله با فشار پدال بخار محل لک را آغشته سپس روی لک را قطره‎ای از مواد لکه گیری گذاشته با سر پیستوله و یا وسیله کاردک فلزی که کنار محل نگهداری قوطی مواد لکه گیری نصب گردیده قرار دارد برداشته و به نرمی به طرف چپ و راست می‎کشیم.

در اثر این کار مواد لک برداری آهسته آهسته لک را حل کرده و شاهد بر طرف شدن آن می‎شویم که با بخار پیستوله و وکیوم پایین مواد خارج شده را به خارج منتقل می‎نماییم.

سپس با وکیوم و باد گرم که از منبع خارج می‎گردد محل را خشک می‎نماییم. حاصل کار اگر پاک نشده بود مجددا این کار را انجام می‎دهیم.

در کنار محل تعبیه شده نگهداری مواد پاک کننده ظرف استیل مخصوص جهت رقیق کردن مایع سکاپور با گیره کناری نصب گردیده که همه این‎ها متعلقات دستگاه لکه گیری می‎باشد که از هر یک در جای خود استفاده می‎نمایند.

ملزومات لکه گیری لاندری

ملزومات فرایند لکه گیری

طریقه لکه برداری با دستگاه لکه گیر

پس از بازدید البسه که روی دستگاه لکه گیری پهن شده لکه‎ها را شناسایی و پس از گذاشتن قطره‎ای از مواد مورد نیاز بر روی لکه با فشار آوردن بر روی اهرم بخار و وکیوم، همزمان توسط پیستوله‎ای که از بین منبع بخار تغذیه می‎گردد، بخار را بر روی لکه و مواد ریخته شده وارد می‏‎نماییم و چندید بار با سر پیستوله آرام بر روی مواد و محل لک تماس برقرار می‎کنیم.

آنگاه پدال هوای گرم را فشار می‎دهیم و نیز وکیوم را، تا محل خشک گردد. آنگاه در ماشین خشکشویی قرار می‎دهیم تا مراحل بعد را ماشین انجام دهد.

بررسی بهترین مواد لکه گیری لاندری در دستگاه و یا بصورت دستی

موادی که برای لکه گیری انواع لکه ها توصیه می‎شود:

ProSpray

روغن ملایم، دمپای شلوار، چربی یقه و سر آستین

ProtEX

پروتئین، خون، تخم مرغ، شیر، استفراغ، ادرار، تعریق، قارچ

TanEX

قهوه، چای، میوه، تنباکو، گوجه فرنگی، سبزی چمن، نوشیدنی

RustEX

لکه بر زنگ آهن

InkEX

جوهر، چسب، قیر، رنگ مصنوعی، لاک ناخن

WaxEX

چربی و روغن سخت، شمع، واکس،  روغن موتور، گریس، لوازم آرایشی

UniEX

زردی زیر بغل و جای دئودورانت

لکه بر لباس لاندری

لکه بر لباس

بررسی برخی از موادی که بصورت پایه حلال برخی از لکه ها هستند

مایع آپوکسی

بی رنگ، فرار، از حلال‎های بسیار قوی است که بر روی رنگ روغن سریعا اثر گذاشته و پاک کننده است. بهترین پاک کننده لکه‎های آدامس بر روی لباس می‎باشد.

مایع D22

لیمویی رنگ، فرار، از حلال‎هاست که جهت پاک کردن چربی از روی البسه و قیر و روغن سوخته آن می‎توان استفاده نمود.

استن

مایع بی رنگ، فرار، از حلال‎های بسیار قوی می‎باشد. که همانند آپوکسی اثر می‎گذارد. معمولا لاک خشک شده را بر روی ناخن را پاک می‎کند.

تذکر:  از این مایع جهت بر طرف کردن لکه بر روی پارچه‎های الیاف استات، ترن استات و اکریلیک استفاده نکنید چون آنها را حل می‎کند.

مایع بوتیل استات

مایع بی رنگ با بوی خاصی که از همه حلال‎ها خود را زودتر معرفی می‎نماید از این مواد جهت لکه گیری‎، روغن سیاه‎، آسفالت، چربی می‎توان استفاده نمود، فرار می‎باشد و آتش زا.

بنزین سفید

کم رنگ، فرار و دارای بوی خاصی است که زیاد اذیت کننده نیست از این مایع جهت پاک کردن لک چربی البسه و شستشو در زمان‎های قدیم استفاده می‎نمودند.

اسید هیستاتیک

جهت زنگ برداری از روی البسه استفاده می‎شود بوی ترشی می‎دهد چون مواد اولیه آن تقطیر سرکه سفید می‎باشد به همراه مواد نگهدارنده.

مایع پرکلراتیلین

تنها مایع مورد اطمینان جهت شستشو و ضد عفونی البسه در جهان امروز می‎باشد از این مایع در صنعت چرم سازی نیز استفاده می‎گردد.

کارخانجات چرم دارای ماشین آلات بزرگ با ظرفیت ۱۰۰ کیلو مخصوص شستشوی چرم‎های آماده دوخت می‎باشد و قبل از برش نهایی باید با این مایع شستشو شود ضمنا در هواپیمایی جهت شستشوی موتورها استفاده می‎نمایند حلال بسیار قوی جهت زدودن چربی و ضد حریق می‎باشد و فوق العاده فرار است.

مایع تربانتین

کم رنگ از چاه‎های گاز خارج و در قسمت پالایش گاز جدا می‎شود. جهت کارخانه‎های رنگسازی از آن‎ها استفاده می‎شود و در بعضی خشکشویی‎ها متأسفانه به جای کلراتیلین استفاده می‎گردد که عواقب خطرناکی را دارد.

چون آتش زا بوده و بوی خاصی از خود به جا می‎گذارد. افرادی که با این محلول سرکار دائمی دارند معمولا آدم‎هایی پرخاشگر و عصبی هستند چون این مواد در هوای محل کار منتشر می‎گردد و از طریق استنشاق وارد مری، نای می‎گردد روی سلسله اعصاب اثر منفی دارد.

نفت

مایع پاک کننده روغن سوخته، گریس و دوده پرده‎های توری می‎باشد.

سفید و ضد عفونی کننده‎ها

آب ژاول

این محلول ترکیبی از مواد کلری می‎باشد که جهت رقیق کردن آن از آب استفاده می‎شود. این مایع را با درجه خلوص آن می‎شناسند رنگ زرد کم رنگی دارد و برای ضد عفونی و سفید کنندگی می‎توان از آن استفاده نمود. از پارچه‎های سفید پشمی خودداری شود.

مایع وایتکس

این محلول هم از مواد اولیه کلر استفاده می‎شود . با آب مقطر ترکیب می‎شود و محلول نگهدارنده به آن اضافه می‎شود. جهت سفید کنندگی و ضد عفونی از آن استفاده می‎شود.

مایع جوهر نمک

این مایع بی رنگ می‎باشد معمولا همانند آب ژاول این مایع هم درجه دارد و خلوص این مایع را با درجه آن می‎شناسند چنانچه از این مایع استفاده شود و فورا تغییر رنگ داده و زرد کم رنگ می‎شود.

از رقیق شده این مایع جهت پاک کردن رسوبات کاشی، دستشویی، توالت، دوش حمام، شیرآلات استفاده می‎شود‎.

پودر سادز

پودری سفید با دانه‌های زرد گرانول می‎باشد با کف کنترل شده که با همراه داشتن گرانولهای زرد رنگ دترجنت که به آنان اضافه شده قدرت پاک کنندگی بالایی در امور لکه برداری و سفید کنندگی حوله و ملحفه دارد که از این پودر در ماشین لباسشویی استفاده می‎گردد. این پودر دارای مواد انیونیک و نانونیک جهت قدرت بالای پاک کنندگی و تریپلی فسفات و کربنات سدیم جهت بر طرف کردن سختی آب واپتیکال برایتینر جهت درخشندگی می‎باشد.

چنانچه پودر سادز و یا پودر مخصوص ماشین لباسشویی با کف کنترل شه در اختیار نباشد از پودر معمولی و به همان اندازه از نمک طعام جهت کنترل کف استفاده می‎گردد.

پودر ساور

پودر آبی رنگ است که هنگام آخرین آبکشی به همراه پودر سافت با پیمانه‎هایی که نسبت به ظرفیت ماشین لباسشویی تعیین می‎شود جهت شادابی رنگ ملزومات شستنی حوله، ملحفه، روبالشت، از آنان استفاده می‎گردد که دارای مواد اپتیکال برایتنر می‎باشد.

پودر سافت

جهت نرم کنندگی و ضد الکتریسیته نمودن ملزومات شستنی با پیمانه‎هایی که نسبت به ظرفیت ماشین لباسشویی تهیه می‎شود در آخرین مرحله آبکشی اضافه می‎گردد. این پودر دارای مواد آنتی رانکل و استاتیک کنترل ضد الکتریسیته می‎باشد.

پودر لباسشویی

در شستشوی دستی البسه از آن‎ها استفاده می‎شود دارای ترکیبات آنیونیک (پاک کننده) اس تی اس (افزایش حلالیت و قدرت پاک کنندگی) سدیم تریپلی فسفات (سخت گیر آب) سلیکات سدیم ( قلیایی) سی ام سی ( مانع رسوب مجدد چرک روی پارچه) برایتنر (برای درخشندگی ) مورد استفاده قرار می‎گردد.

پودر معمولی ماشین لباسشویی

از این پودر در ماشین‎های لباسشویی استفاده می‎گردد چون کف آن‎ها کنترل شده می‎باشد و دارای مواد به شرح ذیل است:

  • آنزیم (برای تقویت لکه بری‎)
  • آنیونیک و ناینونیک (پاک کنندگی)
  • سی ام اس (مانع چروک)
  • پربورات سدیم (سفید کنندگی)
  • اپتیکال برایتنر ( برای درخشندگی)
  • تی ای دی (برای لکه زدایی)
  • سدیم تریپلی فسفات و کربنات سدیم (برطرف کنندگی املاح و سختی آب)
  • سلیکات سدیم ( ضد رسوبات زنبیل ماشین لباسشویی)

پودر درای بلیچ

جهت سفیدی و شستشو البسه‎های آشپزی در ماشین آلات استفاده می‎گردد. به علت داشتن مواد کلری مؤثر در برداشتن لکه‎های لباس‎های آشپزی می‎باشد.

جهت برداشتن انواع لکه‎ها که بر روی ملحفه‎ها و حوله‎ها اثر می۳گذارد مورد استفاده قرار می‎گیرد و بسیار بازدهی خوبی دارد.

پودر اسید اکسالید

از این پودر جهت زنگ برداری و سفید کننده ملحفه‎ها و حوله‎های کدر می‎توان استفاده نمود.

پودر هیدروسولفیت

در رنگ برداری البسه پشمی استفاده می‎شود این پودر در آب جوش حل سپس مورد استفاده قرار می‎گیرد و بوی ناخوشایندی دارد .

ضمنا چنانچه بخواهند البسه مورد نظر سفید تر جلوه نماید از پودر براکس به همراه نشاسته استفاده می‎نمایند.

[تعداد: ۲   میانگین: ۵/۵]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید