کنترل پمپ ها در بویلر

4436 بازدید

۱۳۹۹-۰۱-۱۱

کنترل کردن پمپ ها مسئولیت جدید اپراتور بویلر

زمانی بود که تنها کنترل پمپ ها روی کارکرد پمپ، روشن و خاموش کردن آن بود که هنوز هم یک مساله عادی برای پمپاژ مایعات است که تقریبا منحصر به تغذیه بویلر های کم فشار و بازگرداندن کندانسیت است اما تکنولوژی مدرن قابلیت ها را افزایش داده و اپراتور عاقل باید بتواند از آنها استفاده کند.

قبل ازین کنترل پمپ ها به چه صورت انجام میشد؟

دقت کنید که این شامل کنترل پمپ به منظور کنترل جریان است. قبل از کنترل پمپ های با سرعت متغیر، معمولا برای حفظ پارامترهای بهره برداری، جریان سیال را کنترل میکردیم.

یعنی اکثر اوقات سیال را ریسیرکوله میکردیم تا با اتلاف انرژی سیال را در فشار مورد نظر نگه داریم، ولی مجبور بودیم.

کنترل پمپ ها در واحد بویلر

کنترل پمپ ها در واحد بویلر

اتلاف انرژی در مبحث کنترل پمپ و سیال

وقتی با کنترل بر روش روشن/خاموش کردن مواجه هستیم فرصت هایی برای اصلاح آن به منظور کاهش هزینه انرژی و استهلاک پمپ وجود دارد. محدود کردن تعداد استارت زنی با طولانی کردن زمان کارکرد، معقول است.

منظور من در حال کار نگهداشتن پمپ با سیرکوله کردن سیال نیست چون شاید تعداد استارت را کاهش دهد ولی اتلاف انرژی زیادی دارد.

ریسیرکوله کردن بجای استارت-استاپ

اگر سیکل های کارکرد پمپ شما (تعداد روشن و خاموشی) زیاد است مثلا ده دقیقه کار میکند و ده ثانیه خاموش میشود حتما باید این موضوع را لحاظ کنید. در این حالت میتوانید حتی به جای خاموش شدن پمپ سیال را سیرکوله کنید تا استهلاک استارتر جلوگیری گردد.

چرا ریسیرکوله کردن سیال بجای استارت-استاپ انجام شود؟

  • هرباری که پمپ استارت میشود کل مجموعه دچار تنش میشود. جریان مورد نیاز استارت پنج تا ده برابر آن در حال کارکرد نرمال است که همین عامل گرم شدن سریع موتور به همراه تنش حرارتی و نیز نیروی بزرگ مغناطیسی است که میتواند به سیم پیچ آسیب بزند.
  • آسیب دیگر این وضعیت متوجه یاتاقان ها است چون مرتبا گرم و خنک میشوند که این موجب ورود هوا و اختلاط با گریس یا روغن شده و خوردگی ایجاد میکند.
  • پمپ همیشه در هنگام استارت دچار شوک فشاری میشود. چون سیال موجود در لوله باید از حالت سکون شتاب گرفته و شیر یکطرفه هم باز شود. با کاهش تعداد استارت ها این مشکل برطرف شده و عمر دستگاه بیشتر میشود.

اگر بخواهیم حتما کنترل پمپ را با استارت و استاپ انجام دهیم چه؟

این کار را با طولانی کردن فواصل زمانی تنظیمات انجام دهید، اجازه دهید سطح کمی کاهش یابد و تا زمانی که کمی بیشتر از مقدار (با تنظیم کنترلر سطح) مطلوب نشده با انجام تنظیمات مقتضی از خاموش شدن پمپ جلوگیری کنید. این کار محدودیت های دارد مثلا کاهش بیشتر سطح آّب بویلر موجب اختلال در کارکرد  قطع کن سطح پایین آب خواهد شد.

پس باید در تنظیم آن خیلی دقت کنید.

کنترل پمپ ها قابل تنظیم هست؟

در کنترل خودکار جریان در پمپ با قابلیت تنظیم شدن، این کار بدون تناقصی انجام نمیگیرد. تنها پمپ هایی که میتوانند کنترل تنظیم شونده داشته باشند پمپ ها مواد شیمیایی اند که از پمپ رفت و برگشتی هیدرولیکی، که روی یک دیافراگم با تنظیم کورس قسمت رفت و برگشتی عمل میکنند، استفاده میکنند.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
4 نکته‎ مورد ‎اهمیت ‎درهتل ‎ها

آلاینمنت خودکار یعنی چه؟

پمپ سانتریفیوژ که اکثر کاربرد ها را پوشش میدهد به صورت خودکار هم محور میشود (آلاینمنت خوردکار) و جریان داخل آن توسط سیستم تعیین میشود. با خفه کردن جریان سیستم در برخی نقاط و ترجیحا پس از خروجی پمپ، اختلاف فشار مورد نیاز برای وارد کردن سیال یه سیستم افزایش یافته و با بالا رفتن هد در منحنی، جریان کاهش میاید.

چه زمانی کنترل ریسیرکولاسیون انجام میشود؟

کاربرد پمپ های سانتریفیوژ و اکثر انواع مارپیچی و چرخ دنده ای معمولا زمانی که جریان در پمپ ثابت است و قسمتی از جریان به مکش پمپ برگردانده میشود تا کنترل نهایی فشار انتقال حاصل شود کنترل ریسیرکولاسیون انجام میشود.

آیا در کنترل پمپ کنترل سرعت هم قابل تنظیم هست؟

پیشرفت در کنترل سرعت موتور، برخی پروژه های کنترل پمپ را که قبلا ممکن نبود مسیر ساخته است. آنها محدود هستند، تغییر دادن سرعت پمپ سانتریفیوژ با منحنی عملکردی نسبتا مسطح صرفه جویی چندانی در توان، بیشتر از آنچه در حالت خودکار دارد انجام نمیدهند.

پمپی با منحنی این چنینی به طور خودکار، اختلاف فشار پایدار معقولی ایجاد میکند. بنابراین نیازی به کنترل وجود ندارد.

کاهش هزینه توان با تنظیم سرعت در مبحث کنترل پمپ ها

اگر شیب منحنی خیلی تند است، تغییر دادن سرعت هزینه توان را کاهش داده و امکان کنترل اختلاف فشار را فراهم میکند. اگر هد مورد نیاز هم برای تغییر جریان با بار تغییر میکند.

بنابراین برخی صرفه جویی های بالقوه با کنترل سرعت پمپ حتی در پمپ های با منحنی  نسبتا صاف انجام میگیرد.

آیا نصب کنترل سرعت متغیر جواب داده؟

من به دنبال فرصتی برای نصب کنترل سرعت متغیر محرک روی پمپ میگردم تا ببینم چه صرفه جویی های قابل حصول است و سختی کار با آنها برای اپراتور چه قدر است.

  • تاکنون که موفق نبوده ام و علت آن را در دو چیز میبینم:
  • اول این که اکثر افراد نمیتوانند منحنی ها را با عملکرد واقعی تطابق دهند (حتی برخی مهندس ها)
  • ثانیا ذهنیت برخی مالکان که میگویند تا چیزی خراب نشود آن را تعمیر نکنید، برگشت هزینه نصب محرک سرعت متغیر روی پمپ در یک مدت کوتاه را نادیده میگیرند.
  • مشکل بالقوه دیگر این است که پمپ با دقت برای شرایط طراحی انتخاب شده بود و راندمان پمپ در صورتیکه سرعت کاهش یابد به شدت افت میکند.

تو صیه میکنیم دستگاهی را انتخاب کنید که مطابق بار باشد و سیکل های آن طولانی تر باشد.

۱---->2---->3---->4---->5
[کل: ۰ میانگین: ۰]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید