الویت بندی در بهره برداری بویلر (قسمت۲)

3791 بازدید

۱۳۹۸-۰۲-۱۱

در قسمت قبلی مقاله بهره برداری از دیگ بخار به این نتیجه رسیدیم که بهترین اولویت بندی به شرح زیر می‎باشد:

بهترین اولویت‎ بندی برای اپراتورهای واحد بویلر:

۱.حفظ ایمنی و سلامت فرد؛

۲.حفظ ایمنی و سلامت سایرین؛

۳.ایمنو سالم نگه داشتن تجهیزات با بهره برداری و نگهداری مطلوب؛

۴.به حداقل رساندن وارد شدن خسارت به تجهیزات؛

۵.بهره برداری مداوم واحد؛

۶.آموزش افراد جایگزین؛

۷.نگهداری اطلاعات ثبت شده لوازم، تجهیزات و غیره مربوط به واحد؛

۸.بهره برداری بهینه واحد.

اولویت بندی بهره برداری از بویلر در دنیای واقعی

امروزه اولویت بندی فقط به منظور حفظ لیست فوق در خاطر شماست. هر فعالیت اپراتور باید برآورد اولویت‎ها باشد. تنها مستند کردن فعالیت‎ها می‎تواند ثابت کند که شما وظیفه خود را کامل و طبق اولویت‎ها انجام داده‎اید، که در این مورد در فصول بعدی مفصلا بحث خواهد شد. پیروی از لیست اولویت‎ها این امکان را فراهم می‎کند که چه کاری را چه موقع باید انجام داد.

اهمیت تهیه لیست از امور در جهت تسهیل و تغییر

ایجاد تغییر در فعالیت‎های اپراتور واحد بر عملیات نگه داری موثر است. سیستم‎های کنترلی نوین که در ساخت سیستم‎های اتوماسیون به کار می‎روند اپراتور‎ها را از انجام برخی فعالیت‎های پر دردسر خلاص کرده است. ما مسیر پر از فراز و نشیبی را از زمان ریختن ذغال سنگ در کوره توسط بیل، تا کنون که کارها بسیار تمیز و آسان تر است، پیموده‎ایم. ممکن است شما وظایف متنوعی داشته باشید که اگر آن‎ها را لیست کنید فرا تر از یک اپراتور بویلر باشد. امروزه یک اپراتور بویلر به عنوان یک نگهبان، منشی، مکانیک و متصدی دریافت نیز شناخته می‎شود.

اپراتورهای حرفه‎ای این کار را می‎کنند …

همان طور که قبلا اشاره شد اپراتور یا خود عملیات نگهداری را اجرا می‎کند و یا بر عملکرد پیمانکارها نظارت می‎کند. روند محول کرد وظایف دیگر همیشه وجود خواهد داشت و یک اپراتور عاقل می‎تواند این امور را اداره کند.

یک اپراتور حرفه ای این فرصت را دارد که وظایف محوله را به صورت کاملا حرفه‎ای انجام داده و امکان ارتقا رتبه خود را نزد کارفرما به وجود آورد.

یک اپراتور عاقل با استفاده از سیستم‎های توسعه یافته می‎تواند فرصت‎های بیشتری برای رسیدن به کارهای فوق برنامه ایجاد کند. اگر به هر حال نمی‎توانید امور فوق برنامه را به طور مطلوب اداره کنید می‎توانید که وظایف جدید ممکن است شما را از وظایف اصلی باز داشته و موجب بروز خسارت گردد.

مشکلاتی که اپراتورهای حرفه‎ای با دیگر افراد دارند چیست؟

اگر با اصرار مدیر در این موارد امکان مشکل در رعایت اولویت‎ها وجود داشته باشد باید با او مخالفت کنید. در تمامی واحدها باید امکاناتی برای ارجاع نظرات به مقامات بالاتر وجود داشته باشد تا در صورت بروز چنین شرایطی، اپراتورها بتوانند مراتب را گزارش دهند.

در چنین اوضاعی است که ارزش ثبت مستندات ظهور می‎یابد. یک اپراتور عاقل که داری زمانبندی، SOP (رویه عملیاتی استاندارد) و لیست کاری مستند می‎باشد هیچ مشکلی در ابراز این که امور فوق برنامه تاثیر منفی به روی ایمنی واحد می گذارد نخواهد داشت. از سوی دیگر مستندات جانب گیرانه، ادعای شخص را زیر سوال خواهند برد. یک اپراتور عاقل همیشه مستندات دقیق و با کیفیتی برای پشتیبانی موقعیت خود ثبت می‎کند.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
الکتروموتور ABB

وضعیت دیگری که موجب بروز ستیزه جویان در واحد می‎شود، کار پیمانکاران بیرونی است.

استخدام پیمانکار و باید و نبایدها

 • غالبا وقتی پیمانکار استخدام می‎شود، اپراتورها در انجام امور آنها تقریبا دخالتی ندارند. وقتی یک پیمانکار در یک واحد کار می‎کند، شرایط معمول را تغییر داده و مغایرت‎هایی در جدول زمانبندی معمول اپراتورها به وجود می‎آورد.
 • یک مدیر عاقل باید پیمانکار را ملزم به ارائه گزارش به بهره بردار کند. من شخصا هر زمان که برای بازدید به واحدی مراجعه می‎کنم سعی می‎کنم با اپراتور بخش هماهنگ شده و گزارش دهم و همیشه و همیشه این توصیه را به کارگران پیمانکار نیز متذکر شده‎ام.
 • یک اپراتور عاقل به طور معقول با پیمانکار همکاری می‎کند تا امکان انجام کارها به طور مطلوب فراهم آید. بسیاری از اپراتورها معتقداند که پیمانکارها فقط به فکر سود خود هستند و با همه به این دید رفتار می کنند. اگر پیمانکار قادر است کار را بدون تاثیر اجرا کند خواهد توانست پروژه را به موقع تحویل داده و سود کند.
 • اگر پیمانکار هیچ تهدیدی نسبت به سود مورد انتظار خود مشاهده نکند، تمام وظایف خود را به خوبی انجام خواهد داد.
 • اگر اپراتور در فعالیت‎های پیمانکار مانع تراشی کند به طوری که هزینه‎های تحمیلی قابل توجیه نباشد، برای حفظ منافع خود عکس العمل نشان داده و مرتب را به اپراتور تذکر و اقدامات قانونی انجام خواهد داد. پیمانکاری که می‎تواند اولویت ها را رعایت کند امکان همکاری با اپراتوری که نیازهای پیمانکار را درک می‎کند خواهد داشت.
 • تعادل میان هم کارها مستلزم استفاده مستدل از لیست اولویت‎ها است. معمولا مشکل به خاطر شیفت چرخشی بهره برداری نیست زیرا وظایف در طول زمان تعدیل شده است.

مشکلاتی که امور شخصی ممکن است بوجود آورد

وقتی اپراتورها در یک شیفت باقی بمانند ممکن است شکایت کنند که کار شیفت دیگر کم تر از آن‎ها است. یک مشکل دیگر، بهره برداری است که از نظر دیگران یا کاری را درست اجرا نمی‎کند یا اصلا کار نمی‎کند. اگر لیست اولویت ‎ها را به یاد داشته باشید می‎دانید که مورد ششم آموزش دادن یک اپراتور جایگزین است.

هیچ حرفی درباره غرور، راحتی و وقت آزاد در اولویت‎ها به میان آورده نشده است. شما می‎توانید به روش انجام کار خود مغرور باشید. ممکن است انجام کار به یک روش دیگر برای شما راحت‎تر باشد. (اما مطمئن شوید که مدیر از آن روش خبر دارد و آن را تایید می‎کند)

شما باید همیشه در طول شیفت مقداری زمان آزاد داشته باشید تا به پیشامد‎های غیر منتظره نیز رسیدگی کنید و البته این زمان آزاد نباید بیش از یک ساعت در هر شیفت باشد. این را بدانید که شما استخدام نشده‎اید که منابع خود را گسترش داده و یا فضا اشغال کنید و باید در مقابل حقوقی که می‎گیرید کار با ارزش انجام دهید.

اکثر کارفرماها نیاز فرد را برای انجام برخی امور شخصی در طول روز درک می‎کنند. آنها مقداری وقت صرف تماس تلفنی، خواندن اسناد شخصی و حل مشکل خانوادگی می‎کنند ولی مقدم شمردن امور شخصی بر وظایف کاری در طول شیفت برای کارفرما قابل قبول نیست. من با مواردی مواجه شده‎ام که کارفرما اجازه استفاده از ابزار کارگاه را برای تعمیر خودرو شخصی، لوازم خانگی و مواردی از این دست، به کارگران داده است.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
همه چیز درباره آلیاژ محبوب استیل(قسمت اول)

در مقابل کارفرمایانی هم هستند که اجازه تماس تلفنی را هم به کارگران نمی‎دهند. اگر فعالیت‎های شخصی را تا حد ممکن محدود کرده و با لیست اولویت‎های شما در چارچوب تعریف شده باید امکان رفع همه مشکلات را فراهم آورد. این اولویت‎ها به طور مرتب بحث خواهد شد.

۱---->2---->3---->4---->5
[کل: ۰ میانگین: ۰]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

 1. کاظم پوراسماعیلی ۱۳۹۸-۰۳-۱۴

  تشکر از مطالب آموزنده شما

 2. مدیریت سایت ۱۳۹۸-۰۳-۱۸

  سلام دوست عزیز
  ممنونم ازینکه با دیدگاه هاتون مارو همراهی میکنید

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید